Jump to content



bios not verified


sotiris

Recommended Posts

Έπεσε στα χέρια μου μια μητρική Asus a7v-133c.

Επειδή είχε κάτι προβλήματα κατά το boot είπα να της κάνω ένα bios update,

με τον χειρότερο τρόπο: μέσα από τα windows με το πρόγραμμα της asus (asus update utility). Βάζω το πιο καινούριο και ενώ το περνάει κανονικά, δεν το κάνει verify.

Αφού δοκίμασα όλα τα bios που είχα στη διάθεσή μου, τελικά δεν έκανε κανένα verify.

O υπολογιστής δούλευε μέχρι το restart:D

Έχω δοκιμάσει όλες τις λογικές λύσεις:

αφαίρεση μπαταρίας, μητρική εκτός psu, reset eeprom αλλά τίποτα.

Υπάρχει ελπίδα ή έχει αλλάξει κόσμο για πάντα?

Εννοείται πως το να πάρω τσιπάκι eeprom από εξωτερικο δεν είναι λύση, διότι άμα είναι

να μπω σε έξοδα παίρνω μια καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Γιατί flashάρες τόσα BIOS χωρίς να κάνεις restart? Aφού αν δεν κάνεις restart οι αλλαγές στο BIOS δε διαβάζονται. Το BIOS διαβάζεται μόνο κατά την διαδικασία του Post και μόνο, εκτός από τα προγράμματα που έχουν τέτοιο σκοπό. Πάντα όταν flashάρουμε με τέτοια προγράμματα καλό είναι να τα φέρνουμε στην τελευταία έκδοση που δίνει η εταιρία. Δοκίμασε να κάνεις clear Cmos, βγάζοντας μπαταρία, και κλείνοντας το PSU αν δε το έχεις κάνει είδη...

Link to comment
Share on other sites

@enduracell: γιατί δεν έκανε verify και σκέφτηκα μήπως ήταν παλιό revision η μητρική και δεν έπαιζε το bios. κανονικά θα έπρεπε να κάνει. Πάντως η έκδοση του προγράμματος που χρησιμοποίησα ήταν η τελευταία, γιατί την κατέβασα την ίδια μέρα, και είχα απενεργοποιήσει αντιβιοτικά και τα τοιάυτα (είχα αφήσει τα απαραίτητα processes στον Task Manager). Επίσης στην A7v ανάλογη διαδικασία είχε πετύχει. Ξέρω ότι ήταν καλύτερα μέσω δισκέτας κατά την εκκίνηση αλλά έχω καταργήσει τις δισκέτες οπότε βαριέμαι τη διαδικασία.

@kallileo: δεν ξεκινά καθόλου το pc (δεν μπαίνει στο bios ούτε κάνει beep) οπότε δεν ξέρω πως να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει τότε δεν έκανες κάτι λάθος (εκτός από τα απανωτά flashάρισματα). Κάνε Clear CMOS όμως, έχεις κάνει?

Αν πάλι δε δεις φως τότε δοκίμασε μήπως πιάνουν κανένα από τα παρακάτω Ctrl+Home, Ctrl+INS, Ctrl+End, Ctrl+DELETE (τα κρατάς πατημένα και μετά ανάβεις) αν παίξουν θα δείς το bootblock να πετάγεται ή θα κάνει beep και θα ψάξει δισκέτα... Αν πάλι τίποτα είσαι για hotflash, έχεις και μια Α7V αν δε κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

thanx για τη βοήθειά σου.

τελικά δεν έχω κάνει clear cmos.

αυτό γίνεται άμα βγάλω την μπαταρία ή όχι?

το jumperaki που άλλαξα δίπλα στην μπαταρία δεν ήταν το clear cmos.

το clear cmos είναι ένα 2πινο που έχει μόνο κολλήσεις, όχι pin ή τίποτα άλλο.

ακριβώς ίδια είναι και η a7v.

για να κάνεις clear cmos η διαδικασία είναι: βραχυκυκλώνεις το jumper, ανάβεις, σβήνεις, αλλάζεις το jumper και ξανανάβεις? ή λέω κάτι λάθος?

θα το ενώσω μάλλον με το χέρι και θα την ανάψω.

σκέφτηκα επίσης να αλλάξω τα τσιπάκια των bios που είναι παρεμφερή αλλά φοβάμαι μην σπάσουν γιατί δεν βγαίνουν και πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 13:59]

σκέφτηκα επίσης να αλλάξω τα τσιπάκια των bios που είναι παρεμφερή αλλά φοβάμαι μην σπάσουν γιατί δεν βγαίνουν και πολύ εύκολα.

