Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Καλημέρα,

Θα ήθελα να σας πώ το πρόβλημα μου μήπως και μπορέσει κανένας να μου δώσει καμιά ιδέα. Έκανα πρόσφατα σύνδεση στην WIND για VDSL γιατί είδα ότι στην περιοχή μου (Ελληνικό/Σούρμενα) ενεργοποίησε ο ΟΤΕ τις οπτικές ίνες επιτέλους! Μετά απο διαβεβαίωση της πωλήτριας ότι θα έχω σύνδεση απο το K/V και όχι απο Α/Κ (την ρώτησα επίμονα 4 φορές για να είμαι σίγουρος) προχώρησα στην αίτηση.

Μετά απο 10 ημέρες πράγματι ενεργοποιήθηκε η καινούρια μου γραμμή, είχα λάβει και τον εξοπλισμό, και όλος χαρά τα σύνδεσα όλα αλλά το router κλείδωνε μόνο στα 12480kbps. Αμέσως τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και μέσα σε 24 ώρες είχε έρθει τεχνικός ατο σπίτι!

Κάνει ο άνθρωπος τις μετρήσεις του, παίρνει τηλέφωνο στα κεντρικά και μιλάει με 3 διαφορετικούς τεχνικούς εκεί, αλλά το αποτέλεσμα είναι οτι παίρνω VDSL απο το Α/Κ (1600μ απόσταση) και δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβει η ταχύτητα.

Με το που φεύγει ο τεχνικός πάω αμέσως στο διπλανό OTEshop, βλέπω ότι το KV στο δρομο μου έχει όντως ενεργοποιηθεί και δίνει μέχρι 50Mbps (καμπίνα 115 για την ακρίβεια, με 45 πόρτες ανοιχτές).

Πήρα πάλι την WIND και τους το είπα και είμαι στην αναμονή.

Υπάρχει περίπτωση να τελείωσαν οι θύρες της WIND στην συγκεκριμένη καμπίνα και να μην μου το είπαν?

το KV το έχω απέναντι μου (απόσταση 20 μέτρων απο την πόρτα μου) και άλλο ένα 2 τετράγωνα πιο κάτω, παρ'όλα αυτά με σύνδεσαν μέσω Α/Κ!!!!

Οπότε μάλλον δεν έχει να κάνει με αυτό. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.

Μετά το 5ο τηλ που τους έκανα και τους ενημέρωσα ότι επιθυμώ να με μεταφέρουν στο KV μέσω χονδρικής ΟΤΕ αλλιώς θα μεταβώ σε άλλο πάροχο και δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω ποινή ή τα τέλη ενεργοποίησης ή οτι άλλο ζητήσουν, με ξανασύνδεσαν με έναν τεχνικό ο οποίος μου είπε να περιμένω να κλείσει το πρώτο άιτημα (σήμερα το βράδυ δηλ) και να ξαναπάρω απο Δευτέρα να κάνουμε καινούριο αίτημα.

Όταν του ζήτησα οτι εγώ ΘΕΛΩ να λαμβάνω VDSL μέσω χονδρικής του ΟΤΕ απο KV μου είπε ευγενικά ότι δεν έχει σημασία τι θέλει ο πελάτης αλλά αν είναι τεχνικά δυνατόν και αυτό μπορούν αν μας το πούν μόνο οι τεχνικοι του ΟΤΕ.

Ισχύει κάτι τέτοιο? Υπάρχει περίπτωση ο ΟΤΕ να μην δίνει θύρες στα καινούρια KV ή να δίνει περιορισμένο αριθμό? Δεν θα ήθελα και δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να δώσω αυτά που ζητάει ο ΟΤΕ ( σε άλλες εποχες θα τα έδινα ).

Σημερα ζητησα επιμονα να μιλησω με τον προισταμενο του τμηματος και περιμενω να με καλεσει με απαντηση για το θεμα μου.

Τι νομιζετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΤΕ μπλοκαρει αρκετους.

