Jump to content



Προβλημα σε gigabyte x58A-ud7 rev 1.0


paoktothebone

Recommended Posts

Χαιρετω το forum ,εχω την παραπανω μητρικη και αντιμετωπιζω το παρακατω προβλημα.

Η μητρικη postarei κανονικα αλλα οταν κανει veryfying dmi pool data μετα πεταει το μυνημα veryfying dram size και αρχιζει ενα restart loop...για 3-4 restart ως που μπαινει στα windows.

Eιχα το f9a bios το οποιο ειναι beta.Αλλαξα μεσω [MENTION=2971]bios[/MENTION] και εβαλα το f7.Χρησιμοποιησα το [MENTION=2971]bios[/MENTION] γιατι οταν πηγαινα να το περασω με το qflash μου πετουσε error "Incorrect size".Εβαλα τα timings και τα subtimings των μνημων manually καθως ρυθμισα και την ταση τους.

Eβαλα λοιπον το f7 και δουλευαν ολα ρολοι για μια βδομαδα.Οπου και παλι σημερα freezaran τα windows ,εκανα restart και εμφανιστηκε το ιδιο προβλημα.Ξαναπερασα το f9a bios και παλι ολα δουλευουν μια χαρα.Προφανως θα μου το ξανακανει φανταζομαι...Το θεμα ειναι μηπως ξερει κανεις τι χρειαζεται να κανω για να ξεπερασω αυτο το προβλημα.

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω, εντελώς πληροφοριακά, γιατί έσκασε ακριβώς το ίδιο θέμα στο desktop μου χθες το απόγευμα (αν και δυστυχώς δεν έχω φυσική πρόσβαση στο μηχάνημα για να δω ακριβώς τι γίνεται, αλλά από ότι έμαθα γινόταν το ίδιο ακριβώς με αυτό που περιγράφεις). Έχω σχεδόν την ίδια μητρική (X58A-UD7 rev 2.0). Τι μνήμες έχεις; Γενικά σου έχει ξανακάνει τίποτα περίεργα τέτοιου είδους;

Γενικά είχε τύχει η μητρική να μου κάνει κουλαμάρες με τις μνήμες άνευ λόγου και αιτίας. Π.χ. οι μνήμες μου παίζανε θεωρητικά στο 1.5 V αλλά παρατηρούσα αστάθεια, και όταν ανέβασα τη τάση (στα 1.65 V) ήταν ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, κάντε πολύωρα memtest. Μνήμες που ποτέ δεν έπαιξαν στα μαμά 1.65, αλλά στα 1.7 σταθερά (και δεν ασχολήθηκα λόγω βαρεμάρας) χτύπησαν μετά από ενάμιση χρόνο και δεν έπαιζαν με καμία τάση σταθερά. Πολλές φορές, επειδή παίζει σταθερά το μηχάνημα, δεν ασχολούμαστε με τις μνήμες, όμως μπορεί να υποβόσκουν προβλήματα που με την πάροδο του χρόνο εμφανίζονται. 1-2 ώρες memtest δεν αρκούν. Κάντε πολύωρα memtest στα μηχανήματά σας 90% είναι οι μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

εχω corshair dominator 1600 cl8.

Οι μνημες μου ειναι λογικα οκ,αλλα δοκιμαζω και με αλλες.

Μεχρι τωρα ολα καλα.

Νομίζω ο [MENTION=6900]AnimaTronic[/MENTION] είχε αυτό το πρόβλημα και το έλυσε

ευχαριστω για την πληροφορια,του στελνω pm.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10323]PaokToTheBone[/MENTION]

Z68Χ-UD3P-B3 Rev1.0/Corsair Vengeance 2x4GB 1600MHz 9-9-9-24

Το θεματακι που ειχα ηταν το εξης: Πέρασα το UEFI Bios. Ολα δουλευαν κομπλε με εξαιρεση το οτι καποιες φορες (οχι παντα) κατα την εκκινηση εκανε loop (1 ή 2 φορες). Κατα τα αλλα δεν ειχα errors ή οποιοδηποτε αλλο προβλημα. Το συστημα ηταν σταθερο (ειτε default, ειτε overclocked). Εκανα degrade στο F8 Award Bios και το προβλημα λυθηκε.

Προφανως καποιο θεματακι του UEFI Bios.

EDIT: Μερικες λεπτομερειες ακομα: Με το UEFI Bios στο τμημα του Bios που αναγραφονται οι συχνοτητες, τα timings, οι τασεις κλπ (με τη μορφη πληροφοριων) εβλεπα οτι τα timings της RAM ηταν 9-11-11-29. Οταν πηγαινα στο τμημα που δινεις τιμες χειροκινητα, τα timings ηταν 9-9-9-24. Το CPU-Z μου εδινε 9-11-11-29. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι το UEFI Bios, κατα την εκκινηση "ετρωγε φρικη" με τα timings και εκανε loop για να δωσει τιμες.

Τωρα με το F8 Award Bios η RAM τρεχει στα 1600ΜΗz, με timings 9-9-9-24 (τα ιδια δινει και το CPU-Z) και σταματησε το looping.

Οποτε "παιξε" με τις εκδοσεις Bios και δες που εισαι ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10323]PaokToTheBone[/MENTION]

Z68Χ-UD3P-B3 Rev1.0/Corsair Vengeance 2x4GB 1600MHz 9-9-9-24

Το θεματακι που ειχα ηταν το εξης: Πέρασα το UEFI Bios. Ολα δουλευαν κομπλε με εξαιρεση το οτι καποιες φορες (οχι παντα) κατα την εκκινηση εκανε loop (1 ή 2 φορες). Κατα τα αλλα δεν ειχα errors ή οποιοδηποτε αλλο προβλημα. Το συστημα ηταν σταθερο (ειτε default, ειτε overclocked). Εκανα degrade στο F8 Award Bios και το προβλημα λυθηκε.

Προφανως καποιο θεματακι του UEFI Bios.

EDIT: Μερικες λεπτομερειες ακομα: Με το UEFI Bios στο τμημα του Bios που αναγραφονται οι συχνοτητες, τα timings, οι τασεις κλπ (με τη μορφη πληροφοριων) εβλεπα οτι τα timings της RAM ηταν 9-11-11-29. Οταν πηγαινα στο τμημα που δινεις τιμες χειροκινητα, τα timings ηταν 9-9-9-24. Το CPU-Z μου εδινε 9-11-11-29. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι το UEFI Bios, κατα την εκκινηση "ετρωγε φρικη" με τα timings και εκανε loop για να δωσει τιμες.

Τωρα με το F8 Award Bios η RAM τρεχει στα 1600ΜΗz, με timings 9-9-9-24 (τα ιδια δινει και το CPU-Z) και σταματησε το looping.

Οποτε "παιξε" με τις εκδοσεις Bios και δες που εισαι ΟΚ!

Ναι αλλα η ud7 x58A δεν εχει uefi bios...και εγω ειχα αλλαξει απο f9a σε f7 και μου το ξαναεβγαλε.

Το εκανα αυτο με τις μνημες.Και εμενα με random ρυθμισεις τις επαιζε.Ε θα περιμενω να δω αν μενει stable.

Σε ευχαριστω για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα η ud7 x58A δεν εχει uefi bios...και εγω ειχα αλλαξει απο f9a σε f7 και μου το ξαναεβγαλε.

Ναι στη δικη μου περιπτωση ηταν καθαρα θεμα Bios (UEFI). Δοκιμασε αυτα που σου λεει ο [MENTION=1066]gdp77[/MENTION] σχετικα με τη RAM.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.