Jump to content



L550


ΝΕΤΡΟΝ

Recommended Posts

Παιδιά τι γνώμη έχετε για την EIZO L550. Με προβληματίζει λίγο η βάση στηριξης καθώς εαν επιλέξεις την κάθετη θέση νομίζω ότι δεν θα είναι σταθερή

Εναλλακτικά σκέφτομαι την LG 1730s που έχει και πολύ καλή εγγύηση αλλά δεν έχει DVI.

Σαν ποιότητα εικόνας τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αν εχεις την δυνατοτητα να της δεις στο Πλαισιο, την ειχα δει διπλα στην Eizo L557 και ειχε χειροτερη ποιοτητα εικονας η L550.

Tην LG δεν την εχω δει... Εγω θα σου προτεινα την Sony x73.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκέφτομαι L550 και L557 (πάντα μιλάμε για EIZO λόγω πενταετής εγγύησης) αλλά δεν μπορώ να καταλήξω. Από τη μία η L550 έχει μικρότερο χρόνο απόκρισης, από την άλλη η L557 έχει καλύτερη αντίθεση και είναι σαφέστατα πιο ωραία και βολική (γιατί έχει ΒΑΣΗ και όχι...). Παραπέρα η L550 είναι περίπου 100 φθηνότερη και είναι και πιο καινούριο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Η L550 απο οτι εχω δει απο φωτογραφιες εχει πραγματι χαλια βαση. Τωρα για την L557 πρεπει να δεις αν σε καλυπτει τελικα το μεγαλο της response time ( αν εισαι gamer δηλαδη ). Παντως ριξε μια ματια στην Samsung 172X, στις Sony (H)X73 και στην Viewsonic 171S/B (ειδικα η Viewsonic και η Χ73 εχουν αψογες βασεις).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και η Eizo μέσα στο πνεύμα της εποχής , έχει ρίξει την ποιότητα. Αρκεί μια απλή σύγκριση ανάμεσα στο παλαιότερο μοντέλλο L565 και στα νεώτερα 557 ,550. Και δεν μιλάω μόνο για το διπλό panel , αλλά και για την ποιότητα των ηλεκτρονικών και της κατασκευής.Οι καινούργιες έχουν "πήξει" από πλαστικούρα μέτριας ποιότητας .

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και άλλες μάρκες .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Η L550 απο οτι εχω δει απο φωτογραφιες εχει πραγματι χαλια βαση. Τωρα για την L557 πρεπει να δεις αν σε καλυπτει τελικα το μεγαλο της response time ( αν εισαι gamer δηλαδη ). Παντως ριξε μια ματια στην Samsung 172X, στις Sony (H)X73 και στην Viewsonic 171S/B (ειδικα η Viewsonic και η Χ73 εχουν αψογες βασεις).

Ναι η βαση δεν λεει και πολλα αλλα επειδη την ειδα απο κοντα ειναι πολυ καλη οθονη.......

Στα παιχνιδια τουλαχιστο ειναι αψογη.......

Link to comment
Share on other sites

Και ρε παιδιά μια σχετικά άσχετη ερώτηση αλλά μου ήρθε τώρα. Έχω παρατηρήσει σε κάποιες TFT γνωστών που έχω δουλέψει (μία Nec 15" ενός φίλου και μια αρχαία QDI 15" του αδερφού μου) οτι δεν απεικονίζουν σωστά το μαύρο. Αυτό ισχύει και στις καλλές TFT όπως την L557 ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

χμμ...Τα παραλες μου φαινεται!Το εχεις δει συγκεκριμενα στην 557?

Δεν εχω δει την 557, αλλα αφου υπαρχει στην Χ73 μου λογικα σε αυτη θα ειναι ακομα χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.