Jump to content



Προβληματα σε νεο σπιτι


o polonos

Recommended Posts

ούτε στις Σέρρες που ήμουν φοιτητής, δεν έχω διαβάσει τέτοιο χάλι :bad:

οι γνώμες που ειπώθηκαν είναι σαφείς και έτσι πρέπει να γίνεται.

Στο σημείο πορτοφόλι Vs σχέση. Είναι δύσκολος καιρός για βασιλιάδες και τρύπιους κουμπαράδες. Οπότε προτρέχει πορτοφόλι. Το ενοίκιο θα συμφωνήσω ότι είναι πολύ υψηλό (έως πάρα πολύ υψηλό). Με αυτά τα χάλια που είπες θα τον είχα κράξει πολύ άσχημα :rant: Ας ήταν αδερφός-θείος-οτιδήποτε.

Όταν σπούδαζα, έμενα σε 85τμ, κεντρική θέρμανση. Κανένα πρόβλημα χειμώνα-καλοκαίρι με μόλις 250Ευρώ (τιμή 2010), είχα φτιάξει και ένα μικρό PhotoLab αλλά έπρεπε να πληρώσω στο τέλος και βάψιμο καθώς μόνος μου πάλι το έβαψα. Με ψάξιμο βρίσκεις ίδια specs/τιμή και Αθήνα πλέον. Το site της XE τι το έχουμε; :p

Πριν πάω στο μεγάλο σπίτι ήμουν σε μικρό 45τ.μ. αλλά ο ιδιοκτήτης με προειδοποίησε ότι έχει πρόβλημα στη μόνωση χειμώνα-καλοκαίρι, και στον ένα χρόνο τα έφτυσα κάποια στιγμή και το άφησα (ήταν και κατασκευή 2005!!). Πλήρωνα 200Ευρώ (2009).

Link to comment
Share on other sites

2 χρονια υπογραψατε ειπες???? μισθωσεις κατοικιας ειναι υποχρεωτικα τριετεις. Σε απλα λογια, αν ληξει η 2ετια, συνεχισεις να πλερωνεις ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να σε βγαλει εξω.

Επειδή το κοιτούσα αυτό το θέμα... Ο νόμος σε υποχρεώνει να πληρώσεις και τα υπόλοιπα ενοίκια (μέχρι την 3ετία) αν φύγεις νωρίτερα?

Επίσης, κάτι διάβασα πως αν υπάρχει σοβαρός λόγος (πχ χάσεις τη δουλειά σου) μπορείς να φύγεις, χωρίς πρόβλημα. Πως ορίζεται ο σοβαρός λόγος, αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Συγνώμη για το hijack, αλλά ίσως ενδιαφέρει και τον thread starter...

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο συμβολαιο που θα κανετε εχει ελαχιστη διαρκεια 3 χρονια. Μετα ανανεωνεις αναλογα.

Μπορεις να το 'σπασεισ' αλλα πρεπει να συντρεχει πολυ σοβαρος λογος οπως πχ μεταθεση, αλλαγη οικογενειας (οταν μεγαλωνει), η οταν αλλαξει η κατασταση του σπιτιου (χαλασει κατι σοβαρο μεσα στο σπιτι)

Link to comment
Share on other sites

ο Βικτωρας δεν τα λεει σωστα.

Ναι οντως το καζανακι ηταν λιγο πολυ ετοιμορροπο ααααααλλαααααα..

Μαζευτηκαμε καμμια 10αρια ατομα στο σπιτι για να γιορτασουμε το πτυχειο κλπ.

Αφου εφυγαν μερικα μπουκαλια κρασι και 2 μπουκαλια ρακομελο ο Βικτωρας αποφασιζει να παει στο μερος.

Ετσι οπως καθομασταν στο σαλονι σααααν να αργουσε λιγο, ρωταω τον κοινο μας φιλο "ρε μλκα επεσε ο αλλος μεσα?" "τι να σου πω, ακουσα ενα μπαμ" μου λεει αλλα νομιζα οτι κανει πλακα.

Μετα απο κανα 5λεπτο ανοιγει η πορτα, ειναι ο Βικτωρας που εχει πεθανει στα γελια, να εχει γεμισει το μπανιο με νερα τα οποια βγαινουν στο σαλονι, στο χολ παντου.

Μπαινω μεσα πριν προλαβω να πω τιποτα, μου λεει ο Βικτωρας "σου ορκιζομαι εγω μονο το κουμπι πατησα" :hehe:

Φυσικα ολο το υπολοιπο βραδυ εφαγε τρελο δουλεμμα :hehe:

Εν τελη, ειχε σπασει τον σοληνα και εγω ετρεχα χθες να παρω καινουργιο καζανακι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να φυγω γιατι αφενος μου αρεσει το σπτι και αφετερου βαριεμαι να ξανα μετακομιζω.

