Jump to content



[SOLVED] O ανεμιστήρας γυρνάει και μετά το shut down!!!


gdp77

Recommended Posts

Λοιπόν το πρόβλημα δεν ξέρω αν το είχα από παλιά ή είναι πρόσφατο (απλά τώρα το παρατήρησα)

Στη σύνθεση της υπογραφής μου, όταν κανω shut down συμβαίνουν τα εξής περίεργα μετά τον τερματισμό:

1) αντί να μένει ανοιχτό μόνο το led-άκι της μητρικής που δείχνει ότι είναι σε τάση, ανάβει και το led-άκι τάσης του cpu (και μάλιστα το πορτοκαλί --> lvl2 moderate voltage ) και το led-άκι τάσης της μνήμης. Αν κλείσω το τροφοδοτικό από το διακόπτη και το ξανανάψω, ανάβει κανονικά μόνο το led-άκι τάσης.

2) O πάνω ανεμιστήρας του HAF 932 συνεχίζει και γυρνάει σε πολύ χαμηλές στροφές (γι' αυτό και δεν το είχα παρατηρήσει μέχρι σήμερα). Αυτός ο ανεμιστήρας είναι σε 4pin molex συνδεδεμένος. Άλλες φορές δε γυρνάει , αλλά φαίνεται ότι μια αόρατη δύναμη πάει να τον σπρώξει να γυρίσει, αλλά δεν μπορεί, οπότε παρατηρώ μια ανεπαίσθητη τάση να γυρίσει (άρα βρίσκεται σε πολύ μικρή τάση). Ομοίως, αν κλείσω το τροφοδοτικό από το διακόπτη και το ξανανάψω, ο ανεμιστήρα σταματάει να γυρνάει. Το περίεργο είναι ότι σε molex είναι συνδεδεμένοι και ο πλαϊνός και ο μπροστινός ανεμιστήρα, αλλά αυτοί παραμένουν ακίνητοι.

Σημειωτέον ότι λόγω του on/off charge της gigabyte (που απέκτησα με bios update), αν συνδέσω κινητό στο usb, αυτό φορτίζει ακόμα και αν ο υπολογιστής είναι off. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις από το bios (δεν υπάρχει επιλογή) , ώστε να διαπιστώσω αν αυτό είναι υπεύθυνο.

Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα τροφοδοτικού; Σκέψεις;

Υ.Γ. Αν το τροφοδοτικό μείνει για μέρες κλειστό (ή για ώρες), τότε όταν το ξανανοίξω, δεν δίνει ρεύμα στη μητρική αμέσως. Χρειάζεται να ανοιγοκλείσω το διακόπτη του τροφοδοτικού 1 έως 30-40 φορές και σε κάποια από αυτές θα δώσει τάση στη μητρική τυχαία. Δεν με πολυένοιαζε μέχρι σήμερα γιατί μόνο σε περίοδο διακοπών (που αποσύνδεα τα πάντα όταν έφευγα) ή σε διακοπές ρεύματος αντιμετώπιζα το πρόβλημα.

Το τροφοδοτικό είναι 5ετίας. Η μητρική 2-3 ετών. Μήπως έχω θέμα μητρικής; Σκέψεις; Αν όμως φταίει η μητρική, τότε γιατί ο ανεμιστήρας στροφάρει; (είναι συνδεδεμένος σε molex και όχι στη μητρική);

Ευτυχώς σε 2-3 μέρες θα πέσει στα χέρια μου ένα καινούριο τροφοδοτικό (για εγκατάσταση σε φίλο) και λέω να μπω στον κόπο να το συνδέσω στο μηχάνημά μου, να δω αν κάνει τα ίδια και με άλλο τροφοδοτικό.

Σας έχει όμως ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πάει σε hibernate το PC αντι να κάνει shutdown ? Επίσης δοκίμασε να αποσυνδέσεις όλα τα fans, εκτός του cpu, και δες άμα συνεχίζει να στο κάνει (μήπως έχεις συνδεμένο κάποιο ανεμιστήρι που έχει molex και 3pin, ταυτόχρονα συνδεμένο και στην μητρική και στο τροφοδοτικό?)

