Jump to content



PC without limits (γράψτε το PC των ονείρων σας :D)


Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION]: Στην τιμή μας τα χάλασες όμως ρε συ. 2000 ευρώ για Hexasocket;

Αν βάλεις πως ένας opteron 6272 (16cores/32mb cache)έχει κόστος 260€ στην Ελλάδα και ένας FX-4 ακόμα και στα 4,5Ghz δεν μπορεί με τίποτα να κοστίζει πάνω από 150€ , γιατί όχι ...

Oι quad socket μητρικές της supermicro για g34 ξεκινούν από 500€ ... μια τέτοια κατασκευή παρόμοια τιμή θα είχε ...

Μην ξεχάσω και το ασύμμετρο crossfire της ενσωματωμενης του e2-1800 με μια 7970 ... :red: για την κατανάλωση πάντα και τοοοοοοοοο περιβάλλον ...χααχα

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Oι quad socket μητρικές της supermicro για g34 ξεκινούν από 500€ ... μια τέτοια κατασκευή παρόμοια τιμή θα είχε ...

Ναι αλλά εκεί μιλάμε για ίδιους επεξεργαστές. Εσύ θέλεις να μπλέξεις 4Χopteron με 1Χbulldozer + 1Xatom. Άλλες συνδέσεις έχει ο opteron, άλλες ο bulldozer και άλλες ο atom οπότε καταλαβαίνεις ότι η μητρική δεν θα ξεκινά από τα 500 ευρώ αλλά από τα 15.000 ευρώ μιας και θα είναι custom made...

Τα δυνατότερα συστήματα έχουν opteron μάλλον λόγω τιμής...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε...

Οθονη: 6x Dell U2412M

Κουτι: Cosmos II modded με custom watercooling

Cpu:I7 3960x(η καποιος αντιστοιχος ivy)

Mobo: Asus Rampage IV Extreme

Ram: G. Skill 4x4gb 2400mhz

Gpu: 3x7970 lightning(αν εχουν βγει σωστοι drivers ωστε να μην εχω θεματα με eyefinity και cf)

η

3x780(αρκει να μην κανει παλι τσιγκουνιες η πρασινη σε διαυλο και vram)

Psu:Corsair AX1200

Keyboard:Logitech G19

Mouse: Razer Imperator

Αυτα απο μενα...

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Άλεξ. Αυτό δεν είναι dream pc. Αλλά το pc σου για του χρονου. Καλά εκτός απο οθόνες.

*GNex*

Καλα μην το λες αυτο.. Ποιο πολυ το εγραψα με γνωμονα το gaming κομματι αλλα και επειδη στον τομεα των γραφικων δεν προκειται να γινουν αυτα ουτε στα ποιο τρελα μου ονειρα :p

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θελω πολλα πραγματα απλα ενα τουμπανο mac pro μαζι με μια apple cinema!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

βάλε και frame grabber

6970

full αναβαθμισμένο σε RAM & SSD.

και την οθόνη στο 1ο post μου δε τη διάλεξα τυχαία :D (χωρίς να λέω ότι η apple cinema δεν είναι καλή).

Μικρά και φτηνιάρικα όνειρα έχουμε ... Είναι η κρίση στην μέση ...:flag:
εγώ δεν έχω φτηνά όνειρα αλλά η Συγγρού έχει μεγάλο ανταγωνισμό ρε γμτ :hehe:

[MENTION=21223]ponaei8anasi[/MENTION] άμα θες dell βάλε και τη καινούρια 2413 η Eizo, αφού για dream PC μιλάμε δε πάει να βάλεις dell !

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

Πάντως να ξέρεις πως σύστημα με 4X OPTERON 6272 16-CORE 3,1/3,8Ghz 32mb cache + 64GB RAM NO ECC + SSD+ ATI FIRE PRO V3900 + HDDX2 φτιάχνεις άνετα με λιγότερο από 2000€ για πύργο ! :turn:

Όταν 380ε έχει μόνο ο ένας επεξεργαστής, πως γίνεται να βγάλεις τέτοιο σύστημα με 2000; Τι χάνω;

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ξεθάβω λίγο το θέμα με αφορμή τους νέους i7

πλέον έχουμε

i7 5960X

X99 mobo

64GB DDR4

R9 290X Crossfire

SSD 4x M550 (128GB,256GB,2x1TB raid 1)

PSU Antec HCP-1300 Platinum 1300W

είμαι περίεργος να δω πόσο θα πάει σε τιμή μόλις βγουν όλα τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

ξεθάβω λίγο το θέμα με αφορμή τους νέους i7

πλέον έχουμε

i7 5960X

X99 mobo

64GB DDR4

R9 290X Crossfire

SSD 4x M550 (128GB,256GB,2x1TB raid 1)

PSU Antec HCP-1300 Platinum 1300W

είμαι περίεργος να δω πόσο θα πάει σε τιμή μόλις βγουν όλα τα σχετικά.

