Jump to content



Project: Προστασια tv & υπολοιπου εξοπλισμου


jpcupra

Recommended Posts

αν υπαρχει προβλημα με μια πριζα απλα χρησιμοποιεις αλλη μου ειχε τυχει κ εμενα να συνδεσω τον υπολογιστη σε μια ενοχλητικη πριζα που καθε λιγο κ λιγακι κατεβαζε την ασφαλεια του πινακα ελεγχου του σπιτιου ετσι τη συνδεσα σε αλλη κ τελειωσε το προβλημα.μου ειχε τυχει κ στο σπιτι μιας φιλης μου το φουρνακι να κατεβαζε την ασφαλεια της ελεγα να χρησιμοποιησει αλλη πριζα κ δεν ακουγε κ φωναξε ηλεκτρολογο για το φουρνακι

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντος δε μου εχει τυχει με πολυμπριζο ασφαλειας να αντιμετωπισω καπιο προβλημα εκτος απο μια μερα που κοπηκε το ρευμα κ οταν επανηλθε αναβοσβηνε το φωτακι της οθωνης αλλα μετα επανηλθε οστοσο μετα χρησιμοποιησα ups στη συγκεκριμενη οθονη αλλα στις υπολυπες συσκευες που ειναι συνδεδεμενες με πολυμπριζα δεν εχουν προβλημα ενω εχει τυχει να καψω στσκευη 3 φορες που τη συνδεσα χωρις καμια προφυλαξη στο ρευμα

Τα αντιυπερτασικά αντάπτορ (πολύμπρζα ασφαλείας που λες) δεν είναι προορισμένα να κάνουν το παραμικρό για το πρόβλημα που αναφέρει ο φίλος Sofix !

Αυτά μπορούν να απορροφήσουν μια πολύ στενή αιχμή υπέρτασης και τίποτε άλλο!!

Οι βυθίσεις τάσης η οι υπερτάσεις μόνιμου χαρακτήρα , είναι εκτός των δυνατοτήτων τους!

Οπότε ό λόγος που σου κάηκαν οι συσκευές πρέπει να διερευνηθεί και να μην καταλήγεις σε εύκολα αλλά επισφαλή συμπεράσματα σχετικά με τις δυνατότητες των συγκεκριμένων συσκευών!

αν υπαρχει προβλημα με μια πριζα απλα χρησιμοποιεις αλλη μου ειχε τυχει κ εμενα να συνδεσω τον υπολογιστη σε μια ενοχλητικη πριζα που καθε λιγο κ λιγακι κατεβαζε την ασφαλεια του πινακα ελεγχου του σπιτιου ετσι τη συνδεσα σε αλλη κ τελειωσε το προβλημα.μου ειχε τυχει κ στο σπιτι μιας φιλης μου το φουρνακι να κατεβαζε την ασφαλεια της ελεγα να χρησιμοποιησει αλλη πριζα κ δεν ακουγε κ φωναξε ηλεκτρολογο για το φουρνακι

Και για να μην μπούμε σε ακόμα πιο επικύνδυνα μονοπάτια , να ξεκαθαρίσουμε μιας και δια παντός:

"Ενοχλητικές πρίζες δεν υπάρχουν!!!!"

Υπάρχουν βεβαίως πληθώρα χαλασμένες πρίζες, αλλά αυτές δεν τις αντιμετωπίζεις , τουλάχιστον όχι μακρόχρονα , με το να τις "Αποφεύγεις" και να προσποιείσαι ότι δεν υπάρχουν, κάποια στιγμή θα τις χρειαστείς και τότε θα κάνουν αισθητή την απουσία τους , αν δεν έχουν προλάβει να κάνουν αισθητή την παρουσία τους με καμιά λαχτάρα τύπου "φωτιά στα μπατζάκια μας!!!'

Και η φίλη σου μια χαρά έκανε και κάλεσε ειδικό!

Τα προβλήματα αυτά "δεν τα βάζουμε κάτω από το χαλί!!"

Συμπάθαμε που στα "έχωσα" λιγάκι, αλλά σε βλέπω να έχεις μια λίγο μεταφυσική αντίληψη για το ρεύμα, και αυτό δεν συμβάλει και πολύ στην υγεία και μακροημέρευση κανενός!!

Να 'σαι καλά!

:)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν βεβαίως πληθώρα χαλασμένες πρίζες, αλλά αυτές δεν τις αντιμετωπίζεις , τουλάχιστον όχι μακρόχρονα , με το να τις "Αποφεύγεις" και να προσποιείσαι ότι δεν υπάρχουν, κάποια στιγμή θα τις χρειαστείς και τότε θα κάνουν αισθητή την απουσία τους , αν δεν έχουν προλάβει να κάνουν αισθητή την παρουσία τους με καμιά λαχτάρα τύπου "φωτιά στα μπατζάκια μας!!!'

