Jump to content




Songoku

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι ένα βήμα πρίν αναβαθμίσω και θα ήθελα την γνώμη σας για την επιλογή!

1η Επιλογή είναι να πάω στο socket 2011 ΑΛΛΑ απ ότι βλέπω παντού δεν ακούγονται τα καλύτερα

-Intel Core i7 3820

-Gigabyte X79-UD3 (s 2011 , X79 , DDR3)

-Corsair DDR3 8GB (2x4)Kit 1600MHz Vengeance

2η Επιλογή σε 1155

-Intel Core i7 3770K (s 1155 , 3.5 GHz , 8 MB)

-mobo δεν ξέρω ακόμα θα ήθελα μια γνώμη

-Corsair DDR3 8GB (2x4)Kit 1600MHz Vengeance

θα ήθελα μια γενική άποψη, είμαι gamer , θα ΄θελα την καλύτερη επιλογή και να με κρατήσει για καιρό

+ επίσης ότι θα clockάρω

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Καλησπέρα, είμαι ένα βήμα πρίν αναβαθμίσω και θα ήθελα την γνώμη σας για την επιλογή!

1η Επιλογή είναι να πάω στο socket 2011 ΑΛΛΑ απ ότι βλέπω παντού δεν ακούγονται τα καλύτερα

-Intel Core i7 3820

-Gigabyte X79-UD3 (s 2011 , X79 , DDR3)

-Corsair DDR3 8GB (2x4)Kit 1600MHz Vengeance

2η Επιλογή σε 1155

-Intel Core i7 3770K (s 1155 , 3.5 GHz , 8 MB)

-mobo δεν ξέρω ακόμα θα ήθελα μια γνώμη

-Corsair DDR3 8GB (2x4)Kit 1600MHz Vengeance

θα ήθελα μια γενική άποψη, είμαι gamer , θα ΄θελα την καλύτερη επιλογή και να με κρατήσει για καιρό

+ επίσης ότι θα clockάρω

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ημουν απο ανεκαθεν fan της σειρας Χ της Intel αλλα με το Χ79 μας τα χαλασαν λιγο. Δεν επιτρεπεται τωρα να εχει το Ζ77 ΙΒ και το Χ79 ακομη SB.

Για εμενα πηγαινε σε Χ79 εαν θες να πας σε 6πυρηνους και 2-3 καρτες γραφικων και γενικα αν θες κατι το extreme.

Aλλιως πηγαινε σε:

3770k

Maximus V Gene

Kingston 8GB 2400MHz.

Link to comment
Share on other sites

1η Επιλογή είναι να πάω στο socket 2011 ΑΛΛΑ απ ότι βλέπω παντού δεν ακούγονται τα καλύτερα

Ούτε για τον 3770k ακούγονταν τα καλύτερα...

Αυτό που έχω παρατηρήσει στα περισσότερα topic 1155 VS 2011

των τελευταίων μηνών, είναι η επικράτηση του 2011 ώστε να μπορείς

μελλοντικά να κρατήσεις το mobo και να πας σε καλύτερο cpu.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω σκοπό να παίξω με 3 κάρτες σιγουρα, αυτή την στιγμή ειμαι με 7970 και αντε να κάνω ένα crossfire σε κανά χρόνο, το θέμα είναι ότι τα λεφτά είναι αρκετά και για τις 2 επιλογές οπότε πρέπει να το σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω βρεθει στο διλλημα σου στο παρελθον και το σκεφτηκα διεξοδικα, παρε το 2011.

