Jump to content



Import Charges@ebay.


Jerry007

Recommended Posts

Απ'οτι κατάλαβα ειναι απλά η εκτίμηση του site και θεωρώ πως βασικό ρολο παίζει και η εταιρεία (πχ ταχυδρομείο ή κάποια courier) που χρησιμοποιεί ο πωλητής για να στείλει το αντικειμενο. Προσωπικά δεν το είχα ξαναδει. Στο checkout υποθέτω δε σου ζητάει να το πληρώσεις (όπως το amazon.com) πχ, έτσι δεν ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

This amount includes applicable customs duties, taxes, brokerage and other fees. This amount is subject to change until you make payment. For additional information, see the Global Shipping Program terms and conditions

Εκτίμηση, η οποία επιβεβαιώνεται κατά το checkout, προφανώς για να γνωρίζει τον ακριβή προορισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ρε παιδιά βλέπω και εγώ αυτό το πρόγραμμα στο ebay. Στο checkout γράφει No additional import charges at delivery. Δηλαδή λογικά δεν θα πρέπει να πληρώσω κάτι επιπλέον. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ultrabook από το Αμέρικα και θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν θα μου έρθει κανένα ξαφνικό από το τελωνείο. Μην τους πληρώσω και διπλά στο τέλος. Στο checkout υποτίθεται ότι δίνεις και τα λεφτά του τελωνείου μαζί με την αξία του προιόντος αλλά και τα μεταφορικά έξοδα.

Το έχει δοκιμάσει κανείς να μας πεί?

Έχω 1250 το λάπτοπ και άλλα 50 μεταφορικά και άλλα 270 τα έξοδα τελωνείου (σε δολάρια πάντα)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τελικά έβγαλε κανένας άκρη με το τι είναι αυτό το Global Shipping Program;

Υπολογίζονται με κάποιο τρόπο τα λοιπά τυχόν έξοδα (τελωνεία, εκτελωνισμός, κτλ) και τα πληρώνεις από πριν;

Έτσι το δέμα έρχεται σε εσένα χωρίς να πληρώσεις τίποτα άλλο μετά; (στην περίπτωση που σταματήσει στο τελωνείο)

Κάτι τέτοιο κατάλαβα από την περιγραφή..

Τι γίνεται αν τα έξοδα του τελωνείου είναι περισσότερα/λιγότερα από το ποσό που πλήρωσες στο Global Shipping Program;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ξέρουν ακριβώς πόσα θα χρειαστούν για το τελωνείο

Δεν γίνεται με την Ελλάδα αυτό, γιατί πολύ απλά ούτε το ίδιο το τελωνείο δεν ξέρει τι θέλει.

Τα περισσότερα πράγματα που έχει το ebay.com σαν tools είναι για Αμερική ώπου έχουνε τα standards τους ( π.χ. shipping via USPS )

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται με την Ελλάδα αυτό, γιατί πολύ απλά ούτε το ίδιο το τελωνείο δεν ξέρει τι θέλει.

Παρόμοιο σύστημα χρησιμοποιεί το amazon.com εδώ και αρκετό καιρό - προπληρωνεις ένα ποσό πάνω στην πραγματική αξία, και μετά το τελωνείο δεν μπορεί να ζητήσει παραπάνω κατά τον εκτελωνισμο. Τουλάχιστον όχι από εσένα, σου έρχεται κατευθείαν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

παιδια το εχει χρησιμοποιησει κανεις?

 

Θελω να αγορασω ενα αντικειμενο με κοστος 44$ + 24$μεταφορικα +14 import taxes =82$

 

Καποιος αλλος πουλαει το αντικειμενο 47$ +63$ μεταφορικα με usps priority mail =110$

 

Με τον 2ο τροπο ξερω οτι το δεμα σιγουρα θα σταματησει τελωνειο(ολα τα priority τα σταματανε) αλλα λογω χαμηλης αξιας δεν θα επιβληθει επιπλεον δασμος

 

Με το 1ο τροπο τι γινεται?

 

Διαβασα οτι το ebay χρησιμοποιεi μεταφορεα για το πραγραμμα οτι κατσει και ups και usps...αν σταλει με usps δεν ανησυχω αν σταλει με ups οι αποψεις διαφερουν, ξερει κανεις τι ισχυει τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.