Jump to content



Συμβουλες αγορας pc


paschalia

Recommended Posts

Καποια στιγμη σκεφτομαι να αγορασω νεο πισι και θα ηθελα συμβουλες -προτασεις κλπ κλπ απο τους ειδικους εδω μεσα (μιας και παραειστε ειδικοι..- οπως ακουσα και απο καποιον.. εχετε χαρακτηριστει γκουρου..! )

Λοιπον παιρνοντας ολοι σας σαν δεδομενο οτι δεν εχω ιδεα απο το τι κυκλοφορει στην αγορα και το τι ειναι καλο και τι οχι.. οσο αφορα το εσωτερικο ενος πυργου .. δωστε τα φωτα σας .

Ευχαριστω :) :flower:

Link to comment
Share on other sites

σημασία έχει πόσα λεφτά διαθέτει ο ενδιαφερόμενος κάθε φορά. Χωρίς όριο κόστους ο καθένας μπορεί να προτείνει το PC των ονείρων του, χωρίς να δίνει πρακτικά κάποια βοήθεια. Τέλος παίζει ρόλο και σε τι θα δουλεύεις πάνω στο PC. Games, βαριά προγράμματα, surfing-mail κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οταν το παρω θα το παρω με την προυποθεση οτι θα θελω να δοκιμασω πανω του.. ολα αυτα τα περιεργα που κανετε ..(βοηθεια του σε οποιον με βοηθησει..καθως και στο πισι το ιδιο..), απο γκειμς μεχρι το χειροτερο που υφισταται το πισι..!

Οσο αφορα το κοστος δεν ειπα οριο γιατι δεν ρωταω για τιμες κλπ.. απλα τι ειναι κορυφαιο απο καθε μαραφετι που υπαρχει μεσα στον πυργο.

π.χ. σε μια μομπο θα υπαρχουν ενα η δυο μαρκες κορυφη ας πουμε ..κλπ κλπ ..

το ιδιο θα ειναι και σε τροφοδοτικα..και σε μνημες..και σε επεξεργαστες.. κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

αναλογα λοιπον τα λεφτα σου και τις επιθυμιες σου

το πιο συνετο ειναι να περιμενεις λιγο καιρο για να παρεις κατι "καλο"

απο εκει και περα μια πλατφορμα που μπορει να σε καλυψει σε ολα αυτα που λες ειναι AMD ATHLON XP,δεν θα εχεις τις κορυφαιες επιδωσεις αλλα θα κανεις αριστα την δουλεια σου και θα σου δωσει οτι χρειαζεσαι για να "παιξεις" με τον Η/Υ.Εκτος αυτων δεν θα χρειαστει να δωσεις και πολλα λεφτα!

Αν θες τα κορυφαια θα πρεπει κατα την ταπεινη μου γνωμη να περιμενεις την νεα σειρα επεξεργαστων της ιντελ με 64bit..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

Αν θες τα κορυφαια θα πρεπει κατα την ταπεινη μου γνωμη να περιμενεις την νεα σειρα επεξεργαστων της ιντελ με 64bit..

:OT:

έχεις δει bench από τα ΕΜ64Τ της intel, η κοστολόγηση των F όπως τους E δε σε προβληματίζει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Εχμ.. ντουρασελ πλζ πλζ πλζ μην ανοιγεις τετοια μετωπα.. .

Ας μπουν οι δυο -τρεις -τεσσερις κορυφαιες μαρκες απο καθε τι.. και μετα σφαχτειτε ανετα.. :p

Link to comment
Share on other sites

οκ εγω ειπα την γνωμη μου...για να γινει σωστη επιλογη θα πρεπει απλα η πασχαλια να καταλαβει ακριβως τι θελει απο τον νεο της Η/Υ για να μπορεσουμε να την βοηθησουμε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....αν κατάλαβα καλά από όσα μου είπε η Paschalia και από το MSN αυτό το οποίο ζητάει από αυτό το τοπικ είναι το εξής:

CPU

AMD : Sempron, Athlon XP, Athlon 64, Athlon 64 FX

Intel : Celeron, Pentium 4, Xeon

M/B

Asus, Abit, Epox, Gigabyte

VGA Chipsets

ATI, NVIDIA

SoundCards

On/Board , Soundblaster

DVD-ROM

Liteon, Sony, Pioneer, Toshiba, Plextor

DVD-RW

Liteon, Nec, Plextor

HDD

Western Digital, Maxtor, Seagate

PSU

Antec, Herolchi, Tagan, Enermax

RAM

Kingston, Corsair

Link to comment
Share on other sites

κατσε δηλαδη τι ειναι καλυτερο,ποια ειναι η καλυτερη μαρκα σε καθε κατηγορια απλα θες??

Να σου πι\ουμε τις κατηγοριες??να σου πουμε πιο ειναι καλο για την περιπτωση σου???Τι???

οχι δεν ειναι ξεκαθαρα αυτα που λες,λυπαμαι εκτος και αν εγω αδυνατω να σε καταλαβω!

Προσπαθω να καταλαβω τι θες για να μπορεσω να σου πω...

αν σε καλυψε ο krigas ειμαστε οκ τοτε...

Link to comment
Share on other sites

Νος-Ντιο ο Grigas απλα ειπε οτι νομιζει καλυτερο απο το καθε τι μεσα σε ενα πυργο .

