Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Εχθές, κατά τις 12:10 το βράδυ, για κάποιο λόγο, άρχισαν διάφορα σκυλιά στη γειτονιά να γαβγίζουν. Άρχισε ένα, μετά δεύτερο, κοκ. Να επισημάνω εδώ πως σχεδόν σε κάθε σπίτι έχει σκύλο, αφού είναι μονοκατοικίες τα περισσότερα, και στην πλατεία που είναι δίπλα μας έχω μετρήσει 14 αδέσποτα.

Κάποια στιγμή λοιπόν, άρχισε να γαβγίζει και ο δικός μας. Όχι για πολύ, για 10-15". Φαίνεται όμως πως ήταν αρκετό για να ξυπνήσει κι εξαγριώσει την κυρία που μένει στην πίσω διπλοκατοικία, στον 1ο όροφο. Θεώρησε λοιπόν σωστό να βγει στο μπαλκόνι φωνάζοντας, ξυπνώντας έτσι κι όποιον δεν είχε ξυπνήσει και ανοίγει το λάστιχο ρίχνοντας νερά στο χώρο του Ράμα. Ευτυχώς είναι σχεδόν όλο σκεπασμένο με μουσαμά, αλλά όπως και να έχει, το ζωάκι τρόμαξε.

Βγαίνει έξω η γυναίκα μου, και της ζητάει το λόγο, ευγενικά.

-Εσείς ρίξατε νερά;

-Ναι, εγώ! Να πείτε στο σκυλί να σκάσει! Δε μας αφήνει να κοιμηθούμε! Γαβγίζει κάθε μέρα στις 2 και στις 6

(εδώ προφανώς αναφέρεται στις πρώτες μέρες που όπως είχα γράψει, έκλαιγε στις 6 το πρωί, πράγμα που δεν κάνει πλέον εδώ και 10 μέρες)

Στο μεταξύ, βγαίνει και η κυρία που μένει από κάτω της και της βάζει τις φωνές, τι την ενόχλησε το ζωάκι, και είναι μωρό και να κάνει λίγο υπομονή, κλπ. Τη βρίζει η άλλη, της λέει τι ανακατεύεσαι, κλπ. Μέσα σε όλα αυτά, λέει κάποια στιγμή:

-Το σκυλί θα φύγει από εδώ!

-Το σκυλί δε θα φύγει - απαντάει η γυναίκα μου.

-Αν δε φύγει, θα φροντίσω εγώ να φύγει!

Όπως καταλαβαίνετε, μετά από αυτό, κάλεσα την αστυνομία. Μέχρι να έρθει, η γυναίκα μου συζητούσε με την κυρία στο ισόγειο και της είπε ότι είχε στην αυλή της 6 αδέσποτα γατιά που τάιζε και εξαφανίστηκαν. Τρία από αυτά τα βρήκα, εγώ ο ίδιος πεθαμένα στα διπλανά χωράφια... Μπορεί να ήταν άρρωστα, μπορεί και όχι.

Ήρθε το περιπολικό 30 λεπτά μετά. Με ρώτησαν τι έγινε και τους εξήγησα. Δεν ήθελα να υποβάλω μήνυση, απλά να γίνει καταγραφή του περιστατικού, ώστε αν πάθει κάτι ο Ράμα, να υπάρχει προηγούμενο. Μετά, πήγαμε και τις χτυπήσαμε το κουδούνι. Αρνήθηκε η κυρία ότι μας απείλησε, αλλά της εξήγησε ο αστυνομικός ότι έχουμε μάρτυρα. Ρώτησε μετά τι μπορεί να κάνει με τη σειρά της, αφού ο σκύλος γαβγίζει σε ώρα κοινής ησυχίας. Της εξήγησε ο αστυνομικός ότι πρέπει να υποβάλει μήνυση αν θέλει, αλλά της υπέδειξε ότι αυτό είναι πταίσμα, ενώ η απειλή είναι αδίκημα και σε περίπτωση που το επαναλάβει, πάει αυτόφωρο.

Εγώ αυτά θεώρησα ότι έπρεπε να κάνω. Δεν ξέρω αν ήταν σωστά ή όχι. Εδώ μπορεί να μας συμβουλέψει ο [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] για το ποιά είναι η καλύτερη στάση.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες και κατεγραψαν το περιστατικο.

Δεν θα τολμησει να κανει κατι ακομα και να ηθελε.

