Jump to content



Project: Προστασια tv & υπολοιπου εξοπλισμου


jpcupra

Recommended Posts

Καλησπερες και χρονια πολλα σε ολους.

Απο περυσι λεω θα το κανω και ολο το αναβαλλω.

Με αφορμη ομως το γεγονος οτι σημερα το μισο σπιτι ηταν βυθισμενο στο σκοταδι (βλ. τριφασικο), ειπα να το ξανακοιταξω το θεμα.

Περυσι λοιπον, αγορασα μια πολυ-πολυ οικονομικη tv 55".

Επειδη δεν θελω να κλαιω τα 2.5k που εδωσα μιας και η περιοχη μου φημιζεται για τα upside down του ρευματος,

θα ηθελα οσοι γνωριζουν και εχουν ασχοληθει με το θεμα να μου προτεινουν λυσεις - προϊοντα με τα οποια θα μπορω κατα πολυ μεγαλο ποσοστο να προστατευτω απο τις αυξομειωσεις της Δεη και τα αποτομα shutdowns και up, οταν πεφτει το ρευμα.

Διαβαζα για τα πολυμπριζα ασφαλειας αλλα δεν ξερω κατα ποσο με καλυπτουν.

Εβλεπα και κατι joules να γραφουν επανω και δεν ηξερα πως πρεπει να μετρησω και τι.

Θελω την tv και το ps3 μου σωα και αβλαβη εν ολιγοις. Μελλοντικα θα ηθελα να υποστηριξει και ενα home cinema.

Ακουω γνωμες - προτασεις αγορια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Με βάση όσα λες, και την αξία των συσκευών που θες να προστατεύσεις, η καλυτερη και πιο ολοκληρωμένη λυση ειναι ενα ON Line UPS με καθαρή ημιτονική εξοδο

Δεν χρειάζεται να εχει μεγάλη αυτονομια, αλλα πρέπει να ειναι απο σοβαρο κατασκευαστή!!

Μονο με αυτο θε μπορεις να θεωρήσεις τις συσκευές σου αδιάφορες για το τι συμβαίνει στο δίκτυο, γιατι απλα δεν θα ειναι συνδεδεμένες σε αυτο!!!

Όσο για τα Joule των αντιυπερτασικών πριζών, δηλώνουν την ενέργεια του κρουστικού παλμου που μπορουν να "τιθασευσουν" και η τάση να μην ξεφύγει απο τα μεγιστα αποδεκτά όρια!

Αλλα αυτά τα πιστευουμε μονο αν ο κατασκευαστής ειναι επώνυμος και ΣΟΒΑΡΟΣ!!!

Στην περίπτωσή σου ομως ,δεν απαντουν παρά μονο στο ενα απ τα ζητηματα που θέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Με βάση όσα λες, και την αξία των συσκευών που θες να προστατεύσεις, η καλυτερη και πιο ολοκληρωμένη λυση ειναι ενα ON Line UPS με καθαρή ημιτονική εξοδο

Δεν χρειάζεται να εχει μεγάλη αυτονομια, αλλα πρέπει να ειναι απο σοβαρο κατασκευαστή!!

Μονο με αυτο θε μπορεις να θεωρήσεις τις συσκευές σου αδιάφορες για το τι συμβαίνει στο δίκτυο, γιατι απλα δεν θα ειναι συνδεδεμένες σε αυτο!!!

Όσο για τα Joule των αντιυπερτασικών πριζών, δηλώνουν την ενέργεια του κρουστικού παλμου που μπορουν να "τιθασευσουν" και η τάση να μην ξεφύγει απο τα μεγιστα αποδεκτά όρια!

Αλλα αυτά τα πιστευουμε μονο αν ο κατασκευαστής ειναι επώνυμος και ΣΟΒΑΡΟΣ!!!

Στην περίπτωσή σου ομως ,δεν απαντουν παρά μονο στο ενα απ τα ζητηματα που θέτεις.

Καλησπερα!

διαβαζα και για αυτα τα ημιτονα συνημιτονα και ηθελα να ρωτησω αλλα με προλαβες!!

εχεις να μου προτεινεις κατι συγκεκριμενο? δεν ξερω αν προσεξες αλλα το ρευμα μου ειναι τριφασικο. παιζει καποιο ρολο στην επιλογη τους?

ισχυει οτι κανουνε θορυβο?

