Jump to content



Μητρική για O/C του 8350 !


adpanos

Recommended Posts

Σε μικρό budget πια θα διαλέγατε και γιατί >?

ASROCK 970 EXTREME 4 (4+1 phases)

GIGABYTE 970A-UD3 (8+2 phases)

GIGABYTE 990XA-UD3 (8+2 Phases)

MSI 990XA -GD55 (8+2 Phases)

ASUS M5A97 LE R 2.0 (6+1 δεν γράφει και δεν βλέπω ????)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Βρες καμια μεταχειρησμένη Asus Formula Βρεε..

Αλλιώς εγώ προσωπικά μόνο για Msi αλλά κάτι καλό GD80

ή Asrock 990FX Extreme3 | Skroutz.gr

κάτι με FX.. για να πιάνεις το 5 άρι αλλά να ξέρεις ότι και να πάρεις..

με το που ανεβάσεις τα "V" η μητρική θα ψήνετε!

Link to comment
Share on other sites

Η 990FX EXTREME 3 έχει 4+1 κύκλωμα τροφοδοσίας ! Λίγο δεν είναι για 8-CORE ?

Να σου πω την αλήθεια δεν κοίταξα το κύκλωμα στην Asrock που σου πόσταρα..

υποτίθετε οτί ναι για βαρύ O/C θες καλή τροφοδοσία αλλά προσωπικά με την Formula και με τον 8120 τον είχα πάει 4.8 24/7 χωρίς κανένα πρόβλημα και 5 μόνο μέσα σε Windows αλλά δεν ήθελα να του τα χώσω παραπάνω γιατι με την Η80 που να πας?

στην θέση του τώρα θα έψαχνα Review μητρικών και θα έβλεπα το καλύτερο O/C που έχουν πιάσει με τον 8350.. ναι εξαρτάτε λίγο και από τι κομμάτι CPU έχεις.. αλλά στους AMD δεν παίζει και τόση μεγάλη διαφορά.. έτσι λίγο που κοίταξα σχεδον όλοι οι 8350 πιάνουν τα 4.5/4.8

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πλεον για OC σε θελεις μητρικη με εγγυηση και μετα κοιτας για πολλα phases

γιατι με ολες τις κινεζιες μπορει να σε κρεμασει οποτε θελει.

Το θεμα ειναι ποιο 8+2 θα βρεις σε καλη τιμη πιστευω

Link to comment
Share on other sites

...

Το θεμα ειναι ποιο 8+2 θα βρεις σε καλη τιμη πιστευω

Η απάντηση σε αυτό είναι η

Gigabyte GA-970A-UD3 | Skroutz.gr

αν δεν σε ενοχλεί το "κλασικό" (non-UEFI) BIOS.

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION]

Πάνο νομίζω πως έχεις μια Gigabyte 990XA-UD3 (ή μήπως 990FXA-UD3;). Φαντάζομαι πως στα ίδια (καλά) θα είναι οι 2 UD3 που παραθέτεις (υποδεέστερα της FXA). Κάτι που μάλλον δεν θα "πιάνει" η (φθηνότερη) 970 ΕΧΤΡΕΜΕ 4. Η MSI 990XA-GD55 είναι η πιθανή εναλλακτική με UEFI με κάποια υποχώρηση ίσως στο max OC σε σχέση με τις UD3. H ASUS M5A97 LE R 2.0 αν και revision 2 δεν νομίζω πως μπορεί να τις συναγωνιστεί (ειδάλλως σαν γνήσια ASUS θα το έκανε και σε τιμή! :hehe: (για να μην πως πως θα τις ξεπερνούσε στην τιμή).

Μπορεί να κάνω και λάθος γιατί πάρχουν και κάποιοι π.χ. που πέσαν σε "μπελαλίδικες" Gigabyte και ιδιότροπες MSI.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με αρκετό ψάξιμο βρήκα κάπως άκρη !!!

Ολες οι μητρικές της GIGABYTE με REV 1.0 είναι μπάζα στο overclock των Vishera γιατί έχουν πολύ μεγάλο Vdroop δε Load !!