Αυτο ζηταω στην τελικη .. ποιες μαρκες απο το καθε μαραφετι θεωρειτε καλες .

Δεν ζηταω μοντελα . και δεν ζηταω σε χρηματικο ποσο σε πρωτη φαση .

Το οτι ειπε ο Grigas οτι ειπε δεν παει να πει οτι συμφωνουν ολοι..

Ειναι απο ολους τοσο πολυπλοκο οτι θελω να πω?

Link to comment
Share on other sites

ωραια τωρα που καταλαβα(επιτελους:cool: ) ελπιζω να σε βοηθησω

Cpu:Amd,Intel

Mobo:Abit,Asus

Ram:Ocz,Corsair,Kingston και γενικα δεν υπαρχει μαρκα τοσο σε ram οσο ποσο καλα πανε σε overclocking + επιδοσεις

Vga:ολες εκτος απο manli ειναι καλες και μετα παει αναλογα με το χρηματικο ποσο και την χρηση της καρτας

HDD:Maxtor,Western digital: οι western digital ειναι κορυφαιοι δισκοι αλλα θορυβωδεις στην πλειονοτητα τους, οι μαξτορ ειναι πολυ καλοι απο επιδωσεις αλλα δεν πιστευω οτι εχουν την αξιοπιστια των western απλα ειναι εντελως αθρυβοι

Psu:Antec,Ocz,Enermax,Chieftec..αναλογα τι θες να κανεις παντα!!

τωρα τα υπολοιπα στοιχεια ενος υπολογιστη δεν παιζουν τοσο σημαντικο ρολο ωστε να ξεχωριζεις τις μαρκες,ωστοσο κριτηριο για αυτα θα πρεπει να βαλεις την σχεση τιμη/αποδωση/εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

Thanks Nos-Dio .

Ναι, αυτο ζηταγα .

Αλλος ενας που με καταλαβε..!

Μα γιατι βρισκουν τοσο πολυπλοκα οτι λεω..?

Και με τους δυο που απαντησαν..εφτυσα αιμα για να καταλαβουν..! :(

Link to comment
Share on other sites

CPU

AMD: Athlon64, Athlon64 FX

Intel: Pentium4 Prescott, Pentium4 Extreme Edition

MOBO

Abit, Epox, Asus (sorry, δεν τα έχω ψάξει καθόλου στις καινούριες μητρικές)

VGA

ATI: X800XT

NVIDIA: 6800ultra

RAM

Corsair, Kingston, OCZ

HDD

Seagate, Maxtor, Western Digital, Hitachi (οι σκληροί είναι κυρίως "η αποθήκη" του συστήματος αλλά αν θες καλύτερες επιδόσεις, πάμε στους raptor ή το raid)

PSU

Antec, Enermax, Tagan (κι οτιδήποτε κοστίζει, απλά αξίζει)

Τα υπόλοιπα είναι θέμα επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

CPU:

Value for money: Athlon XP-> AMD

Middle Range : Intel Pentium 4(Northwood, prescott)

Middle Range: Athlon 64 -> AMD

Performance : Intel Pentium 4 Extreme Edition

Performance: Athlon 64FX/939

VGA:

Low Range: Radeon X600, Nvidia 6800

Middle Range: Radeon X800Pro, Nvidia 6800GT

High Range: Radeon X800XT PE, Nvidia 6800Ultra

Μαρκες: Asus, Gigabyte, Prolink, MSI

Motherboard:

Αναλογα τον επεξεργαστη....

Μαρκες:

Abit, Asus, Gigabyte, MSI, DFI, Chaintech(καθε μια εχει τα υπερ και τα κατα της)

Μνημες:

Παλι αναλογα με τον επεξεργαστη και την μητρικη:

Κορυφαια σειρα οι OCZ 3x00 EB, Mushkin Special Edition(μνημες ολες με σφιχτα timings)

HDD

Middle Range:

Maxtor, Seagate 7200.7...

Performance Series:

Western Digital Raptors 74GB....

PSU:

Antec, Enermax, Fortron, Tagan, PC Power& Cooling

DVD-ROM:

Teac, NEC, Pionneer,Plextor

DVD±R(W) Single or Dual Layer

NEC, Teac,Plextor

Οτιδηποτε αλλο και οταν ερθει η ωρα της αποφασης εδω ειμαστε... :flower:

Link to comment
Share on other sites

...HDD:Maxtor,Western digital: οι western digital ειναι κορυφαιοι δισκοι αλλα θορυβωδεις στην πλειονοτητα τους, οι μαξτορ ειναι πολυ καλοι απο επιδωσεις αλλα δεν πιστευω οτι εχουν την αξιοπιστια των western απλα ειναι εντελως αθρυβοι...

εχεις ακουσει wd να κανει τοσο θορυβο που νομιζεις οτι το κουτι θα βγαλει φτερα να πεταξει, ή να προσπαθεις να βαλεις 1 σκληρο wd και να ειναι 3 στη σειρα χτυπημενοι.εχω δει πολλες επιστροφες και η συντριπτηκη πλειοψηφια ειναι wd.επισης εχω δει και κατι περιεργο, wd να μην υποστηριζει avi αρχεια κατω απο ορισμενες συνθηκες εισαγωγης τους αλλα θελω να το ψαξω λιγο ακομα πρωτου γινει εκτενεστερη αναφορα

(τπτ προσωπικο με την wd και εγω τετοιο σκληρο εχω στο πισι μου)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.