τα πολυμπριζα δεν θα με βοηθησουνε με τα βυθισματα, παρα μονο στις υπερτασεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις παρατηρήσει σκαμπανεβάσματα στο ρεύμα χωρίς να έχεις διακοπή του ηλεκτρικού μπορεί να θέλεις να συνδέσεις ένα σταθεροποιητή τάσης στο κύκλωμά σου. Σε σχέση με τα πολύπριζα ασφαλείας είναι ελαφρώς πιο ακριβώς αλλά πολύ πιο αποτελεσματικός.

Για σοβαρή λύση όμως χρειάζεσαι UPS. Τώρα ανάλογα με το πόσα είσαι διατεθειμένος να επενδύσεις σε προστασία από το ηλεκτρικό ρεύμα υπάρχουν διάφορες λύσεις. Τα on line UPS που σου ανέφεραν παραπάνω είναι τα καλύτερα καθώς απομονώνουν πλήρως την παροχή ηλεκτρικού από τις συσκευές σου. Είναι όμως αρκετά τσιμπημένα και θα χρειάζεσαι ανά περίπου 2-3τία αλλαγή στις μπαταρίες του. Πιθανώς να υπάρχει και κάποιο θέμα σε ενεργειακή απόδοση λόγω του τρόπου λειτουργίας αυτών.

Πιο φθηνές λύσεις είναι line interactive UPS. Εκεί ίσως μπορέσεις να βρεις κάποιο και με AVR ώστε να έχεις σε κάποιο βαθμό σταθεροποιημένη τάση στην έξοδο και να μην χρειάζεται σταθεροποιητής. Εδώ έχεις ψευδοημιτονικό ρεύμα και διορθωτικές κινήσεις από το UPS που παρακολουθεί την γραμμή. Ενεργειακά πιο αποδοτικό και δεν χρειάζεται τόσο συχνή αλλαγή σε μπαταρίες (3-5 χρόνια).

Ακόμα πιο φθηνή λύση είναι ένα stand by UPS το οποίο αναλαμβάνει ρόλο μόνο όταν κοπεί πλήρως το ηλεκτρικό ρεύμα από το δίκτυο. δεν είμαι σίγουρος ότι ακόμα βγάζουν τέτοια γιατί η διαφορά από τα line interactive είναι πλέον σχετικά μικρή.

Τέλος σε θέμα σταθεροποιητή τάσης υπάρχει τύπου relay και τύπου servo με τον τελευταίο να κάνει σταθεροποίηση της τάσης με απόκλιση πολύ λίγα Volts από τα 220V. Επίσης ιδανικό αν σου κάνει παιχνίδια το δίκτυο όπως π.χ. σε εμένα πριν από κάνα μήνα που μας έδινε η ΔΕΗ για πάνω από 8ώρες τάση που έπαιζε μεταξύ 120-160V.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=559]vagsk[/MENTION], ειλικρινα δεν ξερω τι ακριβως χρειαζομαι... :p

με ενδιαφερει να μην χρειαστω να βαλω το χερι στην τσεπη για σοβαρη ζημια.

η αληθεια ειναι πως εδω στα νοτια εχουμε αρκετα πανω κατω.

δεν ξερω τι μου ταιριαζει στην προκειμενη περιπτωση.

Σαν μπατζετ δεν θα ηθελα να ξεφυγω απο τα 300 ευρω.

τωρα αν μπορω να κανω την δουλεια μου και με ενα relay οπως το ειπες 'η ενα line interactive με avr, καλως.

εχεις να προτεινεις καποιο και απο τις 3 κατηγοριες?

thx in advance!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μόνο η τηλεόραση που θες να προστατεύσεις τότε μάλλον δεν χρειάζεσαι πολύ ισχύ. Πρέπει να μιλάμε για λιγότερο από 200W μέγιστη κατανάλωση.

Η πιο οικονομική λύση είναι κάτι τέτοιο

TVR-500VA , relay mode, 500VA, kebo, , (relay σταθεροποιητής)

Λίγο πιο τσιμπημένη λύση σε σταθεροποιητή με τεχνολογία servo

, , , , , relay mode, servo mode

(απλά εδώ να ξέρεις ότι όταν έχεις απότομη μεταβολή της τάσης ακούγεται ένας μικρός θόρυβος από τον μηχανισμό που κινείται στο εσωτερικό ... εξ ου και servo - σαν θόρυβος είναι λίγο πιο ήπιος από τον ήχο που κάνουν οι κεφαλές σκληρού δίσκου όταν κάνουν αναζήτηση)

Line interactive UPS (με AVR)

pc1

Δοκιμασμένο και τίμιο UPS. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ τον μεγάλο του αδερφό (800VA) και σε άλλο δωμάτιο τον πλούσιο ξάδερφό του (1000VA).