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα τροφοδοτικά ακομη και μετα το κλεισιμο του υπολογιστη δινουν ρευμα στα μολεξ των ανεμιστηρων και δουλευουν κανα 5λεπτο (cool down process).

αλλα στην περιπτωση σου που λες οτι αναβοσβηνεις το διακοπτη 30 φορες για να δωσει ρευμα στανταρ ειναι το τροφοδοτικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα windows φταίνε.

ή ο ηλίθιος driver για το on/off charge της giga. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τον απεγκατασήσω (δε φαίνεται πουθενά) για να το διαπιστώσω. Πώς αλλιώς εξηγείται ότι όταν τερματίζω από ubuntu, όλα είναι ok? (To πρόβλημα με το τροφοδοτικό όταν είναι εκτός ρεύματος για ώρες μάλλον είναι κάτι διαφορετικό και ίσως σημαίνει ότι παραδίδει πνεύμα σιγά σιγά)

Μήπως πάει σε hibernate το PC αντι να κάνει shutdown ? Επίσης δοκίμασε να αποσυνδέσεις όλα τα fans, εκτός του cpu, και δες άμα συνεχίζει να στο κάνει (μήπως έχεις συνδεμένο κάποιο ανεμιστήρι που έχει molex και 3pin, ταυτόχρονα συνδεμένο και στην μητρική και στο τροφοδοτικό?)

Εγώ πάντως "shutdown" πατάω! Όσο για τα fans, είμαι σίγουρος ότι όλα (πλην του cpu) σε molex είναι, αλλά θα κάνω αυτό που λες για δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο ειχε και το PC της αδερφης μου για ενα χρονο, τα ανεμιστηρια δεν σταματουσαν, μονο αν διακοπτης στο τροφοδοτικο ηταν off.

Δεν ασχοληθηκα παρολο που ηταν το τροφοδοτικο (Τρεχαν και τα fan του case που δεν ηταν πανω στην motherboard) οσπου απλα καηκε και πηρε μαζι του και μανουλα, ηταν καλη ωρα για upgrade οποτε δεν πειραξε πολυ, αλλα δεν νομιζω να θες να σου καει τιποτα ;D

Link to comment
Share on other sites

ok άντε να δεχτώ ότι είναι το τροφοδοτικό. Από ubuntu γιατί σβήνει σωστά όμως;

Απεγκατεστησα το on/off charge. Τίποτα. Αφαίρεσα όλα τα usb, έκανα clr cmos κτλ , το πρόβλημα παραμένει... Κάπου διάβασα ότι μπορεί να έχει σχέση ο Intel storage controller. Θα τον απεγκαταστήσω και αυτόν να δούμε... Έχω στείλει και στη giga ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να παιδεύεσαι δεξιά αριστερά, ψάξιμο- χρόνος- email κτλ. , περίμενε απλά να δοκιμάσεις με το τροφοδοτικό του φίλου σου. Αφού το ξέρεις 99% αυτό θα είναι τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως "shutdown" πατάω! Όσο για τα fans, είμαι σίγουρος ότι όλα (πλην του cpu) σε molex είναι, αλλά θα κάνω αυτό που λες για δοκιμή.

Δεν είναι σίγουρο ότι κάνει shutdown. Έλεγξε το απο τα power options στον πίνακα ελέγχου αν σίγουρα το κουμπί "Τερματισμός λειτουργίας" κάνει τερματισμό και όχι αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να παιδεύεσαι δεξιά αριστερά, ψάξιμο- χρόνος- email κτλ. , περίμενε απλά να δοκιμάσεις με το τροφοδοτικό του φίλου σου. Αφού το ξέρεις 99% αυτό θα είναι τελικά.

