Jump to content



ASUS GTX680-2GD5 2GB VS ASUS HD7970-DC2-3GD5 3GB


Kapony

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

χτίζω ένα PC για gaming και είμαι ανάμεσα από αυτές τις 2 κάρτες γραφικών.

ASUS HD7970-DC2-3GD5 3GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR

ASUS GTX680-2GD5 2GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR

(Δεν ξέρω αν επιτρέπεται που ανέβασα τα link)

Θα ήθελα λοιπόν να με διαφωτίσετε σε κάποια πράγματα που έχουν να κάνουν με τα χαρακτηριστικά τους.

Συγκρίνοντας τις 2 κάρτες η καθεμία υπερισχύει της άλλης σε συγκεκριμένα σημεία π.χ η HD7970 έχει πιο δυνατή μνήμη ενώ η GTX80 πιο δυνατό Engine Clock ή Memory Clock. Ποιά από αυτά τα χαρακτηριστικά είναι πιο σημαντικά στις επιδόσεις της κάρτας στα Games?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

χτίζω ένα PC για gaming και είμαι ανάμεσα από αυτές τις 2 κάρτες γραφικών.

ASUS HD7970-DC2-3GD5 3GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR

ASUS GTX680-2GD5 2GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR

(Δεν ξέρω αν επιτρέπεται που ανέβασα τα link)

Θα ήθελα λοιπόν να με διαφωτίσετε σε κάποια πράγματα που έχουν να κάνουν με τα χαρακτηριστικά τους.

Συγκρίνοντας τις 2 κάρτες η καθεμία υπερισχύει της άλλης σε συγκεκριμένα σημεία π.χ η HD7970 έχει πιο δυνατή μνήμη ενώ η GTX80 πιο δυνατό Engine Clock ή Memory Clock. Ποιά από αυτά τα χαρακτηριστικά είναι πιο σημαντικά στις επιδόσεις της κάρτας στα Games?

κατά βάση η 680 είναι πιο δυνατή αλλά η 7970 είναι πιο φτηνή και αντέχει καλύτερα στα ζώρια με πολλά φιλτρα και πολλές οθόνες(που φορτώνουν την μνήμη)

γενικά λέγεται πως η nvidia έχει πιο σταθερούς drivers(+ physx όπου χρειάζεται)

γενικά και οι δύο κάρτες είναι κορυφαίες με την συγκεκριμένη amd να έχει και άλλο cooler για να μην είναι τόσο φασαριόζικη....

σημ..ωρίς να θέλω να πω κάτι για το e-shop μια βόλτα από το skroutz/bestprice .gr επιβάλεται.....

edit... τα μόνα που μπορείς περίπου να συγκρίνεις σε κάρτες που βασίζονται σε διαφορετικό chipset(πόσο μάλλον άλλη εταιρεία) είναι η ποσότητα της μνήμης άντε και το memory bandwidth/interface

αλλιώς διαχειρίζεται η κάθε εταιρεία τα χαρακτηριστικά της κάρτας της ακόμη ανάλογα με το μοντέλο και αλλιώς διαμορφώνονται οι χρονισμοί....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στο φορουμ και καλη διαμονη.

Τωρα σ αυτο που ρωτας,

Αν θες να μπεντσαρεις για να κανεις τα γουστα σου 7970 δαγκωτο.

Αν παλι θες να ανοιγεις το pc σου και να βαζεις τα παιχνιδακια σου και να περνας την ωρα σου ευχαριστα και προπαντως απροβληματιστα τοτε η GTX 680 ειναι μονοδρομος.

Μην παρεξηγηθω κιολας οχι οτι δεν γινεται και το αντιθετο απο αυτο που σου ειπα αλλα αυτη ειναι η σειρα κανονικα.

Ελπιζω να καταλαβες τα γραφομενα μου.:yes4:

Link to comment
Share on other sites

καμία ,,,κάποια από αυτές και βάζεις και στη τσέπη φράγκα

σε τί ανάλυση παίζεις ;

τα 7970 reference στα 380-390 παίζουν δεν έχει και τόσο μεγάλη διαφορά από το 670

και εδώ νομίζω υπερισχύει καθαρά το 7970

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν χτυπας αυτη να εισαι καλυτερος σε ολα

Asus GeForce GTX 680 DirectCU II TOP 2GΒ | Skroutz.gr

η καρτα δεν παιζεται

σε θερμοκρασιες δεν θα την δεις ποτε πανω απο 67c

δεν θα καταλαβεις ποτε οτι δουλευει σε full load, πραγματικα αθορυβη

ο πυρινας της χτυπαει 1254mhz σε stock συνθηκες

review guru

http://www.guru3d.com/articles_pages/asus_geforce_gtx_680_asus_directcu_ii_top_review,21.html

review techpowerup

http://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/GeForce_GTX_680_Direct_Cu_II/28.html

Link to comment
Share on other sites

γιατι δε παίρνεις την αντίστοιχη 670 κ με λιγο oc φτάνει την 680, και πληρώνεις 100 ευρώ λιγότερα...:rolleyes:

εννοειτε πως η 670 asus top ειναι πολυ καλο value, αλλα αμα εχει το χρημα μπορει να παρει 680 asus top

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/55270-asus-gtx-670-directcu-ii-top-review-4.html

και οι δυο ειναι κορυφαιες υπολοποιησεις

Link to comment
Share on other sites

nVIDIA= Παίζεις παιχνίδια.

ΑΤΙ=Παίζεις με τους drivers.

