Jump to content



GeForce Titan coming end of February!?!?


Staba

Recommended Posts

Έλα έλα μην κάνεις έτσι... εσύ το ξεκίνησες :whip:

ετσι να του τα λες γιατι μαλλον τα ξεχναει αχαχαχαχα.Αντε καλοριζικες ρε συ!Να σου πω 8ελω να μου κανεις δωρο το mouse pad αχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 884
  • Created
  • Last Reply

Εχει περάσει ήδη 1 μηνας απο τότε που βγήκε ο τιτάνας. Η nvidia δεν φαινεται να ασχολείται ιδιαίτερα με το θέμα του throttling. Για μια τεχνολογία όπως ο Kepler που κυκλοφορεί εδώ και 1 χρόνο, αν ήταν να το λύσει το θέμα θα είχε κυκλοφορήσει σωστούς οδηγούς. Το τσιπάκι το ξέρει εδώ και καιρό δεν το ανακάλυψε τώρα για να ψάχνεται ένα μήνα...προφανώς δεν θα ασχοληθεί και επειδή είναι θέμα hardware δεν νομίζω να λύνεται με οδηγούς.BIOS θέλει και δεν θυμάμαι σε καμιά κάρτα να έχει δωθεί αναβάθμιση bios.

Μέχρι τώρα οι κάρτες παιζουν 60-70 βαθμούς LOAD σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 23-26, για να δώ καλοκαιράκι με θερμοκρασίες 34-40 τι throttling θα πέσει!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει περάσει ήδη 1 μηνας απο τότε που βγήκε ο τιτάνας. Η nvidia δεν φαινεται να ασχολείται ιδιαίτερα με το θέμα του throttling. Για μια τεχνολογία όπως ο Kepler που κυκλοφορεί εδώ και 1 χρόνο, αν ήταν να το λύσει το θέμα θα είχε κυκλοφορήσει σωστούς οδηγούς. Το τσιπάκι το ξέρει εδώ και καιρό δεν το ανακάλυψε τώρα για να ψάχνεται ένα μήνα...προφανώς δεν θα ασχοληθεί και επειδή είναι θέμα hardware δεν νομίζω να λύνεται με οδηγούς.BIOS θέλει και δεν θυμάμαι σε καμιά κάρτα να έχει δωθεί αναβάθμιση bios.

Μέχρι τώρα οι κάρτες παιζουν 60-70 βαθμούς LOAD σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 23-26, για να δώ καλοκαιράκι με θερμοκρασίες 34-40 τι throttling θα πέσει!!

Ε με αυτο που κανουν αναγκαζουν οσους εχουν παρει να ψαχτουν για custom bios η να τις βαλουν να δουλεψουν σε νερο:whip:

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστη έκπληξη σήμερα απο το Eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής. Ηρθαν τα μπλοκ, εγκατάσταση απο Πέμπτη λόγο φόρτου εργασίας και ενός αδερφού που δεν λέει να αφήσει τη dota 2 με τπτ. :nerd:

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα εχει δικό του μόνο για dota αλλα το εχει σπίτι του και τώρα που ειναι εδώ πρέπει να κάνω άκρη. Μετα το Πάσχα που θα φύγει θα ηρεμήσω.

Aν ειναι μεγαλος αδεφος.....οκ αν ειναι ο μικρος καντον περα αχαχαχα η μυησε τον σε παιχνιδια δικα σου

Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρότερος σε ηλικία αλλα δεν μπορω να τον κάνω άκρη, ειναι νιντζα.:ph34r: κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω τους ειδήμονες, πήγα να βγάλω την ψυκτρα χτες απο την κάρτα αλλα είχε κάτι βίλες με εξαγωνα αστέρια πολυ μικρά 1-2 mm πως το ζητάω αυτο το πράμα για να μην κουβαλάω τον Τιτάνα μαζί. Επίσης αν θυμάμαι καλά όταν η κάρτα είναι idle τα ρολόγια και το ρεύμα δεν έπρεπε να πέφτουν? αυτό γινόταν τουλάχιστον στην 580 που είχα και το έβλεπα στο gpu tweak της asus. Τώρα με το afterburner μένουν σταθερά και γιαυτό νομίζω μου σηκώνει θερμοκρασία, και το κάνει και στην 580 αυτό 42 βαθμούς idle.

