Jump to content



ASUS Crosshair V AM3+ (Εμπειρίες)


Sektor

Recommended Posts

Το Setup της υπογραφής μου και συγκεκριμένα τα MOBO + CPU + RAM τα έδωσα ώστε να πάω σε αναβάθμιση.

Θα πάω προς AMD μεριά και συγκεκριμένα προς τον AMD FX 8150 με 16GB RAM και πιθανότατα στη μητρική που λέει ο τίτλος του θέματος μιας και την MSI GD80 δεν την βρίσκω πουθενά διαθέσιμη και διάβαζα και ένα θεματάκι με Vdroop, το οποίο βέβαια ίσως να βελτιώθηκε με κάποιο BIOS Update που δεν το πρόλαβε ο Reviewer.

http://www.overclock...fxa_gd80/15.htm

Συγκεκριμένα τα πράγματα είναι τα παρακάτω:

Αναβάθμιση επίσης θα γίνει και στο CPU block. Έχω βάλει προς πώληση το block του Eleven και στα χέρια μου έχω το Swiftech Apogee HD. Η υδρόψυξη έχει καθαριστεί και γενικά όλο το κουτί είναι έτοιμο για το νέο Setup.

Περιμένω επίσης η Swiftech να μου στείλει το mount για AMD, μιας και δίνει μόνο για Intel.

IMG_2339_zpsf36875e1.jpg

IMG_2340_zps22d8ffac.jpg

IMG_2338_zps1cc61828.jpg

Μερικές ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω και όποιος ξέρει ας απαντήσει.

1) http://www.guru3d.co...a_review,5.html

Right behind the rear IO we spot one 8-pin CPU power header, which is plenty for Phenom II and 125 Watt TDP based processors. Another 4-pin can be connected to force some more ampage through the circuitry, it might be handy for overclocking and stability.

Έχω το Corsair TX750. Δεν θυμάμαι αν έχει έξτρα 4πινο για τροφοδοσία CPU. Απ' ότι θυμάμαι εχει 4+4. Το πιο πιθανό είναι να μην έχω πρόβλημα, αλλά αν θέλω να το συνδέσω πως θα το κάνω;

2) Σε αυτό το Review, τα βρήκε λίγο σκούρα το mobo να μπορέσει να κλοκάρει και τα 8 cores. Όπως λέει απενεργοποίησαν μερικά για να φτάσουν τα 4.9GHZ.

Με την υδρόψυξη που έχω ο στόχος μου είναι να φτάσω με όλα τα Cores φυσικά, περίπου στα 4.6GHz. Γνωρίζετε κάποια καλύτερη λύση;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

το 4+4 θα το βαλεις στο ενα απο τα 2 8πινα της μητρικής. Μια χαρα θα παίξει.

ειχα κατι φεγγαρια εναν 8120 στην μητρικη που εχεις και του τον αφησα 4500 24/7 με μια Η100. Στα 5giga δεν μπορουσα να τον σταθεροποιησω με τπτ :p

Link to comment
Share on other sites

Θα παίξει μία χαρά. Αλλά αν θέλω να βάλω και το έξτρα 4πινο;

(1 8πινο και 1 4πινο βλέπω ότι έχει.)

5Giga απ' ότι βλέπω στα review καμία δεν παίζει. Μην τρελαθούμε κιόλας.

Σκέφτομαι και την Gigabyte.

Λένε ότι δεν έχει Load Line Calibration. Είναι δυνατόν όμως να το έχουν οι πιο μικρές σειρές και όχι αυτή;

Gigabyte 990FXA-UD7 | Pure Overclock

Link to comment
Share on other sites

αν εχει και 8 Pin & 4 pin, τα βαζεις και τα 2 στην μητρικη :banging:

χθες επαιζα με την συγκεκριμενη ud7 με εναν PhenomX6 1090

ωραια μητρικη, παλιο καλο bios (non-uefi). αλλα από τις 2, ψηφίζω Crosshair V

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το PSU δεν έχει και άλλο 4πινο για το CPU και μιλάμε για το Corsair TX750.

Γιατί Crosshair;

Ελπίζω να χωράει το Swiftech Apogee HD στην Crosshair. Μην έχουμε παρατράγουδα.

Υ.Γ.: Υπάρχει και η Asus Crosshair V Formula Z, αλλά είναι πιο ακριβή. Ελπίζω να μην έχει σημαντικές διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Θα παίξει μία χαρά. Αλλά αν θέλω να βάλω και το έξτρα 4πινο;

(1 8πινο και 1 4πινο βλέπω ότι έχει.)

5Giga απ' ότι βλέπω στα review καμία δεν παίζει. Μην τρελαθούμε κιόλας.

Σκέφτομαι και την Gigabyte.

