Jump to content



Μητρική για O/C του 8350 !


adpanos

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Ποια η λογικη πισω απο μια τοσο ακριβη μητρικη σε αμδ πλατφορμα??

Δε λεω αν ειναι καλη ή κακη μητρικη...απλα αν ειναι σωστη ή λαθος επιλογη (παντα για amd πλατφορμα).

Link to comment
Share on other sites

Ποια η λογικη πισω απο μια τοσο ακριβη μητρικη??

Δε λεω αν ειναι καλη ή κακη μητρικη...απλα αν ειναι σωστη ή λαθος επιλογη.

Είναι μια μητρική "top of the line" που έχει τα πάντα επανω της και δεν της λείπει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

e κάπου στα 120-130 ευρώ θα μου βγει να την αγοράσω πουλώντας την ενώ που έχω..

θα έχω καλο o.c

έχεις κάρτα ήχου που φοράει είναι καλή ? γιατί σκεφτόμουν να βάλω και κάρτα ήχου

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια μητρική "top of the line" που έχει τα πάντα επανω της και δεν της λείπει τίποτα.

εκανα ενα εδιτ ...που δεν πηρες στη παραθεση.(δε ξερω αμα το ειδες πιο μετα)

Για μενα της λειπει κατι...(στα 200καμποσα €)

Δεν παιρνει ιντελ:p

(oχι ..απεχω χιλιομετρα απο το να ειμαι fanboy...)

εδιτ

Θεωρω κριμα 350-400€ να πηγαινει σε αμδ μητρικη+επεξεργαστη τη στιγμη που πας ανετα σε ζ87 και 4670Κ παλι χωρις να λειψει κατι στο τελικο χρηστη ..περα απο ενα amd μηχανημα.

Link to comment
Share on other sites

e κάπου στα 120-130 ευρώ θα μου βγει να την αγοράσω πουλώντας την ενώ που έχω..

θα έχω καλο o.c

έχεις κάρτα ήχου που φοράει είναι καλή ? γιατί σκεφτόμουν να βάλω και κάρτα ήχου

εχω καρτα extra αλλα δεν την εβαλα γιατι ειμαι μια χαρα με αυτην που εχει πανω

ναι θα εχεις o.c αλλα πρεπει να εισαι με νερο για ποιο καλα εγω τον εχω στα 4.9 :T:

Link to comment
Share on other sites

AstraLgr μην τρελαίνεσαι με το oc :) πάντον στα 4.5 όπου πάει με αυτή την μητρική (επαναλαμβάνω δεν έχει νόημα παραπάνω με την μητρικη αυτή) και απο κει και πέρα περίμενε τους steamroller . Ο 8350 θα σε καλυψει στο 100% σε οτι θέλεις να κανεις, τον δικό μου τον έχω αυτή την στιγμή στα 4.5 και έχω 2* 7970 οι οποίες δουλευουν στο full , μόλις πάω σπίτι θα σου στείλω και μερικα benchmarks.

Φύλαξε αυτα τα λεφτα για μελλοντική αναβάθμιση, αν έπαιρνε 100% τους steamroller μπορεί να σου έλεγα παρε asus V αλλά δεν αξίζει τώρα, σε κανα χρόνο θα βγουν καινούριες μητρικες με 1090FX chip τί θα κάνεις? θα ξαναλλάξεις τότε? Γι'αυτο σου λέω... Relax... Don't do it :whistle2::whistle2::clap:

Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα και αυτο Επισκόπηση - GA-990FXA-UD3 (Rev. 4.0) - 990FX - Chipset Socket AM3+ - Μητρικές - GIGABYTE νεο rev4.0 μονο αυτη εχει υποστηριξη για τους νεους fx 9*** λεει οτι ειναι για υψηλο tdp....

Link to comment
Share on other sites

ASRock > 990FX Extreme9 :man_in_love::man_in_love::man_in_love::inlove: ΑπλΑ μικροδιαφορες.....

Ακριβώς. Μόνο και μόνο για το TDP που υποστηρίζει. Δε πιστεύω να υπάρχει κανείς με 8350 με αυτή τη μητρική και να μην έχει περάσει τα 5+ χαλαρά ε?

