Jump to content



Προβληματα σε νεο σπιτι


o polonos

Recommended Posts

Το θεμα εχει ως εξης.

Τελη αυγουστου βρηκαμε ενα διαμερισμα το οποιο μας αρεσε.

Στη συνεχεια αποδειχτηκε πως ο ιδιοκτητης ειναι γνωστος του πατερα της κοπελας μου οποτε ολα καλα.

Το σπιτι ειχε σχετικα αυξημενο ενοικιο σε σχεση με τα τετραγωνικα του καθως εχει ηλιακο και αυτονομη θερμανση.

Σε διαστημα 2,5 μηνων αρχισαν να εμφανιζονται προβληματα.

Αρχικα με τον ηλιακο, αυτες τις μερες και ενω γνωστοι στη γειτονια εχουν ζεστο νερο εμεις δεν εχουμε η εχουμε πολυ λιγο.

Με αποτελεσμα ουσιαστικα να αναγκαζομαι να ανοιγω τον θερμοσιφωνα και να καιω ρευμα.

Θερμανση δεν εχουμε γιατι δεν θα αναψουν καλοριφερ φετος (αυτο πες παει στο διαολο)

Κατι μικρουγρασιες στους τοιχους κλπ.

Η αντιδαση του ιδιοκτητη ειναι καπως αδιαφορη, για τον ηλιακο πχ λεει οτι ειναι φυσιολογικο.

Με λιγα λογια ο τυπος εχει καβουρια στις τσεπες και δεν θελει να φτιαξει 10-15 πραγματα στο σπιτι η θελει να τα φτιαξει φθηνα πχ κατω απ'τον νεροχυτη της κουζινας τρεχουν νερα, του το λεω και θα φωναξει τον γιο του να το φτιαξει (ο θεος να τον κανει μαστορα, ασχετος ειναι ο τυπος)

Εσεις τι θα κανατε στη θεση μας ?

Δεν θελω να φυγω γιατι αφενος μου αρεσει το σπτι και αφετερου βαριεμαι να ξανα μετακομιζω.

Το ενοικιο ειναι 280ε για 40τμ

Τα φωτα σας

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο ιδιοκτητης ειναι γνωστος το πραγμα γινεται πολυπλοκο οπως καταλαβαινεις, γιατι δεν θελεις να τον αγριεψεις

Απο εκει και περα, αυτο που γενικα ισχυει με τα σπιτια, ειναι οτι τα εξοδα συντηρησης τα αναλαμβανει ο ιδιοκτητης

Αν κατι το χαλασεις εσυ, ειναι δηλαδη απο την χρηση σου, το κοστος το επβαρυνεσε εσυ

Ολα τα παραπανω αναιρουνται σε περιπτωση διαφορετικης συνεννοησης φυσικα

Το πιο απλο που μπορεις να κανεις, ειναι αφου τον ενημερωσεις για τα προβληματα, εαν δεν αναλαβει να στα φτιαξει σε ευλογο χρονικο διαστημα, να φωναξεις εσυ καποιον να στα φτιαξει, να τον ενημερωσεις και να του αφεραισεις τα χρηματα αυτα απο το ενοικιο

Το ποιον θα στειλει αυτος για να τα φτιαξει, ειναι κατι που εσυ δεν επιλεγεις παντως

Δικο του ειναι, οποιον θελει στελνει

Τωρα το να μην εχει ο ηλιακος νερο, δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι φυσιολογικο...

Δεν ειναι

Οποτε πρεπει για αυτο να κανεις κατι

Ο ηλιακος ζεσταινει νερο και με ελαχιστο ηλιο, δεν ειναι αναγκη να εχεις λιακαδα ολη μερα

Οποτε λογικα καποιο θεματακι εχει

αν δεν εχεις προβλημα να πλενεσαι με κρυο νερο, τοτε κανε την παλαβη :-O

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η υγρασια στους τοιχους δεν ειναι δικο σου θεμα , επιβαρυνει τον ιδιοκτητη.

Μικροπροβληματα οπως ο νεροχυτης αν υπηρχαν με το που μπηκες στο διαμερισμα παλι δικη του ευθυνη ειναι.

(εισαι μεσα και μονο 2.5 μηνες ποση φυσικη φθορα να προλαβες να κανεις).

Δεν χρειαζεται να φυγεις , να του πεις ρητως να φερει μαστορα να διορθωσει τα μικροπραγματα που εχουν προβλημα , να κοιταχτει ο ηλιακος κτλ , αλλιως θα φερεις εσυ ατομο και θα του το αφαιρεσεις απο το ενοικιο.

Απλα με ευγενικο τροπο , δεν λυνονται αυτες οι διαφορες με τσαμπουκαδες κτλ

P.S εκανα ταυτοχρονα ποστ με τον αποπανω φιλο :p

Απλα μια διευκρινηση , για τον παραπανω τα εξοδα συντηρησης τα επωμιζεται ο ενοικιαστης(πχ ετησια η ανα δυο ετη συντηρηση ηλιακου). Απλα οταν θα συμβει πχ μια βλαβη στον θερμοσιφωνα εκει θα επιβαρυνθει ο ιδιοκτητης ή σε περιπτωσεις που δεν εχει υπαιτιοτητα ο ενοικιαστης πχ να σπασουνε σωληνες η να εχει υγρασια το σπιτι.

