Jump to content



**WaterCooling Project By Thanoucos**


Thanoucos

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Από καιρό σκεπτόμουν να βάλω υδρόψυξη στον υπολογιστή και έφτασε επιτέλους η στιγμή.

Έτσι κατέληξα σε custom υδρόψυξη και άρχισα το ψάξιμο για να δω πως θα γίνει το όλο project.

Ίσως στο τέλος του project να sleevαρω και τα καλώδια.

Τέλος να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Μάνο (Doc1355) για της χρήσιμες πληροφορίες του.

Σύντομα το 1ο update.

Θάνος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1ο Update

Ας δούμε αρχικά εδώ το pc πριν αρχίσει το project

dsc02470q.jpg

dsc02337wz.jpg

Και ας αρχίσουμε με τα κοψίματα στις πάνω γρίλιες για να υπάρχει καλύτερη ροη αέρα

dsc02514d.jpg

Έγινε και το απαραίτητο λιμάρισμα

dsc02517rz.jpg

Από εβδομάδα το 2ο update γιατί περιμένω τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Θάνο καλή αρχή αγορίνα ¨Τ

Εχεις κάνει πολύ καλό λιμάρισμα εύγε!!!

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί έκοψες τη 4η θέση βίδας που έχει το Armor

και έκανες και τη μετατόπιση.

wuKSoPl.jpg

Τώρα θα το στηρίξεις μέσω των οπών της σήτας; Είναι λίγο μεγάλες αν δεν κάνω λάθος.

Αν έχω πει βλακεία sorry αλλά έχει περάσει καιρός απο τότε που το είχα στα χέρια μου το συγκεκριμένο κουτί :)

Link to comment
Share on other sites

Σκεπτόμουν το ψυγείο να το κρατήσω από αυτές .

dsc02517o.jpg

Ναι είναι λίγο μεγαλύτερες και σκεπτόμουν να βάλω ένα παξιμάδι από κάτω μικρό και να κρατηθεί.

Το ψυγείο έχει διαστάσεις 28 Χ 12,4cm

Δεν γίνεται να το κάνω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικα φτανουν να πιασουν το ψυγειο!

Θα παρεις πλαστικες για M3 αλλα αν δεν βρεις παρε μεταλλικες δεν υπαρχει θεμα..

Σε μαγαζι με χρωματα,βιδες και τα λοιπα μπλιμπλικια θα βρεις ανετα!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

To Θέμα δεν ειναι τόσο οι τρύπες και το αν θα μείνουν οι βίδες επάνω, αλλά το ότι οι βίδες που κοιτάς δεν είναι για διπλό ψυγείο.

Και τι εννοώ; Οι τρύπες για 2 δωδεκάριδες ανεμιστήρες που έχει η οροφή σου ΔΕΝ είναι για να μπει ένα 2xq120 ψυγείο, αλλά ούτε οι τρύπες για 2x140 ανεμιστήρες είναι θέσεις για να μπει 2χ140μμ ψυγείο.

Πολύ απλά δες τις αποστάσεις και θα καταλάβεις.

Τα δύο βέλη έχουν το ίδιο μήκος και μάλιστα την απόσταση των κάτω τρυπών για να βιδώσει 2χ120mm ψυγείο.

RZVUb4i.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει αλλά νόμιζα πως είναι για άλλο πράγμα

Οι διαστάσεις του ψυγείου είναι 28 Χ 12,4 cm και δεν ’’χωρανε’’ σε αυτές τις τρύπες.

Εννοώ ότι από αυτές τις τρύπες που μου λέτε η απόσταση από τη μια μέχρι την άλλη είναι 22.5cm

Νομίζω πως έχω κάνει μ@κ@κι@.

Άμα το βάλω από τις γρίλιες με ροδέλες?

Έγινε επεξεργασία από Thanoucos
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κάνει λαμακία και θα σου πω το γιατί.

Είμαι σίγουρη ότι αν πιάσεις το ψυγείο σου και το βάλεις επάνω στο κουτί, δε θα καλύψουν σε μήκος το άνοιγμα οι θέσεις για fans.

Επίσης η εταιρία είχε μετατοπίσει το ψυγείο αρκετά μακριά απο την μητρική. Εσύ το πλησίασες.

Οπως και να έχει για να κάνεις ένα όμορφο πάνω μέρος δύο πράγματα υπάρχουν κατά την γνώμη μου.

Ή παίρνεις ένα shroud

πχ

Aquatuning - Der Wasserk

Αλλά σε άσπρο ή το βάφεις άσπρο, και πλέον έχεις Fans εκτός κουτιού και ψυγείο μέσα

Ή κάνεις μία κατασκευή στην οροφή πχ με πλεξι πάχους ~6mm, εκ νέου τρυπες στα σωστά σημεία και αν θες κάποια σχεδιάκια.

Τέλος συμβουλή. ΔΕΚΑ μέτρα, ΜΙΑ κόβε!

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το shourd θα γίνει

Δεν χωρανε από μέσα αυτοί που θέλω και είχα αποφασίσει να βάλω απ έξω και από πάνω shourd για αυτό κόπηκε το κομμάτι.

Αυτές οι διαστάσεις του ψυγείου με μπέρδεψαν

Άρα άμα το κάνω έτσι θα το βάλω από τις γρίλιες.

Έγινε επεξεργασία από Thanoucos
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.