Ο λογος ειναι οτι αν απομονωσουμε τους CPUs, ο 3820 ειναι καλυτερος απο τον 3770 και με χαμηλοτερη τιμη (περιεργο?) Δηλαδη παιρνεις το ιδιο πραγμα, αλλα ο 3820 εχει 2mb παραπανω cache αι ο 3770 ειναι Ivy core. Ομως η διαφορα Ivy με Sandy αποδειχτηκε πενιχρη και το χειροτερο δεν βελτιωσε το OC που ολοι περιμεναμε (για να παρεις αποκει την βελτιωση), αρα τα 2mb cache υπερκαλυπτουν κατα τη γνωμη μου τις οποιες μικροβελτιωσεις εχει ο Ivy. Και ειναι και φτηνοτερος ο 3820 οποτε...

Απο την πλευρα της πλατφορμας, απλα ανωτερο το 2011 με μια μικρη υποψια για ασυμβατοτητες με pci-e 3.0 επειδη δε το υποστηριζει 100% επισημα (δεν υπηρχε οταν βγηκαν οι Χ79).

Επειδη τα παραπανω ειναι λιγο "ψυριζω τη μαϊμου" , για να καταληξω θα πω απλα παρε το 2011 επειδη πανω κατω τα ιδια λεφτα θα βγει (αν και σε 1155 πας σε καλη μητρικη) και ιδια αποδοση θα εχει αλλα θα εχεις και ενα Upgrade path να βαλεις σε 2 χρονια εναν 6πυρηνο Ivy Bridge-E σε συμπαθητικη τιμη (τοτε), ενω με το 1155 τελειωνει τον Ιουνιο το πανηγυρι...και σαν added bonus θα νιωθεις οτι εχεις την high end πλατφορμα (ασχετα αν θα εχεις ιδιες επιδοσεις, ομως σε εναν enthusiast ειναι ευχαριστο και αυτο απο μονο του!)

Αν πας σε 1155, καντο με φτηνη μητρικη και με 3570k για να εχει νοημα κατα τη γνωμη μου!

Link to comment
Share on other sites

απο θέμα overclock τι παίζει με τον 3820? έχω μια prolimatech megahelms , να φανταστώ ότι δεν κάνει για το 2011...να βάλω κάτι φτηνό? έτσι κι αλλίως δεν θέλω να φτάσω και Θεό, θα clockάρω σε λογικά πλαίσια.

Link to comment
Share on other sites

O 3820 είναι στα πάντα χειρότερος από τον 3770k. Ότι γλιτώσεις από τον επεξεργαστή θα τα δώσεις στην πλατφόρμα (x79 πιο ακριβό από z77).

Από άποψη "επεκτασιμότητας", μιλάμε για intel. Καθώς θα πάρεις "σοβαρο" επεξεργαστή, αμφιβάλω όταν θα χρειαστεί να αλλάξεις επεξεργαστή, να μείνεις στην ίδια πλατφόρμα.

Μόνο σε περιπτώσεις πολλαπλού cf/sli θα σου συνιστούσα x79 για χρήση 4πύρηνου ι7. Ή αν για κάποιο λόγο χρειαζόσουν quad ddr3.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ουτε εβδομαδα που εστησα το καινουργιο μηχανακι..πανω κατω ειχα ιδιο συστημα με σενα(q6700@3.5, 4gb ddr-2, P5Q Deluxe) και ημουν ακριβως στο ιδιο διλλημα με σενα..αλλα κατεληξα να παω στο 1155...(ασε που x79-ud3 και 3820 βγαιναν κανενα 120 ευρω παραπανω - διαφορα που δεν αξιζει για την αποδοση του 2011 - σε σχεση παντα με τον 3570k και την z77x-ud3h)

Οσο για την megahalems με ενα mounting kit θα κανεις δουλεια..

Ο μονος λογος που σκεφτομουν το 2011 ηταν το να κρατησω το mobo και να αλλαξω cpu οταν σκασουνε μυτη οι καινουργιοι..:T:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με αυτά που ακούω ο μόνος λόγος για να πάω στο 2011 είναι να αλλάξω επεξεργαστή κάποια στιγμή όταν σκάσουν οι καινούριοι.Κάποια πρόταση για mobo σε 1155?

