Jump to content



Πόσο ευχαριστημένοι είστε με το Galaxy Note II?  

115 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Εννοείται βρε.

Τι κάνω; Κατεβάζω odin (ποια έκδοση; ) και απλά βάζω στο PDA το αρχείο που μου έδωσες;

Χάνω δεδομένα; Γίνομαι και root έτσι;

Μάλλον δεν είσαι καλός μαθητής!...:p

Στη Βίβλο υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες για το πως να περάσεις επίσημο firmware...:)

Και το βίντεο απο πάνω είναι κατατοπιστικό!...

Και όχι, δε γίνεσαι root έτσι.Η διαδικασία για rooting είναι η ίδια αλλά με άλλο αρχείο.Και πάλι στη Βίβλο θα βρεις οδηγίες...;)

Έγινε επεξεργασία από elthis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει περάσει κανένας το τελευταίο update των 30ΜB; Από τη μέρα που το πέρασα η μπαταρία με το ζόρι μου βγάζει μιά ημέρα. Ή αυτό είναι ή καμία εφαρμογή που έβαλα τελευταία...

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος;

Τελευταία πέρασα και τα: Shadow Gun DeadZone και το Dead Trigger. Να το προκαλούν αυτά;

Έγινε και update το flipboard και το IMDB...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει περάσει κανένας το τελευταίο update των 30ΜB; Από τη μέρα που το πέρασα η μπαταρία με το ζόρι μου βγάζει μιά ημέρα. Ή αυτό είναι ή καμία εφαρμογή που έβαλα τελευταία...

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος;

Τελευταία πέρασα και τα: Shadow Gun DeadZone και το Dead Trigger. Να το προκαλούν αυτά;

Έγινε και update το flipboard και το IMDB...

Κώστα είσαι 4.1.1 ή 4.1.2?

Στη 4.1.2 έχουν αναφερθεί κάποια προβλήματα απο μερικούς χρήστες για τη διαρκεια της μπαταρίας, προς το χειρότερο.

Απο εκεί και πέρα, πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο.Προσωπικά αφαιρώ όλη τη σαβούρα της samsung, απενεργοποιω κάποιες εφαρμογες που τρέχουν συνεχεια στο παρασκήνιο και αδειάζουν μπαταρία ταχύτερα, πχ google maps-Svoice-ενημερώσεις συστήματος κτλ, έχω απενεργοποιημένες τις αυτόματες ειδοποιήσεις σε σχεδόν όλες τις εφαρμογες που έχω (έλεγξε τις ρυθμίσεις τους) και είμαι μια χαρά...:)

Έγινε επεξεργασία από elthis
Link to comment
Share on other sites

Ετοίμασα κάποια όμορφα mods που ενεργοποιούνται μέσα απο τα features του csc, όπως προσθήκη exit στο browser, μη μετατροπή sms→mms στα μηνύματα, προσθήκη συμβόλων στα κουμπιά του Samsung Keybord και άλλα...

*Απαιτεί root*

How to:

  • Με έναν root file explore (προσωπικά δουλεύω es file explorer) πηγαίνουμε στο φάκελο system/csc.
  • Βρίσκουμε το αρχείο feature.xml και το μετονομάζουμε σε feature.xml.bac (για backup καλού κακού).
  • Κάνουμε επικόλληση το αρχείο feature.xml που περιέχει τα mods και έχουμε κατεβάσει παρακάτω.
  • Πατάμε παρατεταμένα το αρχείο και στις ιδιότητες αλλάζουμε τα δικαιώματα (permissions) σε rw-r-r.
  • Κάνουμε μια επανεκκίνηση και είμαστε έτοιμοι...:)

Download:

https://www.dropbox.com/s/vznxy8h7cquro68/feature.xml

Κάποια firmwares, στο φάκελο με το csc, δεν έχουν το αρχείο feature.xml, αλλά υπάρχει το αρχείο others.xml που αντικαθιστούμε με τον ίδιο τρόπο κατεβάζοντας το παρακάτω αρχείο...:)

Download:

https://www.dropbox.com/s/8uqpetzbienycwb/others.xml

Δουλεύει σε 4.1.1 και 4.1.2

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον kkolpatz απο xda που μας άνοιξε τα μάτια...:)

Περισσότερες πληροφορίες στο original thread:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2033894

Ευχαριστω,

Ηλίας

Έγινε επεξεργασία από elthis
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!

θα προτεινα να τα εβαζες και στο βιβλος θεμα του note2 για να τα εχει και καποιος μαζεμενα

πχ τροποποιησεις

Θα το προσθέσω στο 2ο post της Βίβλου μαζί με κάποιους άλλους οδηγούς που περιμένω απο φίλους...:)

Ευχαριστω.

edit:Δυστυχώς δε μπορώ να προσθέσω κάτι στον οδηγό γιατί

α)Δεν έχω δικαίωμα τροποποίησης του 1ου post

β)Το 2ο post είναι ''πιασμένο...:)

Κάποιος mod να βοήθησει ίσως???

φοβερή δουλειά @elthis :T:

Εννοείται πως αν υπαρχει αντίστοιχο υλικό και για το Ν7000 είναι απολύτως ευπρόσδεκτο :)

Δυστυχώς δεν έχω τη συσκευή πλέον για να το δοκιμάσω να δω αν δουλεύει...:(

Δεν είναι όμως απίθανο αν υπάρχουν τα ίδια αρχεία εκεί (που πιθανόν υπάρχουν)...

