Jump to content



Mustek Powermust 1000USB - Βγαζει error, γιατι ομως?


firefox

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους!

Έχω το mustek 5 χρονια και πρόσφατα του άλλαξα μπαταρίες (2x 7Ah/12V) μιας και τα είχαν φτύσει βεβαια.

Το πρόβλημα είναι ότι σε ανύποπτους χρόνους (είτε του βάλεις μικρό η μεγάλο φορτίο) το ups αρχίζει και σφυρίζει.όταν πας κοντά βλέπεις πως είναι ανοιχτά όλα τα λαμπάκια που παραπέμπουν σε overload (!) και επίσης το κόκκινο φωτάκι που είναι για το fault.

Την μια του έβαλα ένα laptop και ένα fax και μετά από ένα 3 ήμερο έβγαλε fault και μετά του έβαλα μια λάμπα νυχτός των 3watt και σύντομα πολύ έβγαλε πάλι fault.

Τι μπορεί να φτάιει? έχει χαλάσει το hardware του ups?

Προσπαθώ να βγάλω άκρη μήπως και αποφύγω την αγορά νέου ups.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ποσα volt δινουν οι μπαταριες?? 27 νομιζω πρεπει να δινουν οταν ειναι οκ και απο 25 και κατω εχεις προβλημα.

Αν βαλεις κατι πανω..και του βαλεις να κανει τεστ....το κραταει η σβηνει αμεσως?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω να μετρησω αλλα τις ειχε μετρησει ενας αλλος για μενα και ειπε οτι ηταν οκ.

μια χαρα κραταει οτι και να του βαλεις πανω. το θέμα είναι ότι μετά από κάποιο διάστημα βγάζει error ανεξαρτητως φορτίου.

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλο φορουμ ειχα διαβασει οτι απο 25 και κατω εχουν προβλημα οι μπαταριες κ οτι πρεπει να δινει 27volt.

Το ιδιο ups εχω και εγω , και τωρα το δικο μου δινει 27,2 και τις μπαταριες τις αλλαξα πριν 1,5 χρονο.

Καλη χρονια !!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα μια απο εκει που τις πηρες.....απο 25 volt και κατω παντως ΣΙΓΟΥΡΑ αρχιζουν προβληματα. Το λενε αρκετοι αν ψαξεις με το google.

Για τα 26 θα ελεγα οτι κατι τρεχει με αυτες , μονο και μονο που εγω εχω αλλαξει πανω απο χρονο τις δικες μου και μου δινει 27+ .

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα οι μπαταρίες δίνουν 27.2 με 27.6 Volt. Όταν είναι πλήρως φορτισμένες είναι στα 27.6V.

Πριν τις αλλάξω κράταγαν - δεν κράταγαν μισό λεπτό με χαμηλό load (10-15%) και τότε μου έδιναν τάση κάπου στα 25.5-26.5V. Και εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και πάλι τις μπαταρίες. Αν χρειάζεσαι νέες, ρίξε μια ματιά και στο batteries.gr νομίζω έχει κάτι CSB που βγαίνουν σε καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!

Έχω το mustek 5 χρονια και πρόσφατα του άλλαξα μπαταρίες (2x 7Ah/12V) μιας και τα είχαν φτύσει βεβαια.

Το πρόβλημα είναι ότι σε ανύποπτους χρόνους (είτε του βάλεις μικρό η μεγάλο φορτίο) το ups αρχίζει και σφυρίζει.όταν πας κοντά βλέπεις πως είναι ανοιχτά όλα τα λαμπάκια που παραπέμπουν σε overload (!) και επίσης το κόκκινο φωτάκι που είναι για το fault.

Την μια του έβαλα ένα laptop και ένα fax και μετά από ένα 3 ήμερο έβγαλε fault και μετά του έβαλα μια λάμπα νυχτός των 3watt και σύντομα πολύ έβγαλε πάλι fault.

Τι μπορεί να φτάιει? έχει χαλάσει το hardware του ups?

Προσπαθώ να βγάλω άκρη μήπως και αποφύγω την αγορά νέου ups.

Ευχαριστω

Φιλε , επειδη εχω ακριβως το ιδιο UPS με εσενα και οι μπαταρια που εχει πλεον δεν λειτουργουν , μπορεις να μου πεις αν η διαδικασια αλλαγης μπαταριας ειναι ευκολη , και απο που να αγορασω μπαταριες για το συγκεκριμενο ups ?

