Jump to content



Προβλημα με ubuntu 12.10


made in china

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Προσφατα εγκατεστησα τα ubuntu 12.10 οχι beta αλλα τα επισημα απο το site των ubuntu.Οι οδηγοι της ati εχουν προβληματα οκ.Αλλα στο menu bar δεν φενεται ουτε η ενδειξη των γλωσσων πληκτρολογιου(οπου κιολας δεν λειτουργει ενω εχω επιλεξει και Ελληνικα και Αγγλικα) αλλα ουτε και η ενδειξη της μπαταριας ενω ειναι επιλεγμενη και αυτη να φαινεται.Επισης ενημερωσεις δεν μπορουν να γινουν γιατι μου λεει failed to download repository files.Με λιγα λογια δεν λειτουργει και τιποτα!Ολα αυτα σε ενα netbook.Τα χω και σε σταθερο συστημα οπου γινονται παλι τα ιδια μονο που οι οδηγοι της nvidia ειναι μια χαρα.Αλλα αυτο βεβαια τρωει κολληματα και θελει restart.Googlαρα μπας και βρω τπτ αλλα δεν τα καταφερα....Μηπως κανας ψαγμενος ξερει τιποτα??? :p

Y.Γ Αυτος ο μα*ς που φτιαχνει τα linux εβριζε την nvidia και ειναι η μονη που παιζουν οι οδηγοι της στο καραπροβληματικο 12,10.Ο μα*ς!!!!anyway!Eυχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Προσφατα εγκατεστησα τα ubuntu 12.10 οχι beta αλλα τα επισημα απο το site των ubuntu.Οι οδηγοι της ati εχουν προβληματα οκ.Αλλα στο menu bar δεν φενεται ουτε η ενδειξη των γλωσσων πληκτρολογιου(οπου κιολας δεν λειτουργει ενω εχω επιλεξει και Ελληνικα και Αγγλικα) αλλα ουτε και η ενδειξη της μπαταριας ενω ειναι επιλεγμενη και αυτη να φαινεται.Επισης ενημερωσεις δεν μπορουν να γινουν γιατι μου λεει failed to download repository files.Με λιγα λογια δεν λειτουργει και τιποτα!Ολα αυτα σε ενα netbook.Τα χω και σε σταθερο συστημα οπου γινονται παλι τα ιδια μονο που οι οδηγοι της nvidia ειναι μια χαρα.Αλλα αυτο βεβαια τρωει κολληματα και θελει restart.Googlαρα μπας και βρω τπτ αλλα δεν τα καταφερα....Μηπως κανας ψαγμενος ξερει τιποτα??? :p

Y.Γ Αυτος ο μα*ς που φτιαχνει τα linux εβριζε την nvidia και ειναι η μονη που παιζουν οι οδηγοι της στο καραπροβληματικο 12,10.Ο μα*ς!!!!anyway!Eυχαριστω :)

1) Κανονικά δεν έπρεπε να σου απαντήσω γιατί μάλλον προβληματικές είναι οι γνώσεις σου. Ποιος σου είπε ότι έχεις δικαίωμα όταν δεν ξέρεις 5 βασικά πράγματα να κοροϊδεύεις και να βρίζεις κάτι το οποίο είναι δωρεάν και στο οποίο δεν έχεις συνεισφέρει τίποτα, παρά μόνο άσχημα λόγια που αποτρέπουν κάποιον που θέλει να δοκιμάσει αυτό το OS???

2) Από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω με το post σου...

3) Είναι το ubuntu.

4) Για τη γλώσσα, μάλλον κάτι δε σέταρες εσύ σωστά στην εγκατάσταση. Πήγαινε settings (από sidebar)--> language support --> add languages και δες αν είναι εγκατεστημένα τα ελληνικά. Αν ναι, πήγαινε settings --> keyboard layout και δες αν εκεί δείχνει english και greek. Αν όχι πρόσθεσε τα "greek" κάνοντας κλικ στο "+". Για να αλλάζεις γλώσσα με όποιον συνδυασμό θέλεις , πάλι από το keyboard layout --> options --> keys to change layout και επίλεξε όποιον συνδυασμό σε εξυπηρετεί.

5) Για τα repositories είχαν πρόβλημα οι ελληνικοί servers μάλλον λόγω φόρτου, εγώ άλλαξα server από settings --> software sources και όλα ok, μέχρι να αποσυμφορηθούν οι ελληνικοί (δεν είναι πρόβλημα της canonical αυτό, ούτε και του ubuntu. Ούτως ή άλλως φρέσκια εγκατάσταση έκανες, δε χρειάζονται ακόμα updates.

