Jump to content



Αλλαγή boot SSD δίχως format, πως;


javaneze:

Recommended Posts

Θελω να αλλαξω τον boot ssd με εναν μεγαλυτερης χωρητικοτητας.

Γινεται με καποιο τροπο να παρω image απο τον 1o και να το φορεσω στον δευτερο παρ'ολο που εχουν διαφορετικες χωρητικοτητες, ωστε να μην χρειαστω format;

Αν ναι, τι software και αν δυναται freeware, να χρησιμοποιησω;

Koτσανα λεω τωρα το ξερω, με ενα απλο copy-paste απο τον ενα στον αλλο δεν προκειται να δουλεψει, ετσι;

Ευχαριστω οποιον εχει διαθεση να εξηγησει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κατέβασε το Hiren's boot cd image και φτιάξε ένα cd ή bootable usb.

Έχει διάφορα προγράμματα για disk copy.

Αν δυσκολεύεσαι, κέρασε έναν καφέ και έρχομαι να στο φτιάξω εγώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Με copy-paste δεν γίνεται

Εκτός από τα παραπάνω, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Acronis True Image

[MENTION=416]dpolal[/MENTION]

Το Hiren είναι ο αντικαταστάτης του Ultimate Boot CD?

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι τα κοιταξα ολα, τελικα εκανα δουλεια με το acronis επειδη αυτο προτεινε η intel στο tfm.

Τιποτα σαν διαδικασια σε 5 λεπτα και 2 reboots ηταν ακριβως οπως πριν.

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι τα κοιταξα ολα, τελικα εκανα δουλεια με το acronis επειδη αυτο προτεινε η intel στο tfm.

Τιποτα σαν διαδικασια σε 5 λεπτα και 2 reboots ηταν ακριβως οπως πριν.

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια :)

απο το acronis πια χρονολογιας ? 2012 η 2013? να χρησιμοποιησω το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11813]javaneze:[/MENTION]

μια ερωτησούλα γιατι σύντομα θα κάνω και εγω την ιδια ακριβώς διαδικασία.

Τον πρώτο (μικρό) SSD τον έχεις ακομη στο σύστημα ;

Στον καινούργιο δημιούργησες και το κρυφό partition των 100ΜΒ που κάνουν τα Win 7 ή δεν χρειάστηκε ;

:)

Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο (μικρό) SSD τον έχεις ακομη στο σύστημα ;

Στον καινούργιο δημιούργησες και το κρυφό partition των 100ΜΒ που κάνουν τα Win 7 ή δεν χρειάστηκε ;

:)

Δυστυχως δεν τον εχω ακομα αλλα τον ειχα για λιγο οποτε πες μου τι εχεις στο μυαλο σου για να σου πω αν το προσεξα.

Tο partition των 100 εξ αρχης δεν το ειχα, το ειχα αποφυγει στην αρχικη εγκατασταση.

Οπως και να εχει, δεν εκανα custom selection στην κλωνοποιηση (παρ'ολο που εδινε την επιλογη) αλλα sector-to-sector cloning για να βγει νταλε-κουαλε.

απο το acronis πια χρονολογιας ? 2012 η 2013? να χρησιμοποιησω το ιδιο.

Συγκεκριμενα κατεβασα απο την intel τo Intel Data Migration Software το οποιο ειναι μια κομμενη εκδοση του acronis.

Εχει μονο τις επιλογες για migration (cloning) & acronis drive cleanser (για safe σβησιμο αρχειων).

Link to comment
Share on other sites

ωραία. εγώ όμως που έχω και το partition αυτό χρειάζεται να κάνω κάτι περισσότερο;

Btw, πώς το απέφυγες στην αρχική εγκατάσταση ;

Κοιτα, με κνδυνο να χασεις 10 λεπτα και τιποτα παραπανω, μπορεις να παιξεις με τις επιλογες.

Περα απο την κλωνοποιηση ολοκληρου του δισκου, δοκιμασε να κανεις custom επιλογη (δινει τετοια επιλογη το προγραμμα) και μην επιλεξεις το κρυφο 100αρι.

Mετα, αφου τραμπαρεις τα ssd, αν δεις και bootαρει κανονικα δεν θα εχεις προβλημα.

Αν παλι κολλησει, τραμπα, bootαρεις με τον παλιο και ξανακανεις την διαδικασια με ολοκληρο το δισκο & ολα τα partitions κλωνοποιηση, και αφηνεις την αφαιρεση του κρυφου partition για το επομενο format.

Στο επομενο format ακολουθησε τον αυτο τον οδηγο : Sean's Windows 7 Install & Optimization Guide for SSDs & HDDs (2ο ποστ, 1ο spoiler) ;)

Nομιζω το εχω ποσταρει και στο windows 7 thread τον συγκεκριμενο οδηγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ανακινώ το θέμα γιατί πριν λιγο πήγα να κάνω τη διαδικασία αλλά έχω ένα θεματάκι με το Acronis.

O παλιός SSD είναι έναςVertex2 και ο νεος ένας Vertex4 ο οποίος έχει ήδη κουμπωθεί στη μητρική και αναγνωρίζεται κανονικά.

Το θέμα εινα οτι το Acronis δεν θέλει με τίποτα να τον δει και έτσι δεν μπορώ να κανω clone.

Να πω πως το έχω ηδη διαμορφώσει σε NTFS και το περίεργο ειναι οτι μια καρτούλα CF που έχω στο card reader τη βλέπει κανονικά :p

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και Χρόνια πολλά σε όλους :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.