Jump to content



Μαθήματα φωτογραφίας στη Θεσσαλονίκη;


Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό βρίσκω πολλές διαφημιστικές αφίσες στη Θεσσαλονίκη σχετικά με μαθήματα ψηφιακής φωτογραφίας για πρωτάρηδες ή και προχωρημένους. Αξίζει να πάει ένας αρχάριος όπως εγώ; Όσοι έχετε παρακολουθήσει σχετικά σεμινάρια μάθατε κάτι ή ούτε τα κριτήρια με τα οποία επιλέγουμε τη φωτογραφική μας μηχανή σάς έχουν διδάξει; Αν πράγματι αξίζουν αυτά τα σεμινάρια, σε ποιες σχολές να απευθυνθώ;

Link to comment
Share on other sites

imo δεν αξιζει...

Photography Tips | Beginner Photography | FroKnowsPhoto - Jared Polin

Digital Photography Tips: Digital Photography School

κλπ

Το ποιο σημαντικο, διαβασε το manual της φωτογραφικής σου και βγες εξω να βγαλεις φωτογραφίες... (γνωριζοντας τα βασικα περι iso-shutter speed-aperture)

Link to comment
Share on other sites

imo δεν αξιζει...

Photography Tips | Beginner Photography | FroKnowsPhoto - Jared Polin

Digital Photography Tips: Digital Photography School

κλπ

Το ποιο σημαντικο, διαβασε το manual της φωτογραφικής σου και βγες εξω να βγαλεις φωτογραφίες... (γνωριζοντας τα βασικα περι iso-shutter speed-aperture)

Ε οχι και του βλακα του αφρο οτι να ναι λεει τι να μαθει απο τον τυπο...

@ΣτοΠαράΠέντε τι μηχανη εχεις?

ξεκινα απο εδω...

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=35188.0

Link to comment
Share on other sites

Όντως το παν είναι να βγεις έξω και να βγάλεις φωτογραφίες αλλά όχι ότι ένα καλό σεμινάριο δεν βοηθά.

Εγώ έχω παρακολουθήσει τα (σχεδόν δωρεάν, 10ε) σεμινάρια από τον Φωτογραφικό Τομέα του Πολιτιστικού Ομίλου Φοιτητών Πανεπιστημίου Αθηνών και μπορώ να πω ότι με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ.

Επίσης μην περιμένεις να πας σε κάποιο μάθημα και να σου πουν τι μηχανή να αγοράσεις ή ποια είναι η καλύτερη.. δεν παίζει..

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά μπορείς να τα μάθεις και μόνος σου αυτή είναι η αλήθεια αλλά την κριτική σε δικές σου αλλά και σε γνώστες φωτογραφίες από έναν επαγγελματία φωτογράφο δύσκολα θα το βρεις στο ιντερνετ (κυρίως για το κάδρο , τις γραμμές κτλ)

Τέλος πέρα από το να βγεις έξω και να τραβάς φωτογραφίες πολύ καλό θα ήταν να κάτσεις και να δεις την δουλεία καλών φωτογράφων. Στην αρχή δεν είναι κακό να προσπαθήσεις να αντιγράψεις κάποιους από αυτούς, μόνο έτσι θα μάθεις. Magnum Photos Home

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναλογα τα μαθηματα, το γενικο βγες εξω και βγαλε φωτογραφιες ναι μεν θα σε βοηθησει αλλα κατα την γνωμη μου αν δεν κατσεις να δεις ο ιδιος φωτογραφιες αλλων, να διαβασεις λιγο παραπανω για συνθεση,τεχνικα κλπ δεν θα δεις βελτιωση.

Εγω εβγαζα φωτογραφιες 3 χρονια περιπου, οχι τοσο εντατικα αλλα εβγαζα βλεποντας διαφορους φωτογραφους στο internet (deviantart, flickr) για να παιρνω ιδεες.