6) Drivers ΑΤΙ δε χρειάζεται να περάσεις εφόσον παίζουν όλα καλά με τους open source.(Εγώ στο laptop δεν τους πέρασα για παράδειγμα και πάει σφαίρα). H ΑΤΙ μόλις πριν λίγες μέρες ανέβασε drivers που να υποστηρίζουν τον xserver 1.13 (που υπάρχει στο ubuntu 12.10) και δεν έχουν μπει στα repositories ακόμα. Σε λίγες μέρες θα μπορείς να τους εγκαταστήσεις μέσω του additional drivers από dash (super key)--> applications --> system.

7) Και με την nvidia παίζουν οι open source και πάλι χρειάζεται μέσω additional drivers να εγκαταστήσεις τους proprietary

8) ΤΟ γιατί σέρνεται το σταθερό σου σύστημα, δεν μπορώ να το γνωρίζω. Θα μπορούσα αν ήμουν κακεντρεχής όπως εσύ να υποθέσω ότι έκανες ό,τι να 'ναι εγκατάσταση. Δώσε specs του μηχανήματος και τις κατατμήσεις του δίσκου σου , να δούμε τι παίζει.

9) Δεν έχεις ιδέα ποιος "φτιάχνει" το linux (που παρεμπιπτόντως δεν έχει καμία σχέση με canonical και το ubuntu), οπότε το ποιος είναι "μαλ***ας" ας μην το σχολιάσουμε. Ούτε και έχεις καταλάβει γιατί τα έβαλε με την nvidia. Και ναι, στους proprietary drivers η nvidia έχει καλύτερο support από την AMD/ATI

10) Αν δε σου αρέσει το ubuntu, μπορείς να δοκιμάσεις και άλλες διανομές ή να μείνεις και με win. Ο κόσμος είναι γεμάτος επιλογές...

11) RTFM

edit : Τώρα είδα ότι όλα τα παραπάνω συμβαίνουν σε ένα netbook. Μην περιμένεις να σου παίξει γρήγορα το 12.10 σε atom 1.6 με 1GB μνήμη (αν έχεις τόση). Δοκίμασε πιο ελαφριές εκδόσεις, όπως xubuntu ή ακόμα καλύτερα lubuntu. Αν ούτε και με αυτές έχεις την επιθυμητή ταχύτητα, δοκίμασε και με άλλες πολύ ελαφριές διανομές, όπως το puppy linux.

Link to comment
Share on other sites

1) Κανονικά δεν έπρεπε να σου απαντήσω γιατί μάλλον προβληματικές είναι οι γνώσεις σου. Ποιος σου είπε ότι έχεις δικαίωμα όταν δεν ξέρεις 5 βασικά πράγματα να κοροϊδεύεις και να βρίζεις κάτι το οποίο είναι δωρεάν και στο οποίο δεν έχεις συνεισφέρει τίποτα, παρά μόνο άσχημα λόγια που αποτρέπουν κάποιον που θέλει να δοκιμάσει αυτό το OS???

2) Από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω με το post σου...

3) Είναι το ubuntu.

4) Για τη γλώσσα, μάλλον κάτι δε σέταρες εσύ σωστά στην εγκατάσταση. Πήγαινε settings (από sidebar)--> language support --> add languages και δες αν είναι εγκατεστημένα τα ελληνικά. Αν ναι, πήγαινε settings --> keyboard layout και δες αν εκεί δείχνει english και greek. Αν όχι πρόσθεσε τα "greek" κάνοντας κλικ στο "+". Για να αλλάζεις γλώσσα με όποιον συνδυασμό θέλεις , πάλι από το keyboard layout --> options --> keys to change layout και επίλεξε όποιον συνδυασμό σε εξυπηρετεί.

5) Για τα repositories είχαν πρόβλημα οι ελληνικοί servers μάλλον λόγω φόρτου, εγώ άλλαξα server από settings --> software sources και όλα ok, μέχρι να αποσυμφορηθούν οι ελληνικοί (δεν είναι πρόβλημα της canonical αυτό, ούτε και του ubuntu. Ούτως ή άλλως φρέσκια εγκατάσταση έκανες, δε χρειάζονται ακόμα updates.

