Jump to content



Ποιο τροφοδοτικό?


Sitios

Recommended Posts

Χαιρετώ τους συμφορουμίτες...

Επειδή θέλω να πάρω ένα τροφοδοτικό γύρω στο πενηντάρικο, το οποίο να είναι από 450W-550W, καλό ποιοτικά και όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο, θα παρακαλούσα όσους ασχολούνται με το άθλημα ή έχουν προσωπική εμπειρία με κάποιο από τα παρακάτω τροφοδοτικά που βρήκα μέσω skroutz σε διάφορα μαγαζιά, να μου πουν αν ανταποκρίνονται στις παραπάνω απαιτήσεις μου και ποιό από αυτά (κατά τη γνώμη σας) είναι η καλύτερη (value for money) επιλογή?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Antec VP 450P-EC

Thermaltake Hamburg 530W

Lepa N500-SA-EU(NC) 500W

CHIEFTEC GPA-500S8 IARENA 500W

LEPA B550-SA 550W

Link to comment
Share on other sites

Απο αποψη χαρακτηριστικών με πειθει περισσοτερο το thermaltake

Thermaltake - Germany - Hamburg 530W - W0392RE

Η μονή 12Αρα με max 38Α ειδικά ξεχωρίζει σε σχέση με τα άλλα.

Antec εχει πάραδωση στα καλα τροφοδοτικά, όπως επισης και η CHIEFTEC.

Θα σου έλεγα να διαλέξεις όποιο απ τα τρια βρείς διαθέσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Απο αποψη χαρακτηριστικών με πειθει περισσοτερο το thermaltake

Thermaltake - Germany - Hamburg 530W - W0392RE

Η μονή 12Αρα με max 38Α ειδικά ξεχωρίζει σε σχέση με τα άλλα.

Antec εχει πάραδωση στα καλα τροφοδοτικά, όπως επισης και η CHIEFTEC.

Θα σου έλεγα να διαλέξεις όποιο απ τα τρια βρείς διαθέσιμο...

Δε φαίνεται κακό η αλήθεια είναι, ειδικά για 47€. Αυτό που με ανησυχεί είναι ο θόρυβος του ανεμιστήρα, όπου στη σελίδα της Thermaltake, στο link που έβαλες, φαίνεται να ξεπερνάει κατά πολύ τα 30db όταν είναι σε load...

Όσο αφορά τώρα την 12άρα γραμμή και τα Ampere, το LEPA B550-SA βγάζει 45Α (combined όμως). Απλά δεν ξέρω σε όλα τα υπόλοιπα και σε θόρυβο τι κάνει σε σχέση με το Thermaltake και τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ξανά ακούσει κάτι σχετικό με το LEPA όποτε δε το κοίταξα καν. Μάλλον γι αυτό θα πρέπει να ψάξεις για κανένα review ή κι άλλες γνώμες απ όπου το έχουν χρησιμοποιήσει, ίσως σε ξενα fora. Αν είναι επανερχόμενη εταιρία, ασ πούμε θυγατρική της Enermax, έχει καλώς. Αλλιώς δεν έχω ιδέα για το τι μπορεί να είναι ποιοτικά.

Link to comment
Share on other sites

lepa διαθετει και το thelab...για review μιλωντας...οχι το συγκεκριμενο βεβαια.

http://www.thelab.gr/power-supplies-reviews/lepa-g700-ma-700w-93206.html

Τι ακριβως θες να τροφοδοτησεις ωρε σωτηρη..καλα το 500αρια..αλλα σε τι συστημα θα παει?

Ενδεχεται να μπορεις να την βγαλεις με τα bequiet L8 και F1 ..ακομα και αν χρειαστει να πεσεις απο το ψυχολογικο πλεον οριο των 500watt.

Αθορυβα ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Νίκο... Τώρα αν σου πω για τι σύστημα το θέλω ίσως και να γελάσεις... Την LEPA δεν την ήξερα κι εγώ πριν το review αυτό του Άρη. Στηριζόμενος στο review αυτό, θεώρησα ότι και τα πιο μικρά μοντέλα της εταιρίας θα φτιάχνονται από τον ίδιο κατασκευαστή και άρα θα είναι ποιοτικά... Όσο για τα Be Quiet που είπες, τόσο το L8 όσο και το F1 κοστίζουν παραπάνω από αυτά που μπορώ να διαθέσω.

