Jump to content



Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου. Πιθανώς να ήμουν λίγο υπερβολικός.

 

Απλά δε θυμάμαι να είδα ποτέ τόσο χαμηλό σκορ με την κάρτα που είχα εγώ, τη στιγμή που δεν έφτασα σε αυτά τα ρολόγια που δείχνω, με τη μία ή με κάποιο μαγικό τρόπο, αλλά περνώντας από πολλά ενδιάμεσα στάδια συχνοτήτων, συμπεριλαμβανομένης κάποιας αντίστοιχης συχνότητας με τον lgalkis. Βέβαια δε δίνω πολλή βάση στη μνήμη μου γιατί έχει αστοχήσει ουκ ολίγες φορές.

 

Σημειωτέον επίσης ότι η αύξηση των επιδόσεων σε αυτές τις κάρτες και όσον αφορά τον πυρήνα μόνο, είναι σχεδόν γραμμική (όχι λογαριθμική όπως ανέφερες). Δηλαδή η ποσοστιαία αύξηση του σκορ ή της απόδοσης γενικότερα είναι σχεδόν ίση με την αύξηση του πυρήνα. 10% αύξηνη πυρήνα, περίπου 10% αύξηση σκορ. Η μνήμη δεν είναι ακριβώς έτσι.

 

Παρόλα αυτά, αποδείχθηκε από τον ίδιο το φίλο, ότι κάτι δεν πήγαινε καλά στο σύστημα του σε εκείνο το run και πόσταρε με ίδιους οδηγούς και συχνότητες ένα σκορ κατά 300 πόντους καλύτερο από το αρχικό με κάποια αλλαγή που έκανε που δεν ξέρω αν είχε να κάνει μόνο με το windowed ή fullscreen mode. Συνεπώς είχα δίκιο ότι ήταν χαμηλό το σκορ, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Το ποστ σου όμως ήταν καθ'όλα άρτιο και εμπεριστατωμένο και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. 

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω αλλο ενα σκορ με τον cpu μου στα 4.2 πλεον,μιας και εβαλα ψυχτρα.

post-60450-0-61829200-1433193997_thumb.j

 

Βλεπω πλεον με τα ιδια ρολογια στη 7950 που ειναι stable και στα παιχνιδια

ανεβηκα σχεδον 1500 ποντους και ειναι στα 8100.

Οποτε τα χαμηλα σκορ ηταν και λογο cpu απο οτι φαινεται.

Επισης απο το driver της gpu ειναι στις default ρυθμισεις και οχι σε καποιο performance mode

 

post-60450-0-11023300-1433194527_thumb.j

 

Αλλο ενα στα 1200/1550, οποτε νομιζω πως τα σκορ του wacko_gr,αναλογικα με τις συχνοτητες

συμβαδιζουν με τη δικη μου

Δυστυχως λογο motherboard δεν μπορω να ανεβασω αλλο το cpu οπου θα κερδιζα κατι ακομα νομιζω

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Μιας και επεσε στα χερια μου για μερικες μερες μια ωραια καρτουλα ειπα να μην την αφησω παραπονεμενη...

 

Το συστημα στα καθημερινα του και η καρτα μαμα. ( Οπως αρεσει στον φιλο μου τον Γιαννη )

 

 

image.jpg
 
Η καρτα oced max (δεν παει παραπανω)
 
image.jpg
 
Και ενα extreme
 
image.jpg
 
 
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να ποστάρω και γω για την ιστορία το δικό μου result που ανέβασα πρόσφατα στο HWBOT . Θεωρώ οτι καλά κρατέι η 970  και εντυπωσιάζομαι οτι αν και παλιά συζητούσαμε οτι δεν παίζει ρόλο η cpu αλλα μόνο η gpu , βλέπω οτι όσο δίνω και στην cpu η διαφορά στο bench score είναι ορατή , Αν και ίσως σε πραγματικό gaming τελικά να είναι αμελητέες οι διαφορές αυτές.