6) Drivers ΑΤΙ δε χρειάζεται να περάσεις εφόσον παίζουν όλα καλά με τους open source.(Εγώ στο laptop δεν τους πέρασα για παράδειγμα και πάει σφαίρα). H ΑΤΙ μόλις πριν λίγες μέρες ανέβασε drivers που να υποστηρίζουν τον xserver 1.13 (που υπάρχει στο ubuntu 12.10) και δεν έχουν μπει στα repositories ακόμα. Σε λίγες μέρες θα μπορείς να τους εγκαταστήσεις μέσω του additional drivers από dash (super key)--> applications --> system.

7) Και με την nvidia παίζουν οι open source και πάλι χρειάζεται μέσω additional drivers να εγκαταστήσεις τους proprietary

8) ΤΟ γιατί σέρνεται το σταθερό σου σύστημα, δεν μπορώ να το γνωρίζω. Θα μπορούσα αν ήμουν κακεντρεχής όπως εσύ να υποθέσω ότι έκανες ό,τι να 'ναι εγκατάσταση. Δώσε specs του μηχανήματος και τις κατατμήσεις του δίσκου σου , να δούμε τι παίζει.

9) Δεν έχεις ιδέα ποιος "φτιάχνει" το linux (που παρεμπιπτόντως δεν έχει καμία σχέση με canonical και το ubuntu), οπότε το ποιος είναι "μαλ***ας" ας μην το σχολιάσουμε. Ούτε και έχεις καταλάβει γιατί τα έβαλε με την nvidia. Και ναι, στους proprietary drivers η nvidia έχει καλύτερο support από την AMD/ATI

10) Αν δε σου αρέσει το ubuntu, μπορείς να δοκιμάσεις και άλλες διανομές ή να μείνεις και με win. Ο κόσμος είναι γεμάτος επιλογές...

11) RTFM

edit : Τώρα είδα ότι όλα τα παραπάνω συμβαίνουν σε ένα netbook. Μην περιμένεις να σου παίξει γρήγορα το 12.10 σε atom 1.6 με 1GB μνήμη (αν έχεις τόση). Δοκίμασε πιο ελαφριές εκδόσεις, όπως xubuntu ή ακόμα καλύτερα lubuntu. Αν ούτε και με αυτές έχεις την επιθυμητή ταχύτητα, δοκίμασε και με άλλες πολύ ελαφριές διανομές, όπως το puppy linux.

Αρχικα δεν εχει atom εχει amd c-60.Απο ταχυτητα ειναι μια χαρα και αυτο και το σταθερο δεν μιλησα για ταχυτητα.Ολες τις ρυθμισεις που λες τις εχω κανει γιατι το χω ψαξει πριν ποσταρω προφανως αλλα και παλι δεεν...Στο σταθερο βρηκα το προβλημα που crashαρε.Φταιγανε οι οδηγοι της ralink για το ασυρματο usb που εχω και εβαλα ενα παλιοτερο που χω που παιζει χωρις οδηγους αλλα κολλαει συνεχεια...Τις γλωσσες για το πληκτρολογιο ενω τις εμφανιζει οταν παω να μπω στο λογαριασμο, χανεται οταν μπαινω μεσα.Η μπαταρια ωστοσο ξαφνικα μου φαινεται πια...Και δεν εχω κανει upgrade απο 12,04.Κατευθειαν εβαλα τη 12,10.Την εβαλα γιατι παλιοτερα ειχα την 11,10 και οταν την ειχα πρωτοβαλει ηταν μια χαρα ωραια!Οσο για τους οδηγους, βαζω της ατι γιατι κανω κατι ρυθμισεις στην οθονη και φαινεται πολυ καλυτερα το χρωμα.Αnyway.Eυελπιστω με καποια νεα ενημερωση να διορθωθουν τα bugs.Oσο το οτι δεν τα αλλαζω...μ αρεσουν πολυ τα ατιμα...και εχω και windows 7.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω δύο απορίες: 1) τα λειτουργικά συστήματα στα ελληνικά προσδιορίζονται από το ουδέτερο άρθρο ενικού και εξαίρεση αποτελούν μόνο της Microsoft, όπου επικράτησε το αντίστοιχο στον πληθυντικό, υποθέτω επειδή όλοι ξέρουν ότι το Windows σημαίνει "παράθυρα"; 2) Όποτε θέλουμε να εγκαταστήσουμε την όποια διανομή Linux είναι καλύτερο να επιλέγουμε την προτελευταία για λόγους σταθερότητας και αξιοπιστίας;