Link to comment
Share on other sites

..αντε ..κανε με να γελασω..το αντεχω:p

Στον 920 που ειχα oced..μαζι με μια 4890 επισης oced ...με prime kai furmark εφτανα τα 500watt.Ισως σιγουρος οτι εχεις καποιο συστημα που να πλησιαζει τα 400watt σε αντιστοιχο session.

Link to comment
Share on other sites

όχι, δε λέω... :yu: έλα, προσπάθησε να μου βρεις μια λύση... εσύ είσαι πολύ ψαγμένος σε κάτι τέτοια... και μεταχειρισμένο θα έπαιρνα αρκεί να έχει εγγύηση και να κάνει κανένα 40άρι... έχεις? :p

Link to comment
Share on other sites

Ti λυση να βρω??Απεταξαμην το παλιο "κακο" παρελθον.

55 watt καιω και σκεφτομαι αν πρεπει να παω σε pico psu ή sfx.

Σε οτιδηποτε πανω απο 300watt εχω μεινει στα παλια γνωστα των ~100-καμποσο ευρω.

Κανε αυτο που λεει ο kaynd ξεκινα απο το φθηνοτερο προς το ακριβοτερο και παρε οποιο βρεις διαθεσιμο.

Αν ειναι για pc -και οχι καμμια τρελλη πατεντα- αμφιβαλλω αν ζοριστει ποτε του ωστε να σε προβληματισει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε Sitios, για τους μη γνωριζοντες, μηπως θα επρεπε να αναφερεις και τι συστημα θες να τροφοδοτησεις?

πως θα σου απαντησουμε, αν δεν το ξερουμε αυτο?

Έχετε δίκιο παιδιά... Δεν το είπα και στο Νίκο (NTG) πιο πάνω γιατί ξέρω ότι το σύστημα που θέλω να τροφοδοτήσω δεν χρειάζεται τέτοιο PSU, αλλά μικρότερο. Απλά επειδή μπορεί να βάλω κάποια καλύτερη καρτούλα στο μέλλον ή/και να κλοκάρω το CPU, θα ήθελα να υπάρχει χώρος από διαθέσιμα Watt στο τροφοδοτικό, έτσι ώστε να μην είναι σχεδόν οριακά το load του, οπότε να ζορίζεται και να ανοίγει τον ανεμιστήρα συχνά πυκνά ή συνέχεια και να κάνει φασαρία.

Το σύστημα λοιπόν είναι s939: ASUS A8N-SLI Deluxe, dual-core Opteron 180 2.4GHz, 4x1GB Mushkin Redline PC4000, 2xHDD, 1 DVD και NVIDIA 9800GT 512MB.

Link to comment
Share on other sites

για το συστημα που αναφερεις, κι ενα Corsair CX430 ειναι αρκετο. ακομα κι αν του βαλεις μια 7850 επανω!!

ετσι κι αλλιως στο συγκεκριμενο συστημα, δεν βλεπω νοημα να μπει μια 690 επανω....!!!! δεν νομιζεις?

για να σου δωσω να καταλαβεις την οπτικη μου, δεν νομιζω οτι κανενα νορμαλ συστημα δεν θα χρειαστει μεγαλυτερο τροφοδοτικο (η πιο σωστα, περισσοτερα W).

εκτος.., αν υπαρχει προοπτικη για σουπερ ντουπερ HI END συστημα, με 2-3 καρτες γραφικων, I7-3980X, 32gb ram, κανα 5αρι δισκους, κλπ....!!!

οποτε, για εμενα, παρε οποιο σε συμφερει οικονομικα! ειναι υπεραρκετα ολα!! και γενικως, καλης ποιοτητας.! οπως ειδες. ακομα και τα LEPA που πολλοι δεν τα γνωριζουν, ειναι της ENERMAX..!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε: Antec Neo Eco 400C kai Corsair CX-430 V2. Το πρώτο καινούριο στα 42€, το δεύτερο used με εγγύηση-απόδειξη στα 38€. Ποιο να πάρω από τα δύο? Δε μπορώ να βρω και στοιχεία για τον θόρυβο που κάνουν μπας και αποφασίσω...

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πάρε, απ ότι βλέπω είναι της seasonic. Κανένα δεν θα είναι θορυβώδες.

Μπορείς να μου δώσεις κάποιο link να τα δω κι εγώ αυτά τα δύο πράγματα (OEM και Noise)? Thanks για την απάντηση.

Edit: Φαντάζομαι τον ΟΕΜ τον βρήκες από εδώ έ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.