Αφου στο παιζει τρελιτσα ο τυπος, ξεφτυλισε τον στα τηλεφωνα και κανε τον να πιστεψει οτι θα φυγεις.

Αν ειναι λογικος,θα καταλαβει οτι τον συμφερει να "δωσει" 2-3 ενοικια να σουλουπωσει το ακινητο του, απο το να του μεινει ξενοικιαστο για αγνωστο διαστημα.

Αν εξακολουθησει να κανει τον κινεζο,μετακομιζεις.Δε λεει καθολου να πληρωνεις εσυ για τις υποχρεωσεις του αλλου και πολυ περισσοτερο να γυριζεις σπιτι σου και να κατεβαζεις καντηλια.

Και μην ξεχνας,αυτη την περιοδο, ο ενοικιαστης εχει το πανω χερι.

ΥΓ. Κι ο δικος μου, οταν του μιλησα για μειωση(μετα απο 6 χρονια) ισχυριστηκε οτι ειχαμε εξαρχης χαμηλο ενοικιο(τριχες!!!).Οταν του εξηγησα οτι κυκλοφορουν καλυτερες περιπτωσεις, με ιδια ή και λιγοτερα λεφτα(aka το εχω ψαξει κι ετοιμαζομαι να την κανω) εκανε κωλοτουμπα 15%

Γνωριζω κι αλλες περιπτωσεις που με το φοβο να τους μεινει ξενοικιαστο το ακινητο,εχουν προχωρησει σε γενναιες μειωσεις ενοικιου

Link to comment
Share on other sites

Αφου στο παιζει τρελιτσα ο τυπος, ξεφτυλισε τον στα τηλεφωνα και κανε τον να πιστεψει οτι θα φυγεις.

Αν ειναι λογικος,θα καταλαβει οτι τον συμφερει να "δωσει" 2-3 ενοικια να σουλουπωσει το ακινητο του, απο το να του μεινει ξενοικιαστο για αγνωστο διαστημα.

Αν εξακολουθησει να κανει τον κινεζο,μετακομιζεις.Δε λεει καθολου να πληρωνεις εσυ για τις υποχρεωσεις του αλλου και πολυ περισσοτερο να γυριζεις σπιτι σου και να κατεβαζεις καντηλια.

Και μην ξεχνας,αυτη την περιοδο, ο ενοικιαστης εχει το πανω χερι.

ΥΓ. Κι ο δικος μου, οταν του μιλησα για μειωση(μετα απο 6 χρονια) ισχυριστηκε οτι ειχαμε εξαρχης χαμηλο ενοικιο(τριχες!!!).Οταν του εξηγησα οτι κυκλοφορουν καλυτερες περιπτωσεις, με ιδια ή και λιγοτερα λεφτα(aka το εχω ψαξει κι ετοιμαζομαι να την κανω) εκανε κωλοτουμπα 15%

Γνωριζω κι αλλες περιπτωσεις που με το φοβο να τους μεινει ξενοικιαστο το ακινητο,εχουν προχωρησει σε γενναιες μειωσεις ενοικιου

Έτσι είναι. Και τα ενοίκια πέφτουν γιατί είχαν γίνει κάποια στιγμή φούσκα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επανερχομαι στο θεμα γιατι πηρα αποφαση να τον πηδη#ω τον ιδιοκτητη.

Τοσους μηνες του σκαω τα λεφτα στην ωρα μου.

Μαλιστα 2-3 φορες μου τα ζητησε και νωριτερα με διαφορες δικαιολογιες και του τα εδωσα.

Τα προβληματα που εχει το διαμερισμα (κατι φουσκωμενοι τυχοι, μπογιες που φευγουν, υγρασιες, παντελης ελλειψη θερμομονωσης με αποτελεσμα να μη μπορουμε να κοιμηθουμε κλπ) εξακολουθουν να υπαρχουν.

Τοσο καιρο δεν εχει κανει απολυτως τιποτα στο σπιτι, δεν επισκευασε τιποτα.

Προφανως θελω να καθυστερησω και να μην παρει χρηματα για να μετακομισω.

Ποιος ειναι ο νομιμος τροπος ?

Link to comment
Share on other sites

Θωμα.. να απευθυνθεις και στους συλλογους ενοικιαστων ελλαδος. Να μαθεις τα δικαιωματα σου.

Αν δε βρεις τηλεφωνο πες μου να σου το βρω αυριο

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝΣύλλογοι - ΣωματείαΜενάνδρου 66, Αθήνα, 10432, ΑΤΤΙΚΗΣ2105231848

http://www.vrisko.gr/details/_g_44i5_ad25671fb7_i21a0_i634k52

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.