Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Είναι γενικότερο φαινόμενο οι καθυστερήσεις σε vdsl ή έπεσα στη περίπτωση ;

 

πάντα υπάρχει καθυστέρηση άλλα στην δικιά σου περίπτωση (μήνας) είναι οριακό το σημείο για το εαν εμφανιστεί η όχι πρόβλημα στην διαδικασία. Το normal θα ήταν να σου κάνει κάνα 2 βδομάδες. Στην περιοχή σου είναι κι'άλλοι που έχουν VDSL ή είσαι απο τους πρώτους? - δηλαδή μόλις μπήκε διαθεσιμότητα έκανες απευθείας αίτηση?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μόνο 6 μήνες στη περιοχή δεν ξέρω κάποιον άλλο με vdsl εδώ κοντά.

Είχα κοιτάξει για διαθεσιμότητα πριν 4 μήνες και δεν υπήρχε οπότε λογικά η vdsl έγινε διαθέσιμη σχετικά πρόσφατα.

Οπτικές ίνες περάστηκαν από τον πΟΤΕ τον περασμένο Ιούλιο στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παει ηδη HOL με αυτό το σκοπο και τελικα αλλαξα υπηρεσια πριν 10 μερες. Δεν ειχε ενεργοποιηθεί το KV μου

Δλδ είχες καθυστέρηση 2 μήνες από τη στιγμή που πήγες στη HOL? Όταν λες ότι άλλαξες υπηρεσία τι εννοείς ;

Δώσε αν μπορείς λίγο το ιστορικό μπας και βγάλω καμιά άκρη γιατί δεν τη παλεύω άλλο να είμαι με 6mbs σύνδεση....

Link to comment
Share on other sites

Αλλαχτηκε η καμπινα τον Αυγουστο, μετα απο ενα-δυο μηνες περασανε τις ινες, κατα το Δεκεμβρη το ρευμα

Το συμβολαιο μου εληγε Δεκεμβρη και πηγα HOL σε Adsl προσωρινα, μεχρι που ενεργοποιηθηκε η καμπινα και γυρισα σε Vdsl

 

Ηταν θεμα χρονου να ενεργοποιηθει και το ηξερα αυτο

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά δεν κράτησε πολύ η χαρά μου με την VDSL του (Π)ΟΤΕ

Εδω και 1.5 εβδομάδα ταλαιπωρούμαι με αποσυνδέσεις κάθε 2 ώρες

Τους έχω αναφέρει την βλάβη εξαρχής. μετά από αλλεπάλληλα τηλέφωνα το μόνο που μου λένε είναι ότι θα γίνει κάποια στιγμή firmware update (αλλά δεν ξέρουν πότε)

χωρίς να είναι βέβαιο όμως οτι θα φτιάξει 

 

Νομίζετε ότι όντος μπορεί να είναι από το ροοτερ το πρόβλημα μου? αν είναι να αγοράσω ενα καινούριο προκείμενου να τελειώνω ?

Η είναι από την γραμμή?

έχει κανείς άλλος στην περιοχή κοντά πρόβλημα με οτε VDSL???

 

τι μου προτείνετε να κάνω? εκτός απο καταγγελίες κλπ που δεν έχω ούτε την όρεξη ούτε τον χρονο

Link to comment
Share on other sites

τελικά μετά από επίσκεψη τεχνικού σήμερα διαπιστώθηκε ότι έφταιγε το πριζακι του δωματίου μου που είχα συνδέσει και το ρουτερ

αναγκαστικά συνδέθηκε στο σαλόνι και έχω τραβήξει 20μετρα καλώδιο μέχρι το δωμάτιο, θα βάλω κάποια στιγμή powerline αλλά δεν ξέρω τι παίζει με αυτά σε latency

 

post-45318-0-69035700-1428593002_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

μην βάλεις Powerline. Ο τεχνικός αφου ήρθε που ήρθε δεν μπορούσε να σε διορθώσει το μπριζάκι μέσα στο δωμάτιο? Τι τεχνικός ήταν αυτός? Είδε έχει πρόβλημα η μπρίζα και η λύση του ήταν: "βάλτο στο σαλόνι" ?

 

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ήταν ο τεχνικός!! (μακάρι όλοι οι τεχνικοί να ήταν έτσι!!)

εγώ δεν το διευκρίνισα. Δεν είχε η πρίζα αυτού κάθε αυτού πρόβλημα. Αλλά τυχαίνει να είναι πολύ μακρυά από την κεντρική πρίζα, οπότε μέχρι να έρθει εκεί έχει τρελές απώλειες λόγο μεγάλης διαδρομής και παλαιότητας καλωδίων του σπιτιού. Η κεντρική πρίζα είναι στο σαλόνι και το δωμάτιο μου είναι στη άλλη άκρη του σπιτιού 

Οπότε όπως καταλαβαινεις δεν μπορούσα να του ζητήσω να μου αλλάξει την καλωδίωση του σπιτιού 

Link to comment
Share on other sites

μην βάλεις Powerline. Ο τεχνικός αφου ήρθε που ήρθε δεν μπορούσε να σε διορθώσει το μπριζάκι μέσα στο δωμάτιο? Τι τεχνικός ήταν αυτός? Είδε έχει πρόβλημα η μπρίζα και η λύση του ήταν: "βάλτο στο σαλόνι" ?

 

To έχουμε ξαναναφέρει. Στο VDSL το ρουτερ πάντα στην κεντρική πρίζα του διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Και γω στις αρχές είχα τρομερά θέματα. Τον πρώτο μήνα ανά δύο ώρες έπεφτε και ήθελε επανεκκίνηση. Είχα πάρει πόσες φορές την Cyta αλλά ο τεχνικός ακόμα έρχεται....

Κάποια στιγμή έφτιαξε ως δια μαγείας και 6 μήνες τώρα δεν έχει πέσει ούτε μια φορά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.