Λένε ότι δεν έχει Load Line Calibration. Είναι δυνατόν όμως να το έχουν οι πιο μικρές σειρές και όχι αυτή;

Gigabyte 990FXA-UD7 | Pure Overclock

ναι δεν εχει load line calibration αυτη επαιξα προχθες σε εναν φιλο μου !!

επισης για εναν ανεξηγητο τροπο μπορει να φταιει και η cpu δεν ειμαι σιγουρος δεν μπορουσα να σταθεροποιησω εναν Χ 4 965 phenom πανω απο τα 3.9 !!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μικρότερη της απ' ότι μου είπε ένας φίλος έχει.

Φόραγες τελευταίο BIOS;

Όπως και να έχει αύριο θα παραλάβω την Asus Crosshair V Formula που έχει στα σίγουρα, οπότε ok.

Από την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατί το Load Line Calibration έχει κλίμακες. Αυτό φαντάζομαι, αυτόματα σημαίνει ότι κάπου χάνεις και κάπου κερδίζεις αλλάζοντας την κλίμακα.

Που μπορεί να χάνεις λοιπόν έχοντας όσο γίνεται σταθερή την τάση;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την έχω την μητρική βάλε το 8πινο eps απο το τροφοδοτικό στο 8Pin της μητρικής και άσε κενό το 4πινο που έχει. Εχω 2 gpus επάνω με 16GB ram και είχα ανεβάσει τον 1090Τ στα 4,1GHz και προβλήματα δεν είχα. Προφανώς είναι έξτρα τροφοδοσία για να δωσει επιπλέον ρεύμα σε καταστάσεις extreme o/c.

Από εκεί και πέρα αν θες να έχεις και στα δύο ρεύμα και δεν είσαι κάτοχος κουτιού που έρχεται με Splitter 8pin to 8pin+4pin eps, μπορείς μόνος σου να πάρεις τα παρακάτω με λίγο καλώδιο και να το φτιάξεις μόνος σου μετατρέποντας το τερματικό 8Pin της προέκτασης σε 8πιν και 4 πιν απο δίπλα.

Phobya 4-Pin ATX12V Black Male Power Connector Kit

Phobya Molex PSU Power Connector Pin Female

VoltStorm ATX12V 8Pin to 4+4Pin Power Supply Extension Sleeved Καλώδιο

Ή αν έχεις φίλο με κανένα obsidian 700D/800D και του περισσεύει το καλώδιο να στο δώσει

Link to comment
Share on other sites

Θα το δω Καρμεν, σ' ευχαριστω. Για ψυχολογικους λογους περισσοτερο, αλλα μπορει και να το αφησω.

Κατι ακομα, τη τροφοδοσια molex πανω απο της PCI την εχεις βαλει; Το manual γραφει οταν χρησιμοποιεις περισσοτερες απο μια καρτες να τη βαζεις.

Ρωταω γιατι εκει το καλωδιο μου πεθαινει το Cable Managment.

Πριν λιγο πηγα και πηρα τα πραγματα απο MG Manager.

Μονο και μονο που ειναι τοσο ομορφα, δεν με ενδιαφερει τιποτα αλλο. Ο FX 8150 σε μεταλικο κουτακι, η μητρικη εργο τεχνης με ενα κουτι εργο τεχνης επισης και οι μνημουλες 4x4GB Kingston 1600 ομορφουλες με τη σειρα τους.

Μενει να μου ερθει το mount της Swiftech για το Apogee HD.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα. Και εμένα δε μου άρεσε η ιδέα να έχω εκει πέρα καλώδιο και έκανα πρώτα δοκιμή χωρίς. Πρόβλήματα δεν είχα ακόμα και όταν έπαιζα λίγο με τα ρολόγια στις κάρτες οπότε δε το έβαλα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εγω δεν θα το βαλω σιγουρα αυτο. Μια καρτα εχω και το manual λεει για περισσοτερες απο μια.

Απλα μου εκανε εντυπωση.

Περισσοτερο για το CPU, που οπως λες δεν θα εχω προβλημα.

Οταν εχω νεοτερα θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έστησα το σύστημα με την μαμά ψήκτρα του AMD, μέχρι να έρθει το mount του Apogee HD.

Δεν μπορώ να διαβάσω σωστά τις θερμοκρασίες. Το Core Temp λέει αρλούμπες.

Το HWMonitor κάτι πάει να πει σε Full Load, αλλά σε IDLE, λέει κάτι 17C και άλλα τέτοια τρελά.

Έβαλα το τελευταίο BIOS, αλλά πάλι τα ίδια.

Ξέρετε κάποιο πρόγραμμα που να διαβάζει σωστά τις θερμοκρασίες σε AMD FX;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.