Jump to content



Α10 5800Κ - καταναλωση


Seaside

Recommended Posts

Οπως αναφερεται και στον τιτλο ανοιγω αυτο το θεματάκι να αποτυπωσω μια προσφατη εμπειρια

που συναντησα με τον εν λογω CPU. Ο επεξεργαστης μπηκε στην θεση ενος A4-5300.

Οσο ο τελευταιος ηταν πανω στην Asrock FM2ITX με το Pico Psu 200 ολα καλά. Μολις μπήκε ο 5800Κ ειδα μια πραγματικά τεράστια καταναλωση ρευματος.

Ακομα και οταν ειχα 2600Κ/3770Κ με GT 430/530 σε αυτο το PSU σε Stock ρολογια ολα δουλευαν τελεια.

Με τον 5800Κ και χωρις εξτρα GPU ειδα τα 200αρι Pico να σβήνει χωρις καν να ανεβασω 100ΜΗΖ.

Δουλευει κανονικα με 2400 μνήμες αλλα οταν υπαρχει φορτίο το μηχάνημα σβήνει.

Τωρα δουλευει χωρίς turbo στα 3.8 και με τις μνήμες στα 1866/2133 για να μην εχει πρόβλημα.

Οταν εσβηνε εβλεπα το power meter να δειχνει ακόμα και 175/190 watt.

To συγκεκριμενο PC το εστησα για all around χρήση. Οχι για O/C η gaming. Οι μνήμες ειναι Trident X 2400MHz.

Καλος και αξιόλογος APU αλλα απο TDP efficiency οχι και τόσο.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με

A10 5800

asrock fm2 a75 itx

2x4 Corsair Vengeance

ocz vertex 3 120

3 usb on

LG blu ray

3 fan

και τροφοδοτικο Jumper/R90 300W 80Plus Gold

και μου καιει

100 W στο boot pick

27 idle

51- 57 mkv σε 3D

110 PCSX2 στο Shadow of the Colossus

140 Prime

120 W shut down pick

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημερα, εχω φτιαξει ενα A10-ASROCK FM2A55M-DGS-G.SKILL F3-14900CL9D-8GBSR 8GB-WESTERN DIGITAL 160GB στην αρχη τον ειχα με 350 της πλακας μεχρι να ερθει το 550βατ! αλλα οσο με αφινε να κλοκαρο το Motherboard δεν ειχα κανενα προβλημα!! αρκετα καλο το ενλογο κοματακι!

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει κανονικα με 2400 μνήμες αλλα οταν υπαρχει φορτίο το μηχάνημα σβήνει.

Τωρα δουλευει χωρίς turbo στα 3.8 και με τις μνήμες στα 1866/2133 για να μην εχει πρόβλημα.

Οταν ειχα προσπαθησει και εγω να το αφισω σε αυτα 2400/2100 δεν δουλευε σωστα!Σε 1866 δουλευει αψογα!!! και εχω ακομα πιο παλιο βιος! Αλλα και το δικο σου mother ισου λεει 2100(o.c.). ASRock > FM2A75M-ITX. Τα εχει ομως σαν επιλογη μεσα στα bios για τετοιους χρονισμους!!

Link to comment
Share on other sites

3.8 και με τις μνήμες στα 1866/2133 για να μην εχει πρόβλημα.

τον εχεις ανεβασει εσυ στα 3,8? αν ναι, κακως!!

οι APU καλο ειναι να ΜΗΝ overclockαρονται, οχι γιατι δεν μπορουν, αλλα γιατι ανεβαινει η καταναλωση με ραγδαιους ρυθμους!! η καρτα γραφικων που περιεχουν ειναι τερας σε σχεση με των i3-i5..!!

και εφοσον εσυ εχεις ενα τροφοδοτικο μικρο, για τετοια χρηση, καλο ειναι να βαλεις τα παντα default, και αν δεν το εχεις ηδη κανει, να ενεργοποιησεις ολα τα κολπακια της MOBO για την εξοικονομηση ενεργειας!!

λογικα δεν πρεπει να ξεπερνας τα 140-150W (που κι αυτα για εμενα, πολλα ειναι!), για ΚΑΝΕΝΑ λογο...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τον εχεις ανεβασει εσυ στα 3,8? αν ναι, κακως!!

οι APU καλο ειναι να ΜΗΝ overclockαρονται, οχι γιατι δεν μπορουν, αλλα γιατι ανεβαινει η καταναλωση με ραγδαιους ρυθμους!! η καρτα γραφικων που περιεχουν ειναι τερας σε σχεση με των i3-i5..!!

και εφοσον εσυ εχεις ενα τροφοδοτικο μικρο, για τετοια χρηση, καλο ειναι να βαλεις τα παντα default, και αν δεν το εχεις ηδη κανει, να ενεργοποιησεις ολα τα κολπακια της MOBO για την εξοικονομηση ενεργειας!!

λογικα δεν πρεπει να ξεπερνας τα 140-150W (που κι αυτα για εμενα, πολλα ειναι!), για ΚΑΝΕΝΑ λογο...!!!!!

3.8 ειναι η μαμα συχνότητα και με ολα default δεν δουλευε σωστά να φανταστεις.

Οταν ειχα προσπαθησει και εγω να το αφισω σε αυτα 2400/2100 δεν δουλευε σωστα!Σε 1866 δουλευει αψογα!!! και εχω ακομα πιο παλιο βιος! Αλλα και το δικο σου mother ισου λεει 2100(o.c.). ASRock > FM2A75M-ITX. Τα εχει ομως σαν επιλογη μεσα στα bios για τετοιους χρονισμους!!

