Jump to content



Αναβάθμιση BIOS λόγω δίσκου 3ΤΒ.


KostasNK

Recommended Posts

Επειδή το BIOS που έχω τώρα πάνω στην μητρική μου δεν βλέπει δίσκους πάνω από 2.2ΤΒ πρέπει να αναβαθμίσω από την έκδοση 903 που έχω τώρα πάνω στην 1108. Μπορείτε να δώσετε οδηγίες για την αναβάθμιση και πως θα κάνω ένα flashaki bootable για αυτή την διαδικασία και οδηγίες για την αναβάθμιση (κατέβασα το τελευταίο BIOS και το AFUDOS241.zip από την ASUS); Ποιούς διακόπτες πρέπει να βάλω στο AFUDOS.exe για να μην χάσω τις ρυθμίσεις για τις μνήμες και τα ρεύματα για το overclock, που έχω τώρα ενεργοποιημένες;

Είχα παλιότερα βρει ένα site με οδηγίες αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ...

Η μητρική είναι αυτή που φαίνεται στην υπογραφή μου...

Link to comment
Share on other sites

για να κανεις αναβαθμιση BIOS, στην ASUS γινεται και μεσω WIN.

ομως για να κανεις update, πρεπει..,

Α να τα κανεις ολα default και

Β να εχεις το συστημα πανω σε UPS, μην τυχον πεσεις σε καμια διακοπη ρευματος...!!!!

Link to comment
Share on other sites

για να κανεις αναβαθμιση BIOS, στην ASUS γινεται και μεσω WIN.

ομως για να κανεις update, πρεπει..,

Α να τα κανεις ολα default και

Β να εχεις το συστημα πανω σε UPS, μην τυχον πεσεις σε καμια διακοπη ρευματος...!!!!

OK! Δώστε κανένα link πως να κάνω bootable flashdrive και τι switches πρέπει να βάλω στην εντολή του afudos.exe

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβες.....!

αν και εχω καιρο να ασχοληθω με ASUS MOBO, θυμαμαι οτι ειχε ενα BIOS update tool (AFUDOS, σωστα...!), με το οποιο εκανες το update στο ΒIOS, ειτε online μεσω ιντερνετ, ειτε ασφαλεστερα, κατεβαζοντας πρωτα το ΒΙΟS στο πισι σου και κατοπιν μεσα απο το tool, εδινες τη διαδρομη που βρισκοταν το αρχειο του bios που κατεβασες και εκανε το update!

καποιος που εχει ASUS, μπορει να σε καθοδηγησει πιο λεπτομερως!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις ρυθμίσεις, δεν έχει η μητρική σου στο BIOS το ASUS OC Profiles ?

Ναι παιδιά έχει! Τα αποθήκευσα σε oc profile και έκανα την αναβάθμιση μέσω usb boot flash disk.

Βλέπει κανονικά τον δίσκο αλλά δεν με αφήνει να τον κάνω όλο ένα partition. Μόνο ένα partition των 2ΤΒ και τα υπόλοιπα σε άλλο partition. Πρέπει να αναβαθμίσω κανέναν driver για να με αφήσει να το κάνω ένα ή να ενεργοποιήσω ένα gpt που λέει στο diskmanagment; Θα κάνω mirroring αυτόν που είχα πάνω, στον νέο και θα κάνω τον καινούργιο κύριο δίσκο για το λειτουργικό...

EDIT:

Όλα OK παιδιά για να δει τα 3ΤΒ σαν ένα partition πρέπει να ενεργοποιήσεις το GPT...

Θα ξεκινήσω τώρα το mirroring...

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη διαδικασία του mirroring μου έβγαλε ένα μήνυμα το acronis true image ότι θα πρέπει να κάνει τον δίσκο ΜBR από GPT άρα ένα partition 2TB και τα υπόλοιπα τα άφησε unallocated. Έβγαλε ένα μήνυμα ότι μετά θα πρέπει να κάνω κάτι στο BIOS με UEFI πράγμα που δεν νομίζω να έχω στο BIOS μου και μετά από 2,5 ώρες που έκανε το mirroring είμαι τώρα σε αυτή την κατάσταση...

hddmirroring.jpg

Υπάρχει τρόπος να κάνω πάλι ένα partition των 3ΤΒ χωρίς να χάσω δεδομένα; Η τουλάχιστον να κάνω άλλο ένα partition με τα υπόλοιπα 746.52 GB;

Link to comment
Share on other sites

Κάντο και έτσι...o χώρος υπάρχει, δεν χάνεις τίποτε...

Mε κόλλησες με το mirroring, νόμιζα ότι έστηνες RAID..εννοείς ότι έκανες restore το image από το Acronis...