Sto σπιτι μου εχω μια vDSL οπου συνδεομαι με 49988/4988. Εχω και μια aDSL Forhnet στα 4230/780.

Πηρα την Forthnet και ειπαν οτι συνδεομαι στο ΑΚ Τερψιθεας (~2km), ενω το καινουργιο κουτι ειναι στα 80m περιπου..

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΤΕ μπλοκαρει αρκετους.

Sto σπιτι μου εχω μια vDSL οπου συνδεομαι με 49988/4988. Εχω και μια aDSL Forhnet στα 4230/780.

Πηρα την Forthnet και ειπαν οτι συνδεομαι στο ΑΚ Τερψιθεας (~2km), ενω το καινουργιο κουτι ειναι στα 80m περιπου..

Τι σχέση έχει η adsl με το "καινούριο κουτί"?

Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται πως ολα περνανε απο εκει, μιας και Forthnet δεν εχει δικο της δικτυο στηνΑνω Γλυφαδα.

Αν ΟΤΕ παραχωρουσε πορτες στα καινουργια, θα ειχα. Αλλα δεν τις δινει για χ,ψ λογους, οποτε με εχει συνδεδεμενο με τον διαολο...

Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται πως ολα περνανε απο εκει, μιας και Forthnet δεν εχει δικο της δικτυο στηνΑνω Γλυφαδα.

Αν ΟΤΕ παραχωρουσε πορτες στα καινουργια, θα ειχα. Αλλα δεν τις δινει για χ,ψ λογους, οποτε με εχει συνδεδεμενο με τον διαολο...

Δεν έχει σχέση η adsl με τα καινούρια κουτια. Adsl παίρνεις από το πλησιέστερο ΑΚ ή από mini dslam.

Link to comment
Share on other sites

OTE, HOL = vdsl απο KV (καφαο )

ολοι οι υπολοιπο μονο απο ΑΚ (αστικο κεντρο)

Λογικο αυτο που σου ειπαν ( το διαβασα γρηγορα ομως)

Εισαι σιγουρος? Ξερω ατομα που εχουν WIND VDSL απο KV.

Εκτος αν λενε ψεματα

Link to comment
Share on other sites

Η Wind δίνει και από υπαίθριο κατανεμητή.

Οποτε εμενα γιατι με εβαλαν απο ΑΚ ενω υπαρχει KV ενεργοποιημενο?

Θελει να γλυτωσει το ενοικιο στον ΟΤΕ η WIND ή ο ΟΤΕ δε δινει πορτες για να αναγκασει πελατες να πανε σ'αυτον?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε εμενα γιατι με εβαλαν απο ΑΚ ενω υπαρχει KV ενεργοποιημενο?

Θελει να γλυτωσει το ενοικιο στον ΟΤΕ η WIND ή ο ΟΤΕ δε δινει πορτες για να αναγκασει πελατες να πανε σ'αυτον?

Το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάμε για σημερινό update.

Μετά την τηλεφωνική μου συνομιλία σήμερα το πρωί με την ίδια εκπρόσωπο που μου είπε το Σάββατο να καλέσω Δευτέρα (κόιτα σύμπτωση!!!!), με έβαλε σε αναμονή και μετά απο κανα δίλεπτο με ενημέρωσε ότι το έλεγξαν το θέμα και δε γίνεται να έχω V-ARYS κτλ κτλ

Ζήτησα και εγώ ευγενικά να μιλήσω με τον προιστάμενο και με ξαναβάζει σε αναμονή. Μετά απο κάνα 3λεπτο μου μιλάει η ίδια κοπέλα και μου ζητά ένα κινητό επικοινωνίας για να με πάρει ο προιστάμενος να μιλήσουμε αεγότερα.

