Jump to content



Sophie's Choice: Ποιό είναι το ιδανικό μέγεθος (κουτιού - μητρικής);


Recommended Posts

Καλημέρα φίλες μου,

Θα ήθελα να μπούμε στα βαθιά (ή όχι - θα εξαρτηθεί από τις απαντήσεις σας) και να μιλήσουμε για το ιδανικό μέγεθος.

Έχω που λέτε - χρόνια τώρα - έναν Core2Duo 8400 με τα 6 γίγα DDR2 του και τα όλα του.

Η χρήση του PC είναι "μόνο" 20-25% games και το υπόλοιπο περιλαμβάνει net (με 50 tabs ανοιχτά), Office/productivity stuff, programming + αρκετά virtual machines με linuxάκια. Συχνά, δε, όλα αυτά τρέχουν ταυτόχρονα.

O βετεράνος πλέον χτυπάει συνέχεια κάτι 100άρια στο utilization του CPU (μαζί και τα νεύρα μου), οπότε λέω να αναβαθμιστώ.

Από το υπάρχον σύστημα θα κρατήσω σίγουρα PSU (Corsair VX550) και GPU (Sapphire HD6870).

Η λογική λέει ότι επειδή είναι δύσκολες εποχές, έχω να παντρέψω κι ένα SLN (αν δεν ξέρετε τι είναι το SLN, σας ζηλεύω), καλό θα ήταν να κρατήσω χαμηλά το κόστος της αναβάθμισης.

Άρα, εκτός από PSU + GPU, κρατάω και το κουτάκι (Coolermaster CM690) και πάω, κλασικά, σε ATX μητρικούλα. Έχω ήδη παραγγείλει κάτι silent ανεμιστήρες (ακούς [MENTION=119]Samael[/MENTION]???), θα φτιάξω και τα καλωδιάκια λίγο, θα το ξεσκονίσω.. Θα ανανεωθεί η σχέση μας τέλος πάντων!

Η σύνθεση που έχω στο μυαλό μου σε τέτοια περίπτωση δεν είναι κάτι πρωτότυπο...

i5-3570K, Ζ77 mobo (π.χ. Gigabyte Z77X-D3H), 8GB 1600 μνημούλες.

Για ψύξη έλεγα για κάτι σε Corsair H80i, ενώ δίσκος υπάρχει ήδη (ένας Plextor M5 Pro που περιμένει στο κουτί του).

Λίγο κλοκάρισμα για το καλό, λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και το αγόρι μου και είμαστε ΟΚ.

Το θέμα είναι ότι με τρώει λίγο ο..πώλος μου, να αλλάξω form factor.

Το CM690 μου φαίνεται πλέον τεράστιο για τις ανάγκες μου, ενώ δεν περρισσεύει ο χώρος στο γραφείο οπότε το έχω στα πόδια μου.

Αυτή είναι η επίσημη δικαιολογία. Η πραγματικότητα είναι ότι γουστάρω πολύ κάτι προσεγμένα mini-ITX κουτάκια όπως τα BitFenix Prodigy και Fractal Design Node 304.

To πρώτο μου αρέσει πολύ εμφανισιακά αλλά, αντικειμενικά, είναι μεγάλο για mITX και τείνω περισσότερο προς το δεύτερο που, ΟΚ, δεν έχει την ίδια "μούρη", αλλά είναι πολύ πιο μαζεμένο σε διαστάσεις.

Κι άντε, τα extra χρήματα για κουτί τα δίνεις γιατί...είναι ανάγκη! Έλα όμως που και η μητρική θα πρέπει να επιλεγεί κατάλληλα...

Άρα π.χ. η Gigabyte Z77X θα πρέπει να γίνει Z77N (mITX). Χάνεις θύρες κλπ - που το αντέχω προσωπικά - αλλά χάνεις και αρκετό overclocking potential αφού σε κάποια boards δε μπορείς να δώσεις ρεύμα με τίποτα (με εξαιρέσεις: για κάποια mITX boards όπως η ASUS P8Z77-Ι διαβάζω καλά λόγια και στον τομέα αυτό).