Το φορματ καθορίζεται από το φορμάτ του image νομίζω, οπότε εφόσον είχες κάνει MBR image σου ανασυντάσει το partition από GPT σε MBR για να σου περάσει το image....

Τσέκαρε το στο Acronis manual ή στο google....νομίζω ότι αυτό παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα με το Acronis True Image ένα ακόμα partition των 746,52GB για Storage.

Επειδή το motherboard μου είναι παλιό και δεν υποστηρίζει UEFI BOOT αναγκαστικά ο δίσκος που θα bootάρω μπορεί να είναι μέγιστο 2ΤΒ. Όταν αναβαθμίσω Motherboard (Ivy Bridge σε socket 2011)λογικά θα μπορώ να τα ενώσω σε ένα partition των 3TB...

Link to comment
Share on other sites

Κάντο και έτσι...o χώρος υπάρχει, δεν χάνεις τίποτε...

Mε κόλλησες με το mirroring, νόμιζα ότι έστηνες RAID..εννοείς ότι έκανες restore το image από το Acronis...

Το φορματ καθορίζεται από το φορμάτ του image νομίζω, οπότε εφόσον είχες κάνει MBR image σου ανασυντάσει το partition από GPT σε MBR για να σου περάσει το image....

Τσέκαρε το στο Acronis manual ή στο google....νομίζω ότι αυτό παίζει...

Βασικά δεν έκανα image. Mirroring από τον παλιό δίσκο στον άλλο. Bootαρε σε "περιβάλλον acronis" και έκανε τη διαδικασία για 2,5 περίπου ώρες...

Πολύ καλό και χρήσιμο προγραμματάκι. Για να τα έστηνα όλα από την αρχή στον καινούργιο δίσκο θα έκανα μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έκανα image. Mirroring από τον παλιό δίσκο στον άλλο. Bootαρε σε "περιβάλλον acronis" και έκανε τη διαδικασία για 2,5 περίπου ώρες...

Πολύ καλό και χρήσιμο προγραμματάκι. Για να τα έστηνα όλα από την αρχή στον καινούργιο δίσκο θα έκανα μήνες...

ΑΝ δεν κανω λαθος, mirroring γινεται σε κατασταση RAID 1, οπου εχεις 2 ιδιους δισκους και γραφουν και οι 2 τα ιδια αρχεια, για ασφαλεια δεδομενων. εκει, οταν ο ενας απο τους 2 δισκους "χτυπησει", τον αντικαθιστουμε με εναν καινουριο ΙΔΙΑΣ χωρητικοτητας και αυτοματως κανει mirroring (αντιγραφει) ολα τα δεδομενα στο νεο δισκο.

αυτο εκανες εσυ?

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ δεν κανω λαθος, mirroring γινεται σε κατασταση RAID 1, οπου εχεις 2 ιδιους δισκους και γραφουν και οι 2 τα ιδια αρχεια, για ασφαλεια δεδομενων. εκει, οταν ο ενας απο τους 2 δισκους "χτυπησει", τον αντικαθιστουμε με εναν καινουριο ΙΔΙΑΣ χωρητικοτητας και αυτοματως κανει mirroring (αντιγραφει) ολα τα δεδομενα στο νεο δισκο.

αυτο εκανες εσυ?

Όχι δεν έκανα raid1. Απλά στο Acronis True Image 2013 έχει μια λειτουργία που λέει mirror disks. Από εκεί το έκανα.

Κάνει reboot και ξεκινάει σε περιβάλλον "acronis" και κάνει ακριβές αντίγραφο του παλιού δίσκου στον καινούργιο και έχεις μετά τη διαδικασία ένα ακριβώς ίδιο περιβάλλον με το λειτουργικό τα προγράμματα τα αρχεία σου στον καινούργιο δίσκο όπως ακριβώς ήταν στον παλιό απλά είχα τον επιπλέον χώρο αφού ο καινούργιος είναι μεγαλύτερος...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έκανα raid1. Απλά στο Acronis True Image 2013 έχει μια λειτουργία που λέει mirror disks. Από εκεί το έκανα.

Κάνει reboot και ξεκινάει σε περιβάλλον "acronis" και κάνει ακριβές αντίγραφο του παλιού δίσκου στον καινούργιο και έχεις μετά τη διαδικασία ένα ακριβώς ίδιο περιβάλλον με το λειτουργικό τα προγράμματα τα αρχεία σου στον καινούργιο δίσκο όπως ακριβώς ήταν στον παλιό απλά είχα τον επιπλέον χώρο αφού ο καινούργιος είναι μεγαλύτερος...

αυτο λεγεται image..!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.