Link to comment
Share on other sites

4,9 λιγο χρονο που βρηκα με 8320.Δεν πηρα 8350....Αλλα παιζει και το τσιπ σημασια αν 8α σου μπουταρη μετα τα 4.7, δεν ειναι μονο η μητρικη!

με την extreme 4 μπορεσα και πήγα 4,7 (8350)αλλά όχι stable (reboot se prime,occt,ibt ή κλείσιμο τελειώς.) Λογικά λόγω TDP. στα 4,5 είναι σταθερό . Στην δικιά σου δοκίμασε με ε΄να ανεμηστιράκι πάνω στα VRM και δοκίμασε. χλωμό να μη μπορεί να τα ξεπεράσει. Αν και δε νομίζω να τα χρειαζόμαστε τόσα και στους 8 cores :devil:

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασιες εχεις? 4.8 ειναι ακρος σταθερος και σχετικα "λιγο" ρευμα. δεν χρειαζεται ανεμηστιρακια εχει πολυ καλη ψυξη σα μητρικη!!

Μένω σε container από τον σεισμό του 99 χωρίς κλιματισμό. Το καλοκαίρι πιάνω 38 (το λιγότερο..) στο δωμάτιο και cpu αν τρέξω IBT πάει τα cores 62-63 (φυσικά σε καθημερινή χρήση ακόμα και αν κάνω transcoding 100% δε τισ πλησιάζει αυτές τις θερμοκρασίες) με 212 evo. στα 4,5 e;imai me 1,432v. Και όμως με fan σταμάτησε το Throtling λόγω VRM .Άλλαξα και τη ταινία που είχε με κανονική θερμοαγώγιμη την EC1.

Από εκεί και πέρα αν πάω παραπάνω συχνότητα και volt δεν....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για μητρική για oc αλλά για τον 8320 ποια έχετε να προτείνετε;

Κοίτα αν έχεις διαβάσει όλα τα παραπάνω τα παιδιά εχουν γράψει πολλά μοντέλα αλλά αν θες να κάνεις την δουλειά σου με κάτω απο 90 ευρώ μπορείς να πάρεις αυτη της υπογραφής μου. GIGABYTE - Motherboard - Socket AM3+ - GA-970A-UD3 (rev. 3.0) A και αν βρείς rev 1.2 και όχι όπως η v3.0 στο link πάρε αυτή, η δομή του bios είναι καλύτερη. Η 3.0 έχει uefi την ίδια δουλειά κάνεις αλλά σε βασανίζει λίγο παραπάνω. Εγώ πάντως έχω την ίδια άποψη με τον ΝΤG, δεν θέλει πολλά λεφτά η amd πλατφόρμα και αυτό είναι το κέρδος σου !

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν έχεις διαβάσει όλα τα παραπάνω τα παιδιά εχουν γράψει πολλά μοντέλα αλλά αν θες να κάνεις την δουλειά σου με κάτω απο 90 ευρώ μπορείς να πάρεις αυτη της υπογραφής μου. GIGABYTE - Motherboard - Socket AM3+ - GA-970A-UD3 (rev. 3.0) A και αν βρείς rev 1.2 και όχι όπως η v3.0 στο link πάρε αυτή, η δομή του bios είναι καλύτερη. Η 3.0 έχει uefi την ίδια δουλειά κάνεις αλλά σε βασανίζει λίγο παραπάνω. Εγώ πάντως έχω την ίδια άποψη με τον ΝΤG, δεν θέλει πολλά λεφτά η amd πλατφόρμα και αυτό είναι το κέρδος σου !

Ακριβώς αυτό!! Δεν θέλω να δώσω 140 ευρώ για τον επεξεργαστή και 140 ίσως και παραπάνω για την μητρική. Είναι vfm γιατί να χάσει αυτό το καλό που έχει σαν επεξεργαστής;; Από όσα έχω διαβάσει και εγώ εκεί βλέπω να καταλήγω λίγο, γιατί ακούω παράπονα για το llc και το rev 3. Δεν θέλω κάτι παραπάνω από την 970 rev 1.2, με καλύπτει στο έπακρο αλλά που μπορώ να την βρω είναι το θέμα. Μήπως ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.