Η διαφορά με standby UPS είναι μικρή σε σχέση με line interactive αλλά αν θες κάτι πιο επώνυμο είναι και αυτό. Σημείωση ότι η εν λόγω κατηγορία αναλαμβάνει δράση μόνο όταν κοπεί το ρεύμα η αποκλίνει πολύ η τάση δικτύου από την ονομαστική.

pc1

Για online UPS εγώ προσωπικά είμαι κατά. Νομίζω ότι χρησιμοποιούνται σε έρευνα κυρίως ειδικά κατά την λήψη σήματος και σε πολύ ακριβό εξοπλισμό όπως servers εταιρειών.

pc1

Για την περίπτωση σου ίσως είναι overkill. Τέσπα, έχε ακόμη κατά νου ότι επειδή η εναλλασσόμενη τάση γίνεται σταθερή και μετά πάλι το ανάποδο για να δουλέψουν έχουν σημαντική ενεργειακή κατανάλωση και επίσης επειδή δουλεύεις πάντα από την μπαταρία τους ενώ παράλληλα φορτίζεις κάποια άλλη μπαταρία. Έχουν λοιπόν μια τάση να τις ξελιγώνουν τις μπαταρίες και να χρειάζονται γρήγορα αντικατάσταση. Επίσης να αναφέρω το τσουχτερό κόστος αγοράς.

Τα περισσότερα τα βρήκα μέσω skroutz.gr

Η μετατροπή από VA σε W είναι διαφορετική σε UPS και σταθεροποιητές αλλά όπως και να έχει 500VA θα καλύψουν κοντά στα 250-300W ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=559]vagsk[/MENTION] σε ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις

Εν ολιγοις αυτο που κατα πασα πιθανοτητα θα με καλυψει ενα relay 'η servo απο τα λεγομενα σου. το ποιο ειναι καλυτερο ακομα δεν το εχω πολυκαταλαβει βεβαιως βεβαιως :p.δεν με νοιαζει αν δεν προλαβω να κλεισω την tv. με νοιαζει κυριως το πανω κατω της ακατανομαστης :p

Περαν της tv, ανεφερα και στο αρχικο μου ποστ οτι θελω να προσεξω και το ps3.

Αυτοματα παμε στα 400w λοιπον. Απο κει κ' επειτα θα ηθελα να εχω το περιθωριο να μπορω να κουμπωσω

και ενα home theater.

Επισης διαβαζω οτι δεν αρκει μονο να γνωριζω τι καταναλωνει το καθε τι.

Πολυ μεγαλο ρολο παιζει τι ρευμα τραβανε τα μηχανακια στο start up, το οποιο αποτι καταλαβα ειναι περισσοτερο (στιγμιαιο βεβαια) ρευμα αποτι χρειαζονται για την κανονικη τους λειτουργια. Πως μπορω να υπολογισω τι ρευμα ας πουμε θελει το ps3 οταν ξεκιναει 'η η tv μου?

Link to comment
Share on other sites

Αν η τάση παίζει πάνω-κάτω χωρίς όμως να διακόπτεται ποτέ τότε η καλύτερη λύση είναι σταθεροποιητής. Αν η τάση παίζει και κάποια στιγμή το ρεύμα κόβεται τελείως τότε ο σταθεροποιητής ΔΕΝ θα σε καλύψει και χρειάζεσαι UPS.

Αν θες να συνδέσεις και άλλες συσκευές όπως home theater και xbox άθροισε την μέγιστη ισχύς του καθενός από την ετικέτα που έχει. Βρίσκεις τα συνολικά watts που θα χρειαστείς και μετά τα κάνεις VA. Στα UPS είναι 600W --> 1000VA.

Αν οι συσκευές σου δεν έχουν ηλεκτρικούς κινητήρες τότε μην σε φοβίζει το ρεύμα εκκίνησης. Δεν θα είναι μεγάλο σε σχέση με αυτό που αναφέρει η συσκευή. Από την άλλη οι περισσότεροι σταθεροποιητές όταν τους ανάβεις για να αποφύγεις και τέτοια φαινόμενα έχουν λειτουργία delay (συνήθως 5 ή 30 sec ρυθμιζόμενη). Στα UPS δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο αλλά όπως αναφέρεται και στις οδηγίες τα UPS είναι για την προστασία ηλεκτρονικών συσκευών και όχι γενικά ηλεκτρικών συσκευών (π.χ. ηλ. κινητήρες σε πλυντήριο, ψυγείο κτλ)

Υ.Γ. Προσωπικά θα κοίταγα σε λύση με line interactive UPS και ίσως και έναν καλό σταθεροποιητή τάσης. Ζύγισε τα. Όσο ανεβαίνει το κόστος ανεβαίνει και η προστασία που σου δίνουν αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα την χρειαστείς από ένα σημείο και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα κοίταγα σε λύση με line interactive UPS και ίσως και έναν καλό σταθεροποιητή τάσης.

