Jump to content



Ενσωματωμενες Καρτες γραφικων


therock

Recommended Posts

Αν τα παρεις ολα απο κει ομως νομιζω προσφερουν δωρεαν συναρμολογηση και εγγυηση αν παθει κατι ολος ο σταθερος σωστα? Ενω αν τους παω κομματια και τους πω ενωστε τα, λογικα χρεωνουν και συναρμολογηση, και αν χρειαστει να επιστραφει η συνθεση λογω σφαλματος. Ετσι εχω καταλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Κομπλε, παρειγειλα τον 5800 με την A75 μητρικη του πλαισιου. Οποτε κατεεθειαν βαζω λειτουργικο και εχω απευθειας γραφικα? Εχει κατι να προσεξω κατα την εγκατασταση? Ειναι νεο concept και δεν θελω να βρεθω προ εκπληξεως, ουτε να εκτεθω απο την στιγμη που το φτιαχνω για αλλο ατομο. :T:

Link to comment
Share on other sites

η εγκατασταση ειναι ακριβως η ιδια με ολα τα αλλα συστηματα..! δεν αλλαζει κατι.

στο δισκο γινεται η εγκατασταση, οχι στον επεξεργαστη!;);)

εσυ απλα, αφου εγκαταστησεις τα WIN, κατοπιν θα βαλεις τους Drivers για LAN-AUDIO-γραφικα απο το CD της μητρικης, ή πας στο SITE της μητρικης κι ΑΝ υπαρχουν νεοτεροι, κατεβαζεις και βαζεις αυτους!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ενταξει αυτα τα ξερω, απλως λεω μηπως χρειαζεται καποιο συγκεκριμενο driver/προγραμμα για να αναγνωρισει την λειτουργια γραφικων μεσω του επεξεργαστη σε περιβαλλον windows. Αν δεν χρειαζεται τοτε οκ, εχω εγκαταστησεις πολλες φορες Windows. Ευχαριστω παιδια. Εν αναμονη παραλαβης!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε διαδικασια αναζητησης για φτηνο μηχανηματακι απαραιτητα σε miniATX. Διαβαζω το θεμα και διαφορα reviews και βλεπω οτι δεν ειναι κατι το εξαιρετικο ο επεξεργαστης σε συγκριση με ιδιας αξιας επεξεργαστης της Intel αλλα εκει που εχει μεγαλη διαφορα ειναι στα γραφικα. Θελω να αποφυγω την καρτα γραφικων.

Για το θεμα της μητρικης υπαρχει κατι εναλλακτικο η καλυτερο απο αυτο που αναφερθηκε παραπανω με 64€;

MOTHERBOARD :: Asrock Socket FM2 FM2A75M-DGS GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Προτεινομενες μνημες;

Για απλη χρηση internet και ισως λιγα παιχνιδια, λεω να δοκιμασω το starcraft2 (οταν τελειωσω ξανα το 1)

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτκό αν εννοείς φθηνότερο, τότε πας σε A55 chipset αλλά ξεχνάς SATA3/USB3!

Καλύτερο με ίδια λεφτά δύσκολο*. Καλύτερο με παραπάνω λεφτά, γίνεται.

Πρόσεξε τις εξόδους που σου δίνει η μητρική για γραφικά. Παράδειγμα αυτή που παραθέτεις έχει VGA και DVI, όχι HDMI.

Μνήμες αν μπορείς να βάλεις κάποιες γρήγορες θα είναι καλύτερα για τα γραφικά (χρησιμοποιούν την μνήμη συστήματος). Οποιαδήποτε με 4GB** θα σου κάνει όμως.

* Αν σε ενδιαφέρει η εγγύηση υπάρχουν μητρικές άλλων εταιριών (ASUS κλπ) που έχουν +1 έτος αλλά είναι με Α55.

** Το Starcraft II θέλει 2GB, και κάποια θα θέλει το σύστημα για γραφικά. Αν μπορείς να πάρεις και τετραπύρηνο που έχει καλύτερα γραφικά.

Link to comment
Share on other sites

2 γρηγορες ερωτησεις πριν ξεκινησω αυριο εγκατασταση.

