Jump to content



Βέλτιστη χρήση μπαταρίας laptop


MeddlingMageGR

Recommended Posts

Παρακαλώ αν υπάρχει καποιο παρόμοιο θέμα ανοιχτό, ας το μεταφέρουν οι moderators. Εχω κοιτάξει τα αντίστοιχα θέματα αλλα δεν βρήκα κάτι.

Στο θέμα μας...

Μετά απο 2 χρόνια και κάτι, η μπαταρία του Sony Vaio VPC-F11M1E λάπτοπ μου κρατάει δε κρατάει 15 λεπτά. Οταν το πρωτοπήρα, θεώρησα σωστό κάθε φορά που το ανοίγω (δουλειά-σπίτι) να αφήνω την μπαταρία σχεδόν να τελειώνει μέχρι να την φορτίσω ξανά στο 100%. Όμως ενας φίλος μου τεχνικός, μου ειπε οτι αυτο είναι ο,τι χειρότερο για την μπαταρία, μιάς και οι λιθίου έχουν συγκεκριμένους κύκλους φόρτισης-εκφόρτισης. Και έτσι μείωσα δραματικά την περίοδο ζωής της. Ενας άλλος φίλος μου, μου είπε επίσης οτι καλό είναι η μπαταρία.... πες 1 φορά το μήνα, να ξεφορτίζει πλήρως, για να λειτουργούν όλες οι κυψέλες της και να μην "πεθάνουν" με τον καιρό. Τί απ τα 2 είναι πιο αληθινο ?

Τώρα που θα αγοράσω καινούργια μπαταρία, πώς πρέπει να της συμπεροφερθώ ? Υπάρχει κάποιος τρόπος να την προστατέυσω για να κρατήσει περισσότερο ? Το λάπτοπ έχει την δυνατότητα φόρτισης της μέχρι ενος ποσοστού που θα του δηλώσω εγώ, πχ 80%. Την φορτίζει μέχρι εκεί, και μετά ρεύμα σε συνδιασμό με μπαταρία αλλα μέχρι το ποσοτό αυτό.

Οι λύσεις του στύλ "βγάλε την και να την βάζεις επάνω όταν θές να το μεταφέρεις ανοιχτό" δεν με ικανοποιούν καθόλου. Πρώτον γιατι δεν θα αγοράσω κάτι για να ΜΗΝ το χρησιμοποιώ, και 2ον γιατι αναπάντεχα shut down θα προκαλέσουν διαταραχές στην ψυχική μου υγεία. :banging: Ειδικά όταν παίζω LineageII και κάνω quest.

Link to comment
Share on other sites

Βασικοί κανόνες για τις μπαταρίες, χωρίς να είναι απαραίτητο ότι θα δουλέψουν 100% για όλους:

1. Φορτίζεις τη μπαταρία, όταν στο ζητήσει η συσκευή.

2. Αφού φορτίσει 100%, συνεχίζεις τη φόρτιση περίπου στο 20% του χρόνου που ήθελε να φορτίσει (αν δηλαδή για να φορτίσει θέλει 60', το αφήνεις άλλα 10-15)

3. Μια φορά το μήνα, αφήνεις τη συσκευή να σβήσει εντελώς και κάνεις μια πλήρη φόρτιση μετά.

4. Αποφεύγεις να το δουλεύεις στη φόρτιση. Καλύτερα να αδειάζει και να γεμίζει, παρά να δουλεύει στο ρεύμα.

5. Αν πχ το χρησιμοποιείς και σαν desktop, βγάζε τη μπαταρία, αλλά αφού φορτίσει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τύπο μπαταριάς, η αντιμετώπιση που προσφέρει μακροζωία διαφέρει αρκετά... κάποιες φορές τα πράγματα είναι εντελώς αντιφατικά πχ στις μπαταριές μόλυβδου είναι προτιμότερο να τις κρατάς διαρκώς φορτισμένες και να κάνεις όσο το δυνατόν μικρότερου βάθους εκφορτώσεις, ενώ αντίθετα οι μπαταριές νικελίου προτιμούν πλήρεις κύκλους φορτίσεων εκφορτίσεων)

Στις μπαταριές λιθίου είναι καλό να αποφεύγονται οι πολύ βαθιές εκφορτίσεις, άλλα απ την άλλη μειώνεται σημαντικά ο χρόνος ζωής τους όταν μένουν διαρκώς φορτισμένες στο 100%

Απλά ανά κάποια διαστήματα (πχ μήνας), προτεινεται να κάνεις πλήρεις κύκλους για να διαβάσει με μεγαλύτερη ακρίβεια το σύστημα επιτήρησης της μπαταριάς, τη χωρητικότητα της. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση αν καθυστερήσει πολύ να γίνει κάτι τέτοιο, να σου δείχνει λανθασμένη ένδειξη του ποσοστού της χωρητικότητας που απομένει.