Το ολο θεμα πως δουλευει? μπριζα --> ups --> σταθεροποιητης?

relay 'η servo τελικα?

εχει τυχει αρκετες φορες να γυρισω απο την δουλεια και να βρω το pc πχ με restart.

Φανταζομαι οτι τον ιδιο τσαμπουκα θα τρωει και η lg μου. Αρα yes ι do στο line interactive? 'η επειδη δεν θα ειμαι σπιτι ενα και το αυτο?

Απο θορυβο πως πανε τελικα ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Πιο σωστή σειρά θα ήταν μπρίζα ---> σταθεροποιητής ---> UPS

Τώρα αν πάρεις line interactive με AVR UPS ίσως ο σταθεροποιητής να μην είναι τόσο απαραίτητος. Σίγουρα ότι και να βάλεις θα είναι καλύτερα από την προστασία που έχεις τώρα.

Σταθεροποιητή εύκολα μπορείς να βρεις και με αρκετά περισσότερα VA χωρίς να ανεβαίνει πολύ η τιμή (π.χ. 1500 ή 2000) και να συνδέσεις αρκετές συσκευές πίσω από αυτόν πέραν της τηλεόρασης και του home theater. Για να αξίζει η επένδυση σε αυτό θα πρέπει να είσαι σε αρκετά προβληματική περιοχή με την τάση να παίζει αρκετά χωρίς να πέφτει όμως. Χονδρικά δηλαδή να παρατηρείς συχνά να ανεβοκατεβαίνει η φωτεινότητα σε μια απλή λάμπα μέσα στο σπίτι χωρίς όμως αυτή να σβήνει τελείως; Αν έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο τότε θα πρότεινα να πάρεις και έναν σταθεροποιητή.

Αν ο υπολογιστής είναι κοντά στο home theater/TV πάρε κάνα UPS στα 1000-1500VA και βάλτα όλα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά στο ups ξεχνάς το να συνδέσεις τα ηχεία σου (home cinema)

Τα ηχεία και τα σκάνερ δεν ενδείκνυται να τα βάζεις πάνω γιατί τραβάνε πολύ ισχύ

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

{ [MENTION=559]vagsk[/MENTION] σε ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις

Εν ολιγοις αυτο που κατα πασα πιθανοτητα θα με καλυψει ενα relay 'η servo απο τα λεγομενα σου. το ποιο ειναι καλυτερο ακομα δεν το εχω πολυκαταλαβει βεβαιως βεβαιως .δεν με νοιαζει αν δεν προλαβω να κλεισω την tv. με νοιαζει κυριως το πανω κατω της ακατανομαστης }

Και εγώ με τη σειρά μου να συμφωνήσω και να ευχαριστήσω τον φίλο [MENTION=559]vagsk[/MENTION], που με το χρόνο του και τις γνώσεις του κάλυψε το θέμα ολοκληρωμένα!

Μια λεπτομέρεια θέλω να ξεκαθαρίσω, περισοτερο για την πληροτητα της αναφοράς.

Υπάρχουν στους σταθεροποιητές τρεις γενικες κατηγοριες :

1. Σταθεροποιητές με ρελε.

Αυτοι βασιζονται σε εναν μετασχηματιστή (κατά κανονα αυτομετασχηματιστή) ο οποιος εχει πολλες ληψεις , ετσι εχοντας σταθερη τροφοδότηση σε μια απο αυτες, διαθέτει αρκετες πάνω και κάτω απο την ληψη τροφοδοτησης.

Όταν η τάση λοιπον πάει να ανέβει πάνω απο τα επιτρεπτά, τοτε ενεργοποιειται το κατάλληλο ρελέ και συνδεει το φορτιο στην ληψη εκεινη που εχει την τάση εντος των ορίων.

Αυτο βέβαια σημαινει οτι η ρυθμιση της τάσης θα ειναι σε βαθμιδες (σκαλοπάτια)και οχι συνεχής, και η ακριβεια ρύθμισης δυσκολα ειναι καλύτερη απο 5%.

Η ταχύτητα ανταπόκρισης ενος τέτοιου συστήματος ειναι αρκετά μεγάλη.

Όσον αφορά στο κόστος ειναι το χαμηλότερο απο όλες τις λύσεις.

2. Σταθεροποιητές με σερβομοτερ.