Link to comment
Share on other sites

βίδες με αστεράκι (εξαγωνικό) λέγεται TORX

https://www.google.gr/search?q=torx+screwdriver&safe=off&rlz=1C1CHMO_elGR497GR497&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=bOqAUbX4H8qRtAb0roCwDg&ved=0CDwQsAQ&biw=1280&bih=909

όσο για το μέγεθος....πήγαινε με την gpu στα χέρια :p

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν θυμάμαι καλά όταν η κάρτα είναι idle τα ρολόγια και το ρεύμα δεν έπρεπε να πέφτουν? αυτό γινόταν τουλάχιστον στην 580 που είχα και το έβλεπα στο gpu tweak της asus. Τώρα με το afterburner μένουν σταθερά και γιαυτό νομίζω μου σηκώνει θερμοκρασία, και το κάνει και στην 580 αυτό 42 βαθμούς idle.

Σε idle πεφτει στα 324mhz o πυρηνας.

Εχεις βαλει adaptive στο πανελ της nvidia?

Link to comment
Share on other sites

Τπτ, εξακολουθεί να έχει τα ρολόγια στα 836. Θα βάλω πάλι το gpu tweak η το precision και θα δω.

Το έφτιαξα. Τελικά για κάποιο λόγο το Afterburner κρατάει τα ρολόγια ψηλά ακόμα και idle.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρότερος σε ηλικία αλλα δεν μπορω να τον κάνω άκρη, ειναι νιντζα.:ph34r: κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω τους ειδήμονες, πήγα να βγάλω την ψυκτρα χτες απο την κάρτα αλλα είχε κάτι βίλες με εξαγωνα αστέρια πολυ μικρά 1-2 mm πως το ζητάω αυτο το πράμα για να μην κουβαλάω τον Τιτάνα μαζί. Επίσης αν θυμάμαι καλά όταν η κάρτα είναι idle τα ρολόγια και το ρεύμα δεν έπρεπε να πέφτουν? αυτό γινόταν τουλάχιστον στην 580 που είχα και το έβλεπα στο gpu tweak της asus. Τώρα με το afterburner μένουν σταθερά και γιαυτό νομίζω μου σηκώνει θερμοκρασία, και το κάνει και στην 580 αυτό 42 βαθμούς idle.

T6 ή torx 6 είναι το μέγεθος. Συνήθως τα παίρνεις σε σετ οπότε κοίτα να έχει το 6 μέσα....πρέπει να είσαι ο μόνος με Τ6 που πέτυχα μέχρι τώρα. πώς πάει από throtle, boost, max clocks σε σχέση με τις άλλες εδώ μέσα? .torx είχε όταν πρωτοεμφανίστηκε η Τitan, η πρώτη παρτίδα. Δεν σημαίνει κάτι αυτό. απλά το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχει 2 είδη βιδών. Αυτές που κρατάνε την ψήκτρα οι μεγάλες είναι σταυροκατσάβιδο και οι μικρές είναι με torx. Δεν έχω κάνει oc ακόμα λόγω θερμοκρασιών, άλλα μετά τις γιορτές που θα φύγει ο αδερφός και θα έχω την ησυχία μου να βάλω τα μπλοκ θα δω τι και πως. Πάντως για λίγο που έκανα κάτι τα κράταγε κανονικά τα ρολόγια, βεβαία είναι sli, μπορεί η καθεμιά μόνη της να κάνει throttling άλλα δεν θα παίξει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

NVIDIA GeForce GTX 780 Won't be $500 Cheap: Report

"Pricing of the GeForce GTX 780 could be closer to that of the GeForce GTX TITAN"

Το μυστήριο με την 780 συνεχίζεται. Το ανησυχητικό ( το χα πει και παλιότερα) είναι οτι βλέπω τιμολογιακή πολιτική προς τα πάνω...Δηλαδή όταν βγάλει το Volta (2014-2015) πόσο θα το κοστολογήσει 2000$???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.