Αν σε ενδιαφέρει να την αποθηκεύσεις για το μέγιστο δυνατό διάστημα, καλό είναι να εκφορτώσεις τη μπαταρία στο 50% και να τη τσεκάρεις ανα κάποιους μήνες για να μη πατώσει εντελώς. (όλες οι μπαταριές έχουν κάποιο μικρό ποσοστό αυτοεκφόρτισης.)

Αν η χρήση σου είναι μεικτή, δε νομίζω ότι έχει νόημα να κάθεσαι να παιδεύεσαι. Ας την πανω. Σε κάθε περίπτωση το σύστημα φόρτισης είναι αρκετά εξελιγμένο έτσι ώστε να μη ταλαιπωρεί υπερβολικά τη μπαταρία. (Σταματά τη φόρτιση στο 100% και την ξαναξεκινά όταν πέσει κάτω από το 97%)

Αν είναι δεδομένο ότι θα μείνει το laptop συνδεδεμένο για πολλές ημέρες στη πρίζα... μπορείς απλά να αποφύγεις να φορτίσεις τη μπαταρία στο 100% και να την αφήσεις στο συρτάρι.

και γενικότερα... χρησιμοποίησε την όπως σε εξυπηρετεί καλύτερα. Αυτή είναι η δουλειά της και τίποτε άλλο. Αν η δουλεία σου απαιτεί αυτονομία εκτός πρίζας, και αναγκάζεσαι να φορτίζεις καθημερινά το laptop 2 φορές την ημέρα από το 10% το 100%, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα... η μπαταρία κάνει τη δουλεία για την όποια προορίζεται, και αισίως θα ολοκληρώσει τον κύκλο ζωής της σε κάπου κοντά στον ένα χρόνο.

Αν όμως δε χρειάζεσαι αυτή την αυτονομία, τότε ξοδεύεις ανούσια τους κύκλους φόρτισης εκφόρτισης της μπαταριάς σου, κάνοντας καθημερινές πλήρεις εκφορτίσεις επειδή νομίζεις ότι αυτό κάνει "καλό".

[edit]

Το λάπτοπ έχει την δυνατότητα φόρτισης της μέχρι ενος ποσοστού που θα του δηλώσω εγώ, πχ 80%. Την φορτίζει μέχρι εκεί, και μετά ρεύμα σε συνδιασμό με μπαταρία αλλα μέχρι το ποσοτό αυτό.

Αυτό είναι πολύ έξυπνο χαρακτηριστικό. Αν σε ενδιαφέρει η μεγίστη μακροζωία της μπαταριάς, κράτα αυτό το ποσοστό κοντά στο 50%. Περιστασιακά όταν χρειάζεται να αξιοποιήσεις το σύνολο της αυτονομίας το ξανά ανεβάσεις στο 100%. Επίσης εξακολουθείς με μια συχνότητα του στιλ... μια φορά το μήνα, να κάνεις μια πλήρη φόρτιση- εκφόρτιση στη μπαταρία... για να μη χάσει τον μπουσούλα το σύστημα φόρτισης, ως προς το που ακριβώς βρίσκεται το πραγματικό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δίκιο και οι 2, έτσι είναι ακριβώς.

Την εκφόρτιζα πλήρως επειδη νόμιζα οτι ήταν "καλό". Στην πραγματικότητα οι ανάγκες μου για "λειτουργία με μπαταρία" είναι ελάχιστες εως μηδαμινές. Οσο πχ διαρκεί η μεταφορά του λάπτοπ απο το σαλόνι στο υπνοδωμάτιο, και αντίστροφα.

Οπότε η μπαταρία αδειάζει 1 φορά το μήνα, καλο είναι το λάπτοπ να ανοίγει ενω είναι στο ρεύμα, και να ενεργοποιήσω την φόρτιση όταν πέσει κάτω απο 95-97%.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ αν υπάρχει καποιο παρόμοιο θέμα ανοιχτό, ας το μεταφέρουν οι moderators. Εχω κοιτάξει τα αντίστοιχα θέματα αλλα δεν βρήκα κάτι.

Στο θέμα μας...

Μετά απο 2 χρόνια και κάτι, η μπαταρία του Sony Vaio VPC-F11M1E λάπτοπ μου κρατάει δε κρατάει 15 λεπτά. Οταν το πρωτοπήρα, θεώρησα σωστό κάθε φορά που το ανοίγω (δουλειά-σπίτι) να αφήνω την μπαταρία σχεδόν να τελειώνει μέχρι να την φορτίσω ξανά στο 100%. Όμως ενας φίλος μου τεχνικός, μου ειπε οτι αυτο είναι ο,τι χειρότερο για την μπαταρία, μιάς και οι λιθίου έχουν συγκεκριμένους κύκλους φόρτισης-εκφόρτισης. Και έτσι μείωσα δραματικά την περίοδο ζωής της. Ενας άλλος φίλος μου, μου είπε επίσης οτι καλό είναι η μπαταρία.... πες 1 φορά το μήνα, να ξεφορτίζει πλήρως, για να λειτουργούν όλες οι κυψέλες της και να μην "πεθάνουν" με τον καιρό. Τί απ τα 2 είναι πιο αληθινο ?