Αυτοί βασιζονται πάλι σε ενα αυτο μετασχηματιστή μεταβλητου "δευτερευοντος" , η μορφή του ειναι σαν ενα τεράστιο περιστροφικο ποτενσιόμετρο (Variac).

Και εδώ υπάρχει ηλεκτρονικο κύκλωμα που ελέγχει την τάση και δινει την κατάλληλη εντολή για στροφή του δρομέα του Variac στην σωστή θέση.

Η ταχύτητα ανταπόκρισης του μηχανισμού ειναι αρκετά βραδύτερη απο αυτήν των ρελέ, αλλα η αλλαγή τάσης ειναι προοδευτική και ομαλή, και ακριβέστερη, χαρακτηριστικά , ακόμα και στις φτηνές προσεγγίσεις η ακρίβεια ευκολα ειναι ιση ή και καλύτερη του 3%.

3. Σταθεροποιητές με συντονιζόμενα κυκλώματα. Αυτοι ειναι οι καλύτεροι απο τις άλλες κατηγοριες, εχουν πολύ μεγαλύτερη ακριβεια , ομαλότερη λειτουργία, αλλα εχουν ενα σημαντικά μεγαλύτερο κόστος, και ετσι ειναι πολύ εξω απο αυτα που ενδεχομενως μας ενδιαφέρουν εμάς.

4. Φυσικά υπάρχει και τέταρτη προσεγγιση, αυτη των καθαρά ηλεκτρονικών κυκλωμάτων (με την βοήθεια φυσικά των καταλληλων παθητικών στοιχειων, που ρυθμιζουν την τάση αυτοματα ετσι ωστε αυτη να ειναι εντος των αποδεκτων ορίων.

τέτοια κυκλώματα , Σε πολύ απλη μορφή συναντάμε στα περισοτερα συγχρονα τροφοδοτικά (κυκλώματα AVR), αλλα διατίθενται και σε ολοκληρωμένες λυσεις, οι οποιες όμως ακολουθουν τον δρόμο..... το δύσκολο και τον ακριβό!!

Συνοψίζοντας λοιπον μπορεις να εχεις μια πολύ καλή προστασία συνδυάζοντας εναν σταθεροποιητή με ρελέ (διάλεξε εναν με μεγάλη ισχύ, π.χ. 2 - 3 ΚWatt, εδώ πάρε υπόψην οτι ενα μηχάνημα μπορει να λέει ισχύς 2000VA αλλα να εισαι σίγουρος -εξαιρουμένων των ποιοτικών και ακριβών λύσεων- ότι αν το φορτώσεις στο μεγιστο , πολύ γρηγορα θα αποδημησει εις αιωνιους χωματεράς!!!!

Οπότε μια υπερδιαστασιολόγηση κρινεται πολύ σοφό μέτρο.

Σε αυτον το σταθεροποιητή θα συνέδσεις το συστημα Home theater και το UPS.

Στη συνέχεια στο UPS θα συνδέσεις την τηλεόραση σου!

Τώρα αν αντεχεις οικονομικά και το Home theater -πράγμα που ειναι πολύ πιθανο- δεν εχει τρελές απαιτήσεις σε ισχύ, μπορεις να τα συνδέσεις όλα στο UPS>

Και αν μπορεις να πάρεις ενα True On Line UPS, με την κατάλληλη ισχύ, μπορεις να αρκεστεις μόνο σε αυτο και να μην παρεις σταθεροποιητη (Line contisioner ονομαζονται).

Ότι και να αποφασίσεις -όπως ειπαν και οι άλλοι φίλοι - σιγουρα θα εισαι πιο ασφαλής, απο ότι εισαι τώρα !

Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ, όταν έψαχνα να βρω και εγώ μια λύση.

Να υπενθυμίσω, ότι εγώ τελικά πήρα line interactive λόγο θορύβου(όλα τα on line έχουν ανεμιστήρα).

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

το φτυαρι επ ωμου και αρχιζω να ξεθαβω το θεμα..

στο πατρικο σπιτι αρχες 90 ειχαμε θεμα με την πριζα πισω απο την τηλεοραση..ειχαμε καψει 2 τηλεορασεις,μεχρι που πηραμε ενα σταθεροποιητη τασης κατι σαν αυτόν και απο τοτε εδω και 20 χρονια οτι TV βαλαμε κανενα θεμα..

ο σταθεροποιητης σχεδον ολη μερα εχει μια αναλογικη βελονα και παει σαν τρελη πανω κατω και φαινεται σαν να διορθωνει σχεδον καθε ωρα..