Φετος ειδα κατι σεμιναρια σε εναν δημο κοντα στην περιοχη μου οπου ηταν και ψιλογνωστα απο οτι καταλαβα. Ειχε 3 ωρες καθε βδομαδα οπου τις πρωτες 2 μας εκανε κλασσικους φωτογραφους και μετα πηγαιναμε σε καποια τεχνικα θεματα. Σαν πρωτο μαθημα μας εκανε τον Bresson, με το που αρχισα και εβλεπα εικονες του ειδα οτι τοποθετουσε πολυ εξυπνα τον ανθρωπο μεσα σε διαφορες σκηνες σε φωτογραφια δρομου οπου συνηθως εγω τον παραμελουσα αρκετα στις φωτογραφιες που εβγαζα. Σιγα σιγα μετα απο λιγο καιρο παρατηρω οτι εχω αρχισει να βλεπω με αλλο ματι καποιες φωτογραφιες που πιο παλια τις θεωρουσα δηθεν, ψευτοψαγμενες κλπ βλεπω δηλαδη καποια πραγματα οπου ενω πριν τα προσπερνουσα τωρα μου τραβανε την προσοχη.

Γενικα εγω νομιζω οτι παιζει μεγαλο ρολο να δει καποιος φωτογραφιες απο καποιους παλαιοτερους φωτογραφους οπου ηταν πρωτοποροι στην εποχη τους καθως και να παρακολουθησει καποια μαθηματα (εφοσον ειναι τα σωστα και οχι απλα καποια για να σου παρουν τα ευρω).

Link to comment
Share on other sites

Από 1/2 ξεκινά μαθήματα ο ΣΚΕΤΒΕ στη γειτονιά μου, αλλά δεν έχω χρόνο γιατί σκέφτομαι να δοκιμάσω για πανελλαδικές και πηγαίνω τα ζώα μου αργά. Αξίζει ο συγκεκριμένος σύλλογος;

http://sketbe.blogspot.gr/

Εδώ είναι το πρόγραμμα των χειμερινών μαθημάτων του ΣΚΕΤΒΕ:

http://newsedu.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3239:--2012-2013-----&catid=87:2011-09-14-17-47-45&Itemid=125

150 ευρώ είναι καλή τιμή, αρκεί να αξίζουν τα μαθήματα.

Snik, σε ποιο δήμο αναφέρεσαι. Στη Θεσσαλονίκη; Πόσο κόστισαν;

Την ίδια περίοδο παραδίδει σεμινάρια και η KONTAKT:

http://contactspace.wordpress.com/2012/10/23/%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%83-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B1%CF%83/

Έχουν σεμινάρια ΚΑΙ για κιν/φο:

http://contactspace.wordpress.com/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%B1-workshops/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%85/

Και πώς θα μάθουμε πώς να επιλέγουμε καλές μηχανές;

Ακόμη δεν έχω αποφασίσει τι φωτογραφική να αγοράσω. Θα χρειαστεί να δαπανήσω τουλάχιστον 500 ευρώ, αλλά θέλω να ξεκινήσω και μαθήματα ακουστικής/ηλεκτρικής κιθάρας και δεν έχω την οικονομική ευχέρεια για τόσα έξοδα. Γαι την ώρα αρκούμαι με μια PANASONIC LUMIX HD MOVIE 14.1 MP.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4773]ΣτοΠαράΠέντε[/MENTION] τα μαθηματα δεν ηταν στην Θεσσαλονικη αλλα στην Αθηνα και συγκεκριμενα στον Δημο Ν. Ηρακλειου (Φαος). Σαν κοστος ειχε μονο 50 ευρω της εγγραφης που ηταν κυριως για να αγορασουν τα χημικα που χρησιμοποιουμε στον σκοτεινο θαλαμο.