Τόσο μεγάλο που για να έχεις σταθερά 1,45v στον επεξεργαστή πρέπει να ρυθμίσεις από το bios στο 1,5 - 1,575v !

Το πρόβλημα αυτό έχει λυθεί με νέα rev. τα οποία έχουν LLC = Load Line Calibration( σταθεροποιεί το vdroop σε καταστάσεις overclock) ! Τέτοια μητρική είναι και η 970A -UD3 (REV 1.1)

Η 990ΧΑ υπάρχει μόνο στο αρχικό rev. οπότε δεν το κοιταμε καν !!!!

Η UD5 μόλις βγήκε σε REV 1.1 δεν νομίζω να την βρείτε στην Ελλάδα ακόμα !

H UD3 πρέπει να έχει φτάσει στο REV 1.2 !

TopCLR, τι να πω και εγώ που έχω 990FXA-UD7 REV 1.0 και 990FXA-UD3 REV 1.0 ???

Πάμε σε ASUS τώρα ! Και η ASUS έχει το μαύρο της το χάλι στις μητρικές του πρώτου rev. και ειδικά στην ASUS SABERTOOTH !

Εχει βγάλει μια ολόκληρη σειρά μητρικών με R 2.0 χαρακτηριστικό που τις πιστοποιεί και καλά πως δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα ! Ομως στις φτηνές μητρικές της ΔΕΝ χρησιμοποιεί 8+2 κύκλωμα τροφοδοσίας !!!

Σε κάτι ανάλογο κινήθηκε και η MSI η οποία έβγαλε νέο REV 2.0 για την 990FX-GD80 !

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813130649

Για τις άλλες δεν γνωρίζω ! αλλά θα ακολουθήσουν και αυτές νομίζω την ανανέωση αν κρίνω από το ποστ του ultraex2005 !

Πάντως λέγεται πως οι MSI τουλάχιστον σε σχέση με τις αρχικές ASUS και GIGA έχουν το μικρότερο πρόβλημα.

Η ASROCK δεν μπορεί να κρατήσει σταθερό overclock με όλες τις φτηνές μητρικές της με 4+1 φάσεις , αν και προσπαθεί μέσω των Low RDSon Mosfed που χρησιμοποιεί σε πολλές από αυτές ! Για μέτριο κλοκάρισμα καλές είναι !

Απόλυτος νικητής για εμένα είναι η GIGABYTE 970A-UD3 η οποία στο REV. 3,0 έρχεται με Low RDSon Mosfed (;ίδια με asrock), αλλά και με 8+2 PHASEs , UEFI BIOS, LLC για μείωση του vdroop !

Που την βρίσκουμε όμως την R 3.0 ????

GIGABYTE - Motherboard - Socket AM3+ - GA-970A-UD3 (rev. 3.0)

Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει :triniti:

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω η UD5 έχει LLC από rev1.0 και το VDroop της ήταν ελάχιστο. Θεωρείται από τις καλύτερες λύσεις για OCing στο mid-range κόστος

Η UD3 από rev1.2 έχει LLC και είναι το καλύτερο VFM για FX. Αλλά πρέπει να τσεκάρεις ότι είναι 1.2

Οι δύο παραπάνω είναι και οι αγαπημένες του Overclock.net

Αν πας σε 970, χάνεις και τις παραμικρές σου ελπίδες να βάλεις πάνω Steamroller, αν τελικά δεν έρθουν με αποκλειστική υποστήριξη DDR4. Και γενικά τελευταία φορά που τσέκαρα δεν ήταν και ότι καλύτερο για την περιοχή των 5GHz. Οι γνώσεις μου όμως για το τελευταίο είναι και λίγο outdated. Μπορεί να άλλαξε κάτι με τελευταία rev/Bios

Link to comment
Share on other sites

Η UD5 δεν έχει στο REV 1.0 ! Ούτε η UD7 είχε στο REV 1.0 !!!!!

Το διάβασα από πολλούς χρήστες που πάνε για αλλαγή για αυτό το λόγο.

