Jump to content



Πρόβλημα με backlight σε laptop


PClord

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους..!

Έπεσε στα χέρια μου ένα laptop στο οποίο δεν λειτουργεί το backlight, προσπαθώ να ακολουθήσω κάποιες διαδικασίες προκειμένου να βρώ ακριβώς τι φταίει για το πρόβλημα έτσι ώστε να το αντικαταστήσω..

Αν έχω καταλάβει καλά πρέπει να είναι ένα από αυτά τα ανταλλακτικά που έχει πρόβλημα :

1)inverter

2)η λάμπα του backlight

3)το καλώδιο που τροφοδοτεί inverter+λάμπα

για αρχή σύνδεσα το inverter του laptop με backlight άλλης οθόνης και είδα πως δίνει πολύ μικρή τάση και ίσα που φαίνεται η διαφορά όταν ανάβω το μηχάνημα, έτσι ώστε να καταλάβω αν είναι καμένη η λάμπα!

από εκεί και έπειτα σκέφτηκα να συνδέσω την οθόνη του laptop πάνω σε inverter άλλου laptop και να δω τι θα ακολουθήσει για να δω αν λειτουργεί το inverter και το καλώδιο τροφοδοσίας..

Είναι σωστές οι διαδικασίες που ακολουθώ..? Θα βγάλω κάποια άκρη βρε παιδιά έτσι..? :p :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Αν συνδεσες το inverter σε μια αλλη οθονη (ιδια η συμβατη παντα, οποια δουλευει κανονικα) και η λαμπα της δεν ανοιξε τοτε πιθανον να εχει καει το inveter που κρατας στα χερια σου.

Αν μπορεις βρες καποιο συμβατο και δοκιμασε το στην λαμπα που δεν ανοιγει.

Καποιες φορες το inverter τη στιγμη που περναει στον αλλο κοσμο παιρνει μαζι του και την λαμπα για παρεα.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε να βρεις όλο το μέρος της οθόνης κομμάτι από κάποιο άλλο ή παρόμοιο που χάλασε η μητρική. Επειδή η μητρική είναι πιο πιθανό να καεί, συνήθως πουλάν το τμήμα της οθόνης. Για πιο παλιά laptop παίζει να το πάρεις και με λιγότερα από 50 ευρώ. Εγώ έτσι αναβάθμισα την οθόνη μου από 1280x800 σε 1680x1050. Το καλώδιο είναι δύσκολο να χαλάσει εκτός αν έχεις ανοίξει - κλείσει το laptop 10.000.000 φορές, το πιο πιθανό είναι να τά 'χει φτύσει το inverter και μετά πιστεύω η CCFL λάμπα (αν και λογικά σου κάνει κάποιες ενδείξεις πρώτα). Σε κάθε περίπτωση αφού θα το ανοίξεις που θα το ανοίξεις, άλλαξέ τα και τα 2. (λάμπα και inverter).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δυο! :)

Για να βρω οθόνη από άλλο,κομματάκι δύσκολο..

το laptop για το οποίο μιλάω είναι ένα Altec Voyager a3000-3, στην ουσία το σασί είναι μιας εταιρίας ονόματι "Vestel" (από Τουρκία), η Altec επίσης έχει εγκαταλείψει το service στο συγκεκριμένο μοντέλο (αν όχι σε όλα..) και έτσι έρχομαι σε λίγο δυσάρεστη θέση αυτή την στιγμή.. :crazy:

Αύριο θα λύσω την οθόνη άλλου laptop και θα συνδέσω την non-backlight οθόνη στο inverter του για να δω τι θα ακολουθήσει..

Εν ολίγης αν έχω καταλάβει καλά από εκεί και πέρα έχω 2 λύσεις :

1) αν ανάψει η οθόνη με το καλό inverter, πάμε για inverter ( το έχω βρει σε ένα κατάστημα στα 3€ από Θεσσαλονίκη)

2) αν όχι, θέλω οθόνη+inverter.. (λάμπα δεν πρόκειται να αλλάξω.. το πιο πιθανό είναι να καταστρέψω όλη την οθόνη.. :p )

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα παίδες!