Με τις Trident X 2400 μου δίνει μεσα απο το BIOS 1333/1600/1866/2133/2400

Link to comment
Share on other sites

4.2 ειναι με το turbo kai 3.8 χωρις!!!! Υπομονη για νεο bios.!!!δεν ειναι σωστο το ουτε το 2400 ουτε 2133!!!max ειναι 1866!!!Εγω εκει το εχω και ειναι σταθερο!

Γιατι να μην κλοκαρεις με 300-400 τροφοδοτικα?????

Link to comment
Share on other sites

Το BIOS οντως μου φανηκε και εμενα λιγο ανώριμο σε σχέση με προηγουμενες ASRock.

Βασικα 3.8 με turbo - off και 2133 δουλευει. Οταν εχω τις μνημες στα 2133 το GPUZ δίνει GPU Clock 400ΜΗZ καθώς και το HWInfo.

Στα 1866 δίνει 800ΜΗΖ GPU clock. Αλλα δεν είδα διαφορα σε games ειτε με το ενα setting ειτε με το αλλο. Θα βαλω ενα Unigene να δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε όσοι έχετε την MINI ITX μητρική της ASROCK ! Έχει πρόβλημα στα VRMs σε σημείο να παίρνει φωτιά !!!

Η ASROCK ΔΕΝ αναγνωρίζει εγγύηση στο συγκεκριμένο πρόβλημα και ρίχνει το φταίξιμο σε κακό overclok !!!

FM2A75M-ITX 3+1 No 100W Avoid for OC High VRM Failure Rate Unknown 2 transistors No 4-pin mITX Chronically failure-prone, even during idle
Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασίες δεν έχω ειναι η αλήθεια. Ουτε εχω παρατηρήσει τπτ υποπτο περαν της κατανάλωσης.

Αλλα σκεύτομαι εδώ και κάποιες μέρες να τον κάνω ανταλλαγή με έναν Α10 5700.

Αυτο το κομμάτι δεν το πολυκατάλαβα

"Unknown 2 transistors No 4-pin mITX Chronically failure-prone, even during idle"

Link to comment
Share on other sites

overclocking ο cpu 4.7 και η vga στα 1100 με asus f2a85-m - 5800k - xms3 2000 ( 2200 ) και τροφοδοτικό που είχε το κουτάκι 400w πέρασα catzilla & 3dmark με το σταυρό στο χέρι γιατί έβλεπα τις γραμμές να ανεβοκατεβαίνουν σαν καρδιογράφημα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασίες δεν έχω ειναι η αλήθεια. Ουτε εχω παρατηρήσει τπτ υποπτο περαν της κατανάλωσης.

Αλλα σκεύτομαι εδώ και κάποιες μέρες να τον κάνω ανταλλαγή με έναν Α10 5700.

Γιατί να αλλάξεις με 5700 και να μην κάνεις απλά ένα downclock (και ίσως ένα down-volt)? Αφού ουσιαστικά ίδια cpu είναι, απλά ο 5800 είναι ξεκλείδωτος. Ξεκλείδωτος δεν σημαίνει μόνο overclock. Και σου μένει και το πιο δυνατό cpu για άλλο setup στο μέλλον.

Πάντως δεν είναι λογική η κατανάλωση που έχεις. Όλα τα reviews μιλάνε για <140watt. Ρίξε μια ματιά στα ρεύματα που δίνει η μητρική. Δοκίμασε να τα σετάρεις όλα με το χέρι, μήπως κάνει καμιά πατάτα και δίνει πολύ ρεύμα.

Tώρα τα χριστούγεννα έστησα ένα παραπλήσιο μηχάνημα με 5800Κ - FM2A75-ITX - 2TB Baracuda 7200 σε ένα In Win mini-itx κουτάκι με 200 watt TFX τροφοδοτικό και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Κατανάλωση δυστυχώς δεν μπορούσα να μετρήσω. :(

Link to comment
Share on other sites

Το BIOS οντως μου φανηκε και εμενα λιγο ανώριμο σε σχέση με προηγουμενες ASRock.

Βασικα 3.8 με turbo - off και 2133 δουλευει. Οταν εχω τις μνημες στα 2133 το GPUZ δίνει GPU Clock 400ΜΗZ καθώς και το HWInfo.

Στα 1866 δίνει 800ΜΗΖ GPU clock. Αλλα δεν είδα διαφορα σε games ειτε με το ενα setting ειτε με το αλλο. Θα βαλω ενα Unigene να δοκιμασω.

δεν ξέρω πως λέγεται η επιλογή στην asrock αλλά κοίτα λίγο αυτό με την κάρτα. Imo μην την έχεις στο auto γτ μπορεί να σου δημιουργεί αυτή το πρόβλημα, μιας και αν ειναι στο auto μπορεί να κλοκάρεται από 400mhz ως και 1.050mhz από μόνη της. Στο δικό μου Mobo ASUS F2A85-M pro τουλάχιστον έτσι έκανε. Επίσης όπως ειπώθηκε και παραπάνω βάλε όλες τις τιμές manual και ψάξε να δεις το λιγότερο ρεύμα που θέλει ο cpu για τα 3.8GHz χωρίς turbo, όπως επίσης και οι ram στα 1.866Mhz ή 2.133MHz - μην προσπαθήσεις να τις παίξεις 2.400Mhz σε τέτοια μητρική, μιας και καλύτερα boards με Α85 chipset δεν είναι απόλυτα σταθερά στα 2.400ΜΗz RAM. ( σου κόβει και overclock headroom από την gpu/ αν και αυτό δεν σε ενδιαφέρει)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.