Άρα, με δεδομένη και τη χρήση του PC που δεν αφορά τόσο games, μήπως παύει να έχει νόημα η αγορά του 3570Κ και είναι προτιμότερο να δει κάποιος την αγορά ενός H77 mITX mobo και με τα ρέστα να πάει σε i7 (όχι "Κ"), ξεχνώντας τα κλοκαρίσματα; Ή απλά γερνάω; :p

Υπάρχει πάντα και η μέση λύση που λέγεται micro-ATX (π.χ. Z77MX-D3H), όπου έχεις μικρότερο μέγεθος σε σχέση με την ATX χωρίς να χάνεις πολλά πράγματα ούτε σε συνδεσιμότητα ούτε σε overclocking. Εκεί το θέμα είναι ότι τα κουτιά συνήθως δε διαφέρουν και πολύ σε διαστάσεις από τα ΑΤΧ.

Π.χ. το Fractal Design Define Mini που μου αρέσει κάπως από mATX δεν είναι *τόοοσο* μικρότερο από το CM690 που έχω ώστε να δικαιολογείται η αλλαγή. Με το Lian-Li V354 κάτι γίνεται αλλά αυτά τα ρημάδια, άμα έχεις δει ένα LianLi είναι σαν να τα έχεις δει όλα. Ειδικά αν είναι cube-style...

Πιο πολύ με κόβω ή να πάω all the way (mITX) ή να κάτσω στα αβγά μου (ATX) - εκτός αν στο μεταξύ δω κάποιο πραγματικά μικρό ή ιδιαίτερο mATX κουτί που μου έχει διαφύγει.

Κι ένα πρόχειρο συγκριτικό διαστάσεων για κάποια από τα προαναφερθέντα κουτιά: Click!

36359-Coolermaster-CM690-vs-Fractal-Define-Mini-vs-Bitfenix-Prodigy-vs-LianLi-V354-vs-Fractal-Node-304.jpeg

Comments, ideas & donations are welcome. :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=mgTcyQ7iTS8]Sophie's Choice (1982) Trailer - YouTube[/ame]

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Με τη χρήση που κάνεις, σκέψου να πας σε i7 και >= 16 γιγα μνήμης (είναι φτηνή).

Επίσης ξεχνάς το χχχΚ στον επεξεργαστή. Παίρνεις τον απλό που έχει κάποιες έξτρα δυνατότητες για virtualization.

για τα form factor δεν ξερω :p αλλά.

αφού πας σε i7 => μεγαλύτερες απαιτήσεις σε ισχύ => μεγαλύτερη έκλυση θερμότητας.

ΑΡΑ > απαιτήσεις απαγωγής θερμότητας.

κάτι που (από όσο ξέρω) σε ένα ΙΤΧ κουτί δεν μπορείς να το πετύχεις εύκολα/ικανοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

( net (με 50 tabs ανοιχτά), Office/productivity stuff, programming + αρκετά virtual machines με linuxάκια.)

Στους K λείπουν τα VTd και στους απλούς το κλοκάρισμα ! Για την δουλειά που το θες (multitasking + virtual mashines) και αφού θες να κλοκάρεις κοιτάς το παρακάτω με κορυφαίο συντελεστή απόδοσης /τιμής.

AMD FX 8350 8-CORE (187€)

AMD FX-8350 Box | Skroutz.gr

GIGABYTE 970A-UD3 R1.2 (86€) (8+2 φάσεις τροφοδοσίας , R1.2 = αποτελεσματικό load line calibration)

Gigabyte GA-970A-UD3 | Skroutz.gr

Geil 16GB (2x8GB) DDR3 1600MHz Dragon Ram Kit (73€)

Geil 16GB (2x8GB) DDR3 1600MHz Dragon Ram Kit

ή

Patriot Viper 3 Series, Black Mamba, DDR3 16GB (2 x 8GB) 1866MHz Dual Channel Kit (δωρεάν μεταφορικά)

http://www.skroutz.gr/s/2516269/Patriot-Viper-3-Series-Black-Mamba-DDR3-16GB-2-x-8GB-1866MHz-Dual-Channel-Kit.html

-----------------------------------------------------------------------------------

ΣΥΝΟΛΟ = 346€ !

