Jump to content



Corsair H100 Vs Custom


Sektor

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Θα μπω γρήγορα στο θέμα.

Η Custom Υδρόψυξη μου αποτελείται από τα παρακάτω:

CPU Waterblock: Swiftech Apogee HD Ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει, είχα του Eleven.

Pump: Swiftech MPC 655

Radiator: 3πλο χοντρό ψυγείο.

Reservoir: Μεγάλο κυλινδρικό

Fans: 3x120 1000rpm

Όλα είναι καθαρισμένα, έτοιμα για να υποδεχτούν τον AMD. Παρακάτω φωτογραφίες.

IMG_2339_zpsf36875e1.jpg

IMG_2338_zps1cc61828.jpg

Το PC της υπογραφής μου δεν υπάρχει ή μάλλον δεν υπάρχει το CPU, RAM, MOBO.

Έχω πάρει AMD FX 8150, 16GB 1600 RAM, ASUS Crosshair V Formula.

Επειδή αργεί αρκετά το mount για AM3 Socket από τη Swiftech, σκέφτομαι να πάω σε μία έτοιμη λύση να τελειώνω.

Σκέφτομαι λοιπόν να τα δώσω και να πάρω τη Corsair H 100.

Απλά δεν ξέρω κατά πόσο η απόδοσή της θα είναι χειρότερη και τι παίζει με τον θόρυβο. Δεν θα ήθελα να είναι χειρότερη. Να είναι 1-2C, ok, δεν τρέχει κάτι.

Ξέρω ότι οι περισσότεροι θα πείτε να κρατήσω την Custom. Γενικά θα ήθελα να ακούσω γνώμες.

Ευχαριστώ. :fun:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Φίλε μου..και εγώ προο λίγου καιρού ημουν σε δηλιμμα ετοιμη η custom..

Εγω θα σου πρότεινα να κρατησεις την custom εφόσον την έχεις ήδη έτοιμη...

Πλεονεκτήματα...

Μπορεις στο μελλον να τα βαλεις ολα στο νερο εφοσον και η μητρικη σου και η καρτα σου μπορουν να μπουν στο νερακι και να ησυχάσεις απο φασαρία-θερμοκρασίες...

Με τα θέματα θορύβου απο την Η100 οπως και με τις προηγουμενες σειρες έχουν βγει κάποια κομμάτια "ελατωματικά" κάνοντας εναν θορυβο στην αντλια τους.Οπως το κάτωθι βίντεο ενός φίλου συμφουρίτη..

Τώρα για τις θερμοκρασίες λογικό ειναι να δείς λίγο καλύτερες θερμοκρασίες με το νεράκι...αλλα σκεψου οτι μπορει να εχεις μια μικρη ανοδο των θερμοκρασιών των chipset γιατι πλεον δεν υπαρχει ο μανισιος ανεμιστηρας του επεξεργαστη για να στέλνει λίγο..

Πάντα στις θερμοκρασίες παίζει και τεράστιο ρόλο με τους ανεμιστηρες που παιζεις..οι typhoon ειναι αρκετά καλοι αν τους έχεις σε εναν fan controler συνδεμένους..

Πιστεύω να σε βοήθησα λιγάκι...

+1 Custom υδροψυξη απο εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και η custom ειναι καλυτερη..

Εγω εχω το h100 σε εναν i5-3570k oc στα 4.5

Θορυβο δεν κανει με 2 ανεμιστηρες στο low profil αλλα σε συνεχομενα μεγαλα load της cpu οι θερμοκρασιες δεν συγκρινονται..

Και εγω απο την στιγμη που εχεις ηδη μια custom θα ελεγα να κανεις υπομονη μεχρι να βγει το backplate που χρειαζεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Φίλε μου..και εγώ προο λίγου καιρού ημουν σε δηλιμμα ετοιμη η custom..

Εγω θα σου πρότεινα να κρατησεις την custom εφόσον την έχεις ήδη έτοιμη...

Πλεονεκτήματα...

Μπορεις στο μελλον να τα βαλεις ολα στο νερο εφοσον και η μητρικη σου και η καρτα σου μπορουν να μπουν στο νερακι και να ησυχάσεις απο φασαρία-θερμοκρασίες...