α) Δεν την παλεύω με το λύσιμο/δέσιμο.... :hang3:

β) Δεν θα την παλέψω και μετά την αναγκαστική αγορά οθόνης (κάηκε η παλιά) να αλλάξω και τροφοδοτικό :giveup:

αλλά

δεν έχεις άδικο....

update : Αρχίζω και υποψιάζομαι ότι κάτι πρέπει να στράβωσε στα win όταν έγινε το update πριν λίγο καιρό από F7 bios (μαμά) σε F13 (τελευταίο, που σημειωτέον είχε και την on/off charge δυνατότητα, δηλαδή να φορτίζουν κινητά κτλ από το usb ακόμα και όταν ο υπολογιστής είναι σβηστός). Κάτι δεν έχει αλλάξει σωστά στο ACPI των windows, όταν έγινε αυτό το bios update (μάλιστα μου είχε ζητηθεί εκ νέου ενεργοποίηση). Δεν μπορεί να είναι θέμα τροφοδοτικού όταν από Ubuntu γίνεται κανονικός τερματισμός ενώ στα win μένουν τα onboard led αναμμένα και στροφάρει ο ανεμιστήρα του κουτιού... Δοκίμασα να βγάλω και να βάλω ξανά κάποιους σχετικούς drivers αλλά μάταια. Κάτι δεν πάει καλά με την S5(soft off) κατάσταση του υπολογιστή. Δυστυχώς δε με βλέπω να αποφεύγω format και επανεγκατάσταση για να σιγουρευτώ.

Φυσικά αυτό το πρόβλημα :

Υ.Γ. Αν το τροφοδοτικό μείνει για μέρες κλειστό (ή για ώρες), τότε όταν το ξανανοίξω, δεν δίνει ρεύμα στη μητρική αμέσως. Χρειάζεται να ανοιγοκλείσω το διακόπτη του τροφοδοτικού 1 έως 30-40 φορές και σε κάποια από αυτές θα δώσει τάση στη μητρική τυχαία. Δεν με πολυένοιαζε μέχρι σήμερα γιατί μόνο σε περίοδο διακοπών (που αποσύνδεα τα πάντα όταν έφευγα) ή σε διακοπές ρεύματος αντιμετώπιζα το πρόβλημα.

μάλλον έχει να κάνει με τροφοδοτικό και δεν μπορώ να ξέρω αν σχετίζεται με το πρόβλημα της S5 κατάστασης που προαναφέρεται.

Πριν την επανεγκατάσταση win θα γίνει η δοκιμή με άλλο τροφοδοτικό (corsair TX850 v2), για να δω μήπως αλλάζει η συμπεριφορά του pc .

Link to comment
Share on other sites

update:

Λοιπόν 99% είναι θέμα λογισμικού, αλλά δεν μπορώ να το απομονώσω...

Το shut down γίνεται κανονικά (δηλαδή όλα τα leds της μητρικής σβήνουν και οι ανεμιστήρες σταματούν) όχι μόνο από ubuntu, αλλά και από win safe mode :wall: !!! Άρα το πρόβλημα πρέπει να είναι με κάποιον driver που σχετίζεται με το ACPI (λογικά δεν δίνεται σωστά η εντολή για S5 / soft off τερματισμό). Έχετε καμιά ιδέα να προτείνετε πριν προχωρήσω σε επανεγκατάσταση λειτουργικού;

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τον μπροστα μονο ανεμιστηρα να γυρναει, αφου το εκλεινα σε haf 932 το ειχα και γω σε ενα μηχανακι που μου εδωσε ενα φιλαρακι για να το κανω format..

Αλλα το προβλημα το ειχε και πριν το κανω φορματ.Αλλα δεν ειχα χρονο να ασχοληθω..

Το setup ηταν: Win 7 Ultimate x64,4870x2,Rampage Formula,Q 9550 και psu ενα hiper 750w..

Link to comment
Share on other sites

Κάνε φορμάτ και μην περνάς κανένα πρόγραμμα μητρικής ή ακόμη και κάρτας γραφικών. Στις ρυθμίσεις ενέργειας βάλε το ποτέ για απενεργοποίηση και δες αν θα έχεις προβλήματα.

Αυτό σκέφτομαι. Και μετά πέρασμα έναν έναν τους drivers για να δω που είναι το πρόβλημα. Στις ρυθμίσεις power το έχω να μην μπαίνει ποτέ σε sleep / hibernate κτλ.