Τώρα που θα αγοράσω καινούργια μπαταρία, πώς πρέπει να της συμπεροφερθώ ? Υπάρχει κάποιος τρόπος να την προστατέυσω για να κρατήσει περισσότερο ? Το λάπτοπ έχει την δυνατότητα φόρτισης της μέχρι ενος ποσοστού που θα του δηλώσω εγώ, πχ 80%. Την φορτίζει μέχρι εκεί, και μετά ρεύμα σε συνδιασμό με μπαταρία αλλα μέχρι το ποσοτό αυτό.

Οι λύσεις του στύλ "βγάλε την και να την βάζεις επάνω όταν θές να το μεταφέρεις ανοιχτό" δεν με ικανοποιούν καθόλου. Πρώτον γιατι δεν θα αγοράσω κάτι για να ΜΗΝ το χρησιμοποιώ, και 2ον γιατι αναπάντεχα shut down θα προκαλέσουν διαταραχές στην ψυχική μου υγεία. :banging: Ειδικά όταν παίζω LineageII και κάνω quest.

Η μπαταρία σου είναι σχεδόν σίγουρα τύπου ιόντων λιθίου (Li-ion). Η μακροζωία της συναρτάται με τις εξής απαιτήσεις:

1. Να λειτουργεί χωρίς να υπερθερμαίνεται.

2. Να μην εκφορτισθεί εξαντλητικά ποτέ.

Έτσι κι αλλιώς, η μπαταρία αρχίζει να γερνά από τη στιγμή που θα ολοκληρωθεί η κατασκευή της στο εργοστάσιο. Επίσης, γερνά με κάθε κύκλο εκφόρτισης - φόρτισης, αλλά το να την επαναφορτίσεις πλήρως ενώ είναι στο 85% ΔΕΝ είναι κύκλος φόρτισης. Μπορείς να τη φορτίζεις όσο συχνά θέλεις, χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις να εκφορτισθεί αρκετά, καθώς δεν παρουσιάζει το φαινόμενο μνήμης των καταργημένων μπαταριών Ni-Cd.

Επιπλέον, η μπαταρία γερνά όταν την έχεις σε λειτουργία, και το λάπτοπ στο ρεύμα. Επομένως, όταν πρόκειται να δουλεύεις με το λάπτοπ στο ρεύμα, καλόν είναι να την αφαιρείς. Όμως, οι μπαταρίες Li-ion παρουσιάζουν το φαινόμενο αυτο-εκφόρτισης, όταν η μπαταρία είναι αφηρημένη από τον υπολογιστή, εκφορτίζεται με κάποιον πολύ αργό ρυθμό. Επομένως, πρέπει να μην την αφήνεις αποθηκευμένη εκτός για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Ένας καλός τυφλοσούρτης είναι, να την φορτίζεις πλήρως και να την αφήνεις εκτός το πολύ για ένα μήνα.

Επίσης, ρύθμισε τα Windows να σε ειδοποιούν για χαμηλό επίπεδο μπαταρίας όταν αυτή φθάσει στο 10-12%, και να κάνουν αυτόματα αδρανοποίηση, όταν η μπαταρία πέσει στο 5%, όχι λιγώτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη νομίζεις ότι μετά από 2 χρόνια χρήσης δε θα φτάσεις στο ίδιο πάλι επίπεδο, ανεξαρτήτως πώς θα της "συμπεριφερθείς".

Με ένα κολλητό μου είχαμε το ίδιο λαπτοπ, μετά από 2.5 χρόνια χρήσης και οι 2 - παρ'όλο που είχαμε διαφορετικές "συνήθειες" στο φόρτισμα/ξεφόρτισμα, τα ίδια σκ@τ@ κράταγε.

Link to comment
Share on other sites

καλά ναι αυτό είναι αλήθεια, αλλά πιστεύω ότι σιγά σιγά οι κατασκευαστές αρχίζουν να προσέχουν λίγο περισσότερο αυτό το τομέα. (Περισσότερα power saving features, πιο ψαγμένες μεθόδου φόρτισης, χαμηλότερες θερμοκρασίες)

2. Να μην εκφορτισθεί εξαντλητικά ποτέ.

Πράγματι, απλά να ξεκαθαρίσουμε ότι το laptop και γενικότερα σοβαρές φορητές συσκευές δεν επιτρέπουν την εκφόρτιση σε καταστροφικό βαθμό, σε καμία περίπτωση...

Ο μόνος τρόπος για να το πετύχεις αυτό είναι: αφού αφήσεις το laptop να σβήσει από μπαταρία (κάτω από 5%), να αφήσεις τη μπαταρία να αποτελειωθεί μόνη της για μερικούς μήνες λόγω αυτοεκφόρτισης...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.