Τα χρήματα που σου μένουν, μαζί με την πώληση της 6870 πάνε για 7870 και είσαι καλυμμένος και σε gaming ! Με την H80 μπορείς να φτάσεις κοντά ή και στα 5Ghz .

VTX3D Radeon HD 7870 X-Edition - 2 GΒ GDDR5 - PCI-Express 3.0 (VX7870 2GBD5-2DHX) VX7870 2GBD5-2DHX (213€) (δωρεάν μεταφορικά)

AMD 7870, AMD, Κάρτες Γραφικών, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

Για μεγαλύτερη οικονομία FX- 8320 με 167€ ! που είναι και αυτός ξεκλείδωτος

Κουτί δεν θα άλλαζα από την στιγμή που σε ενδιαφέρει και το overclock ! Γενικά ένα M-ITX κουτί θα το πρότεινα σε κάποιον που θα πήγαινε με MITX με ενσωματωμένα γραφικά και σε I3 ή A10/I8 APUs ....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά του κουτιού από το κάτω μέρος του γραφείου στο επάνω (been there,done that :p ) περιλαμβάνει + και -.

Στα + είναι ο παραπάνω χώρος για τα πόδια και η επιπλέον ομορφιά.

Στα - τώρα έχεις μειωμένο χώρο πάνω στο γραφείο, πολύ ποιό στριμόκ@λο κουτί για οτιδήποτε μελλοντικό αλλά αυτό που ενδεχωμένως να μην σου αρέσει είναι ότι πλεόν θα έχεις μια πηγή θορύβου ακριβώς δίπλα στα αυτιά σου.

Το κυριότερο μειονέκτημε που είδα εγώ ήταν ότι ο ελάχιστος έστω θόρυβος από το κουτί ήταν ακριβώς δίπλα μου και με ενοχλούσε και δεν μπορούσα να απαλλαγώ κιόλας.

Επίσης λόγο της σχεδίασης του γραφείου ενδεχομένως να έχεις και ένα ελαφρύ βουητό/τρίξιμο από τον συντονιμσό του κουτιού που θα μεταφερεται στο έπιπλο.

Κάτι τέτοιο δεν ισχύει στο πάτωμα που εκεί δεν σε ενοχλεί αλλά σε ένα γραφείο με μειωμένο όγκο θα έχεις θέμα.

Καλή λυση τα micro/mini/pico/you-name-it κουτιά αλλά για το γραφείο και δίπλα σου έχουν θέματα...:whip:

Link to comment
Share on other sites

Σε παρομοια φαση ημουν μεχρι πριν λιγες μερες. Βαρεθηκα τα ATX cases. Δε θελω πια ουτε να τα βλεπω.

Απο mATX το μονο που μου αρεσε ηταν το Fractal Design Arc Mini. Μεχρι που ειδα το Prodigy. Και εκει "εκλεισα". Ναι δεν ειναι το κλασσικο mITX case. Αλλα ειναι ωραιο το διαολεμενο.

Σχετικα με το θεμα της μητρικης: Υπαρχει και η ASRock Z77E-ITX. Αυτην επελεξα για το νεο μου build και δε το μετανιωσα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλια.

Δεν είχα προσέξει ότι οι Κ έχουν κομμένα τα virtualization. Θα έχει όντως διαφορά με τα optimizations αυτά;

Για τα 16 RAM το σκεφτόμουν, αλλά μπορώ πάντα να προσθέσω κι άλλα αργότερα. Γενικώς κάποιες αγορές που μπορούν να πάνε πίσω (π.χ. VGA που λέει ο φίλος adpanos) τις τρενάρω γιατί θα χρειαστεί να ανοίξω μπλοκάκι σχετικά σύντομα, οπότε θα μπορώ να τα πάρω με τιμολόγιο.

H αναβάθμιση, δυστυχώς, ψιλο-επείγει γιατί δεν την παλεύουν τα νεύρα μου.

