Jump to content



αγορα σκληρου δισκου


jimakoZzz

Recommended Posts

Καλησπερα σας! θα ηθελα να μου προτεινετε ποιο σκληρο δισκο να αγορασω. σκεφτμουν για 1Τ μιας και δεν εχουν μεγαλη διαφορα τιμης με τουσ 500αριδες..κατα προτιμιση απο πλαισιο μιας και ισως γλυτωσω φπα αλλα αμα βγαινει πιο φθηνα απο κανενα αλλο μαγαζι ευπροσδεκτο :)

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει σοβαρά η εγγύηση τότε μην πάρεις από ΠΛΑΙΣΙΟ.

Υπάρχει ενδεχόμενο να μην σου δώσουν τον ίδιο δίσκο σε περίπτωση βλάβης ή αν οι δίσκοι πάρουν πάλι την ανιούσα και ως συνήθως τους έχει εισάγει ανεξάρτητα το ΠΛΑΙΣΙΟ να σου δώσει ένα πιστωτικό και να σε αφήσει ξεκρέμαστο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας! θα ηθελα να μου προτεινετε ποιο σκληρο δισκο να αγορασω. σκεφτμουν για 1Τ μιας και δεν εχουν μεγαλη διαφορα τιμης με τουσ 500αριδες..κατα προτιμιση απο πλαισιο μιας και ισως γλυτωσω φπα αλλα αμα βγαινει πιο φθηνα απο κανενα αλλο μαγαζι ευπροσδεκτο :)

άμα υπάρχει περίπτωση να γλυτώσεις 23% απο το φπα με κάποιο δικό σου τρόπο απλά πάρτον απο το πλαίσιο..

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει σοβαρά η εγγύηση τότε μην πάρεις από ΠΛΑΙΣΙΟ.

Υπάρχει ενδεχόμενο να μην σου δώσουν τον ίδιο δίσκο σε περίπτωση βλάβης ή αν οι δίσκοι πάρουν πάλι την ανιούσα και ως συνήθως τους έχει εισάγει ανεξάρτητα το ΠΛΑΙΣΙΟ να σου δώσει ένα πιστωτικό και να σε αφήσει ξεκρέμαστο.

Επιβεβαιώνω αυτό που λέει, αν δεν έχουν ακριβώς το ίδιο μοντέλο δεν θα σου κάνουν αντικατάσταση και θα σου δίνουν πιστωτικό στην μικρότερη τιμή, είτε αγοράς είτε τρέχουσας,αν ζητήσεις rma στην μαμά εταιρία θα σου πουν να τον στείλεις ο ίδιος, αν έχεις όρεξη για τρέξιμο και διαφωνίες go ahead.

Link to comment
Share on other sites

ότι και να πάρεις αν είναι ανεξάρτητη εισαγωγή δεν θα το δεχτεί η επίσημη αντιπροσωπεία Ελλάδος όποτε μιλάμε για rma σε εξωτερικό. Η φθηνότερη λύση είναι αποστολή με ΕΛΤΑ σε wd, χρέωση το λιγότερο κάπου 10€ και αναμονή 2-3 βδομάδων για παραλαβή του δίσκου.

Να σημειωθεί ότι αφού επιστρέφει στο εργοστάσιο μπορεί να γυρίσει επισκευασμένος ο παλιός και όχι νέος δίσκος. Θα έχει τυπωμένο διαφώνια με κόκκινα γράμματα πάνω στην ετικέτα refurbished ή κάτι τέτοιο συνήθως αν και έχω καιρό να μπω στη διαδικασία και ίσως και αυτό να το έχουν καταργήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ασ ελπιζουμε οτι δεν θα μου χαλασει διοτι μαζι με ολη την βαβουρα για την εγγυηση χανεις και τα αρχεια σου..Παντως εσας σαε εχει τυχει να χαλασουν οι σκληροι σας???

Εχετε γενικα να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο μοντελο? Εχω ακουσει πως οι seagate baracuda δεν ειναι και τοσο καλοι...

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα πόσο τυχερός είσαι, και οι WD χτυπάνε και οι SEAGATE. πχ εγώ έχω 3 seagate και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Ο ποιο παλιός, ένας 500άρης, είναι στο 90% Health και τον έχω 5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.