Link to comment
Share on other sites

1) ναι

2) εξαρτάται τη διανομή. κάποιες (ubuntu) επιλέγουν τις τελευταίες εκδόσεις λογισμικών με αποτέλεσμα να χάνουν σε σταθερότητα. κάποιες εκδόσεις διανομών είναι long term support, άρα και πιο σταθερές.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο απορίες: 1) τα λειτουργικά συστήματα στα ελληνικά προσδιορίζονται από το ουδέτερο άρθρο ενικού και εξαίρεση αποτελούν μόνο της Microsoft, όπου επικράτησε το αντίστοιχο στον πληθυντικό, υποθέτω επειδή όλοι ξέρουν ότι το Windows σημαίνει "παράθυρα"; 2) Όποτε θέλουμε να εγκαταστήσουμε την όποια διανομή Linux είναι καλύτερο να επιλέγουμε την προτελευταία για λόγους σταθερότητας και αξιοπιστίας;

1) Στα ελληνικά επικράτησε ο πληθυντικός. Οι αγγλοσάξωνες πάντως λένε "windows is... ", δηλαδή ενικό χρησιμοποιούν και αυτοί.

2) Στα ubuntu-ειδή αν δεν είσαι στοιχειωδώς πεπειραμένος χρήστης, καλύτερα να επιλέγεις lts (long term support) εκδόσεις που είναι και οι πιο σταθερές. Η τελευταία lts είναι η 12.04. Η επόμενη lts θα βγει σε 2 χρόνια. Για το ubuntu κυκλοφορεί νέα έκδοση κάθε 6 μήνες. Στα 4 6μηνα κυκλοφορεί η νέα lts.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο απορίες: 1) τα λειτουργικά συστήματα στα ελληνικά προσδιορίζονται από το ουδέτερο άρθρο ενικού και εξαίρεση αποτελούν μόνο της Microsoft, όπου επικράτησε το αντίστοιχο στον πληθυντικό, υποθέτω επειδή όλοι ξέρουν ότι το Windows σημαίνει "παράθυρα"; 2) Όποτε θέλουμε να εγκαταστήσουμε την όποια διανομή Linux είναι καλύτερο να επιλέγουμε την προτελευταία για λόγους σταθερότητας και αξιοπιστίας;

1) Ακριβώς

2) Κοίτα, όσες διανομές υπάρχουν, συνήθως βασίζονται σε κάποια άλλη τουλάχιστον στο θέμα αποθετηρίων πακετών. Λίγες είναι αυτές που έχουν ορίσει την λογική των software upgrades.Σχετικά με τα updates, κάποιοι συντηρούν 2-3 branches βάσει των bugs που υπάρχουν(που συνήθως γίνονται report απο users), αυτή την κατηγοριοποίηση χρησιμοποιούν οι βασικές διανομές πάνω στις οποίες, πατάνε άλλες, και δημιουργούν εναλλακτικά policies σχετικά με τις διανομές, οπότε και διαχωρίζονται. (βλ. Ubuntu που είναι based σε Debian, ή mint που είναι Ubuntu based, ή Funtoo που είναι Gentoo based, κτλπ).

Τώρα σχετικά με το πότε κρίνει απαραίτητο μία διανομή να περάσει ένα πακέτο απο το Unstable->testing και απο το testing->stable είναι θέμα του τι είδους bugs υπάρχουν, επίσης bugs μπορούν να βρεθούν και σε εκδόσεις που είναι stable αλλά διορθώνονται απο μεταγενέστερες εκδόσεις του πακέτου, οπότε κάποιοι χρησιμοποιούν και backports branches.

Υπάρχουν όμως και άλλες διανομές(αυτές προτιμώ απο μέρους μου), οι οποίες είναi rolling(ακόμα και αυτό χωρίζεται αλλά η wikipedia το περιγράφει καλύτερα απο μένα οπότε μπορείς να το δείς απο εκεί, ή να πάρεις μία ιδέα απο αυτά που θα γράψω), αυτό συνήθως σημαίνει ότι τα πακέτα(που κατα κόρον, συντηρούν developers, και στις 2 περιπτώσεις) περνάνε κατευθείαν στην τελευταία αναβάθμιση, ακόμα και αν δημιουργούν μικροπροβλήματα, αυτό βέβαια επιτρέπει την έγκαιρη αναφορά των bugs απο τους distro users ωστε να φτάσει σε επίπεδο να είναι stable για όσους προτιμούν λιγότερες φουρτούνες στο σύστημα τους. Συνήθως, αυτό βέβαια είναι και σχετικό γιαυτό είπα να δείς την wikipedia, δεν κρατάνε παλιότερες εκδόσεις αν κάτι τελικά είναι μη λειτουργικό, οπότε έχουν τα μείον τους. Βέβαια τις περισσότερες των περιπτώσεων υπάρχουν και τα πακέτα απο τουλάχιστον προηγούμενη έκδοση που δεν έχει τόσο critical bugs, και είναι λειτουργική.