To overclocking δε με τρελαίνει, αλλά το κάνω... because I can - ειδικά στους Κ που είναι too easy.

Και σίγουρα ένας 3570Κ στα 4.4/4.5 γίγα θα την παλέψει λίγο παραπάνω από τον stock μελλοντικά, όταν τα πράγματα θα έχουν ζορίσει.

Εννοείται το ίδιο άνετα θα κοιμάμαι τα βράδια αν έχω έναν 3770 σε stock και σε μαζεμένο κουτάκι, αν δεν υπάρχει διαφορά ή, ακόμα καλύτερα, έχω κέρδος σε καθημερινή χρήση.

Επίσης, στην περίπτωση αυτή, παύει να με απασχολεί το κλοκάρισμα σε mITX οπότε πάω και σε H77 mobo άμα λάχει (να βγάλω τα σπασμένα από τα ανέβασμα του budget για το CPU).

O AMD FX 8350 είναι άριστο value for money, αν και σε απόλυτα νούμερα μάλλον χάνει σε stock από i7 3770;

Δείτε ένα σχετικό γραφηματάκι που ετοίμασα με τα combos CPU + Mobo (ενδεικτικές τιμές από Amazon που τα έχει όλα, για ευκολία):

Upgrade_Combos.JPG

Για εμένα, από το γράφημα φαίνονται ξεκάθαρα κάποια πράγματα...

Για κλοκαρισμένο 3570Κ σε ITX πληρώνεις σημαντικό premium σε σχέση με το ίδιο πράγματα σε ATX (λόγω κόστους mobo).

Σε στοκ σύστημα (H77+3770), η διαφορά στα δύο form factors είναι ελάχιστη.

Άρα, το ερώτημα που θα με κρατήσει ξύπνιο απόψε είναι:

Αξίζουν τα 50 ευρώ παραπάνω - χώρια τα έξοδα του κουτιού (ή διαφορά από πώληση CM690) - για να πας από ATX i5 3570Κ overclocked σε mATX i7 3770 stock;

Αν βάλεις και τα έξοδα του κουτιού (π.χ. θα "μπω μέσα" τουλάχιστον ένα 70άρι από πώληση 690 και αγορά Node 304), μπορώ με το ίδιο budget να μείνω σε ΑΤΧ και να πάω σε 3770Κ.....

Για να γυρίσουμε στο θέμα του χώρου, σας βάζω μία φώτο από το γραφείο μου για να μιλάμε συγκεκριμένα.

PC_Room_2b.jpg

Γενικώς δεν υπάρχει άνεση χώρου.

Το Centurion το βλέπετε κάτω αριστερά και καταλαβαίνετε γιατί ενοχλεί.

Δε χωράει στη θέση "3" που ήταν για κουτί (υποτίθεται), οπότε την έχω κάνει αποθήκη.

Δεν πειράζει τόσο γιατί αργότερα θα προστεθεί ένας HP Microserver για NAS και η θέση "3" τον περιμένει.

Κι ερχόμαστε στο γιατί με ψήνει πολύ το Fractal Design Node 304...

Eίναι το μόνο που χωράει τέλεια στη θέση "2", εκεί που είναι τώρα το πολυμηχάνημα (το οποίο θα πάει πιο δεξιά)!

Άρα θα έχω Microserver στη θέση "3", PC στη θέση "2", αδειάζει χώρος για τα πόδια μου ώστε να μην κάνω το φακίρη και το πάνω μέρος του γραφείου μένει ως έχει (που με βολεύει).

Αν πάω σε mITX Prodigy αυτό θα πρέπει να μπει στη θέση "1" (αν φτάνουν τα καλώδια) για να φαίνεται κιόλας, άρα θα πρέπει να φύγουν τα έγγραφα που υπάρχουν εκεί, άρα θα πρέπει να πάνε δεξιά, άρα θα πρέπει να μπει κάποιο επιπλάκι/τραπεζάκι στη θέση της ξύλινης καρέκλας, άρα, άρα, άρα, φαινόμενο της πεταλούδας, απρόβλεπτες συνέπειες κλπ. :hehe:

Αν είναι να ρισκάρω να πάρω ζωές στο λαιμό μου, βάζω και το Centurion στην "1" και τελειώνει το θέμα.

