Jump to content



4TB χωρητικότητα στα 200 ευρώ!...


Zarko1

Recommended Posts

Παρόλο που έχω ακόμα αρκετό χώρο ελεύθερο στο Shinobi με τους πέντε σκληρούς και 16ΤΒ χωρητικότητα, τις τελευταίες μέρες χάζευα τις τιμές στους τεσσάρηδες σκληρούς δίσκους. Λοιπόν οι τιμές τους στα ελληνικά καταστήματα έχουν πέσει σχεδόν στο μισό, μόλις από το καλοκαίρι, δηλαδή τον Αύγουστο. Συγκεκριμένα, τότε το Vision Studio πουλούσε τον Hitachi 7K4000 στα 504 ευρώ, ενώ αυτή τη στιγμή η τιμή του έχει προσγειωθεί στα 288 ευρώ!

Το ακόμα πιο εντυπωσιακό όμως, είναι η τιμή που μπορείτε να πάρετε για τον Hitachi 7Κ4000, εάν διαθέτετε επαγγελματικό ΑΦΜ! Στο Quietpc η τιμή χωρίς χρέωση ΦΠΑ είναι μόλις 146 λίρες, αν βάλετε μάξιμουμ και 10 λίρες μεταφορικά, η τιμή δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 200-205 ευρώ! :-O

Εγώ αγόρασα τον δικό μου Hitachi 7K4000 μόλις τον Αύγουστο από το ebay στα 240 ευρώ σε δημοπρασία, και ενώ τότε αυτή η τιμή ήταν απλά αχτύπητη, τώρα έχει ήδη ξεπεραστεί με άνεση. Επίσης να θυμίσουμε ότι ο Hitachi 7K4000 φαίνεται να παραμένει ο ταχύτερος σκληρός δίσκος 7200 στροφών στα 4ΤΒ, μια και η WD παρουσίασε μετά τον WD4000FYYZ, το επόμενο μοντέλο της, τον WD4001FAEX της σειράς Black, αλλά όπως φαίνεται από τα reviews των χρηστών δεν φαίνεται να ξεπερνά τα 154ΜΒ/s σε peak transfer rate, ενώ ταυτόχρονα είναι και αρκετά ακριβότερος από τον Hitachi. Βέβαια, η WD δίνει πέντε χρόνια εγγύηση αντί για τα τρία χρόνια που δίνει η Hitachi...

Εδώ βλέπετε το peak transfer rate του δικού μου Hitachi 7K4000.

Hitachi4TB_firstmeasure.jpg

Όλοι ανεξαιρέτως πάντως οι σκληροί των 4ΤΒ, φαίνεται ότι υστερούν σε transfer rate σε σχέση με τους Barracuda των 3ΤΒ, που ξεπερνούν με άνεση τα 200MB/s και παραμένουν τα πιο γρήγορα πιστόλια!...:worship:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένα στοιχείο που μου κάνει εντύπωση σχετικά με τον ολόφρεσκο τεσσάρη WD Black WD4001FAEX, είναι αυτό που αναφέρει η WD στο δικό της site, που αφορά βέβαια ολόκληρη την σειρά Black:

Recommended use: WD Black hard drives are tested and recommended for use in PCs, high-performance workstations and notebook computers.*

* Desktop drives are not recommended for use in RAID environments, please consider using WD Red hard drives for home and small office 1-5 bay NAS systems and WD Enterprise hard drives for rackmount and >5 bay NAS systems.

Τι κουφό είναι αυτό βρε παιδιά, τι δεν καταλαβαίνω; Γιατί πρέπει ντε και καλά να αγοράσεις σκληρούς της σειράς red για να τους βάλεις σε raid και όχι τους black;! :hmm:

Τι διαφορά έχουν δηλαδή; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Χανονται οι επιδοσεις τους.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Δηλαδή; Εννοείς μήπως ότι πέφτουν οι επιδόσεις των σκληρών της σειράς Black όταν μπαίνουν σε raid;

Link to comment
Share on other sites

Οι Black υποτίθεται θέμα marketing είναι για Dekstop PC.

Για NAS κλπ χρεισιμοποιείς Red γιατί σε 1000άρι δίκτυο δε μπορείς να πάρεις την μέγιστη ταχύτητα των Black.

Και σε Raid μεγαλύτερο απο 5 δίσκους προτείνεται ο WD RE Edition και θέμα marketing αλλά και θέμα εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Για NAS κλπ χρεισιμοποιείς Red γιατί σε 1000άρι δίκτυο δε μπορείς να πάρεις την μέγιστη ταχύτητα των Black.

Πως το εννοεις αυτο ? γιατι το 1000αρι δικτυό μου τερματιζει απο τους F4 ποσο μαλλον απο τους seagate 7200 2TB που προσθεσα πριν λιγες μερες, και οταν λεω τερματιζει το εννοω 90-100ΜΒ/s

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη 100άρι ήθελα να γράψω πρώτα απ` όλα.

Σε Sata2 Interface ένας 7200 δίσκος πιάνει περίπου 150-200MB/s άρα το gigabit σου δε τερματίζει τους δίσκους.