Σύνδεσα την οθόνη σε inverter ενός Sony Vaio και το αποτέλεσμα ήταν το εξής,

το backlight άναψε για 2-3 δευτερόλεπτα και έσβησε πάλι,το ζήτημα είναι πως εκείνο το inverter παρείχε 2 τροφοδοσίες για backlight (2 διπλά καλώδια : 1)γαλάζιο-άσπρο 2)ροζ-άσπρο).

Anyway.. προς το παρών παραγγέλνω το inverter και ας ελπίσουμε πως με λίγη τύχη θα δουλεύει το backlight μετά.. :yu:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες..!

Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας και τα replies..! :)

Την λύση τελικά στο αδιέξοδο μου την βρήκε ο [MENTION=301]Jumex[/MENTION] , όταν είδε το thread μου έστειλε pm

να περάσω από το μαγαζί που εργάζεται να το δούμε παρέα (όπου είχα και την τιμή να δω και μερικά από τα υπέροχα δημιουργήματα του [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] !!! :D )

Τον συστήνω ανεπιφύλαχτα σε όποιον έχει πρόβλημα με την οθόνη του ή ακόμα και θέματα περί hardware πάνω σε ένα laptop, τρελό μαστόρι! ;)

και πάλι, σας ευχαριστώ όλους! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες..!

Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας και τα replies..! :)

Την λύση τελικά στο αδιέξοδο μου την βρήκε ο [MENTION=301]Jumex[/MENTION] , όταν είδε το thread μου έστειλε pm

να περάσω από το μαγαζί που εργάζεται να το δούμε παρέα (όπου είχα και την τιμή να δω και μερικά από τα υπέροχα δημιουργήματα του [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] !!! :D )

Τον συστήνω ανεπιφύλαχτα σε όποιον έχει πρόβλημα με την οθόνη του ή ακόμα και θέματα περί hardware πάνω σε ένα laptop, τρελό μαστόρι! ;)

και πάλι, σας ευχαριστώ όλους! :)

:red: Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...

αλλα το "τρελο μαστορι" δεν το αξιζω στην συγκεκριμενη περιπτωση

Το laptop οντως μας έβγαλε το λάδι. Δοκιμάστηκαν 3 ολοκαίνουριες 15.4 cclf1, δύο inverters και τσεκάραμε και τη καλωδιοταινία...και τελικα τζίφος,

δεν επισκευαστηκε απλα δόθηκε αλλο τυπου λυση στο αδιεξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά..!

Αλλά αν δεν ήσουν εσύ να βοηθήσεις, θα είχα παραγγείλει inverter(20€) το οποίο δεν θα δούλευε και έπειτα οθόνη(50+€) + καλωδιοταινία(σε περίπτωση που έβρισκα, γύρω στα 20-30€)...

Οπότε ξανα-πασάρω τον τίτλο που απέδωσα προηγουμένως.. :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Καλωδιοταινία και λάμπα CCFL ΟΚ το καταλαβαίνω

.

Στο θέμα του inverter θέλει πολύ προσοχή ώστε να βρεις ίδιο ή συμβατό (ίδιος κατασκευαστής και σχετικά παραπλήσιο model #) διαφορετικά μπορεί όχι μόνο να μην δουλεύει αλλά και να σου κάψει τίποτα.

Προσωπικά είχα το ίδιο πρόβλημα με αυτό που αναφέρεις σε παλιό laptop. Μετά από αρκετό έλεγχο και παραλαβή ανταλλακτικών τελικά βρήκα ότι το πρόβλημα σε εμένα τουλάχιστον ήταν ένας διακόπτης/αισθητήρας που έκλεινε ρεύμα σε οθόνη όταν αυτή έκλεινε πάνω στο σώμα του laptop.

Επειδή δεν έβαζε μυαλό ο διακόπτης τελικά τον ξύλωσα, βραχυκύκλωσα την επαφή και η οθόνη είναι πάντα ανοιχτή με ή χωρις ανοιχτό το καπάκι. Κάνε μια δοκιμή μήπως και τελικά είναι κάτι τόσο απλό ...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=559]vagsk[/MENTION]

Μα η οθόνη δούλευε κανονικότατα..!