Συμπέρασμα: Οι τάβλες πρέπει να είναι από μασίφ σπάνιο ξύλο - έτσι εξηγείται γιατί τις πληρώνουμε τόσο ακριβά τις ρημάδες.. :p

Link to comment
Share on other sites

Ποιο virtualization μωρε... Αντε κανα pdf μαζι με word/excel να ανοιξει. Εκτος αμα μπαινει απο την δουλεια στον υπολογιστη του σπιτιου να παιξει wow.

Δικαιολογια για να μην παρει Κ και να κλοκαρει.

Το "μεγαλο κουτι" μπορει να το βαλει και στην θεση 1 μια χαρα και να αφησει τα miniITX και τις μλκς. Στα συν οτι ολες τις π@π@ρς για αναλυσεις κοστους τις κανει γιατι θελει να παρει επιτηδες μικρο κουτι για να μην χωραει τιποτα μεσα και μετα να δικαιολογησει μετα την αγορα NAS για τους σκληρους....

:fist:

Link to comment
Share on other sites

^^ To SLN που σας έλεγα. Down, boy! :whip:

Nα σημειωθεί ότι οι Κ της Intel δεν έχουν απλώς το Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d).Το Intel Virtualization Technology (VT-x) το έχουν κανονικά.

Τι ακριβώς τρέχεις για virtualization?

Tίποτα βαρύ πέρα από τα ίδια τα VMs.

Παίζω με διάφορες linux-o διανομές και στήνω κάποια εικονικά devices, services & clients (βλ. DPWS).

Παίζω με Virtual box (o host είναι Win7) και μέσα στα VMs με QEMU (για ARM-Angstrom emulation).

Υπάρχει, βέβαια, η σκέψη μελλοντικά μέρος του virtualization να περαστεί στον Microserver. Mε το ανάλογο λειτουργικό και αρκετή μνήμη, πιστεύω θα την παλέψει με 2-3 VMs.

Αλλά πάλι όλο και κάτι θα σηκώνω στο main PC.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=616]Shaman[/MENTION] Εκει που εχεις το 1, ειναι λουκουμι για ενα BitFenix Prodigy!!!!! Με ledarista φουρφουρια του γουστου σου. Πσσσςςςς :p

ASRock Z77E-ITX μαυριλα, 3570Κ στα 4.2GHz χωρις πολλα πολλα, 16GB RAM, Εσεσντι και τα λοιπα και τα λοιπα...

Θα το κοιτας και θα λες: "Μα δεν ειμαι γαματος με την επιλογη που εκανα?" :jump1: :tomato:

Τωρα βεβαια δεν εχω ιδεα αν το CPU αυτο ειναι το ιδανικο γι' αυτα που τρεχεις, αλλα νταξει... :D

Έγινε επεξεργασία από AnimaTronic
Link to comment
Share on other sites

Στο vbox σε linux δεν έπαιζαν καλά οι sb/e πάντως, oi fx καλά κράταγαν. Για vm's θες threads πάντως περισσότερο από Ηz.

Πέτα τα expansions του warcraft.

Βάλε το 2 εκεί

Βάλε το 1 στη θέση του 2

Βάλε το κουτί στη θέση του 1

Και βάλε ότι κουτί γουστάρεις. Δε θα έχεις και τα καλώδια στα πόδια σου μετά. Θα είναι και πρώτη μούρη στο καβούρι το κουτί άμα πάρεις κάνα όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=616]Shaman[/MENTION] Εκει που εχεις το 1, ειναι λουκουμι για ενα BitFenix Prodigy!!!!!

I know! :o

Πέτα τα expansions του warcraft.

Ιεροσυλία! :hehe:

Βάλε το κουτί στη θέση του 1

Και βάλε ότι κουτί γουστάρεις. Δε θα έχεις και τα καλώδια στα πόδια σου μετά. Θα είναι και πρώτη μούρη στο καβούρι το κουτί άμα πάρεις κάνα όμορφο.