Γιατί χάνω τις ελπίδες για steamroller ? Αφού και αυτό το chip υποστηρίζει HT3,1 και A-link ίδιο με του 990x και του 990fx !

The GA-990FXA-UD7 is Gigabyte’s highest end motherboard utilizing the 990FX chipset and is compatible with the latest AM3+ FX processors. The 1.1 revision of the GA-990FXA-UD7 adds Load Line Calibration support to address the Vdroop issues that users found when overclocking.
Όταν η Gigabyte 990FXA-UD5 κυκλοφόρησε κάπου στον Μάιο του 2011, όντως υπήρχε μόνο σε Rev 1.0. Μετά όμως από τα τόσα προβλήματα που αναφέρθηκαν στα forums με το Vdroop, η Gigabyte κυκλοφόρησε πριν μερικούς μήνες, δεύτερο, ανανεωμένο revision της μητρικής, γνωστό και ως 1.1. Αυτήν ακριβώς την μητρική είχα εγώ στην διάθεσή μου. Αυτό μπορείς να το επιβεβαιώσεις και με την Gigabyte αν θες, από την οποία πήραμε την μητρική τον Απρίλη. Επίσης μπορώ να σου δείξω PM από Technical Marketing Manager της Gigabyte που επιβεβαιώνει ότι το Rev1.1 κυκλοφόρησε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ σε retail έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Οι rev1.0 των 5/7 είχαν LLC αλλά δεν ήταν adjustable. Μετά προστέθηκε και αυτό.

Κι όσον αφορά για την υποστήριξη, πολλές φορες δεν αρκεί να υποστηρίζεται από θέμα ηλεκτρικών ιδιοτήτων. Είναι και θέμα πολιτικής/marketing ;)

Τεσπα μην το δένεις και σχοινί κορδόνι, γιατί είναι πολύ νωρίς να μιλάμε. Εγώ προβλέπω με την καθυστέρηση που ήδη ανακοινώθηκε, ότι οι SR θα πάνε με το Tock των Haswell και θα τρέχουν με DDR4. Οπότε τζάμπα υποθέτουμε. Είπαμε, όμως προσωπικές απόψεις και εικασίες αυτά. Όλα είναι βασισμένα στα rumors ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ξανα ξεθαβω το thread μιας και ανανεωσα με 8350 το pc μου και η m5a87 που εχω ειναι ανεπαρκης για overclock...τελικα δοκιμασε κανενας καμμια καλη συνταγη για Overclock με την GIGABYTE 970A-UD3, Gigabyte 990x ud3,MSI 990XA-GD65,asrock 990x extreme4 κλπκλπ, διαβαζω πολλα στο νετ και η μονη ακρη που εβγαλα ειναi σε High end motherboards..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=17865]atome[/MENTION]

Η Gigabyte 990XA-UD3 rev 3.0 που ανέφερε ο adpanos πιο πάνω, έκανε την εμφάνισή της (μπορεί και αλλού να την διαθέτουν).

Αν θες να περιμένεις θα έρθει και η 970A-UD3 σε revision 3.0.

Λογικά (δεν έχω ψάξει reviews) αυτές θα είναι οι καλύτερες φθηνές λύσεις για καλό overclock.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια, τελικα κατεληξα σημερα στην M5A99FX PRO R2.0 μετα απο αρκετο ψαξιμο..θα βαλω και θα πω τις εντυπωσεις μου!

την εχω παρει εγω αυτη την μητρικη και ειναι πραγματικα αψογη σε οτι και αν εχω κανει και προπαντως bug free !!

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0fdhfdfdhjkklll.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για "mainstream" oc η Asrock extreme 3/4 θα σε πάει μέχρι τα 4400 και στους 8 πυρήνες χωρίς throtling λόγω VRM. Για παραπάνω δεν πάει γιατί θα ψήσεις την μητρική(140 W , 4+1). Έχω την extreme 4 και με προσθήκη fan στο heatsink των VRM έχω πάει στα 4500 και τους 8 (41GFlops sto IBT). Παραπάνω δεν....Αλλιώς θα πρότεινα την extreme 9 .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.