η τοποθετηση σου αυτη για μενα δεν εχει απολυτος κανενα νοημα και αυτο γιατι: αυτη τη πριζα εδω κ τοσα χρονια απο τοτε που σταματησα να βαζω πανω τον υπολογηστη δε τη ξαναχρησιμοποιησα εκτος απο το να βαζω τη συσκευη το καλοκαιρι που διωχνει τα κουνουπια.. επισης ακομα κ στην περιπτωση που χρειαστεις πριζα το μονο που εχεις να κανεις ειναι να χρησιμοποιησεις ενα πολυμπριζο με καλοδιο και να εχεις πριζα οπουδηπουτε χρειαστεις απο τη προεκταση του καλοδιου. επισης εμενα τα λεφτα δε τρεχουν απο τα μπατζακια μου για να κανω πλουσιους τους ηλεκτρολογους ενω μπορω απλα να αλαξω πριζα...

σχετικα με τη προστασια απο τα πολυμπριζα ασφαλειας εδω κ παρα παρα παρα πολα χρονια τα εχω συνδεσει με τις συσκευες κ δεν εχουν παθει απολυτος τιποτα αρα αυτο που αποδικνιει τι ισχυει δεν ειναι η θεωρια αλλα η πραξη..

Link to comment
Share on other sites

πριν κανα χρονο ειχα φερει γνωστο μου ηλεκτρολογο να βαλει μια αντισταση στον ηλιακο και ειχε μετρησει τοτε κουφα νουμερα οπως μου ειχε πει..επαιζε η ταση..μιλαμε για γραμμη που φευγει κατευθειαν απο πινακα σε ηλιακο..

τοτε του ειπα την ιστορια με την περιεργη πριζα, την μετρησε και επαιζε κ αυτη.

μου ειπε οτι θελει ανοιγμα ολα τα κουτια και ψαξιμο τις γραμμες μεχρι τον πινακα,να βρουμε τι φταιει.. οπως προτεινεις και εσυ..

προφανως το ακουσαν γονεις και επαθαν εγκεφαλικο στο ακουσμα μερεμετια ,ενω το σπιτι μολις το ειχαν βαψει..δυστυχως δεν μπορεσα να τους πεισω για το αντιθετο..το αφησαμε ετσι..

Θα μπορουσαν να ειχαν ασχοληθει με το μακροχρονιο προβλημα, πριν το βαψιμο, εφοσον ηταν μακροχρονιο. Ειναι ευκολοτερο να ελεχξεις συνδεσεις σε κουτια , παρα να αλλαξεις κατεσραμμενο καλωδιο στον τοιχο.

Βαλε ενα ηλεκτρολογο να μετρησει απο τον πινακα τις τασεις και τις διακυμανσεις, να βεβαιωθεις οτι δεν ειναι απο χαλαρες ενωσιες, και μετα τοπικα στα δωματια.

αν υπαρχει προβλημα με μια πριζα απλα χρησιμοποιεις αλλη μου ειχε τυχει κ εμενα να συνδεσω τον υπολογιστη σε μια ενοχλητικη πριζα που καθε λιγο κ λιγακι κατεβαζε την ασφαλεια του πινακα ελεγχου του σπιτιου ετσι τη συνδεσα σε αλλη κ τελειωσε το προβλημα.

Τουλαχιστον την πριζα θα μπορουσες να δεις τι συμβαινει απο πισω.

η τοποθετηση σου αυτη για μενα δεν εχει απολυτος κανενα νοημα και αυτο γιατι: αυτη τη πριζα εδω κ τοσα χρονια απο τοτε που σταματησα να βαζω πανω τον υπολογηστη δε τη ξαναχρησιμοποιησα εκτος απο το να βαζω τη συσκευη το καλοκαιρι που διωχνει τα κουνουπια..

Ειναι σχεδον βεβαιο οτι κατι τρεχει με τη γειωση, αφου το αντικουνουπικο δε χρησιμοποιει γειωση.

Link to comment
Share on other sites

η τοποθετηση σου αυτη για μενα δεν εχει απολυτος κανενα νοημα και αυτο γιατι: αυτη τη πριζα εδω κ τοσα χρονια απο τοτε που σταματησα να βαζω πανω τον υπολογηστη δε τη ξαναχρησιμοποιησα εκτος απο το να βαζω τη συσκευη το καλοκαιρι που διωχνει τα κουνουπια.. επισης ακομα κ στην περιπτωση που χρειαστεις πριζα το μονο που εχεις να κανεις ειναι να χρησιμοποιησεις ενα πολυμπριζο με καλοδιο και να εχεις πριζα οπουδηπουτε χρειαστεις απο τη προεκταση του καλοδιου. επισης εμενα τα λεφτα δε τρεχουν απο τα μπατζακια μου για να κανω πλουσιους τους ηλεκτρολογους ενω μπορω απλα να αλαξω πριζα...