Απο κει και περα αμα συνεχιζεις και εχεις θεμα σαν καλος φιλος που ειμαι εχω μια προταση.

Επειδη ο ted εχει αρχισει να κανει βαρβατες κουραδουλες, τις μαζευω ερχομαι για καφε και τις πεταμε για πλακα στα παραθυρα της.

Ελα ψησου ! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη σταση θα ηταν να πας παρεα με τον Ράμα μια βολτα απτο σπιτι της και ασε αυτον να καθαρισει.:p

Πλακα κανω,πολυ σωστη και πολιτισμενη σταση εκ μερους σου,δεν νομιζω να σε ξανα ενοχλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εμένα η απορία μου είναι, αν αυτή την επόμενη φορά που θα γαβγίσει σε ώρα κοινής ησυχίας, γιατί όχι μόνο δε μπορείς να το αποφύγεις, αλλά τον εκπαιδεύεις και για αυτό, τι μπορεί να μας κάνει; Γιατί μπορεί να παίρνει κάθε μέρα τηλέφωνο την αστυνομία...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα αυτό, που δεν είναι και ιδιαίτερα ενθαρρυντικό. Βέβαια μιλάει για μιά απόφαση, που δεν ξέρω τις συνθήκες που πάρθηκε. Μπορεί να γάβγιζε 24/7...

Δικαίωση για ενόχλησή του από τον σκύλο του γείτονα

Link to comment
Share on other sites

Είδε κλέφτη και γαύγισε. Για αυτό είναι οι σκύλοι. Και άστην να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας.

Ριχνει φολα και ψοφαει (χτυπα ξυλο), αποδειξε εσυ οτι ΕΙΝΑΙ ελεφαντας.... και θα εχει γινει και το κακο.

Δικιο εχουν και οι 2 πλευρες.

Υπομονη, αυτοσυγκρατηση και διπλωματία.

3 μηνες που ειναι καλοκαιρι και ειναι ολα ανοιχτα λογο ζεστης θα εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ριχνει φολα και ψοφαει (χτυπα ξυλο), αποδειξε εσυ οτι ΕΙΝΑΙ ελεφαντας.... και θα εχει γινει και το κακο.

Αν ο άλλος είναι @@δι, δύσκολα αποφεύγεις το κακό. Με την κίνηση που έκανα, έχω προηγούμενο κι έτσι είναι εύκολο να αποδείξεις ότι το έκανε, αφού έχει ήδη δηλώσει την πράξη της. Τουλάχιστον θα είμαι εκεί να τη δω με χειροπέδες.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον θα είμαι εκεί να τη δω με χειροπέδες.

καλα χαλαρωσε, σιγα μη της βαλουν και κουκουλα.

το αν θα βρεις ακρη με τη σημερινη δικαιοσυνη αφηνω αλλους πιο εμπειρους και γνωστες να σου πουν...

και να βγαλεις δηλαδη... ο μικρος θα εχει φυγει.

εκει θελω να καταληξω και δωσε ιδιαιτερη βαση σε αυτο. το εχω δει το εργο.

Link to comment
Share on other sites

καλα χαλαρωσε, σιγα μη της βαλουν και κουκουλα.

το αν θα βρεις ακρη με τη σημερινη δικαιοσυνη αφηνω αλλους πιο εμπειρους και γνωστες να σου πουν...

και να βγαλεις δηλαδη... ο μικρος θα εχει φυγει.

εκει θελω να καταληξω και δωσε ιδιαιτερη βαση σε αυτο. το εχω δει το εργο.

Με το νέο νόμο, δεν είναι καθόλου απλά τα πράγματα. Πλέον η απειλή στο ζώο, είναι σα να απείλησε εμάς τους ίδιους. Αν το φωλιάσει, ακόμα χειρότερα.

Οι παραβάτες των διατάξεων του άρθρου 12 τιμωρούνται με φυλάκιση μέχρι δύο έτη και με χρηματική ποινή από (5.000) ευρώ έως (15.000) ευρώ (άρθρο 20, παρ. 3).

Το θέμα είναι ότι λείπουμε όλη μέρα και το ζώο αναγκαστικά είναι έξω. Εκπαίδευση για φόλα, ξεκινάει μετά τον 6ο μήνα και γνωρίζεις πως ποτέ δε μπορείς να είσαι 100% σίγουρος. Άρα, να εξασφαλίσω το ζώο μου, μόνο βάζοντάς το μέσα, πράγμα που δε στέκει γιατί το πήρα για φύλακα, όχι για παρέα.

Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να της δείξω ότι δεν παίζω και αν με πειράξει, θα μπλέξει άσχημα. Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις προηγούμενα posts μου, έκλαιγε τα ξημερώματα γιατί είχε πρόβλημα με το έντερό του, λέρωνε και του μύριζαν. Πλέον δεν υφίσταται το πρόβλημα. Γαβγίζει στα φυσιολογικά πλαίσια (άκουσε, είδε κάτι) και θα κλάψει σπάνια και για μερικά δευτερόλεπτα.

Παιχνίδια έχει 3 και του παίρνω άλλο μόλις βαρεθεί κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε τον σκύλο σου γιατί σε έχουν βάλει στο μάτι εξαρχής.

Εάν υπάρχει δυνατότητα βάλε τον σκύλο, ιδιαίτερα το βράδυ, μέσα στο σπίτι σου.

Το πήρες για φύλακα αλλά εάν σου πεθάνει δεν θα σου κάνει ούτε για φύλακας.

Μίλησε με δικηγόρο άμεσα, μην την αφήσεις σε χλωρό κλαρί.

Link to comment
Share on other sites

Αμα το κανει escalate απο μονος του θα κανει και αυτη το ιδιο και παει λεγοντας...

Dont mess with crazy

Mα τον έχουν στο μάτι από την αρχή και το τραβούν άσχημα.

Kρίμα να χάσει τον σκύλο του επειδή δεν θα φροντίσει να γίνει pro active.

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο να κανει απο τη στιγμη που υπαρχει το συμβαν καταγεγραμμένο ?

Να της ντύσει το σπίτι με ηχομονωτικό υλικό?

Νομίζω το χειρίστηκε μια χαρά το θέμα, ούτε την έβρισε ούτε τίποτα.

Οι νομοι δεν υπαρχουν για να λειτουργουν proactive

Οπως ειπα καλα ειναι να μη μπλεκεις με παλαβους

Link to comment
Share on other sites

θες να μας πεις ότι ασχολείται με τα παιχνίδια που του αγοράζεις, κι όχι με το παραμικρό ξυλαράκι που βρίσκει στην αυλή; πως το κάνετε αυτό;

Είναι σε δικό του χώρο, δεν κυκλοφορεί ελεύθερος στην αυλή. Ακόμα είναι μικρός και είναι πολύ εύκολο να μπει γύφτος να τον πάρει. Τα μοσχοπουλάνε τα καθαρόαιμα.

Πρόσεχε τον σκύλο σου γιατί σε έχουν βάλει στο μάτι εξαρχής.

Η μόνη είναι βασικά. Κανείς άλλος δεν παραπονέθηκε. Οι υπόλοιποι, για όσο διάρκεσε το κλάμα του, έδειξαν κατανόηση.

Εάν υπάρχει δυνατότητα βάλε τον σκύλο, ιδιαίτερα το βράδυ, μέσα στο σπίτι σου.

Δεν υπάρχει. Μέσα έχει άλλο και αν είναι μαζί, φωνάζουν όλη νύχτα. Χώρια που εφόσον λείπουμε και τη μέρα, θα έπρεπε να είναι και τότε μέσα. Το θέμα δεν είναι αν θα μου κάνει μήνυση για θόρυβο, αλλά το να ρίξει φόλα. Το κάνει και το πρωί αυτό αν θέλει.

Το πήρες για φύλακα αλλά εάν σου πεθάνει δεν θα σου κάνει ούτε για φύλακας.

Επίσης αν δεν ακολουθηθεί το σωστό πρόγραμμα εκπαίδευσης, πάλι δε θα κάνει για φύλακας.

Mα τον έχουν στο μάτι από την αρχή και το τραβούν άσχημα.

Kρίμα να χάσει τον σκύλο του επειδή δεν θα φροντίσει να γίνει pro active.

Βασικά εγώ το τράβηξα. Η ηλίθια απλά είχε μια απερίσκεπτη αντίδραση κι ακριβώς επειδή είμαι proactive κάλεσα αμέσως αστυνομία. Αν το άφηνα, μπορεί η επόμενη να ήταν φόλα και όχι νερό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.