Link to comment
Share on other sites

Τυχερέ! Έπρεπε να το φανταστώ. Μόνο στην Αθήνα θα αναλάμβανε τέτοια πρωτοβουλία ένας Δήμος. Η Θεσ/νίκη δεν είχε ποτέ αξιόλογη τοπική διοίκηση. Τα μαθήματα ήταν για έντυπη φωτογραφία; Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι η ψηφιακή, καθώς μπορείς να χειριστείς όπως θέλεις την εικόνα σε ψηφιακή μορφή. Δεν ξέρω αν μπορείς να μεγεθύνεις ή να μικρύνεις όσο θες το μέγεθος ή να μεταβάλλεις την ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα προγράμματα σπουδών για φωτογραφία, σκηνοθεσία κτλ σε ιδιωτικά ΙΕΚ αξίζουν; Πολλά από αυτά οδηγούν σε προπτυχιακές σπουδές σε ιδιωτικά παν/μια στην Ελλάδα. Για ποιο λόγο είναι μόνο 4-5 ώρες την ημέρα τα μαθήματα και η φοίτηση διαρκεί 2 χρόνια; Παλιά ένα δεν ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζουν ολα. Εξαρταται σε τι επιπεδο εισαι τωρα βεβαια και που θες να φτασεις και για πιο λογο(χομπι; Επαγγελμα:). Το ESP - , , , , , , , , , e-Learning, , Photoshop, Video, Web Design, ειναι καλο ας πουμε αλλα και πολυ ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να πας μια βολτα απο τα σεμιναρια να κοψεις κινηση .Μπορει απο φωτογραφια να μην μαθεις περισσοτερα απο οτι λενε τα παραπανω λινκς αλλα σιγουρα εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να γνωρισεις κανα γκομενακι :p

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να πας μια βολτα απο τα σεμιναρια να κοψεις κινηση .Μπορει απο φωτογραφια να μην μαθεις περισσοτερα απο οτι λενε τα παραπανω λινκς αλλα σιγουρα εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να γνωρισεις κανα γκομενακι :p

Μπα, πάνε και γυναίκες τώρα; Εκσυγχρονίστηκαν οι Ελληνίδες; Εκτός από ανοιχτοποδαρούσες και καλλυντικοφανατικές, άρχισαν να ασχολούνται με την τεχνολογία και την επιστήμη; Κρίμα που δε θα ζήσω να δω γυναίκα πιλότο σε ελληνικό πολιτικό αεροπλάνο. Στην πολεμική ξέρω ότι περνάνα, αλλά λόγω των σωματικών καταπονήσεων που δέχεται το σώμα από τα πολλά g, δεν τις αφήνουν να πετάξουν, εκτός κι αν άλλαξαν τα πράγματα. Αναρωτιέμαι τι ύψος πρέπει να έχουν, δεδομένου ότι για τους άνδρες το όριο είναι 1,90. Τεσπα, ξέφυγα από το θέμα. Θα κάνω μια βολτούλα στα ΙΕΚ με σπουδές στη φωτογραφία. Πάντως γνωστός της μητέρας μου εργάζεται ως καθηγητής στο τμήμα 3D ιδιωτικού ΙΕΚ και τής είπε ότι εκ των πραγμάτων είναι υποχρεωμένοι να κάνουν καλή δουλειά. Μάλιστα μού πρότεινε να εγγραφώ στο εν λόγω πρόγραμμα σπουδών, αλλά είναι 3 χρόνια η φοίτηση και δεν ξέρω τίποτα από προγραμματισμό ή παραγωγή ταινιών μέσω Η/Υ. Δεν ξέρω καν αν πρέπει κάποιος να είναι προγραμματιστής ή γραφίστας για να το παρακολουθήσει. Έχω να λιώσω σόλες στο ψάξιμο από βδομάδα. Ήδη η φετινή χρονιά πήγε χαμένη χωρίς να κάνω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζουν ολα. Εξαρταται σε τι επιπεδο εισαι τωρα βεβαια και που θες να φτασεις και για πιο λογο(χομπι; Επαγγελμα:). Το ESP - , , , , , , , , , e-Learning, , Photoshop, Video, Web Design, ειναι καλο ας πουμε αλλα και πολυ ακριβο.