Π.Σ. Το λαμπ, μας περνάει εξετάσεις στις VGA? Κάνει δημοσκόπηση μήπως?:rofl::patsak:

Από που το έβγαλες το συμπέρασμα αυτό; 4 χρόνια τώρα με ATI/AMD κάρτες, από σειρά HD48XX έως HD69XX ... δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, με single κάρτα. Ο μόνος λόγος που θα πήγαινα σε Nvidia είναι για να δω το περίφημο και καλύτερο "eye candy" που λένε πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε πως η 670 asus top ειναι πολυ καλο value, αλλα αμα εχει το χρημα μπορει να παρει 680 asus top

ASUS GTX 670 DirectCu II TOP Review - Page 4

και οι δυο ειναι κορυφαιες υπολοποιησεις

Το κακό που έχει αυτή η TOP είναι ότι δέν θα την βρείς ετοιμοπαράδοτη σε Ελληνικό μαγαζί ...πουθενά απόσο γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό που έχει αυτή η TOP είναι ότι δέν θα την βρείς ετοιμοπαράδοτη σε Ελληνικό μαγαζί ...πουθενά απόσο γνωρίζω.

αν μιλας για την 670 δεν βλεπω κατι σε αποθεμα.

Asus GTX670-DC2T-2GD5 DirectCU II Top | Skroutz.gr

αλλα 680 εχει το 2ερο

Asus GeForce GTX 680 DirectCU II TOP 2GΒ | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι για την 670 έλεγα.Να φανταστείς ότι μέχρι και σε μαγαζιά Γερμανία που συνήθως υπάρχει τρελό στόκ, έχουν ελλείψεις. Δέν ξέρω τί παίζει με αυτό το μοντέλο γενικά στην αγορά. Όσον αφορά την 680 στην θέση του Original Poster δέν θα την έπαιρνα. Θα κατέληγα στην 670 που λέτε (TOP άν βρεθεί, αλλιώς την απλή +overclock manually if you want) και σάν δευτερη επιλογή, την πιό φθηνή 7970 που μπορεί να βρεθεί ακόμα και από εξωτερικό.Δέν υπάρχει λόγος για 500αριές+ για Vga αυτές τις μέρες. Είναι υπερβολές. Τα παίζεις όλα και με ποιό κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Από που το έβγαλες το συμπέρασμα αυτό; 4 χρόνια τώρα με ATI/AMD κάρτες, από σειρά HD48XX έως HD69XX ... δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, με single κάρτα. Ο μόνος λόγος που θα πήγαινα σε Nvidia είναι για να δω το περίφημο και καλύτερο "eye candy" που λένε πολλοί.

Από που το έβγαλα το συμπέρασμα αυτό? Απο 9700 μεχρι 5850. ΄

Έχω φάει shimmering με το κουτάλι, fps drops με το κιλό.

Έσβυσα 6Gb drivers μόνο για την 5850.

gta4, riddick, έτσι πρόχειρα, μην μιλήσω για παράθυρα και σούρσιμο του συστήματος.

Αντε τράβα τώρα και δες το θέμα με τους drivers που είναι 5 πλάσιο απο της nVIDIA.

Έδω κοτζαμ ΑΤΙΜΑΝ επιστρατέυτηκε να λύσει τα προβλήματα, χαχα!

Όπως είναι ηγέτης η ιντέλ έτσι είναι και η nVIDIA, πλέον χωρίς δράματα κατανάλωσης και θερμοκρασιών.

Link to comment
Share on other sites

τα 7970 reference στα 380-390 παίζουν δεν έχει και τόσο μεγάλη διαφορά από το 670

και εδώ νομίζω υπερισχύει καθαρά το 7970

Για 1080p χλωμό σε κόβω.

Ιδού ένα χρήσιμο συγκριτικό για τον original poster.

Για 680 να πας μόνο αν σου περισσεύει κάνα 100ρικάκι παραπάνω για 4.5% διαφορά από 670.

Αντιγράφω από tpu:

Knowing all of that, it is still surprising to see our GeForce GTX 670 sample perform just 4.5% slower than our reference GeForce GTX 680—certainly less of a gap then we were told to expect. Knowing that overclocking on air is often enough to overcome a sub-5% spread, this almost negates any reason you might have had for buying a GeForce GTX 680, particularly if you were looking to play games at 1920x1080 with the eye candy cranked up.

Ωστόσο να ξέρεις οτί η asus 680 ref (η πράσινη που λίνκαρες) είναι φασαριόζα λιγάκι, έπαιξα μαζί της την προηγούμενη βδομάδα σε ένα φίλο :innocent:

Και η 7970 που λες παρακάτω, απλά είναι πολύ ακριβή για 7970!

Link to comment
Share on other sites

Για 1080p χλωμό σε κόβω.

Ωστόσο να ξέρεις οτί η asus 680 ref (η πράσινη που λίνκαρες) είναι φασαριόζα λιγάκι, έπαιξα μαζί της την προηγούμενη βδομάδα σε ένα φίλο :innocent:

Και η 7970 που λες παρακάτω, απλά είναι πολύ ακριβή για 7970!

γενικά το e-shop είνια λίγο φαρμακείο...

η dcu2 7970 στο skroutz έχει ~440 και σίγουρα δεν είναι τόσο θορυβώδης όσο ref 7970 + ref 680/670

από εκεί και πέρα αν μείνει στο full hd και οι 3-4(670/680 7970/7950) επιλογές θα τον καλύψουν πλήρως

ps.το 7950 είναι ο πιο αδύναμος κρίκος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.