Η θέση "1" βολεύει, ακόμα και για το CM690.

Το μόνο που με ανησυχεί είναι το αν θα φτάνουν τα καλώδια keyb/mouse. Θα πρέπει να γίνει δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Η Sophie κατέληξε ότι, επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι, θα πρέπει να επιλέξω την πιο οικονομική λύση και να μην αλλάζω κουτί κλπ. :angry:

Ποιός τη χ3ζει τη Σοφία, όμως;! Θα πάω σε mITX.-

Άρα έχουμε:

CPU: i7-3770.

Για τη δουλειά που το θέλω μάλλον είναι πιο future proof επιλογή από τον i5, ακόμα κι αν ο τελευταίος είναι κλοκαρισμένος.

Στην αρχή θα παίξω με stock ψύξη και αργότερα θα βάλω μία Η80i ή κάτι αντίστοιχο.

Mobo: H77 (Asus P8H77-I ή Gigabyte H77N-WIFI - μάλλον το Gigabyte)

Tο overclocking δεν ταιριάζει oύτε με τον επεξεργαστή, ούτε με το mITX concept, άρα το Ζ77 είναι μάλλον περιττό.

Αφήστε που ο 3770Κ με Ζ77 ITX mobo της προκοπής δεν ταιριάζουν με το budget μου. :p

Κουτί: Node 304.

"Καλή εμφάνιση, άριστη πρακτικότητα" (Node) VS "Άριστη εμφάνιση, καλή πρακτικότητα" (Prodigy), σημειώσατε 1.

To μόνο που με ξενερώνει είναι ότι, λόγω περιορισμένου χώρου, θα παίξει πολύ spaghetti μέσα στο κουτί όταν βάλω το PSU της Corsair - και δεν υπάρχει ούτε χρόνος ούτε όρεξη να "κουρέψω" τα καλώδια. Ελπίζω να το διαχειριστώ με τη βοήθεια του ψυχολόγου μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mobo: H77 (Asus P8H77-I ή Gigabyte H77N-WIFI - μάλλον το Gigabyte)

Tο overclocking δεν ταιριάζει oύτε με τον επεξεργαστή, ούτε με το mITX concept, άρα το Ζ77 είναι μάλλον περιττό.

Αφήστε που ο 3770Κ με Ζ77 ITX mobo της προκοπής δεν ταιριάζουν με το budget μου. :p

+1 για H77N-WIFI, τρομερή mobo!!!

Κουτί: Node 304.

"Καλή εμφάνιση, άριστη πρακτικότητα" (Node) VS "Άριστη εμφάνιση, καλή πρακτικότητα" (Prodigy), σημειώσατε 1.

Μάλλον εννοείς

"Άριστη εμφάνιση, άριστη πρακτικότητα" (Node) VS "τριτοδεύτερη εμφάνιση, καλή πρακτικότητα" (Prodigy)

Είναι έρωτας τα καταραμένα τα fractal design!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, έχει τη γοητεία του το Prodigy, δε μπορώ να πω! Σε αυτές τις διαστάσεις θα είχε πιο πολύ νόημα ως mATX όμως...

Εν τω μεταξύ έχω ήδη παραλάβει τα περισσότερα. Θα σας δείξω pr0n next week που θα έρθει και το κουτί. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μερικές φώτο που θυμήθηκα να βγάλω στα τελειώματα..

Δεν υπάρχει υπομονή για cable management και τέτοια, οπότε μην περιμένετε θαύματα. Ίσα-ίσα τα χοντρά. :p

Πάντως αν κάποιος έχει όρεξη μπορεί να το κάνει super, παρά τις σχετικά περιορισμένες διαστάσεις του (και χωρίς modular PSU).

post-616-1416077109,2727_thumb.jpg

post-616-1416077109,3685_thumb.jpg

post-616-1416077109,5246_thumb.jpg

post-616-1416077109,6653_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.