Ηλεκτρολογος ειχε μετρησει διαφορες πριζες και ειχε πει οτι γενικα το σπιτι εχει μεγαλες διακυμανσεις..με οτι αυτο σημαινει..

χτες με ειδοποιησαν γονεις οτι μετα απο 20 χρονια λειτουργιας ο σταθεροποιητης αρχιζει και τζιριζει καθε τοσο ..νομιζω τα εφτυσε.

γενικα διαβαζω οτι δεν προσφερουν τπτ αυτα τα μαραφετια,αλλα στη πραξη αλλο ειδαμε..

εχετε να προτεινετε κανενα παρομοιο ποιοτικο σταθεροποιητη προς αντικατασταση του παλιου?

μια πλασμα τηλεοραση και ενα δορυφορικο δεκτη εχουμε πανω..

Link to comment
Share on other sites

το φτυαρι επ ωμου και αρχιζω να ξεθαβω το θεμα..

στο πατρικο σπιτι αρχες 90 ειχαμε θεμα με την πριζα πισω απο την τηλεοραση..ειχαμε καψει 2 τηλεορασεις,μεχρι που πηραμε ενα σταθεροποιητη τασης κατι σαν αυτόν και απο τοτε εδω και 20 χρονια οτι TV βαλαμε κανενα θεμα..

ο σταθεροποιητης σχεδον ολη μερα εχει μια αναλογικη βελονα και παει σαν τρελη πανω κατω και φαινεται σαν να διορθωνει σχεδον καθε ωρα..

Ηλεκτρολογος ειχε μετρησει διαφορες πριζες και ειχε πει οτι γενικα το σπιτι εχει μεγαλες διακυμανσεις..με οτι αυτο σημαινει..

χτες με ειδοποιησαν γονεις οτι μετα απο 20 χρονια λειτουργιας ο σταθεροποιητης αρχιζει και τζιριζει καθε τοσο ..νομιζω τα εφτυσε.

γενικα διαβαζω οτι δεν προσφερουν τπτ αυτα τα μαραφετια,αλλα στη πραξη αλλο ειδαμε..

εχετε να προτεινετε κανενα παρομοιο ποιοτικο σταθεροποιητη προς αντικατασταση του παλιου?

μια πλασμα τηλεοραση και ενα δορυφορικο δεκτη εχουμε πανω..

Καλησπέρα φίλε [MENTION=3150]sofix[/MENTION]!

Το πρόβλημα που βάζεις νομίζω ότι πρέπει να κάνεις "δυο βήματα πιο πίσω " , να το δεις από πιο "σφαιρική" απόσταση! :hmm:

Τι εννοώ:

1. Κάποια πρίζα έχει πρόβλημα στο σπίτι (μία μόνο πρίζα , οι άλλες είναι εντάξει! ! !)

2. Στην συγκεκριμένη πρίζα μπαίνει Line contitioner και το πρόβλημα διορθώνεται!

3. Ο ηλεκτρολόγος λέει ότι γενικά στο σπίτι υπάρχει ένα θέμα διακύμανσης της τάσης μεταξύ διαφόρων πριζών που μέτρησε! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

Όλα καλά μέχρι εδώ θα μου πείτε και θα έχετε απόλυτο λάθος!!

1. Το ότι μια πρίζα σε ένα σπίτι έχει διακυμάνσεις στην τάση της αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει θέμα στην τάση τροφοδότησης του σπιτιού!

2. Ο "σταθεροποιητής" που μπήκε στην πρίζα αυτή δεν διόρθωσε το πρόβλημα , αλλά απλά το κουκούλωσε!!

Και το κατάφερε αυτό, απλά γιατί το πρόβλημα ήταν σταθερό!

Και για να μην τα φέρνω όλα μυστήρια, το πρόβλημα είναι κατά πάσα πιθανότητα κακή επαφή στις καλωδιώσεις που τροφοδοτούν αυτήν την πρίζα, το πρόβλημα αυτό στην ουσία σημαίνει ότι κάπου υπάρχει μια κακή σύνδεση η οποία παρεμβάλει μια αντίσταση στην διάβαση του ρεύματος προς την πρίζα και το φορτίο που αυτή τροφοδοτεί!

Για αρκετό καιρό αυτή η κακή σύνδεση , ήταν σταθερή, προοδευτικά όμως λόγω της έκλυσης θερμότητας στο σημείο και για άλλους παράγοντες , όπως οξειδώσεις του χαλκού, η σύνδεση αυτή χειροτέρεψε.

Και όσο χειρότερη γινόταν τόσο περισσότερη καταπόνηση δεχόταν με αποτέλεσμα η αντίσταση διάβασης του επίμαχου σημείου να είναι μεταβαλλόμενη, εξ ου και το διαρκές παίξιμο του σταθεροποιητή ο οποίος προσπαθούσε μάταια να συμμαζέψει την κατάσταση!