Καλά που μού το θύμισες κι αυτό! Το πρόγραμμα από απόσταση είναι και για αρχάριους; Κάνουμε και τις 5 ενότητες; Παίρνουμε κάποιο δίπλωμα ή δεν αναγνωρίζεται κανένα δικαίωμα; Καλό θα ήταν να επισκεφτώ τη σχολή. Μια φίλη μου σπουδάζει Δημοσιογραφία στο Ακμή και πληρώνει γύρω στις 3.000 ευρώ/έτος. Πόσο πιο ακριβό να είναι το ESP; Αν με βολεύουν οι ώρες και τα δίδακτρα, θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι για Θεσσαλονίκη, αλλά μιας και είναι σχετικό με μαθήματα φωτογραφίας..

Online Πακέτα Εκμάθησης (από €29) Digital SLR Photography για Αρχάριους και Προχωρημένους

Αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην αξίζει; Η τεχνολογία DSLR γίνεται ολοένα και πιο ευρέως διαδεδομένη. Η SAE ξεκίνησε σεμινάρια σκηνοθεσίας με τη χρήση των εν λόγω καμερών:

DSLR Film Making - SAE Athens

Καλά, οι ιδιωτικές σχολές τα σπάνε! Μακάρι να μην είχα ασχοληθεί ΠΟΤΕ με τη δημόσια τριτοβάθμια. Έφαγα πάνω από 100.000 ευρώ σε φροντιστήρια, διαμονή και διατροφή (συν ό,τι χρειαζόμουν για τη σχολή) και αποτέλεσμα ΜΗΔΕΝ. Και τώρα βλέπω τους αποφοίτους των ΙΕΚ να βγάζουν έστω και 700 ευρώ το μήνα, αλλά τα βγάζουν. Ένας γνωστός μου έκανε μαθήματα φωτογραφίας από το τμήμα Αρχιτεκτονικής του ΑΠΘ (δεν ξέρω αν ήταν δωρεάν, αλλά πάντως είχε την γκόμενα που τον ενημέρωσε), συνέχισε σε αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών σε ΙΕΚ και τώρα βγάζει τουλάχιστον 500-700 ευρώ το μήνα μόνο ως φωτογράφος, συν όσα παίρνει από τις σπουδές του στο ΑΠΘ. Τελικά, αν έχεις κάτι μεράκι, προκόβεις. Κάτι άσχετο; για να ασχοληθεί κανείς με κινούμενα σχέδια (όχι 3D), όπως οι Ιάπωνες, πού πρέπει να σπουδάσει; Είναι απαραίτητο να έχει καλό χέρι; Πλέον τα anime γίνονται και στον Η/Υ, ενώ παλιά τα έκαναν στο χέρι. Καλό το 3D, αλλά Miyazaki δε γίνεσαι με την τρισδιάστατη τεχνολογία. Και τα manga τι είδους σπουδές απαιτούν: γραφιστική ή καλών τεχνών; Εντάξει, δεν περιμένω να διδάσκεται η ιαπωνική τεχνοτροπία στην Ελλάδα, αν και νομίζω ότι στην Καλών Τεχνών του ΑΠΘ υφίσταται ως μάθημα. Πάντως στο ΑΚΜΗ υπάρχει η ειδικότητα του σκιτσογράφου, που ασχολείται με το κινούμενο σχέδιο, αλλά δεν ξέρω τι λέει ή αν καλύπτει τις ανάγκες μου:

http://www.iek-akmi.gr/tomeis/efarmosmenes-texnes/eikonografos-skitsografos

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και προπτυχιακές σπουδές στη φωτογραφία!

Πτυχίο γραφιστικής, φωτογραφίας, διακόσμησης, animation - AAS College

http://www.intergraphics.gr/index.php/el/fotografia-video-art.html

Αυτό είναι μόνο στην Αθήνα:

http://www.leica-academy.gr/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.