-Σε μηχανικους δισκους, χρειαζεται ενεργοποιηση του AHCI? Το ξερω πως μπορεις να το ενεργοποιησεις και μετα την εγκατασταση, αλλα αμα οντως ειναι χρησιμοπω να ξερω να το κανω αυριο, να μην ξανατρεχω.

-Σε BIOS γενικοτερα χρειαζεται καποια ρυθμιση? Οι καινουριο μητρικες που εχουν και αυτο το UEFI με 3D Bios κτλ θελουν καποια προσοχη?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα επεξεργαστη τον AMD 5800K 100W, μητρικη Asrock, δυο μνημες 4GB, SSD 64GB, ενα DVDRW. Συμπληρωματικα θα μπουν δυο η τρεις δισκοι 3,5" SATA. Δεν εχω σκοπο να βαλω καμια καρτα γραφικων για την ωρα και θα χρησιμοποιησω την ενσωματωμενη. Τι τροφοδοτικο προτεινεται; Νομιζω οτι με 400W θα ειμαι καλα. Απο μαρκα; Με ενδιαφερει καποιο ησυχο μοντελο.

Εχω παρει το παρακατω DEER DR-8460BTX 450W 12CM FAN - - E-SHOP.GR και δεν το βλεπω οτι αξιζε να δωσω λιγα παραπανω για ανταπτορες sata που χρειαζομαι οταν μπορω με αυτα τα λιγα να παρω ενα καλυτερο.

Μαλλον ενα απο τα παρακατω θα παρω,

CORSAIR CMPSU-430CX BUILDER SERIES 430W

XILENCE 420W RED WING SERIES PSU.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα επεξεργαστη τον AMD 5800K 100W, μητρικη Asrock, δυο μνημες 4GB, SSD 64GB, ενα DVDRW. Συμπληρωματικα θα μπουν δυο η τρεις δισκοι 3,5" SATA. Δεν εχω σκοπο να βαλω καμια καρτα γραφικων για την ωρα και θα χρησιμοποιησω την ενσωματωμενη. Τι τροφοδοτικο προτεινεται; Νομιζω οτι με 400W θα ειμαι καλα. Απο μαρκα; Με ενδιαφερει καποιο ησυχο μοντελο.

Εχω παρει το παρακατω DEER DR-8460BTX 450W 12CM FAN - - E-SHOP.GR και δεν το βλεπω οτι αξιζε να δωσω λιγα παραπανω για ανταπτορες sata που χρειαζομαι οταν μπορω με αυτα τα λιγα να παρω ενα καλυτερο.

Μαλλον ενα απο τα παρακατω θα παρω,

CORSAIR CMPSU-430CX BUILDER SERIES 430W

XILENCE 420W RED WING SERIES PSU.

Όπως ειπώθηκε, αν θες να έχεις το περιθώριο να προσθέσεις επιπλέον κάρτα γραφικών, ειδικά με 3+1 δίσκους επάνω, ψάξε για κάτι γύρω στα 500W. Σε λειτουργία δεν καταναλώνει περισσότερο, αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αν στο μέλλον προσθέσεις κάρτα γραφικών με τσιμπημένη κατανάλωση. Εγώ είμαι ευχαριστημένος και από τα Thermaltake, αν θες τους ρίχνεις μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα απο αυτα, οποιο σε συμφερει. το συστημα σου δεν καιει πολυ. ακομα και εξωτερικη καρτα να βαλεις (δεν μιλαω για 6990...!!!), θα σε καλυψουν ανετα!

1 Corsair Builder Series CX430 V2 | Skroutz.gr

2 corsair 500 - Τροφοδοτικά | Skroutz.gr

3 Thermaltake Berlin 630W | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει το παρακατω DEER DR-8460BTX 450W 12CM FAN - - E-SHOP.GR.

450W είναι μόνο στην ετικέτα αυτά. Βασίζονται σε πανάρχαιες σχεδιάσεις που δίναν πολλά watt στα 5V και στα 3.3V που ζητάγανε παλαιότεροι επεξεργαστές. Πόσο παλαιότεροι; Athlon XP. Οι σημερινοί έχουν ανάγκη τα 12V. Χοντρικά 300W είναι αυτό που έχεις για τα σημερινά δεδομένα και αν αντέξει με 300W φορτίο.

Κοίτα κανένα Corsair σαν αυτά του [MENTION=4092]cabdik[/MENTION].

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.