Κατά τις 20:30 και αφού ήταν άφαντος ο προιστάμενος τηλεφώνησα εγώ πάλι και ζήτησα να του μιλήσω, ξανά αναμονή (κάνα 5λεπτο αυτή τη φορά) και με ενημερώνουν οτι ναι, πω πω τι να πόύμε, έγινε λάθος στην αίτηση, κάποιο μπέρδεμα ήταν και ανάδρομος ο Ερμής ξέρετε (παπαρίες καμαρωτές δηλαδή) και με συνέδεσαν με Α/Κ αντί για K/V.

Διαβεβαίωση ότι έχει προωθηθεί αίτημα για αλλαγή και μέσα στην εβδομάδα θα έχω ενημέρωση για την πορεία του αιτήματος.

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, αλλα θα σας κρατήσω ενήμερους ούτως ή άλλως!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σε όλους σας...

Έγινε επεξεργασία από pevla
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με Cyta, δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος.. μένω προς βουνό και το κέντρο απέχει παρα πολύ.. πάντως ξέρω ότι από 4 που έπιανα πέρσι (και εξακολουθώ να πληρώνω για 4..) πιάνει με το ζόρι 2,5... Μέσα σε αυτή η την άλλη βδομάδα θα μπω σε Forthnet.. μπας και δω άσπρη μέρα γιατί δεν παλεύετε... πάω κέντρο σε φίλους και γνωστούς και βλέπω κάτι 15-20, και εγώ χαροπαλεύω με το δυομισάρι!!! :fie::fie:

Router:

Data Rate:

Upstream Downstream

Actual Data Rate 440 (Kbps.) 2488 (Kbps.)

[Go Top]

Operation Data / Defect Indication:

Operation Data Upstream Downstream

Noise Margin 23.6 dB 12.0 dB

Attenuation 33.4 dB 56.7 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator

FEC Error 8199 0

CRC Error 775 3

HEC Error 3838 2

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο.

H WIND δίνει από KV αλλά σε ορισμένες περιοχές , στις οποίες έχει πάρει άδεια από ΕΕΤΤ.

Δεν ισχύει το πρώτο στην περίπτωση του αλλά ότι ο πΟΤΕ μπλοκάρει αρκετές φορές τις αιτήσεις και υλοποιήσει γραμμών.

Εγώ με Cyta, δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος.. μένω προς βουνό και το κέντρο απέχει παρα πολύ.. πάντως ξέρω ότι από 4 που έπιανα πέρσι (και εξακολουθώ να πληρώνω για 4..) πιάνει με το ζόρι 2,5... Μέσα σε αυτή η την άλλη βδομάδα θα μπω σε Forthnet.. μπας και δω άσπρη μέρα γιατί δεν παλεύετε... πάω κέντρο σε φίλους και γνωστούς και βλέπω κάτι 15-20, και εγώ χαροπαλεύω με το δυομισάρι!!! :fie::fie:

Router:

Και πως θα δεις άσπρη μέρα στην Forthnet βρε άνθρωπε? Μήπως σου είπαν ότι έχουν δικό τους δίκτυο ή θα σου φέρουν κοντά το Α/Κ??:tomato:

Και μην ξεχνάς το έως που έχουν ΟΛΟΙ οι πάροχοι. Κι εγώ πληρώνω για έως 24 αλλά πιάνω 11 στο ένα μου σπίτι.

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

Στα 10 μετρα και ούτε από το σπίτι μου, σε μια λεωφόρο έχουν περαστεί οπτικές ίνες τις hol.. επίσης, σε λιγότερο από 100 μετρα έχω τις κεντρικές αποθήκες του ΟΤΕ όπου φήμες λένε πως θα μετακινηθεί το κέντρο και θα δοθούν γραμμές από εδώ πάνω..

Δεν είπα ότι περιμένω τίποτα παραπάνω, ο κύριος λόγος που αλλάζω από Cyta > Forthnet είναι το πακέτο και όχι η ταχύτητα. Στην Cyta πληρώνω για 4, και δεν πιάνω ούτε τα 4..

Με forthent το πακέτο θα είναι 'ΈΩΣ' 24, όπου φανταστείτε με tellas πριν 2 χρονια είχα πιάσει και 8 mbps!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.