Ευχαριστω...:)

Έγινε επεξεργασία από elthis
Link to comment
Share on other sites

Nillkin @ ebay. Τέλεια εφαρμογή, πολύ καλή ποιότητα και φινίρισμα και έχει και δώρο μέσα προστατευτική ζελατίνα για την οθόνη, καλή (όχι του κιλού) ζελατίνα.

Μου ήρθε σήμερα μια άσπρη Nilkin, όπως την περιέγραψε ο [MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION] από πάνω. Δεν δοκίμασα ακόμα το screen protector.

Πολύ προσεγμένη συσκευασία, γεγονός παράξενο για κινέζικο προϊόν τέτοιας τιμής. Πολύ καλή ποιότητα και εφαρμογή και γενικά όμορφη θήκη.

zflRF.jpg

dQMdL.jpg

Pm3Dp.jpg

66fyS.jpg

Στα αρνητικά είναι το grip της, το οποίο είναι σχεδόν μηδαμινό. Φοβάμαι μην μου γλιστρήσει και έπειτα δεν πιστεύω ότι η κατασκευή της θα προστατεύσει την συσκευή από μια πτώση. Έχει πολύ ωραία αίσθηση στο χέρι το υλικό, αλλά δεν...

Μέχρι να βρω κάτι καλύτερο καταλήγω στην best-buy σιλικονένια που πρότεινε ο [MENTION=129]Chosen[/MENTION]

4PE0c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα μια άσπρη Nilkin, όπως την περιέγραψε ο @TifoziF1 από πάνω. Δεν δοκίμασα ακόμα το screen protector.

Πολύ προσεγμένη συσκευασία, γεγονός παράξενο για κινέζικο προϊόν τέτοιας τιμής. Πολύ καλή ποιότητα και εφαρμογή και γενικά όμορφη θήκη.

Στα αρνητικά είναι το grip της, το οποίο είναι σχεδόν μηδαμινό. Φοβάμαι μην μου γλιστρήσει και έπειτα δεν πιστεύω ότι η κατασκευή της θα προστατεύσει την συσκευή από μια πτώση. Έχει πολύ ωραία αίσθηση στο χέρι το υλικό, αλλά δεν...

Μέχρι να βρω κάτι καλύτερο καταλήγω στην best-buy σιλικονένια που πρότεινε ο @Chosen

Ωραία η θηκούλα αλλά αφήνει ακάλυπτο το πάνω και κάτω μέρος του bezel. Αν είχα αυτή κατά την μία και μόνη ευτυχώς μέχρι τώρα πτώση θα είχε γεμίσει το bezel σημάδια!!! Οπότε για εμένα δεν κάνει για πλήρη προστασία σε πεσίματα (μακριά από εμάς!)!!!

Κώστα είσαι 4.1.1 ή 4.1.2?

Στη 4.1.2 έχουν αναφερθεί κάποια προβλήματα απο μερικούς χρήστες για τη διαρκεια της μπαταρίας, προς το χειρότερο.

Απο εκεί και πέρα, πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο.Προσωπικά αφαιρώ όλη τη σαβούρα της samsung, απενεργοποιω κάποιες εφαρμογες που τρέχουν συνεχεια στο παρασκήνιο και αδειάζουν μπαταρία ταχύτερα, πχ google maps-Svoice-ενημερώσεις συστήματος κτλ, έχω απενεργοποιημένες τις αυτόματες ειδοποιήσεις σε σχεδόν όλες τις εφαρμογες που έχω (έλεγξε τις ρυθμίσεις τους) και είμαι μια χαρά...:)

4.1.2 έχω Ηλία. Το battery drain το πααρατήρησα μετά το τελευταίο update της 4.1.2 που ήταν της τάξης των 30 και κάτι ψιλά ΜΒ...

Χθες το βράδυ έπεσα για ύπνο με μπαταρία 82% μετά από λίγο browsing με dolphin και firefox.

Το πρωί είδα το παρακάτω:

screenshots201301140724.png

Τελευταία μου έκανε update και το Dolphin Jetpack. To dolphin χωρίς το jetpack που χρησιμοποιώ χρόνια δεν μου είχε κάνει ποτέ battery drain. Αφαίρεσα αρχικά το Jetpack να δω αν είναι αυτό...

Αν κρίνω από το παραπάνω μάλλον αυτό είναι...

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4496]jerry[/MENTION] τέτοια Nillkin εννοούσα

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=I_MVdqk732g]Unboxing/Review Case Nillkin TPU Samsung Galaxy Note GT-N7000 / i9220 Portugues BR - YouTube[/ame] (απλά αυτή είναι για Νote1)

πχ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1347479

και όχι "σκληρή".

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτησις: να συγχωνεύσουμε αυτή τη συζήτηση στον οδηγό του elthis; Πολλές ερωτήσεις εδώ έχουν ήδη απαντησθεί στην Βίβλο του Note II και μου την δίνει να πηγαίνω πέρα δώθε :rubik:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια τραγική απόπειρα topic merge, κατάφερα να τα ενώσω.

Το πρόβλημα ήταν ότι το ποστ με την Βίβλο ήταν πιο νέο, οπότε χρησιμοποίησα ένα παλιότερο ποστ του elthis. Το side-effect δυστυχώς ήταν ότι χάθηκαν τα "likes", όποτε αν γουστάρετε "ξαναπεράστε" λίγο από το αρχικό ποστ :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Πετρο....πουτ@να τα κανες ολα :hehe:

περα απο την πλακα

μου βγαλε update 262MB !!

Ποιά έκδοση έχεις τώρα επάνω (πριν το update);

Έκανες την πρώτη που ήταν για 4.1.2 και την επόμενη της τάξης των 30MB;

Σου ήρθε OTA ή μέσω kies;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.