σχετικα με τη προστασια απο τα πολυμπριζα ασφαλειας εδω κ παρα παρα παρα πολα χρονια τα εχω συνδεσει με τις συσκευες κ δεν εχουν παθει απολυτος τιποτα αρα αυτο που αποδικνιει τι ισχυει δεν ειναι η θεωρια αλλα η πραξη..

Οπωσδήποτε είναι δικαίωμά σου από τα λεγόμενα των άλλων να βγάζεις το νόημα που κατά την εκτίμησή σου έχουν!

Απλά είπα να συμβάλω με την δική μου μήπως και βοηθήσω!

Δεν το δέχεσαι, όλα καλά!

Ίσως όταν θα έχουν απομείνει μόνο δύο πρίζες να δουλεύουν σπίτι σου , και μπουρδουκλώνεσαι στα καλώδια από τις μπαλαντέζες....να αναθεωρήσεις!! :)

Σε κανέναν δεν περισσεύουν λεφτά ιδιαίτερα στις εποχές που ζούμε, αλλά από εκεί μέχρι να φτάσουμε σε αυτό που λες, είναι, πως να στο πω..... ζήτημα επιλογής, κάποιοι ίσως να θέλουν οι πρίζες τους να δουλεύουν όλες και να μην αρέσκονται σε καλώδια από προεκτάσεις να σέρνονται στα πατώματα! :)

Όσο για τα αντιυπερτασικά, είναι μια πολύ καλή προστατευτική διάταξη, απλά -προσπάθησε να το καταλάβεις- δεν κάνει για όλων των ειδών τα σφάλματα που μπορεί να παρουσιαστούν σε μια εγκατάσταση!

Δεν μπορούν να κάνουν τίποτε σε μια υπόταση (π.χ αν η τάση πέσει στα 190 VAC), η σε μια μέτρια υπέρταση (π.χ. 270 VAC), και έτσι στην περίπτωση που συζητάμε (υπόταση) πραγματικά δεν θα είχαν να προσφέρουν κάποια βοήθεια!

Συνεπώς, προσπάθησε να καταλάβεις, ότι το γεγονός ότι δεν σου έχει συμβεί κάποια ζημιά, δεν ξεκαθαρίζει την σχέση της θεωρίας με την πράξη, απλά δείχνει ότι ήσουν "τυχερός" να έχεις μια εγκατάσταση που δεν έχει προβλήματα, και ότι την προσωπική σου πείρα την έχεις αναγάγει σε μέτρο σύγκρισης.

Όμως, δεν έχεις πάρει όλες τις παραμέτρους υπόψη σου και ούτε γνωρίζεις όλα τα ενδεχόμενα σφάλματα των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων και επομένως καταλήγεις σε αμφίβολα συμπεράσματα!

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις, δεν είναι πρόθεσή μου να σου κάνω το δάσκαλο , ούτε να σου παρέχω επαγγελματικές υπηρεσίες (δεν βλέπω να γίνομαι πλούσιος σε αυτή τη ζωή :hehe: !!), απλά βλέπω ότι έχεις λάθος αντίληψη για κάτι που γνωρίζω καλά και προσπαθώ να βοηθήσω να δεις πιο σφαιρικά και σωστά τα πράγματα!

[MENTION=30050]slalom[/MENTION]

Δεν ξέρουμε τι μπορεί να συμβαίνει στην πρίζα, αλλά το γεγονός ότι δουλεύει με το αντικουνουπικό, μπορεί κάλλιστα να σημαίνει ότι το πολύ μικρό ρεύμα που απορροφά αυτό, δεν είναι σε θέση να διεγείρει την "ενοχλητικότητα" της πρίζας :slap:

Πάντως αν συνέβαινε κάτι που ενέπλεκε και την γή μέσα τότε -φαντάζομαι ότι θα υπάρχει- αυτό θα προκαλούσε λειτουργία του ηλεκτρονόμου διαρροής και θα έσβηνε ολόκληρο το σπίτι!!

Αλλά δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο !

Άντε να 'μαστε καλά !

:T:

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι δεν εχει προβληματα η παροχη ρευματος του σπιτιου μου γιατι χωρις καμια προφυλαξη εχω καψει ενα ανεμιστηρα ενα αεροθερμο ενα εκτυπωτη ενα αρτοπαρασκευαστη σχεδον ολοκαινουριο της μανας μου και ενα πλυντηριο. μου ειχε τυχει σε περιπτωση υποτασης να τρελαθει η οθονη αλλα κ παλι δεν καηκε κ μετα τη συνεδεσα σε ups την οθονη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αντικατασταθηκε ο νεκρος σταθεροποιητης

τη θεση του πηρε αυτός και ολα δειχνουν οκ για την ωρα..

επισης σταματησαν κατι παρασιτα στο στερεοφωνικο, το οποιο ηταν πανω στο παλιο σταθεροποιητη μαζι με ΤV & δορυφορικο δεκτη...

φαινεται στα τελευταια του ο παλιος ειχε αρχισει τις "παρενεργειες"...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.