Δεν είχε κάποιο θέμα, απλά για να δεις τι έδειχνε έπρεπε να είναι το laptop κάτω από έντονο φως ή να "έριχνες" το φως ενός φακού πάνω στην οθόνη!

Στην περίπτωση που λες, λογικά δεν θα φαινόταν τίποτα, ούτε καν αυτό που σου περιγράφω..

Αν δεν κάνω λάθος,όταν κατεβάζεις το καπάκι κλείνουν τα πάντα στην οθόνη (backligt+γραφικά).. :hm:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=559]vagsk[/MENTION]

Μα η οθόνη δούλευε κανονικότατα..!

Δεν είχε κάποιο θέμα, απλά για να δεις τι έδειχνε έπρεπε να είναι το laptop κάτω από έντονο φως ή να "έριχνες" το φως ενός φακού πάνω στην οθόνη!

Στην περίπτωση που λες, λογικά δεν θα φαινόταν τίποτα, ούτε καν αυτό που σου περιγράφω..

Αν δεν κάνω λάθος,όταν κατεβάζεις το καπάκι κλείνουν τα πάντα στην οθόνη (backligt+γραφικά).. :hm:

Όχι απαραίτητα. Τουλάχιστον και στην δική μου περίπτωση ρίχνωντας φως με φακό πάνω στην οθόνη έβλεπα τι απεικόνιζε. Δοκίμασα άλλη λάμπα CCFL πάνω στο inverter χωρίς αποτέλεσμα και τελικά βρήκα την λύση όταν παρέλαβα ανταλλακτικό inverter. Δοκίμασα με τον νέο inverter και δεν δούλευε και μετά έκανα δοκιμή στα καπάκια με τον παλιό και δούλευε ενώ μετά από κάνα τέταρτο σταμάτησε πάλι να δουλέυει. Και επειδή δεν μου καθόταν καλά τελικά βρήκα τον ένοχο. Τέσπα, φαίνεται πως ο διακόπτης στο καπάκι δεν κόβει το σήμα της οθόνης αλλά μόνο σβήνει την λάμπα.

by the way και ο δεύτερος inverter δουλέυει κανονικά και είναι στα αζήτητα στην ντουλάπα. Just in case κάποιος απο εδώ έχει θέμα με Acer travelmate και inverter.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα. Τουλάχιστον και στην δική μου περίπτωση ρίχνωντας φως με φακό πάνω στην οθόνη έβλεπα τι απεικόνιζε. Δοκίμασα άλλη λάμπα CCFL πάνω στο inverter χωρίς αποτέλεσμα και τελικά βρήκα την λύση όταν παρέλαβα ανταλλακτικό inverter. Τέσπα, φαίνεται πως ο διακόπτης στο καπάκι δεν κόβει το σήμα της οθόνης αλλά μόνο σβήνει την λάμπα.

Ομολογώ πως αυτό δεν μου είχε περάσει από το μυαλό..!

Δεν αποκλείεται πάντως αν είναι όντως έτσι, όπως και να έχει πάντως το πρόβλημα λύθηκε και το laptop δεν είναι πλέων στα χέρια μου.. οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω.. :p

Θα το έχω υπ'όψιν αν ξανατύχει κάτι παρόμοιο πάντως..!

Σε ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σε όλους.Βρήκα αυτό το παλιό θέμα πάνω στην απελπισία μου. Έκλεισα μια ωραία μέρα το λαπτοπ και πήγα για ύπνο και την επόμενη η οθόνη έδειχνε κάπου στο βάθος ενα αχνο και σκοτεινό ASUS όταν άνοιξα τον υπολογιστή, ο οποίος κατα τ'αλλα λειτουργεί κανονικότατα,τον έχω μόνιμα συνδεδεμένο στην οθόνη της τηλεόρασης πλέον. Μετά από έλεγχο τεχνικού που επιβεβαίωσε ότι δεν είναι πρόβλημα της οθόνης παράγγειλα καλωδιοταινία αλλά δεν είναι ούτε αυτό. Α, και μέσα από τις ρυθμίσεις οθόνης διαπίστωσα ότι δεν τη βλέπει καθόλου ο υπολογιστής, βλέπει μόνο την οθόνη της τηλεόρασης και τη χρησιμοποιεί ως κύρια. Καμία πρόταση; Όχι οδηγίες τι να κάνω μόνη μου,αλλά πού να πάω και τι να προτείνω να ελέγξουν :S

