Jump to content



Eizo Foris FS2333 vs Dell U2412M


kilahed

Recommended Posts

Ειμαι σε αναζητηση νεου monitor και ειμαι αναμεσα σε Dell και Eizo

Dell

Dell UltraSharp U2412M 24inch Monitor Details

Eizo

FORIS FS2333 | EIZO

Η διαφορα στην τιμη ειναι περιπου στα 120 ευρω

Για την Dell την ειδα απο κοντα και μου αφησε και θετικα και αρνητικα

Για την Eizo παλι απο οσο εχω δει σε reviews αφηνει παρα πολυ καλες εντυπωσεις

Θελω την γνωμη σας αξιζει η Eizo την χρηματικη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου Eizo από το 1994. Σπίτι πάντα, στο γραφείο είχα Viewsonic, Philips, LG, Samsung, Iiyama, Sony, Apple. Καμία δε μπορεί να τις φτάσει. Αυτή που έχω τώρα, αγοράστηκε στα 1200€, όταν η ανταγωνίστρια της είχε ~700€. Για 120€, δε θα το σκεφτόμουν καν.

Όμως...

Αν μπορείς, πήγαινε να τις δεις. Δεν είναι πολλά τα 120€, αλλά αν στα δικά σου μάτια δεν έχει διαφορά, γιατί να τα δώσεις;

Επίσης, αν την επιλέξεις, μόνο μέσω επίσημης αντιπροσωπείας, διαφορετικά η εγγύηση 0 pixel που δίνει, δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου Eizo από το 1994. Σπίτι πάντα, στο γραφείο είχα Viewsonic, Philips, LG, Samsung, Iiyama, Sony, Apple. Καμία δε μπορεί να τις φτάσει. Αυτή που έχω τώρα, αγοράστηκε στα 1200€, όταν η ανταγωνίστρια της είχε ~700€. Για 120€, δε θα το σκεφτόμουν καν.

Όμως...

Αν μπορείς, πήγαινε να τις δεις. Δεν είναι πολλά τα 120€, αλλά αν στα δικά σου μάτια δεν έχει διαφορά, γιατί να τα δώσεις;

Επίσης, αν την επιλέξεις, μόνο μέσω επίσημης αντιπροσωπείας, διαφορετικά η εγγύηση 0 pixel που δίνει, δεν ισχύει.

Η Ελληνικη αντιπροσωπεια την εχει 479 και δεν εχει αποθεμα διαθεσιμη την εχει μονο στο Shop των Fnatic

FNATIC.com: EIZO FORIS FS2333 Monitor (FS2333-BK)

Link to comment
Share on other sites

Ενα τηλεφωνω αυριο στην Eizo νομιζω ειναι το καλυτερο ευχομαι να ισχυουν τα 0 pixel γενικα για την ευρωπη αλλιως το +120 ευρω που ζηταει η ελληνικη αντιπροσωπεια ειναι λιγο καπως....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έπαιρνα τη Dell. (βασικά την έχω πάρει :p). Άριστο after sales, πολύ καλή οθόνη και μεγάλο + ΙΜΟ το 16:10.

Απο Dell ξερω σε θεμα after sales ειναι κορυφη (ειχα u2711 αλλα μας αφησε χρονους...:bye:) το θεμα ειναι πως την 2412m την ειδα απο κοντα και τα χρωματα μου ηταν καπως θολα ισως το ματι ειχε μαθει στην 27''αρα αλλα τωρα no money....

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά "Foris" της EIZO είναι οθονάρες και ίσως τα καλύτερα gaming monitors ever (καλύτερα και από τα BENQ XL και RL που είναι TN panels). Το πρόβλημα με τις EIZO είναι ότι είναι εξωφρενικά ακριβές. Και άντε η FORIS 23" παλεύεται... Η 24άρα πλησιάζει το 1000αρικο... :-O

Y.Γ. Όντας κάτοχος της U2412, σου λέω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, τόσο σε gaming (ανύπαρκτο input lag) όσο και στο browsing / office κτλ. Από την άλλη οφείλω να πω ότι όσα EIZO είχα στη ζωή μου (3 λάμπες και 1 TFT) είναι αθάνατα, προσφέροντας κορυφαία ποιότητα εικόνας. Αυτά όμως,τις μέρες που είχα να διαθέσω για EIZO. Πλέον δεν...