(Αυτο εχω http://www.mustek.de/en/11/index.php/en/products/ups/ups-5/145-pm1000oe/116-pm1000oe )

Link to comment
Share on other sites

Batteries ( Δησιος)

Απο εκει τις ειχα παρει εγω...τυπικα ανοιγεις το μπροστα καπακι,ξεβιδωνεις ενα πλαισιο (2 η 4 βιδες), τραβας τις μπαταριες εξω ,βγαζεις τα καλωδια , τα βαζεις στην καινουρια και επαναλαμβανεις αναποδα την διαδικασια.

Φυσικα πριν το κανεις , δεν το εχεις στην πριζα...και καλο ειναι να το εχεις βγαλει αρκετη ωρα πριν.

Link to comment
Share on other sites

πήρα στον δησιο τηλέφωνο και μου είπε πως πάνω από 24V όταν δίνουν οι μπαταρίες είναι ok.εμενα δίνουν 26.3V. επίσης ότι μάλλον ο φορτιστής του UPS δεν μπορεί να φορτίσει παραπάνω τις μπαταρίες ακόμα και αν κάτι τέτοιο ήταν αναγκαίο (που δεν φαίνεται να είναι, μιας και αν δινουν από 24V και πανω είναι ok).

αν θεωρήσουμε όλα αυτά σωστά τότε ίσως κάποιο κύκλωμα του UPS να δημιουργεί το θέμα.

θα μπορούσαμε να κάνουμε το εξής: υπάρχει κανένας εδώ μέσα με το ίδιο ups που να θέλει να του δανείσω τις μπαταρίες για κάποιες μέρες και να δούμε πως θα συμπεριφερθεί το ups του? αν κάνει τα ίδια τότε έχουν θέμα οι μπαταρίες. αν όχι τότε έχει θέμα το ups. αν υπάρχει κανεις στείλτε pm.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε εδώ http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/mustek-powermust-1000usb-vgazei-error-giati-omws-117657.html#post1063407995

Δεν ξέρω τι λέει ο ΔΗΣΙΟΣ αλλά προτιμώ την προσωπική εμπειρία επί του θέματος. Βέβαια αυτό δεν σου εγγυάται ότι εκτός από το πρόβλημα με τις μπαταρίες δεν υπάρχει και αλλού πρόβλημα στο UPS. Μάλλον αντίστροφα χρειάζεται να γίνει αυτό που προτείνεις παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι: τις μπαταρίες τις καινούριες αν τις αποθηκεύσω εκτος ups τι διάρκεια ζωής έχουν? δηλαδή αν πάρω άλλο ups και μετά από πχ 3 χρονια θελησει αντικατάσταση μπαταριών θα μπορέσω να του βάλω αυτές που έχω τώρα (καινούριες)? εφόσον βεβαια παιρνουν τις ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι μπαταρίες αντέχουν 3-5 χρόνια σε χρήση. Τώρα σε αποθήκευση πιθανώς να κρατάνε πάρα πάνω. Απλά τα υγρά που έχουν μέσα κάποια στιγμή είτε χρησιμοποιούνται είτε όχι θα μειωθούν και θα πέσει η ισχύς της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

επανέρχομαι δυστυχώς στο θέμα μετά από ένα χρόνο. για κάποιο λόγο αποφάσισα να ξαναβάλω σε λειτουργία το mustek 1000 αγοράζοντας νέες μπαταρίες 2 x 7.2Ah. να μην τα πολυλογώ, σε κάποια φάση το capacity έφτασε στο 100% και η τάση η μεγιστη είχε φτάσει ως και 27.2-27.4V. έκανα την δοκιμη και κλείνω το ρεύμα να δω τι θα γίνει. και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα κατέβηκε στο 60%!!! επιπλέον χτες βραδυ μέσα στην νύχτα μου έβγαλε και πάλι fault σφύριζε.

οι μπαταρίες δηλαδή δεν κρατάνε καθόλου παρόλο που φαίνονται φορτισμένες. τι στο καλο...

με αυτό το error τι γίνετε? έχω διαβάσει αρκετά άτομα με αυτό το ups που παραπονιούνται για errors αλλα πουθενά δεν είδα κάποιον να βγάζει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.