αυτο καλυτερα να ειναι το τελευταιο που θα κανεις. Κανε clear cmos οπως περιεγραψες και εσυ η απλως βγαζοντας και ξαναβαζοντας την μπαταρια .(θα πρεπει να την αφισεις εξω για κανα λεπτο)

Link to comment
Share on other sites

όντως γιατί τα τσιπάκια δεν είναι τα ίδια.

μπορεί να είναι και τα 2 winbond αλλά δεν είναι το ίδιο μοντέλο.

επίσης η a7v133 έχει phoenix ενώ η άλλη award, που ενώ είναι η ίδια εταιρία μπορεί να έχει

μικροδιαφορές.

έβγαλα την μπαταρία εδώ και ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Βρες το Jumber που κάνεις Clear Cmos μέσα από το manual Θα πρέπει να το γράφει καθαρά που είναι και πια θέση είναι η Clear και πια η normal. Βγάλε την μπαταρία, κλείσε το τροφοδοτικό σου και κάνε Clear για να είσαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

για ξανακάνε αυτή τη φορά κράτα το κατσαβίδι πιο πολύ ώρα.

Για hotflash κοίτα εδώ ένα πρόσφατο, πρέπει να έχεις δύο μητρικές. Και η Α7V το aflash χρησιμοποιεί? αν ναι με αυτό θα δουλέψεις, αν δε παίξει μετά πας στο uniflash. θέλει προσοχή για να βγάλεις το rom, αν έχεις απορίες γράψε.

Link to comment
Share on other sites

ναι, χρησιμοποιούν και οι 2 το aflash.

τα τσιπακια τα εβγαλα και τα 2, με λίγη προσπάθεια βγαίνουν.

έψαξα google για hotflash, θα δω και το thread.

το πρόβλημα είναι ότι η a7v μου έχει πρόβλημα με το on/off της,

ανάβει όποτε θέλει και όταν ανάβει δεν μπαίνει στο bios πάντα.

τα τσιπάκια δεν είναι ίδια, αλλά έχουν την ίδια χωρητικότητα,

ελπίζω να είναι Pin2pin compatible.

αν ξεκινήσει η a7v θα δοκιμάσω ένα φλασάρισμα.

με βλέπω να παίρνω μνήμες ddr και μητρική nforce2.....

πίκρα!

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

κοίτα η περίπτωση σου είναι εύκολη. Απλά κάνε μια δισκέτα DOS και βάλε το aflash (έκδοση της μητρική A7V) και το αρχείο του BIOS. Βοοτάρε έστω μια φορά την A7V πήγαινε DOS και τότε άλλαξε τα rom! γράψε μετά aflash xxx.bin (ή awd αν είναι η κατάληξη), το aflash δύσκολα θα σου αρνηθεί απλά θα σε ρωτήσει πάτα Υ και για το bootblock και για την προηδοποιήση διαφορετικής έκδοσης. (το aflash δε παίρνει παραμέτρους). Για καλό και για κακό βάλε και το Uniflash μέσα στη δισκέτα να το έχεις πρόχειρο.

Link to comment
Share on other sites

με τα πολλά bootare.

μπήκα σε dos

άλλαξα τα chip

ξεκινάω το aflash

και βγάζει

bios flash protection is on (με κόκκινα γράμματα και αναβοσβήνει).

έχει κολλήσει εκεί.

τώρα δεν ξέρω τι φταίει.

δεν είναι και δύσκολο θεωρητικά αλλά δεν το κάνω και κάθε μέρα!:D

αν δεν πετύχει θα προσπαθήσω και με το uniflash.

thanx.

ps έχω και εγώ φωτό με το pc χύμα στο γραφείο, αν πετύχει θα τις ποστάρω:laughing:

Link to comment
Share on other sites

για την ακρίβεια έγραφε

Error! Flash Protection Switch is ON.

Δεν βρήκα κάποια επιλογή στο bios δυστυχώς.

At the moment η a7v αρνείται πάλι να bootάρει οπότε

περιμένω!

Μια απορία έχω: το τσιπάκι το αλλάζω αφού φορτώσει το Dos και

πριν τρέξω το aflash ή το uniflash. Έτσι πρέπει?

Ούτε το uniflash μπρούσε να διαβάσει το bios.

Πρέπει να υπάρχει κάτι σαν Flash protection κάπου και να μην το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το chipάκι το αλλάζεις όταν φτάσει στο A:\ εκεί θα κάνεις αλλαγή και μετά θα εκτελέσεις είτε aflash είτε uniflash. Σχετικά με το protection. Aυτή η επιλογή υπάρχει είτε στο BIOS είτε σε jumberάκι στη μητρική. Κοίτα το manual της μητρικής Α7V και βεβαιώσου που είναι αν αυτό αναφέρεται. Στο ΒΙΟS δε βλέπεις καμιά επιλογή για protection flash κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.