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.Βρήκα αυτό το παλιό θέμα πάνω στην απελπισία μου. Έκλεισα μια ωραία μέρα το λαπτοπ και πήγα για ύπνο και την επόμενη η οθόνη έδειχνε κάπου στο βάθος ενα αχνο και σκοτεινό ASUS όταν άνοιξα τον υπολογιστή, ο οποίος κατα τ'αλλα λειτουργεί κανονικότατα,τον έχω μόνιμα συνδεδεμένο στην οθόνη της τηλεόρασης πλέον. Μετά από έλεγχο τεχνικού που επιβεβαίωσε ότι δεν είναι πρόβλημα της οθόνης παράγγειλα καλωδιοταινία αλλά δεν είναι ούτε αυτό. Α, και μέσα από τις ρυθμίσεις οθόνης διαπίστωσα ότι δεν τη βλέπει καθόλου ο υπολογιστής, βλέπει μόνο την οθόνη της τηλεόρασης και τη χρησιμοποιεί ως κύρια. Καμία πρόταση; Όχι οδηγίες τι να κάνω μόνη μου,αλλά πού να πάω και τι να προτείνω να ελέγξουν :S

Θα στείλεις p.m. στον [MENTION=301]Jumex[/MENTION] και θα κανονίσετε να πας στο μαγαζί του να το δείτε..!

Εξυπηρετικότατος και εξιδεικεύεται στα laptop monitors! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.Βρήκα αυτό το παλιό θέμα πάνω στην απελπισία μου. Έκλεισα μια ωραία μέρα το λαπτοπ και πήγα για ύπνο και την επόμενη η οθόνη έδειχνε κάπου στο βάθος ενα αχνο και σκοτεινό ASUS όταν άνοιξα τον υπολογιστή, ο οποίος κατα τ'αλλα λειτουργεί κανονικότατα,τον έχω μόνιμα συνδεδεμένο στην οθόνη της τηλεόρασης πλέον. Μετά από έλεγχο τεχνικού που επιβεβαίωσε ότι δεν είναι πρόβλημα της οθόνης παράγγειλα καλωδιοταινία αλλά δεν είναι ούτε αυτό. Α, και μέσα από τις ρυθμίσεις οθόνης διαπίστωσα ότι δεν τη βλέπει καθόλου ο υπολογιστής, βλέπει μόνο την οθόνη της τηλεόρασης και τη χρησιμοποιεί ως κύρια. Καμία πρόταση; Όχι οδηγίες τι να κάνω μόνη μου,αλλά πού να πάω και τι να προτείνω να ελέγξουν :S

Κανονικά θα σου έλεγα να κοιτάξεις inverter και λάμπα CCFL αλλά με προβληματίζει αυτό που λες για την οθόνη.

Ρίξε μια ματιά στις συντομεύσεις που ενδεχομένως να έχει το laptop σου για ρύθμιση δεύτερης οθόνης/projector. Συνήθως είναι το function key + F1 έως F12 ανάλογα με τα σχέδια που έχει πάνω το κουμπί συνήθως σε μπλε φόντο.

Υ.Γ. επειδή την έχω πατήσει έτσι κοιτα μήπως υπάρχει κάποιο σημείο που πατιέται όταν κλείνεις το καπάκι και δίνει εντολή για απενεργοποίηση του ρεύματος της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς δεν είναι θέμα κάποιας ρύθμισης με πολλαπλές οθόνες,το είχα ελεγξει χίλιες φορές και το ξανακοίταξα σήμερα,ούτε το καπάκι έχει κουμπί για διακοπή ρεύματος οθόνης. Οπότε μάλλον θα απευθυνθώ στον ειδικό!

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανα αυτη τη δουλεια ειχα παρει απο την αγορα ενα κιτ για modders με τις διπλες λαμπες CCFL. Με αυτο το inverter δοκιμαζα τις λαμπες των οθονων στα φορητα που ερχοταν με προβλημα φωτισμου οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.