Χωρις limits και amd κάρτες ; ενδιαφερον [emoji4]

Link to comment
Share on other sites

ειχα παει στο πλαισιο στο mall και ειχαν βαλει στο pc 2χ290x

το ειχαν βαλει να τρεχει assassins creed:blackflag

ολα οκ σε full hd, γραφικα δεν θυμαμαι,ετρχε νερακι

ελα που ντε η οθονη ηταν μια αν θυμαμαι 4k

βαζω αναλυση full,γραφικα full και ειναι να γινεται το ελα να δεις:-O

average ετρεχε 15FPS

ΟΠΟΤΕ καλυτερα να βαλεις 2x780ti να ειναι αρχοντας:rubik:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οι δυο 780ti τι θα ποιασουν σε ολα φουλ 4κ? 16fps? :D

Με τις 980ti ΙΣΩΣ κατι γινει, αλλα προς το παρον -και το εγγυς μελλον οπως φαινεται- τα 4κ ειναι επιστημονικη φαντασια...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28685]sakinor[/MENTION] δεν ξέρω πώς...

είδες τα 15fps, μα κάτι λάθος θα είχαν κάνει.. πέρα από το να βάλουν ένα από τα μόνα παιχνίδια που είναι ΤΟΣΟ κακογραμμένο, για να κάνουν επίδειξη γραφικών, μπας και τους πετάξει τα λεφτά του κάνας καμμένος.. είναι σαν να διώχνουν πελάτες

assassins-creed-fr-4k.png

R9295X2-2-39.jpg

πηγή 1

πηγή 2

Επί του θέματος, το pc without limits για μένα, δεν είναι κάτι με τρομερή επεξεργαστική ισχύ μόνο.. μια και αυτό, κάθε 6-10 μήνες είναι μια έννοια λίγο φλου.. αλλά ένα pc το οποίο είναι ολοκληρωμένο και πλήρες. Είναι αθόρυβο, όμορφο κι εύκολα αναβαθμίσιμο.

Π.χ. κι αυτό είναι ένα ωραίο pc ΑΛΛΑ άντε βάλε του δεύτερη 780ti.. :suicide:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=5KGxTUrbfvY]ASUS, the Ultimate Choice of Your Dream PC - YouTube[/ame]

Στο παρελθόν, κάπου είχα γράψει ένα concept το οποίο ελπίζω μια μέρα να υλοποιήσω. Αντί για πολλές οθόνες ή 4k Monitors, ίσως πήγαινα σε λύση κάποιου projectorα. Πέρα από το τρομερό hardware λοιπόν, το οποίο θα είχε σίγουρα 1-2 ssd του 1tb στις pci-x (???) :crazy: και διάφορα άλλα καλούδια τα οποία θα ήταν στημένα έτσι ώστε να μην υπάρχει bottleneck, θα ήθελα να είναι ΟΛΑ στο νερό.. ακόμα και το psu αν γίνεται.. :haha: να μην υπάρχει ανεμιστηράκι στο δωμάτιο! Κι όλα να είναι σε μια τεράστια λούπα η οποία, μέσα από μια τρυπίτσα στον τοίχο, θα έβγαινε στο μπαλκόνι μου και θα έψυχε εκεί το νερό μου. Δε μιλάω για πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, γιατί θα είχαμε υγροποιήσεις, αλλά για κάτι νορμάλ, που θα μου έλυνε όμως για πάντα το θέμα ψύξη. Θα μπορούσα να γράψω περισσότερα για την ιδέα, μα ετοιμάζει κάτι ωραίο ο τρελός ο linus για το σπίτι του, ώστε να ψύξει έτσι 5(!!) pc με τη μονάδα ψύξης να βρίσκεται εκτός σπιτιού και περιμένω να το δω :jump:

ΑΑΑ! Τσιμπήστε μου κι αυτή..

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Rrbru2va1mU]Always On - Unboxing the Samsung 85-inch 4K TV - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.