Ευχαριστώ για τα reply

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω το παρακατω συστημα της υπογραφης.ειναι τσαμπα λεφτα καλύτερα 1155 με εναν 3770 θα εισαι τρικαλα οχι απλα καλα.δεν υπαρχει παιχνίδι κατα την γνωμη μου να διαχείριζεται 6 πυρηνες ακομα...τωρα οτι θες κανεις.για 1155 πας σε mobo asus maximus extreme αλλιώς σε asus sabertooth.αυτη ειναι η αποψη μου

Link to comment
Share on other sites

Ο 3770 είναι το ίδιο με ένα 3820-200Mhz.Δλδ ο 3770 στα 4.5ghz και ο 3820 στα 4.7ghz.

Μπορεί δλδ ο 3770 να είναι λίγο καλύτερος σε 1-1 σύγκριση αλλά...

1)Με το x79 μπορείς να αναβαθμίσεις και να είσαι και πολύ καλύτερος από οτιδήποτε, μελλοντικά με τους καινούριους επεξεργαστές.

2)Με τον 3770 δε θα μπορείς να κλοκάρεις το ίδιο λόγο του θερμικού προβλήματος που έχει και κατ' επέκταση θερμοκρασιών.Οπότε κλοκάρωντας τον 3820 λίγο παραπάνω θα είσαι μία η άλλη αν όχι και καλύτερα.

3)Με X79 έχεις και quad channel...καλύτερα από dual.

Δες υπογραφή...

:yu:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε και απο εμενα +1 για 3820.

Οπως σου λενε και οι αλλοι και εγω επελεξα χ79 για τους λογους επεκτασιμότητας. Δηλαδη να μην ξανα δινω λεφτα σε 2 χρονια για καινουργια μητρικη. Βεβαια μπορει να βγει η ιντελ και να πει δεν βγαζουμε ΙΒ για χ79 ολα ειναι πιθανα.

Για χρηση gaming και οι δυο επεξεργαστες ειναι υπερβολη οποτε το ποιος ειναι πιο γρηγορος μην σε ανησυχει και τοσο. Για να λεμε και την αληθεια ομως ο 3770κ ειναι σαφως καλυτερος.

Απλα απ' οτι βλεπω εχεις καρτα γραφικων που μπορει να λειτουργισει με pci-x3 και ο 3820 αυτη την στιγμη δεν υποστιριζει.

Εγω συγκεριμενα δεν το εχω τεσταρει αλλα νομιζω οτι η διαφορα απο x2 σε x3 ειναι καθαρα θεμα μαρκετινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω Χ79. Οχι γιατι ειναι πιο τελευταίο. Αλλα ετσι που αλλάζει τα chipset η Intel δεν συμφέρει.

i7 3820 (και who facking cares ποσο 2%-5% ειναι χειρότερος απο 3770Κ σε real use. Οχι στα αζωτα και στα πλουτώνια. Εξαλλου εχει 10ΜΒ Cache και Quad channel)

Αυτο ομως αλλάζει αμα bencho τρυγυρίζεις ολη μέρα η θες να πιάσεις νούμερα. Στα 4.5 μια χαρά δουλευει και ο 3820

AsRock X79 Xtreme 4 η Gigabyte X79 UD3 (229€ - 215 €)

4x4GB 16GB 2400 (150€) Trident X ή 4x8 32GB Trident X 2400 (280€). Στην τελική χαλαρώνεις τα timings τους λίγο και παίζεις και σε 2600.

Πολλά λ7 οι Dominator Platinum και οταν σκάσουν οι DDR4 θα πουλιούνται για στραγάλια. Vengeance γιατι ? Αφού θα στήσεις νεο μηχάνημα πηγαινε σε 2133 το λιγότερο. Οι διαφορές σε τιμή ειναι μικρές.