 

image_id_1426660_zpsrc3rxcmw.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πάνο δικές σου οι καρτούλες? Μόλις 20% πάνω από 295 και με πολύ ψηλά ρολόγια. Χάρηκα τώρα. Θα μπορούσα να παίξω γύρω στα 1200 αλλά μετά την αλλαγή που έκανα και άλλαξα δωμάτιο στον υπολογιστή, δεν έχει κλιματισμό και δε γίνεται. Είναι σαν να benchάρω στην έρημο. Φαντάζομαι παίζουν γύρω στα 1560 οι καρτούλες αφού έχουν boost 1491?

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Πάνο δικές σου οι καρτούλες? Μόλις 20% πάνω από 295 και με πολύ ψηλά ρολόγια. Χάρηκα τώρα. Θα μπορούσα να παίξω γύρω στα 1200 αλλά μετά την αλλαγή που έκανα και άλλαξα δωμάτιο στον υπολογιστή, δεν έχει κλιματισμό και δε γίνεται. Είναι σαν να benchάρω στην έρημο. Φαντάζομαι παίζουν γύρω στα 1560 οι καρτούλες αφού έχουν boost 1491?

Καλησπερα Κωστα.

Γυρω στα 1550mhz ειναι το παραπανω run αν θυμαμαι σωστα, αλλα δεν θεωρω οτι τα συγκεκριμενα ρολογια ειναι και τιποτε το τρελο για 980, φαντασου παιξανε εκει με εντελως στοκ voltage και στοκ bios!

Για να καταλαβεις στα 1500mhz παιζουν καθε μερα stable με στοκ ταση και auto fan.

Το +20% λογικο μου φαινεται δεν περιμενα και κατι διαφορετικο 20% πανω ειναι η 980 απο 970 και 290χ!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι κάτι τρομακτικό τα 1550. Όλες οι 980 πάνε κοντά στα 1600. Αέρας ή νερό δεν παίζει ρόλο. Οι μνημούλες σου όμως ανεβαίνουν αρκετά και δίνουν πάρα πολύ, λόγω μειωμένου διαύλου (256bit). Το ίδιο ισχύει και με τις 970. Γι'αυτό ο sebastian μου έριχνε στ'αυτιά με τις msi με samsung (2100+) σε σχέση με gigabyte με hynix (1900), παρόλο που έπαιζα πολύ παραπάνω πυρήνα. Στη 290Χ είναι τόσο μεγάλος ο δίαυλος, που μικρή σημασία έχει το που θα παίζει η μνήμη.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι κάτι τρομακτικό τα 1550. Όλες οι 980 πάνε κοντά στα 1600. Αέρας ή νερό δεν παίζει ρόλο. Οι μνημούλες σου όμως ανεβαίνουν αρκετά και δίνουν πάρα πολύ, λόγω μειωμένου διαύλου (256bit). Το ίδιο ισχύει και με τις 970. Γι'αυτό ο sebastian μου έριχνε στ'αυτιά με τις msi με samsung (2100+) σε σχέση με gigabyte με hynix (1900), παρόλο που έπαιζα πολύ παραπάνω πυρήνα. Στη 290Χ είναι τόσο μεγάλος ο δίαυλος, που μικρή σημασία έχει το που θα παίζει η μνήμη.

Ναι ισχυει αυτο, οι 980 δεν εχουνε αναγκη απο νερο ειναι ψυχρες καρτες, παιζουν στα 1500mhz με auto fan σε sli και max temps 77-78 βαθμους η πανω καρτα μεσα στον καυσωνα και σε δωματιο χωρις κλιματισμο, μιλαμε για θερμοκρασια δωματιου τουλαχιστον 30 βαθμων.

Παντως η μια απο τις δυο καρτες εχει hynix μνημες, αλλα και παλι παιζει το ιδιο ψηλα με την αλλη που εχει samsung, δηλαδη 2050mhz+.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια παίζει η hynix τόσο ψηλά? Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Πιθανώς να είναι τελείως διαφορετικός κωδικός από αυτές των 970.

Tι να πω σε μενα παιζει κανονικα!

Για του λογο του αληθες οριστε και ενα γρηγορα run με στοκ συχνοτητα πυρηνα και τις μνημες στα 2100Mhz στην καρτα που εχει hynix μνημουλες!

fs_stock.jpg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.