Jump to content



Δημιουργια τοπικου DNS server


Seek & Find

Recommended Posts

Εχω στησει στο κινητο μου εναν σερβερ ο οποιος τρεχει στο πορτ 5353 και δεν μπορω να το αλλαξω.

Πως μπορω να ρυθμισω τα υπολοιπα μηχανηματα του δικτυου να στελνουν αιτηματα στο πορτ 5353 αντι αντι του προκαθορισμενου;

Δοκιμασα forwarding στο ρουτερ:

το public port 53 -> 192.x.x.x 5353 αλλα δεν δουλευει. εχω το netfaster IAD2 της hol

Τι πρεπει να κανω;

ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συναδελφε (archer)

ναι κινητο ειναι αλλα δεν το χρησιμοποιω ως κινητο :). το μονο προβλημα ειναι οτι δεν τρεχει στην προκαθορισμενη πορτα και πως θα κανω τους αλλους να "χτυπανε" την σωστη.

Link to comment
Share on other sites

Το port forward που έκανες στο ρούτερ δουλεύει μόνο για πακέτα που έρχονται από το wan. Για να πειράξεις το destination port θα πρέπει ή να παίξεις με iptables-pf ή με κάποια άλλα προγραμματάκια για αυτή τη δουλειά. Βέβαια δεν ξέρω αν θα τα βρεις για το κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση. ενο βρηκα τελικα το portforwarderultimate αλλα δεν φαινεται να δουλευει παρολο που πειραζει το iptables.. θα το παλεψω.

ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION]: Βεβαιως απλα δεν διαθετω ενα.. οπως θα εχετε καταλαβει "παιζω" με το android και ψαχνω να το τι μπορει να κανει..

[MENTION=23380]minime[/MENTION]: Το ψαχνω αλλα δεν μπορω να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τον dns server που κατεβασα το πορτ 53 ειναι αδυνατο να χρησιμοποιηθει (android restriction) ετσι τρεχει στο 5353 γι αυτο δοκιμασα το port "forwarder ultimate" με σκοπο να ριχνω τα αιτηματα πορτ 53 στο πορτ 5353 του κινητου ομως δεν δουλευει.. :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα ακρη με εισαγωγη κανονα στο iptables. Γραφω το script μηπως βοηθησει και καποιον αλλο:


#!/system/bin/sh
#
# iptables rules

# DNS
echo "Setting DNS port.."
iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp --dport 53 -j REDIRECT --to-port 5353
iptables -t nat -A PREROUTING -p udp --dport 53 -j REDIRECT --to-port 5353
echo "Done."

Σας ευχαριστω ολους

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα τιναξω πεταλα.. ενω δουλευουν ολα καλα μετα απο 10 λεπτα ας πουμε ενω κανω:



nslookup htc.my.lan
─ώάΆΎΉώ≤Ϊ▐≥: UnKnown
Address: 192.168.2.12

Απόκριση από αναξιόπιστο διακομιστή:
╝ΊΎΉά: htc.my.lan
Addresses: 192.168.2.12
192.168.2.12

αν παω να κανω ssh session με το ονομα του htc.my.lan μου λεει δεν βρεθηκε τι να παιζει;

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι άλλο; Επειδή παιδεύεσαι άδικα δηλαδή και ακόμα και αν δουλέψει σωστά, δε θα δουλεύει γρήγορα. Γιατί δεν τσεκάρεις αγγελίες και να πάρεις το πιο φτηνό pc που θα βρεις (πχ. P3 - P4 με ~50) και να στήσεις εκεί έναν σέρβερ της προκοπής; ;)

Link to comment
Share on other sites

τα μονα πεδια που μου δινει ο σερβερ ειναι ενα για ονομα κ ενα για την ip. Δεν μπορω να ορισω τιποτα αλλο.. :(

Δεν εξυπηρετεί καμία ζώνη, δεν κάνει cache, τι ακριβώς κάνει ο server;:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

ο σερβερ που χρησιμοποίησα ειναι ο "DNS Server" απο το google play.

Περα απο τα στοιχεια εκκινησης του που ειναι μια πορτα (οχι η 53) το να κανει caching (enabled) και την ip ενος master server (εχει της google), δεν ειχε κατι αλλο να ρυθμισω περα απο ενα ονομα και μια ip για τον καθε client του δικτυου.

@minime: ok θα ναι αργο, wifi και δε συμμαζεύεται, αλλα δεν στεκομαι εκει εγω το μονο που θελω να μαθω ειναι τι του φταιει. Οπως προ ειπα απλα "παιζω" δεν προκειται για κατι μονιμο. Ευχαριστω πολυ πάντως :)

edit: Ολα οκ. απεγκατασταση/επανεγκατασταση του σερβερ... το θελει το χαστουκι του τι να πω.

Σας ευχαριστω ολους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

ο σερβερ που χρησιμοποίησα ειναι ο "DNS Server" απο το google play.

Περα απο τα στοιχεια εκκινησης του που ειναι μια πορτα (οχι η 53) το να κανει caching (enabled) και την ip ενος master server (εχει της google), δεν ειχε κατι αλλο να ρυθμισω περα απο ενα ονομα και μια ip για τον καθε client του δικτυου.

Τότε δεν κάνει τίποτα. Αν είναι caching-only δεν το χρειάζεσαι, το κάνει το router σου για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.