Σε καθημερινή χρήση και στα παιχνίδια δεν θα δεις καμια διαφορά ειναι η αλήθεια ειτε πας σε βαρβάτο Ζ77 (που δεν στο προτείνω - σε 3 μήνες βγαίνει Z87 Haswell) ειτε σε X79.

Ισως να δεις διαφορά σε FPS αν παίξεις με 2 κάρτες στο X79 και αυτή θα ειναι αναλόγως του παιχνιδιού και των καρτών λόγω dual x16.

Σε Ζ77 πας σε Asus Maximus/Saber η σε ΑsRock Xtreme/Formula. Υπολόγιζε κι εκεί 235€ + για μια αξιοπρεπή μητρικόνα.

Επίσης ειναι μετρημένες στα δαχτυλα οι Χ79 που παίζουν 3x16 η 4x16 στα γραφικα.

Εκτός αν θες να δώσεις 500€ + για μητρική και 2000€ για κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω τα περι bandwidth ειναι θεμα μαρκετινκ προς το παρον.εχω 2 gtx 690 ειτε σε pci x3 ειτε σε pci x2 το ιδιο ειναι επεσα θύμα μαρκετινκ:haha:

Φιλε azazil1190 σε benchmarks σκοραρουν το ιδιο?. Επειδη λες οτι εχεις 2 καρτες μηπως δεν μπορει να τις τρεχει και τις δυο με full bandwidth.

Sorry για το οφ τοπικ απλα ημουν περιεργος.

Link to comment
Share on other sites

Songoku απλα μην κανεις το λαθος και ολο λες να περιμενω για το επομενο γιατι παντα κατι βγαινει.

Παρε αυτο που ειναι πιο οικονομικο ετσι κι αλλιως οτι και να παρεις σε 3 χρονια θα ειναι κατσαρολα παντα ετσι ηταν και θα ειναι δεν αξιζει να σκας λεφτα για τοπ cpu και μητρικες. Δηλαδη θελω να πω αν τωρα δωσεις 2000 για πισι και εγω παρω ενα μετριο ι5 ενω εσυ τον 3770 σε 2 χρονια με τα λεφτα που θα μου ειχαν περισσέψει ξαναπερνω ενα μετριο και θα ειναι καλυτερος απο τον 3770 αν με καταλαβαινεις. Εκτος αν εχεις κασερι στην τσεπι τοτε αλλαζει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε azazil1190 σε benchmarks σκοραρουν το ιδιο?. Επειδη λες οτι εχεις 2 καρτες μηπως δεν μπορει να τις τρεχει και τις δυο με full bandwidth.

Sorry για το οφ τοπικ απλα ημουν περιεργος.

απλα στα παιχνιδια δεν εχς δει διαφορες.η μια εισαι επανω σε ενα 1366 και η αλλη σε 2011.παντος αυριο που 8α εχω χρονο τηα τρεξω ενα 3d mark να δω διαφορες στα graphics score και ενημερωνω

Link to comment
Share on other sites

Oxi οχι ίσα ίσα επειδή τα χρήματα είναι περιορισμένα θέλω κάτι πρόσφατο, καλό και να μπορώ να το clockάρω, και φυσικά να με κρατήσει περίπου μια 3ετία.

Μέχρι στιγμής το 1155 φαινεται να είναι η πιο σωστή λύση , απλά αυτό που με κολάει είναι ότι είναι μια πιό παλιά τεχνολογία η οποία ναι μέν είναι εξίσου καλή με την τωρινή.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

απλα στα παιχνιδια δεν εχς δει διαφορες.η μια εισαι επανω σε ενα 1366 και η αλλη σε 2011.παντος αυριο που 8α εχω χρονο τηα τρεξω ενα 3d mark να δω διαφορες στα graphics score και ενημερωνω

Ωραιος εγω θα σου προτεινα να τρεξεις το ιδιο benchmark μονο με μια καρτα μια φορα σε χ2 και μια χ3, διοτι με τις 2 μπερδευει λιγο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.