Jump to content



Παράσιτα modem σε ασύρματο τηλέφωνο μετά από μερικά λεπτά ομιλίας.


neuromancer

Recommended Posts

Στο σπίτι υπάρχει σταθερό τηλέφωνο, ασύρματο τηλέφωνο και modem/router.

Όλα είναι σε διαφορετική πρίζα. Στα τηλέφωνα υπάρχουν φίλτρα κανονικά.

Το πρόβλημα: όταν μιλάω στο ασύρματο, μετά από συγκεκριμένη ώρα

(μερικά λεπτά, 3-4) αρχίζει να ακούγεται ένα ενοχλητικό φύσημα το οποίο

προέκυψε ότι εξαφανίζεται μόλις σβήσω (power off) το modem. Δεν φεύγει

όμως το φύσημα όταν κλίσω το wifi κανάλι (μου το επιτρέπει το modem με

διακόπτη). Άρα δεν είναι παρεμβολές από το wifi.

Δοκίμασα και με δεύτερη ασύρματη συσκευή και πάλι τα ίδια (μια samsung και

μια siemens).

Καμιά η ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Δες τα στατιστικά της γραμμής απο το router σου, αν έχεις errors τοτε το πιθανότερο είναι κακής ποιότητας χαλκού μέχρι τον κατανεμητή.

Μα αρχικά το σήμα ειναι καθαρό. Μετά από 3-4 λεπτά αρχίζει το φύσημα. Αν ήταν χαλκός δεν θα το έκανε εξ αρχής?

Χαλασμενη η ασυρματη βαση/ το handset/ μπαταριες ;

Ισως και καμια αλλη συσκευη γειτονα να κανει παρεμβολες...Ακομα και τα audio/video sender κανουν παρασιτα !

Το κάνουν 2 διαφορετικές ασύρματες συσκευές τηλεφώνου (με διαφορετική βάση). Η γειτονιά δε νομίζω να φταίει, το έκανε και σε άλλη πόλη πριν μετακομίσω.

Χαλασμένο φίλτρο και ακούς παράσιτα του adsl

Και τα δύο φίλτρα χαλασμένα? (ή μάλλον 2 φίλτρα και ένα splitter/filter)?

Δεδομένου του ότι συνέβαινε και στο άλλο σπίτι και ότι σταματάει όταν κλίνει το modem, ίσως είναι κάτι με το modem (της υπογραφής). Αλλά πάλι, το ίδιο πρόβλημα έχει και συγγενής με διαφορετικό εξοπλισμό σε άλλη πόλη. Αυτός έχει tellas εγώ ote. Και δεν είναι ότι σταματάει όταν κλείνει το ασύρματο. ΠΡέπει μα σβήσει όλο το modem/router. Δεν είναι δηλ. παρεμβολές του wifi.

Link to comment
Share on other sites

Για να ακούς παρεμβολές όταν είναι ανοιχτό το router είναι θέμα φίλτρου-splitter.

Δεν ξέρω να έχεις αποσυνδέσει όλες τις συσκευές και δοκίμασες με μία συσκευή όλα τα φίλτρα σου και το splitter.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ποιο λόγο. Βέβαια για να βεβαιωθείς οτι είναι τα φίλτρα δες ταχύτητα συγχρονισμού και errors με κλειστό τη τηλ και πάλι ταχύτητα και errors όταν μιλάς και σου κάνει θόρυβο το modem.

Link to comment
Share on other sites

Η βάση του ασύρματου είναι κοντά στο μόντεμ?Το έκανε και σε μένα αυτο και με το που τα απομάκρυνα λιγο σταματούσε.Γενικά να μην είναι κοντά με άλλες συσκευές που μπορούν να δημιουργήσουν παράσιτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.