Αυτα για να μην γινονται και παρεξηγησεις. (Τωρα αν γινει ειδικη συμφωνια πριν μισθωθει το ακινητο , αλλαζει το θεμα)

Link to comment
Share on other sites

αν ζεσταίνει λίγο και ο ηλιακός δεν είναι 40 ετών τότε κατα πάσα πιθανότητα έχει λίγο υγρό στο κύκλωμα. είναι trivial αυτό, στην χεριότερη απλά συμπληρώνεις απιονισμένο νερό. αν έχει διαρροή όμως δεν είναι τόσο απλό

Link to comment
Share on other sites

να στο θέσω αλλιώς, στο χωριό είχαμε θερμοσίφωνα που είχε οριακά υγρό αλλά ζέσταινε καλά. μέχρι που συμπληρώσαμε και το νερό ήταν καύτο (το καλοκαίρι). το χειμώνα από κει που δεν ζέσταινε καθόλου, έβγαζε ζεστό νερο.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τον ηλιακο.

Τη κυριακη νωρις το πρωι εφυγα και γυρισα τη τριτη το μεσημερι.

Ειχα αρκετο ΖΕΣΤΟ (οχι καυτο) νερο για να πλυνω μερικα πιατα.

Για να κανουμε μπανιο επρεπε να αναψω τον θερμοσιφωνα.

Link to comment
Share on other sites

To σπίτι που είναι?

Γιατί το ενοίκιο είναι μεγάλο για τα τετραγωνικά.

Το δικό μου το σπίτι ( το είχαν δει αρκετά παιδιά απο εδώ ) στην Κηφισιά, walking distance απο ηλεκτρικό 60 τετραγωνικά είχε 300 ευρώ ( και τώρα 250 νομίζω ).

Συνεχίζω. Για μένα το θέμα είναι απλό.

Είναι τα λεφτά σου, η ζωή σου, το σπίτι σου.

Αν ο άλλος ΔΕΝ συνεργάζεται και σου κάνει τον βίο αβίοτο τότε πούλο και σε άλλη παραλία και να πάει να κουρευτεί ο μαλά...

Το λέω απλά και δεν είναι, ειδικά αν δεν θές να έχεις θέμα με τον πεθερό σου, αλλά απο την άλλη ρε μαν, τι να κάνεις? Θα καταλάβει πιστεύω.

Εγώ τα 10 χρόνια αγγλίας και έχοντας αλλάξει 10 landlords κοντά έχω φάει τα καλά και τα κακά, αλλά εδω υπάρχει νομοθεσία που εν μέρη με προστατεύει, Ελλάδα δεν σε βλέπω να πας πουθενα με το "μα πρέπει να το φτιάξετε"...

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα λεφτά για να κάνει τον κονιόρδο Θωμά.

Εγώ στην δική μου της έλεγα, υπάρχει αυτό το πρόβλημα και έχεις 2 επιλογές:

1) Φέρνω μάστορα και σου τα αφαιρώ από το ενοίκιο.

2) Φέρνεις μάστορα και σου το πληρώνω κανονικά.

"Γιατί εγώ όταν ήρθα στο σπίτι είπαμε ότι έχει ΧΧΧΧ (ηλιακό, στεγανότητα, αυτόνομη ή ότι άλλο πρόβλημα έχεις) και κλείσαμε στα 280€".

Link to comment
Share on other sites

Τον επιασα χθες και του ειπα για τον ηλιακο.

Μου ειπε οτι θελει συμπληρωμα τα νερα, ανεβηκα πανω.

Βρηκα τον ηλιακο μου οποιος ειναι μεσ'τη σκουρια κι γενικα χαλια κατασταση.

Δεν τον πειραξα γιατι αρχικα δεν εχω ιδεα απο που τα συμπληρωνουμε και αφετερου ειδα πως στις σωληνωσεις που πανε προς τα κατω υπαρχει διαρροη.

Λημναζουν τα νερα στη ταρατσα η οποια ειναι ακριβως απο πανω μου (γι'αυτο κι οι υγρασιες στο σπιτι)

Του τα ειπα κι κλασσικα μου λεει πως δεν ειναι τιποτα και δεν θα το φτιαξει.

Link to comment
Share on other sites

Θωμά συμβόλαιο έχετε;

Αν ναι, είναι υποχρεωμένος να σου τα φτιάξει, αλλιώς φεύγεις αύριο το πρωί.

Δυστυχώς, αν ο ιδιοκτήτης είναι κόπανος μόνο κακό κάνει. Ειδικά εφόσον είναι γνωστός και πάλι κάνει την παλαβή πάει να πει ότι σε έχει γραμμένο εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

Κατ' εμέ ψάξτε με το πάσο σας για άλλο σπίτι γιατί αυτή είναι η αρχή των προβλημάτων σας :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχουμε υπογραψει για δυο χρονια.

Το θεμα ειναι οτι δεν παιζουν λεφτα για μετακομιση τωρα παλι.