Και τα 2 χρειάζονται και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό είναι αλληλοεξαρτούμενα.

Tώρα σχετικά με αυτό που ρώτησες για "πρωτελευταια", αν μπορείς να καταλάβεις απο αυτά που είπα παραπανω, δεν είναι τόσο σωστή ερώτηση, γιατί υπάρχουν διαφορετικές διανομές με διαφορετική πολιτική στο κομμάτι των πακέτων.

Σχετικά με το ubuntu, συνήθως οι lts(long time support) είναι οι πιο stable και με περισσότερο καιρό υποστήριξη απο της μη-lts, και αυτό γιατί η 12.10 αν τα λέω σωστά βασίστηκε στην testing του debian, οπότε τα προβλήματα της τα έχει σίγουρα.

Ελπίζω να το έκανα κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα παιδια και απο εμενα. Ειμαι καινουργιος χρηστης του linux σε επιπεδο καθημερινης χρησης.

Ο υπολογιστης μου ειναι ενα netbook acer aspire 1410 celeron 743, 2gb ram, intel gma 4500m.

Και οπως ολοι οι αρχαριοι ετσι κ εγω εχω πολλες αποριες.

Εβαλα τη 12.10 (ξερω δεν ειναι lts, αλλα δεν εχω σκοπο να τη κρατησω).

Ηδη ο υπολογιστης εχει βαρυνει πολυ παραπανω απο τις μερες που ειχα τα 7 και ζεσταινεται πολυ περισσοτερο επισης!

Ας αρχισουμε με τη πρωτη και βασικη ερωτηση. Τι διανομη προτινεται απο τους εμπειρους χρηστες για ενα λαπτοπ με αυτα τα χαρακτηριστηκα, ωστε να πηγαινει πιο γρηγορα απο τα 7, να εχει ευχρηστο γραφικο περιβαλλον και το πιο σημαντικο να ειναι σταθερο, χωρις "ανοητα-ανουσια" bugs.

Με τα 7 ειχα φτασει σε ενα σημειο να κανω σωστα τη δουλεια μου (winscp,filezilla,putty,remote access κλπ), αλλα θελω να δω αν μπορω με τo linux να "κερδισω" λιγο χρονο παραπανω, πηγαινοντας πιο γρηγορα.

Το να βαλω puppy linux θα ωφελησει στη ταχυτητα?

Τελος, ενα προβλημα που ειχα στα 7 και συνεχιζει κ στο ubuntu. Η αναλυση της οθονης μου ειναι 1366 x 768 τα windows και το linux μου αφηνουν μονο 2 επιλογες αναλυσης την 800 χ 600 και την 1024 χ 600

Οταν bootαρα πρωτη φορα στο ubuntu μου εγραφε στο system info στις πληροφοριες της gpu κατι σαν generic (δε θυμαμαι ακριβως). Ακολουθησα καποιες οδηγιες στο ιντερνετ και καταφερα να κανω install τους drivers της intel και τωρα μου αναγνωριζει τον τυπο της καρτας γραφικων, μονο που δε μπορω ακομα να επιλεξω αλλη αναλυση εκτος απ της 2 επανω. Τι φταιει γιαυτο γνωριζεται?

Αυτα για αρχη. 2 πραγματακια :)

1) τι εκδοση linux να βαλω για το netbook

2) τι προβλημα υπαρχει με τη GPU της Intel GMA 4500mhd (μετα απο πολυ google και παλι δε βρηκα ακρη)

Ευχαριστω για το χρονο σας περιμενω τις καλυτερες απαντησεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε Mint με ΜΑΤΕ desktop, είναι πανέμορφο και πλήρως λειτουργικό. Βάλτο σε ένα φλασάκι και τρέξτο live για να το τεστάρεις. Αν δεις ότι είναι βαρύ και αυτό, ασχέτως διανομής θα πρέπει να πας σε πιο ελαφρύ desktop όπως το xfce.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.