Ναι. Το σκέφτηκα ότι μπορώ κάποια στιγμή να βάλω και την κάρτα γραφικών. Το Chipset δεν με απασχολεί τόσο.

Υπάρχει Airflow μέσα στο κουτί έτσι και αλλιώς για το λόγω ότι Chipset, RAM και VGA, είναι με αέρα.

Με τα θέματα θορύβου απο την Η100 οπως και με τις προηγουμενες σειρες έχουν βγει κάποια κομμάτια "ελατωματικά" κάνοντας εναν θορυβο στην αντλια τους.Οπως το κάτωθι βίντεο ενός φίλου συμφουρίτη..

Πολύ ενοχλητικός ο ήχος. Η συχνότητα του είναι πολύ ενοχλητική.

Τώρα για τις θερμοκρασίες λογικό ειναι να δείς λίγο καλύτερες θερμοκρασίες με το νεράκι...αλλα σκεψου οτι μπορει να εχεις μια μικρη ανοδο των θερμοκρασιών των chipset γιατι πλεον δεν υπαρχει ο μανισιος ανεμιστηρας του επεξεργαστη για να στέλνει λίγο..

Πάντα στις θερμοκρασίες παίζει και τεράστιο ρόλο με τους ανεμιστηρες που παιζεις..οι typhoon ειναι αρκετά καλοι αν τους έχεις σε εναν fan controler συνδεμένους..

Έχω να παίξω με αέρα πολλά χρόνια. Οπότε το ενδεχόμενο του αέρα δεν το κουβεντιάζω καθόλου.

Είμαι μεταξύ της υδρόψυξης που έχω και της Corsair H100.

Έχω Fan Controller για τους ανεμιστήρες, αλλά ήδη είναι πολύ ήσυχοι. 1000άριδες... Δεν είδα διαφορά με πιο γρήγορους που είχα κάποτε, οπότε προτίμησα την ησυχία. Όταν είχα κάποιους που ήταν στις 2200 σαλ αν δεν κάνω λάθος, ρίχνοντας τις στροφές, ακούγονταν πολύ ενοχλητικά τα πηνία τους.

Επίσης στο Northbridge είχα βάλει έναν ανεμιστήρα (Asus Rampage Formula x48) καθώς στο mount για 775 ταίριαζε ακριβώς ένας μικρός ανεμιστήρας για να το χτυπάει.

Πιστεύω να σε βοήθησα λιγάκι...

+1 Custom υδροψυξη απο εμένα...

Να είσαι καλά φίλε μου. Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και η custom ειναι καλυτερη..

Εγω εχω το h100 σε εναν i5-3570k oc στα 4.5

Θορυβο δεν κανει με 2 ανεμιστηρες στο low profil αλλα σε συνεχομενα μεγαλα load της cpu οι θερμοκρασιες δεν συγκρινονται..

Και εγω απο την στιγμη που εχεις ηδη μια custom θα ελεγα να κανεις υπομονη μεχρι να βγει το backplate που χρειαζεσαι :)

Λόγο μικρότερες ποσότητας νερού κιόλας...

Έχει βγει, απλά περιμένω να το στείλει η Swiftech.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω την h100 εδώ και μερικά 24ωρα.. δε λέω καλή κατασκευή. Μα για τα λεφτά που ζητάει, είναι λίγη. Την πήρα σαν το πρώτο μου βήμα στην υδρόψυξη. Να δω τι παίζει. Τη δουλεύω με 4 ανεμιστήρες. Τους 2 δικούς της χαμηλομένους γιατί δεν γίνεται να τους ακούω και 2 δικούς μου enermax στις 1000rpm. Τους έχω συνδέσει και τους 4 πάνω στη μητρική και τους έχω φτιάξει δικά μου προφίλ από το fan expert να φανταστείς. Μια χαρά κάνει τη δουλειά της, και δεν την έχω κουμπώσει ακόμα στο κουτί μου. Δε βολεύουν τα κοντά σωληνάκια ή δεν έχω αποφασίσει ακόμα πως θα την αφήσω μόνιμα πάνω στο σύστημα, σε τι setup. H custom λοιπόν πρέπει να είναι πολύ καλύτερη! Μόνο και μόνο επειδή θα την φτιάξεις εσύ. Κι όπως τη θες εσύ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.