Φυσικά αυτή η διαρκής προσπάθεια καταπόνησε και τις επαφές των ρελέ αλλά και τα τυλίγματα του Μ/Σ του σταθεροποιητή, με αποτέλεσμα τελικώς .....να "χαιρετίσει" οριστικά!

3. Όλα αυτά βέβαια ένας ηλεκτρολόγος θα έπρεπε να τα ξέρει και να τα σκεφτεί , αλλά και να ενημερώσει σχετικά με το θέμα τους δικούς σου και όχι απλά να αναγνωρίσει ότι υπάρχει πρόβλημα ! ! ! !

Συνεπώς, πέρα από το αν θα πάρεις έναν άλλο σταθεροποιητή (ο οποίος έχει αξία ούτως η άλλως) και προκειμένου να μην "καεί" και αυτός, θα πρέπει πρώτα να βρεθεί και να αναταχθεί το πρόβλημα.

Δηλαδή:

Α. Να μετρηθούν οι πρίζες του σπιτιού με φορτίο πάνω τους ( μια σόμπα ας πούμε , αλλά και μια λάμπα πυράκτωσης συνδεδεμένα πάνω σε μια διπλή πρίζα /πολύμπριζο, για να είναι εύκολα αντιληπτές οι διακυμάνσεις της τάσης, αν υπάρχει και πολύμετρο ακόμα καλύτερα!)

Β. Να εντοπιστεί ποια / ποιες πρίζα /ες έχουν θέμα.

Γ. Να δείτε αν έχουν κοινό κύκλωμα τροφοδότησης

Δ. Να ανοιχτεί το κύκλωμα αυτό (κουτιά διακλαδώσεως κλπ ) μέχρι τον πίνακα του σπιτιού και να γίνουν μετρήσεις πτώσης τάσης, μέχρι να προσδιοριστεί ποιος κόμβος ("Κουτί" ) έχει το πρόβλημα.

Ε. Να γίνει επισκευή των συνδέσεων.

ΣΤ. Να διαπιστωθεί ότι το πρόβλημα διορθώθηκε .

Αυτά βεβαίως θέλουν ηλεκτρολόγο για να γίνουν , αλλά φρόντισε να βρεις έναν που να τιμάει τον τίτλο, περισσότερο και να βαριέται λιγότερο, από τον προηγούμενο! :)

Αφού γίνουν όλα αυτά και το πρόβλημα εξαφανισθεί, τότε αγόρασε όποιον σταθεροποιητή θές, ακόμα και έναν ίδιο , τόσα χρόνια καλά δούλεψε!

Αν και κατά την γνώμη μου δεν είναι η σωστή λύση, αλλά γι' αυτό μπορείς να διαβάσεις τα προηγούμενα post για να μην ξαναλέμε τα ίδια!

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία! :)

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντος δε μου εχει τυχει με πολυμπριζο ασφαλειας να αντιμετωπισω καπιο προβλημα εκτος απο μια μερα που κοπηκε το ρευμα κ οταν επανηλθε αναβοσβηνε το φωτακι της οθωνης αλλα μετα επανηλθε οστοσο μετα χρησιμοποιησα ups στη συγκεκριμενη οθονη αλλα στις υπολυπες συσκευες που ειναι συνδεδεμενες με πολυμπριζα δεν εχουν προβλημα ενω εχει τυχει να καψω στσκευη 3 φορες που τη συνδεσα χωρις καμια προφυλαξη στο ρευμα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

ο σταθεροποιητης κανει καθε μερα διορθωσεις και το καταλαβαινεις διοτι οταν παιζει η ταση κανει ενα κλικ-κλακ και κουνιεται η βελονα.

πλεον σε ασχετες στιγμες ακομα και με TV κλειστη ,σφυριζει σαν να ακουγεται ενα βραχυκυκλωμα,συμφωνα με γονεις..δυστυχως δεν ειμαι εκει να καταλαβω τι λενε.απλα με ενημερωσαν last week.

πριν κανα χρονο ειχα φερει γνωστο μου ηλεκτρολογο να βαλει μια αντισταση στον ηλιακο και ειχε μετρησει τοτε κουφα νουμερα οπως μου ειχε πει..επαιζε η ταση..μιλαμε για γραμμη που φευγει κατευθειαν απο πινακα σε ηλιακο..

τοτε του ειπα την ιστορια με την περιεργη πριζα, την μετρησε και επαιζε κ αυτη.

