Jump to content


Photoshop:πλήρης αντιστροφή σε φωτογραφία


Recommended Posts

Καλημέρα.

Έφτιαξα μία φωτογραφία πάνω στην οποία θέλω να κάνω το πείραμά μου. Η φωτογραφία είναι η ακόλουθη:

post-11744-1416077002,4696_thumb.jpg

Αυτό που θέλω να κάνω με το Photoshop είναι το εξής:αντιστροφή των χρωμάτων ανάμεσα στο μαύρο background και το text. Ανεξάρτητα τί χρώμα είναι τα γράμματα (γι' αυτό έχω βάλει και πράσινο και κόκκινο), και ανεξάρτητα αν πρόκειται για απλό text ή κάποιο wordart, να το αντιστρέψω. Δηλαδή, στην παραπάνω φωτογραφία αυτό που θέλω είναι το:

"ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΔΟΚΙΜΗ Αυτό είναι ένα δοκιμαστικό image" να γίνει μαύρο (η ψιλή κόκκινη γραμμή στο "Αυτό είναι ένα δοκιμαστικό image" δε με ενδιαφέρει να διατηρηθεί - ας γίνει και αυτή μαύρη -), και το μαύρο background να γίνει λευκό. Οπότε, θα έχω κάτι σαν ένα απλό κείμενο σε λευκό χαρτί.

Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Ευχαριστώ γιά το χρόνο σας !!

Link to comment
Share on other sites

Ένας τρόπος είναι να φτιάξεις ένα layer από κάτω από την εικόνα με άσπρο background, και να δώσεις στην πάνω εικόνα Blending Mode: Luminosity.

Μετά κάνεις Image - Adjustments - Invert. Λογικά δεν θα λειτουργήσει σε όλες τις εικόνες αλλά ίσως είναι μία αρχή.

dokimh1.jpg

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι ζητάς ακριβώς.

Αναφέρεις στην αρχή ότι θέλεις "αντιστροφή των χρωμάτων ανάμεσα στο μαύρο background και το text", το οποίο μου δίνει την εντύπωση ότι θες να κάνεις αντιστροφή μόνο στο outline των γραμμάτων.

Μετά όμως αναφέρεις ότι θέλεις να γίνουν μαύρα τα γράμματα και άσπρο το background, που είναι αντιστροφή όλης της εικόνας.

Διαβάζοντας όλο μαζί, μήπως θες τα γράμματα να πάρουν το χρώμα του background και το background να πάρει το χρώμα των γραμμάτων; Γιατί σε αυτή την περίπτωση δεν είναι αντιστροφή (invert).

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας όλο μαζί, μήπως θες τα γράμματα να πάρουν το χρώμα του background και το background να πάρει το χρώμα των γραμμάτων; Γιατί σε αυτή την περίπτωση δεν είναι αντιστροφή (invert).

Όχι, δε θέλω κάτι τέτοιο. Αυτό που θέλω είναι το background να γίνει άσπρο και τα γράμματα να γίνουν μαύρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρότεινα δεν σε βοήθησε; (γίνεται και με το saturation απλά το layer με το λευκό background πρέπει να είναι από πάνω)

Πες μας που θες να το χρησιμοποιήσεις διότι δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος να κάνεις κάτι παρόμοιο (ίσως και το black & white adjustment σε βοηθήσει).

Να φανταστώ θες να το κάνεις σε εικόνες στις οποίες δεν έχεις το psd;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρότεινα δεν σε βοήθησε; (γίνεται και με το saturation απλά το layer με το λευκό background πρέπει να είναι από πάνω)

Πες μας που θες να το χρησιμοποιήσεις διότι δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος να κάνεις κάτι παρόμοιο (ίσως και το black & white adjustment σε βοηθήσει).

Να φανταστώ θες να το κάνεις σε εικόνες στις οποίες δεν έχεις το psd;

Θα το δοκιμάσω (αν τα καταφέρω με τα layer) και θα σας πω.

Για την ώρα, εκεί που θέλω να το χρησιμοποιήσω είναι στο εξής...

Παίρνω φωτογραφία το μετασχηματιστή ενός laptop, που έχει επάνω τα χαρακτηριστικά τού μετασχηματιστή, και θέλω να τα εκτυπώσω. Αντί να εκτυπώνω το μαύρο background με τους λευκούς χαρακτήρες (ή και σε κάποιους μετασχηματιστές μπορεί να υπάρχει και κάνα πρασινάκι ή κίτρινο στα χαρακτηριστικά), να κάνω αυτή την αντιστροφή. Δηλαδή, στη εικόνα που θα τραβήξω, να κάνω μαύρους όλους τους χαρακτήρες και λευκό το background.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

γεια σας μια γρηγορη χαζη ισως απαντηση αλλα εχω κολλησει πως θα κανω μια φωτο αναστροφη στο φωτοσοπ δηλαδη αν κοιταει αριστερα να κοιταει δεξια ολοκληρη χωρις περικοπη πειτε μου τα βηματα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.