Τους 5400.

Επίσης τα περισσότερα Nas μέχρι 5 θέσεων ενώ λένε gigabit interface τα transfer rates τους λόγο chipset είναι για 10mbit. Έστω όσα έχω δουλέψει εγώ.

O F4

Data Transfer Rate / Media to/from Buffer(Max.) 285 MB/sec

Data Transfer Rate / Buffer to/from Host(Max.) 300 MB/sec

άρα δε τον τερματίζεις. Απλά τερματίζεις το gigabit. Και μπερδεύεσε gigabit δεν είναι gigabyte

Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα αυτά βρε παιδιά, αλλά όταν ένας κατασκευαστής γράφει "are not recommended" δεν υπονοεί ότι ένα προϊόν δεν είναι κατάλληλο για κάποια συγκεκριμένη χρήση, ότι μπορεί να πάθει δηλαδή κάποια βλάβη κτλ.;

Και το πιο περίεργο ακόμα, είναι ότι η WD δεν αναφέρει τίποτα για χρήση 24/7, αναφέρει μόνο το raid. Γιατί το raid δεν χρησιμοποιείται φυσικά μόνο στους servers, αλλά γίνεται χρήση του σε πολύ μεγάλο βαθμό από τους power users για αύξηση της ταχύτητας, χωρίς να γίνεται απαραίτητα χρήση 24/7.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω ειναι marketing.

Recomended ειναι προτεινωμενα. Ο power user δεν κοιταει ποτε τα recomended. We deal with numbers & facts.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

H διαφορά που έχουν οι RE και οι RED σε σχέση με τους υπόλοιπους είναι το error recovery control (Η WD το λέει TLER η Samsung/Hitach CCTL). Σε περίπτωση read\write error του drive για τον οποιονδήποτε λόγο, ο RAID controller κάνει drop το drive εκτός RAID και χρειάζεται rebuild (μετά από κάποιο χρονικό διάστημα). Οι RE και RED έχουν ρυθμισμένο στο firmware ένα χρόνο timeout ο οποίος είναι μικρότερος μεν του controller αλλά μεγαλύτερος από τους απλούς WD, ώστε να κάνουν recover τα read/write errors πριν ενημερώσουν τον controller πως έχουν πρόβλημα.

Στην θεωρία όλα αυτά. Στην πράξη δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

Τι κουφό είναι αυτό βρε παιδιά, τι δεν καταλαβαίνω; Γιατί πρέπει ντε και καλά να αγοράσεις σκληρούς της σειράς red για να τους βάλεις σε raid και όχι τους black;! :hmm:

Τι διαφορά έχουν δηλαδή; :unsure:

Βασικά όπως είπαν και οι υπόλοιποι πρέπει να παίζει πολύ το θέμα marketing.

Η απορία σου όμως συζητιέται πολύ τώρα τελευταία.

Βέβαια δεν είναι "πρέπει ντε και καλά" αλλά "συνιστάται".

Χωρίς να ξέρω και εγώ το πραγματικό μέγεθος διαφορών στην πράξη, η WD σου λέει ότι οι RED έχουν το TLER όπως πολύ σωστά έγραψε #jax7480 και έτσι δεν υπάρχει κίνδυνος drop out. Επίσης υπάρχει άλλη πατέντα (μαρκετινίστικη)που την ονομάζει 3D active balance plus και υποτίθεται αποσβένει κραδασμούς από το drive, που μπορούσαν να προκαλέσουν προβλήματα σε συστοιχίες raid.

Μετά πάμε σε πιο απλές διαφορές ότι ένας black(κτλ) είναι πιο ενεργοβόρος, ότι ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες, και δεν είναι σχεδιασμένος για ασταμάτητη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα περισσότερα Nas μέχρι 5 θέσεων ενώ λένε gigabit interface τα transfer rates τους λόγο chipset είναι για 10mbit. Έστω όσα έχω δουλέψει εγώ.
Κάτσε, με μπέρδεψες. Στο δικό μου NAS (που δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο, με arm + 2 disk bays) έχω δεί +60ΜΒytes/sec read και +40ΜΒ/s writes.

Υπόψιν το 100Μbit ethernet έχει peak γύρο στα 9ΜΒ/s !

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, με μπέρδεψες. Στο δικό μου NAS (που δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο, με arm + 2 disk bays) έχω δεί +60ΜΒytes/sec read και +40ΜΒ/s writes.

Υπόψιν το 100Μbit ethernet έχει peak γύρο στα 9ΜΒ/s !

Έστω όσα έχω δουλέψει εγώ.

Εχώ πολλά χρόνια να δουλέψω μικρό NAS αλλά γενικά ισχύει οτι δε θα δείς εύκολα το max των 100mbit λόγο των περιορισμένων σε δύναμη chipset που φοράνε.

πχ ένας microserver μπορεί και να πιάσει 100mb/s μέσω του gigabit. Και συνήθως το max speed το βλέπουμε σε μεγάλα αρχεία και όχι σε πολλά μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.