μου ειπε οτι θελει ανοιγμα ολα τα κουτια και ψαξιμο τις γραμμες μεχρι τον πινακα,να βρουμε τι φταιει.. οπως προτεινεις και εσυ..

προφανως το ακουσαν γονεις και επαθαν εγκεφαλικο στο ακουσμα μερεμετια ,ενω το σπιτι μολις το ειχαν βαψει..δυστυχως δεν μπορεσα να τους πεισω για το αντιθετο..το αφησαμε ετσι..

ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι ο σταθεροποιητης ειναι διακοσμητικο στοιχειο,οτι οι νεες συσκευες δεν κινδυνευουν απο τις διακυμανσεις, εκτος ακραιας περιπτωσης διακοπης ρευματος κ επαναφορας..

αυτο που βλεπω στον σταθεροποιητη ειναι βουτιες στα 200 κ καπακι χτυπαει στιγμιαια 230-240..τωρα τι ακριβεια δειχνει η αναλογικη βελονιτσα που κουνιεται δεν ξερω.

μου ειπε οτι για ψυχολογικους λογους ας τον αφησουμε πανω αν νοιωθουμε ποιο ασφαλεις..

μια λυση θα ηταν να παρει ο σταθεροποιητης ρευμα απο απεναντι πριζα με μια μικρη μπαλαντεζα,να δουμε αν συνεχισει να χορευει και σε αυτη..

επισης λογω του σφυριγματος ,τους ειπα να τον βγαλουν απο πανω, μην τα φτυσει αποτομα κ παρει μαζι του κ την TV..για την ωρα παιρνει ρευμα απο απλο πολυπριζο προστασιας MG,που ειχα στο pc οταν ημουν Eλλαδα..

προσανατολιζομαι να τους στειλω να παρουν ενα τετοιο ή αυτό

Link to comment
Share on other sites

Στις εποχές που ζούμε και όταν τα έχεις μόλις σκάσει για βαψίματα, καταλαβαίνω κι εγώ τους δικούς σου για τους δισταγμούς τους!

Πάντως τώρα μπαίνουν νέα στοιχεία στο θέμα.

1. Το πρόβλημα υπάρχει και σε άλλες τροφοδοτήσεις του σπιτιού, ακόμα και σε κατ' ευθείαν γραμμές από τον πίνακα!

2. Αν είναι έτσι είναι πιθανόν το πρόβλημα , είτε να είναι μέσα στον πίνακα, για τον έλεγχο του οποίου δεν απαιτούνται μερεμέτια, η πιο έξω ακόμα , ρολόι ΔΕΗ η ακόμα και η σύνδεση στην κολόνα της ΔΕΗ.

3. Φέρε έναν ηλεκτρολόγο να ελέγξει τον πίνακα και αν δεν βρει κάτι (αν δηλαδή οι διακυμάνσεις φαίνεται να έρχονται από το ρολόι), τότε να καλέσετε την ΔΕΗ να σας κοιτάξει το ρολόι και τις συνδέσεις στην κολόνα!

4. Πρόσεξέ με , αν η σύνδεση του σπιτιού είναι τριφασική, τότε επείγει ο έλεγχος αυτός, γιατί αν αποδειχθεί ότι ο φταίχτης είναι κακή σύνδεση στον ουδέτερο της γενικής τροφοδοσίας , τότε κινδυνεύουν εν δυνάμει , όλες οι ηλεκτρικές συσκευές του σπιτιού!

Για τις αποδεκτές απο τις συσκευές διακυμάνσεις της τάσης , τα όρια είναι:

230 VAC + /- 10% , δηλαδή από 207 έως 252 VAC

Ο Ρυθμιστής τάσης δουλεύει πιο σφιχτά και αλάζει σκάλα στα 5% (218,5 και 241,5 VAC αντίστοιχα)

Δεν είναι διακοσμητικός αν οι διακυμάνσεις που έχεις είναι έξω από τα όρια που σου ανέφερα πριν.

Με παραξενεύει το γεγονός ότι δεν έχουν αντιληφθεί προβλήματα στα φώτα κλπ άλλες συσκευές!!

Όσο για το τι θα πάρεις και αυτοί που δείχνεις ανάλογοι με τον προηγούμενο είναι (με ρελε΄) απλά έχουν ψηφιακή ένδειξη, η οποία δεν ξέρεις και τι δείχνει !!!

Σου υπενθυμίζω ότι πρέπει να γίνει έλεγχος έστω και χωρίς μερεμέτια!!!

Ελπίζω να δοθεί ανώδυνη λύση , αλλά μην το καθυστερείς!

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.