Σήμερα θα έχω στα χέρια μου το καινούριο τροφοδοτικό φίλου και θα το σκαντζάρω στο δικό μου setup να δω αν κάνει τα ίδια, πριν προχωρήσω σε format. (Ελπίζω να κάνει τα ίδια, γιατί αν τυχόν λειτουργεί ok, τότε θα τραβάω τα μαλλιά μου...

Το προβλημα με τον μπροστα μονο ανεμιστηρα να γυρναει, αφου το εκλεινα σε haf 932 το ειχα και γω σε ενα μηχανακι που μου εδωσε ενα φιλαρακι για να το κανω format..

Αλλα το προβλημα το ειχε και πριν το κανω φορματ.Αλλα δεν ειχα χρονο να ασχοληθω..

Το setup ηταν: Win 7 Ultimate x64,4870x2,Rampage Formula,Q 9550 και psu ενα hiper 750w..

HAF932 και hiper έχω και εγώ... Αλλά δεν μπορεί να είναι θέμα κουτιού. α) το κάνει και με αποσυνδεδεμένους τους ανεμιστήρες (να ανάβουν τα leds) β) το ξεκίνησε πρόσφατα, ενώ εγώ έχω και το hiper και το HAF αρκετά χρόνια. Το κακό είναι ότι δεν πήρα χαμπάρι πότε ακριβώς ξεκίνησε, ώστε να καταλάβω την αιτία...

Να είναι θέμα τροφοδοτικού; (το έχω 5 χρόνια). Ok, να δεχτώ ότι παραδίδει πνεύμα. Μόνο στα windows όμως;;; Δε στέκει, εφόσον και σε ubuntu και σε win safe mode όλα είναι ok.

Link to comment
Share on other sites

update:

Όπως περίμενα, αποδείχθηκε ότι δεν είναι θέμα τροφοδοτικού. Συνδέθηκε στο σύστημα ένα corsair tx850 v2 και είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά (αναμμένα τα onboard leds της μητρικής μετά το shutdown - σαν να είναι σε λειτουργία - και ενίοτε ένας από τους case ανεμιστήρες να γυρνάει σε χαμηλές στροφές). Από ubuntu και win safe mode, όλα καλά. :wall::rubik:

Είναι, λοιπόν ξεκάθαρο ότι κάποιος driver που φορτώνει σε normal win εκκίνηση δημιουργεί το πρόβλημα, το οποίο δεν είναι πρωτόγνωρο στο net και μια αναζήτηση δίνει αρκετά αποτελέσματα. Οι σχετικές λύσεις/απαντήσεις είναι όμως ασαφείς και σποραδικές. Σε άλλους έφταιγε ο nvidia driver, σε άλλους ο intel rapid storage driver, άλλοι με reset cmos το έλυναν, ενώ άλλοι κατέφυγαν σε αλλαγή τροφοδοτικού ή μητρικής.

Χθες αλλάχθηκαν / απεγκαταστάθηκαν / εγκαταστάθηκαν / ενημερώθηκαν με κάθε πιθανό συνδυασμό όλοι οι drivers του συστήματός μου. Τίποτα. Το πρόβλημα παρέμεινε.

Το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγω είναι ότι είτε κάποιος driver έχει αλλάξει κάποια τιμή στη registry, η οποία παραμένει σαν σκουπίδι, είτε -και το θεωρώ πιο πιθανό- κατά την αναβάθμιση από F7 (μαμά) bios σε F13 (τελευταίο) , δεν έγινα οι απαραίτητες αλλαγές στο λογισμικό των windows. Οι σημαντικότερες αλλαγές σε αυτή την αναβάθμιση bios (πέρα από συμβατότητα με μνήμες και cpu) ήταν 2 : Η υποστήριξη του on/off charge (φόρτιση από usb όταν ο υπολογιστής είναι κλειστός) και η αλλαγή του intel storage controller rom. Το πρώτο μοιάζει πολύ πιθανό να προκαλεί το πρόβλημά μου. Φαίνεται ότι το ACPI δεν δίνει σωστά την εντολή στη μητρική να τερματίσει μπαίνοντας σε soft off / s5 state . Η μητρική φαίνεται να μπαίνει σε μια ενδιάμεση κατάσταση s4/s5 και αυτό μόνο στα win όταν φορτώνει τους drivers το λειτουργικό. :rubik::confused:

Ως μοναδική λύση εξακολουθεί να φαίνεται η επανεγκατάσταση OS και πέρασμα των drivers έναν προς ένα. - Αν και το πιθανότερο είναι ότι αν γίνει εγκατάσταση με ήδη περασμένο το F13 bios, να κάτσουν σωστά τα win-. Αν αναγκαστώ να πάω σε win8 εξαιτίας του προβλήματος αυτού, θα κόψω φλέβες... :suicide2:

Υ.Γ. Η gigabyte μου απάντησε ό,τι να 'ναι... Να αλλάξω psu, να λύσω όλο το σύστημα και να κάνω boot προσθέτοντας διαδοχικά ένα ένα τα components κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Ως μοναδική λύση εξακολουθεί να φαίνεται η επανεγκατάσταση OS και πέρασμα των drivers έναν προς ένα. - Αν και το πιθανότερο είναι ότι αν γίνει εγκατάσταση με ήδη περασμένο το F13 bios, να κάτσουν σωστά τα win-. Αν αναγκαστώ να πάω σε win8 εξαιτίας του προβλήματος αυτού, θα κόψω φλέβες...

Ok... Κάπου εδώ ξεκινάει η παράνοια...

Βρήκα το κουράγιο σήμερα να ξεκινήσω (ξημερώματα) διαδικασία format και επανεγκατάστασης win. Και μαντέψτε: Το πρόβλημα παραμένει με φρέσκο install, από το πρώτο boot!!!! :wall:

Σηκώνω τα χέρια ψηλά!!!! Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα λέμε... :help1:

Ας μου πουν τώρα οι guru τι μπορεί να φταίει...

Link to comment
Share on other sites

Για το τροφοδοτικο που λες το ιδιο εκανε και εμενα ιδιας μαρκας psu με εσενα (πανε 5 χρονια) και ηταν ολοκαινουριο. Το παρατηρησα οταν το εκλεισα μια φορα απο το διακοπτη.

Τελικα ηταν ο διακοπτης απλα και τον αλλαξα με αλλο. Δοκιμασε να τον απομονωσεις για να δεις αν ειναι και εσενα εκει το προβλημα. Δε νομιζω πως ειναι σε καποιο αλλο κυκλωμα το προβλημα σου.

Για το θεμα του τερματισμου τωρα το πρωτο που μου ερχεται ειναι προβλημα ACPI.

Τα windows ειναι Official activated καταρχην?

Δοκιμασε να αλλαξεις εκδοση ACPI και να ξανακανεις φορματ αφου την εχεις αλλαξει.

Αν μπορεις να κανεις downgrade στην εκδοση που δεν ειχε το charge ακομα καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα βρέθηκε και είναι εντελώς κουφό... Θα μπορούσα να έχω αποφύγει το format...

Λοιπόν η mobo έχει 6 SATA του chipset και επιπλέον 4 GSATA με επιπλέον controller. Από το bios τα είχα όλα σε ACHI. Στα 4 GSATA, λοιπόν, πήγα από bios και έκανα disable τον controller και ως εκ θαύματος λύθηκε το πρόβλημα!!! Προφανώς και έχει να κάνει και με τα windows εφόσον το πρόβλημα παρουσιαζόταν μόνο εκεί. Μπορεί να συμβαίνει επειδή δεν υπήρχε και κάποιος δίσκος συνδεδεμένος πάνω στα 4 GSATA. Ίσως αν είχα δίσκο να δούλευε σωστά. Μπορεί δηλαδή να έστελνε το OS κάποιο "μήνυμα τερματισμού" στον συγκεκριμένο controller αλλά επειδή ήταν "φωνή βοώντος εν τη ερήμω" να μην γινόταν σωστά ο τερματισμός. Πάντως στο ubuntu δεν υπήρχε θέμα. Να φταίνε οι drivers ή κάποιο bug στο bios, δεν το γνωρίζω. (θα ενημερώσω την gigabyte)

Τελικά problem solved :jump1:, αν και έφτυσα αίμα... :cry:

Παρακαλείται κάποιος admin να βάλει ένδειξη [solved] στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.