360€ για 23", πρέπει να είναι ΠΟΛΥ συνειδητή επιλογή για να την κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Μολις μιλησα με EIZO Hellas αμα την αγορασω απο το εξωτερικο δεν αναγνωριζουν 0 Pixel...και η τιμη αγορας απο ελλαδα ειναι +130 ευρω....με βλεπω με 2412m τελικα...

Δε μιλάς και με EIZO να τους ενημερώσεις για την πολιτική της EIZO Hellas κι να τους ρωτήσεις αν κάτι τέτοιο γίνεται με τις "ευλογίες" τους ή παράτυπα;

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάς και με EIZO να τους ενημερώσεις για την πολιτική της EIZO Hellas κι να τους ρωτήσεις αν κάτι τέτοιο γίνεται με τις "ευλογίες" τους ή παράτυπα;

Γίνεται ακριβώς το αντίθετο, όπως είπα παραπάνω. Η Eizo Hellas δίνει την επιπλέον εγγύηση, όχι η Eizo σαν εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Απαγορεύεται μια εταιρία να δώσει ένα παραπάνω κίνητρο για να πουλήσει; Δεν το καταλαβαίνω το σκεπτικό σου... :hm:

Οταν πουλας με καπελο στην τιμη για να εχεις 0 Pixel οσο καλη εταιρια να εισαι κατι τετοιο ειναι απαραδεκτο οταν στο εξωτερικο η Foris εχει 350-360 αλλα δεν αναγνωριζει 0 Pixel η ιδια εταιρια στην ελλαδα τι ειναι σοβαρη αντιμετωπιση?Πρεπει δηλαδη να πληρωσω 479 στην Eizo Hellas για να εχω 0 pixel?

Link to comment
Share on other sites

Οταν πουλας με καπελο στην τιμη για να εχεις 0 Pixel οσο καλη εταιρια να εισαι κατι τετοιο ειναι απαραδεκτο οταν στο εξωτερικο η Foris εχει 350-360 αλλα δεν αναγνωριζει 0 Pixel η ιδια εταιρια στην ελλαδα τι ειναι σοβαρη αντιμετωπιση?Πρεπει δηλαδη να πληρωσω 479 στην Eizo Hellas για να εχω 0 pixel?

Δεν τα γνωρίζεις καθόλου καλά :)

Πριν κρίνεις, ψάξε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα γνωρίζεις καθόλου καλά :)

Πριν κρίνεις, ψάξε καλύτερα.

Οταν βρισκω την οθονη που θελω στο εξωτερικο ποιο φθηνα αλλα εδω στην ελλαδα η αντιπροσωπεια δεν μου παρεχει 0 pixel επειδη δεν την αγορασα απο εδω (ακριβοτερα...) τι ακριβως πρεπει να ψαξω καλυτερα?Την U2711 την ειχα αγορασει απο το εξωτερικο και ειχε ενα dead pixel την αλλη μερα η Dell Hellas ειχει μια ολοκαινουργια στην πορτα μου...

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται ακριβώς το αντίθετο, όπως είπα παραπάνω. Η Eizo Hellas δίνει την επιπλέον εγγύηση, όχι η Eizo σαν εταιρία.

A, sorry, είχα καταλάβει ότι το 0 pixel παίζει παντού. Βασικά το θεωρούσα αυτονόητο για οθόνες που ζητάνε an arm & a leg (yeah, είχα κι εγώ Eizo τα παλιά τα χρόνια)...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.