Εαν τελικα καταληξεις να μεινεις μεσα, 2 λυσεις χωρις να μπλεξεις πολυ πολυ ειναι οι εξης:

1. τα φτιαχνεις και του κοβεις τα χρηματα απο ενοικιο ετσιθελικα (το οποιο δεν πολυλεει)

2. τον αφηνεις ενα ενοικιο μεσα ή και 2 μεχρι να τα φτιαξει.Αν εχεις δωσει εγγυηση μπροσταντζα δηλαδη, τρεναρε του το μηνιατικο

Ποσο κοστιζει μια μετακομηση ρε μαν?Και μεταφορικη να παρεις, παραπανω απο 100 ευρια δεν θα σου παρει για να ενα φορτηγο πραγματα

Η ενδεδειγμενη λυση παντως και αυτο που εγω θα εκανα απο την πρωτη στιγμη, ειναι να μηλισεις με τον πεθερο σου και να του πεις πως εχει η κατασταση

Και πες του να μιλησει με τον φιλο του για να κανονισουν να σας φτιαξουν το σπιτι, αλλιως θα αναγκαστεις να του μιλησεις εσυ...και εξηγησε του οτι δεν θα εισαι και πολυ ευγενικος μαζι του :flex:

Γενικοτερα, χωσε τον πεθερο στο παιχνιδι

Το παιδι του μενει μεσα, σιγα μην αφησει την κορη του να ξεπαγιαζει χειμωνιατικα και να μην εχει ζεστο νερο να πλυθει :smoke:

Think out of the box :T:

Link to comment
Share on other sites

Η ενδεδειγμενη λυση παντως και αυτο που εγω θα εκανα απο την πρωτη στιγμη, ειναι να μηλισεις με τον πεθερο σου και να του πεις πως εχει η κατασταση

Και πες του να μιλησει με τον φιλο του για να κανονισουν να σας φτιαξουν το σπιτι, αλλιως θα αναγκαστεις να του μιλησεις εσυ...και εξηγησε του οτι δεν θα εισαι και πολυ ευγενικος μαζι του :flex:

Γενικοτερα, χωσε τον πεθερο στο παιχνιδι

Το παιδι του μενει μεσα, σιγα μην αφησει την κορη του να ξεπαγιαζει χειμωνιατικα και να μην εχει ζεστο νερο να πλυθει :smoke:

Προσωπικά σε δουλειές με λεφτά αποφεύγω γνωστούς και φίλους γιατί αν γίνει μία στραβή δεν ξέρεις τι να σώσεις τη σχέση σου ή το πορτοφόλι σου. Γιαυτό και θα άφηνα τα πεθερικά κτλ απέξω.

Η κατάσταση είναι μπερδεμένη όντως. Όπως το βλέπω εγώ, θα έδινα τελεσίγραφο η το φτιάχνεις ή φεύγω και αυτό ήταν. Η αγορά είναι πολύ κάτω και πλέον το βάρος πέφτει στον ιδιοκτήτη, που θα το έχει άδειο Χ μήνες ή θα τον φεσώνουν αβέρτα.

Αν πιστεύεις πως θα σου φάει το καπάρο, πες του να το κρατήσει για το τελευταίο ενοίκιο.

Τελικά όμως εσύ ξέρεις όλες τις παραμέτρους και τι είσαι διατεθειμένος να κάνεις...:)

Link to comment
Share on other sites

σκουριασμένος ηλιακός κλπ, μην τολμήσεις να τον ακουμπήσεις γιατί ο ιδιοκτήτης μάλλον ψάχνει κάποιον να χρεώσει την ζημιά. Απο κει και πέρα το αν βγάζει ζεστό νερό ο ηλιακός δεν ξέρω αν μπορείς να το κυνηγήσεις αλλά την διαρροή οπωσδήποτε μιας και εσύ το χρεώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχουμε υπογραψει για δυο χρονια.

Το θεμα ειναι οτι δεν παιζουν λεφτα για μετακομιση τωρα παλι.

Κοίτα να δεις, δεν σου λέω σήκω και φύγε, εσύ ξέρεις το σπίτι σου και τα γούστα σου.

Αν είναι οικονομικό το πρόβλημά σου θα τα δώσεις σε μάστορες και ΕΥΔΑΠ σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

2 χρονια υπογραψατε ειπες???? μισθωσεις κατοικιας ειναι υποχρεωτικα τριετεις. Σε απλα λογια, αν ληξει η 2ετια, συνεχισεις να πλερωνεις ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να σε βγαλει εξω. Τι σε νοιαζει αυτο τωρα θα μου πεις.

Απλα αφου παιζει βρωμικα καποια στιγμη θα παιξεις κι εσυ.

Για αρχη δες το συμβολαιο αν λεει κατι για την συντηρηση του σπιτιου.

Το πιο εξυπνο θα ηταν να βρεις εναν τροπο να το επισκευασεις εσυ και να του το κρατησεις απο το ενοικιο, εχοντας ομως χειροπιαστη αποδειξη οτι πλερωσες τοσα για επισκευη την ταδε ημερομηνια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.