Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Tι να σου πω δεν ξέρω.

Δεν χρειάζεται να σου κάνουν πολλοί την ζημιά, μόνη της μπορεί να στο φολιάσει.

Εγώ προτιμώ να είμαι pro active από το να θάβω τον σκύλο μου αύριο μεθαύριο και καλά έκανες και φώναξες την αστυνομία, υπάρχει νόμος και καλό είναι να κάνουμε use όποτε μπορούμε.

Ενημέρωσε μας εάν τραβήξει περισσότερο γιατί γνωρίζω άτομα σε Φιλοζωικές και θα της κάνουμε καταγγελία στο άψε σβήσε.

Link to comment
Share on other sites

Γεννησε το γερμανικο ποιμενικο της κοπελας μου.

καθαροαιμο,το ζευγαρωσαμε με αλλο καθαροαιμο απο το εκτροφειο που το πηρε.

στις 8 το πρωι το πηραν χαμπαρι και ειχε κανει 6.

κατα τις 11.30 εκανε αλλο ενα ενω κατα τις 2 αλλο ενα που βγηκε δυστυχως νεκρο.

πριν λιγο παλι δυστυχως πεθανε αλλο ενα και εχουν μεινει 6.

παρολα αυτα ειναι πολυ ομορφα.

attachment.php?attachmentid=56800&stc=1&d=1371144220

post-12158-1416077450,8071_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένα γατάκι θηλυκό περίπου 6 μηνών λίγο πριν το Πάσχα βρέθηκε στην πυλωτή της αδερφής μου. Αρκετά ταλαιπωρημένο και με χτυπημένο πόδι. Η τρελή της αγάπη που έχει για τα ζώα την "υποχρέωσε" να το πάει στο γιατρό, να το στειρώσει, να του κάνει τα απαραίτητα εμβόλια και να το αποπαρασιτώσει. Μέσα σε 2 βδομάδες έγινε καλά και το πόδι της γατούλας και ξεκίνησε να βάζει αγγελίες μήπως και μπορέσει κάποιος να το υιοθετήσει...

Η επιβράβευση για την αδερφή μου ήταν να την βρει νεκρή χτες το απόγευμα στο πίσω μέρος της πυλωτής από φόλα επειδή η γατούλα ήταν πολύ ενοχλητική και έκανε τη ζωή όλων στην πολυκατοικία αφόρητη... Δεν σας λέω κάτι καινούριο, είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εδώ που ασχολούνται και αγαπάνε τα ζώα έχουν ζήσει αμέτρητα παρόμοια περιστατικά.

Θυμώνω που ενώ ξέρουμε ποιος το έκανε, δεν μπορούμε να το αποδείξουμε. Θυμώνω που ίσως το μοναδικό που μπορώ να κάνω είναι να γράψω αυτό το post. Με τόσα περιστατικά που μαθαίνω και ζω δεν ξέρω αν αυτό που νοιώθω είναι στεναχώρια ή μίσος.... Θα ήθελα με κάποιο τρόπο, σε αυτή την ψυχή (και σε οποιαδήποτε άλλη έχει πεθάνει με τέτοιο τρόπο), να ζητήσω συγνώμη που αναγκάστηκε να περάσει το μικρό διάστημα της ζωής της παρέα με το καρκίνωμα του πλανήτη που ονομάζεται homo sapiens... γιατί αυτό ακριβώς είμαστε και δυστυχώς αυτοί που νοιάζονται είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως καλύτερα δεμένο πάνω σε τούβλο και να του το παραδώσουν μέσω τζαμαρίας;

Αυτά καλό είναι να μη γίνονται, και ακόμη καλύτερα να μη γράφονται, έτσι ώστε άμα γίνουν, ο άλλος να ξέρει ποιος το έκανε (όπως πχ με τη φόλα) αλλά να μην μπορεί να το αποδείξει.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Το ενα απο τα μικρα το πηρε η σκυλα και το επνιξε!

Τις προηγουμενες μερες ενα το επαιρνε και το εβαζε αλλου απο τα αλλα και σημερα το βρηκαν πνιγμενο μεσα στο νερο της...

Λογικα δεν το ηθελε ,αλλα γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ηταν αρρωστο?

Η μανες γενικα τα διεσθανονται αυτα αν τρεχει κατι με την υγεια του.

Ετσι ειναι κι στους παπαγαλους,αν καποιο απο τα μικρα δεν ειναι καλα το απομακρυνουν και δεν το ταιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ιδεα δεν εχω.

Μου ειπαν οτι το παιρνε και το βαζε ξεχωριστα με τα αλλα μολις δεν εβλεπαν και τελικα κατεληξε εκει.

κριμα το καημενο...

Δύσκολα ένα σκυλί, ιδιαιτέρως θηλυκού γένους πνίγει τα μικρά του , μόνο εάν διαισθανθεί (και μπορεί να το κάνει) ότι είναι άρρωστο και απειλεί τα υπόλοιπα μικρά της.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

Πρόσεξε το μπωλ με το νερό της μητέρας να είναι υπερυψωμένο για να μην μπορούν τα μικρά να το φτάσουν και να μπουν μέσα, με κίνδυνο να πνιγούν. Έχει συμβεί σε πολλούς ουκ ολίγες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον άρρωστο θα ήταν, το καταλαβαίνουν. Η φύση είναι σκληρή, για αυτό και τα ζώα εξελίσσονται. Ο άνθρωπος είναι "μαλακός" και για αυτό καταστρέφεται με τον καιρό και γίνεται εξαρτώμενος από την τεχνολογία...

Τα μικρά μας παίζουν... Ευτυχώς αναίμακτα... :unsure:

attachment.php?attachmentid=56855&stc=1&d=1371501721

post-173-1416077460,4078_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον άρρωστο θα ήταν, το καταλαβαίνουν. Η φύση είναι σκληρή, για αυτό και τα ζώα εξελίσσονται. Ο άνθρωπος είναι "μαλακός" και για αυτό καταστρέφεται με τον καιρό και γίνεται εξαρτώμενος από την τεχνολογία...

Τα μικρά μας παίζουν... Ευτυχώς αναίμακτα... :unsure:

attachment.php?attachmentid=56855&stc=1&d=1371501721

Να το αφήσει να πεθάνει αβοήθητο , το κάνουν όλα τα ζώα, έτσι ώστε να ζήσουν τα υγιή.

Πιστεύω ότι μπορεί να έπεσε και το μικρό της , κατά την μεταφορά ενδεχομένως μέσα στο μπωλ με το νερό.

Μου κάνει πιθανό το σενάριο αυτό , μιας και το βρήκε μέσα στο νερό της.

Υ.Γ. Ρε τι κουκλιά είναι αυτά που έχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.