Jump to content



**WaterCooling Project By Thanoucos**


Thanoucos

Recommended Posts

  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Φίλε καλησπέρα και μπράβο για την προσπάθεια , βάλε οπωσδήποτε ψύκτρα πάνω σε όλα mosfet διότι διαφορετικά θα έχεις θέμα. Αν δε ταιριάζει κάτι έτοιμο στο εμπόριο θα πρέπει να βρεις κάτι από κατάστημα με ηλεκτρονικά εξαρτήματα για να προσαρμόσεις πάνω στο pcb.

Το άλλο chip που αναφέρεις είναι ο voltage regulator - δεν ξέρω αν ζεσταίνεται πολύ. Ένα ψυκτράκι πάνω του πάντως δεν του θα κάνει κακό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλησπέρα και μπράβο για την προσπάθεια , βάλε οπωσδήποτε ψύκτρα πάνω σε όλα mosfet διότι διαφορετικά θα έχεις θέμα. Αν δε ταιριάζει κάτι έτοιμο στο εμπόριο θα πρέπει να βρεις κάτι από κατάστημα με ηλεκτρονικά εξαρτήματα για να προσαρμόσεις πάνω στο pcb.

Το άλλο chip που αναφέρεις είναι ο voltage regulator - δεν ξέρω αν ζεσταίνεται πολύ. Ένα ψυκτράκι πάνω του πάντως δεν του θα κάνει κακό.

Όταν λες mosfet? (είμαι λίγο άσχετος δεν ξέρω και καλά αγγλικά)

Μόνο στα vrm’s δεν θέλει?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28830]Thanoucos[/MENTION]

Μπορείς να δώσεις μερικές πληροφορίες για την μαγνητική ταινία?

Τιμή / που την βρίσκουμε / πως εφαρμόζει / κτλ

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Καλημέρα.

Εγώ την αγόρασα από εδώ.

SELF ADHESIVE MAGNETIC TAPE/STRIP 2m x 12 mm VERY STRONG | eBay

Για να την εφαρμόσεις είναι πολύ εύκολο από την πίσω μεριά η μαγνητική ταινία έχει κόλλα βγάζεις ένα χαρτάκι που έχει και την κολλάς στην επιφάνεια που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή :)

Κάτι ακόμα

Από αντοχή πως τα πάει?

Το πλαϊνό το κρατάει άνετα ή το βλέπεις ετοιμόρροπο?

Γνωρίζουμε μέχρι τι βάρος σηκώνει ( έχεις δοκιμάσει να την δουλέψεις σε άλλο αντικείμενο πέραν του πλέξι? )?

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή :)

Κάτι ακόμα

Από αντοχή πως τα πάει?

Το πλαϊνό το κρατάει άνετα ή το βλέπεις ετοιμόρροπο?

Γνωρίζουμε μέχρι τι βάρος σηκώνει ( έχεις δοκιμάσει να την δουλέψεις σε άλλο αντικείμενο πέραν του πλέξι? )?

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Από αντοχή πιστεύω τα πάει καλά.

Εγώ το πλαϊνό του έχω βάλει μόνο πάνω και κάτω μαγνητική ταινία και το κρατεί καλά.

Το πλαϊνό δεν είναι και πολύ βαρύ και είναι 3mm

Δεν το έχω δοκιμάσει κάπου αλλού.

Από βάρος στην σελίδα που σου έδωσα λέει άμα κατεβείς λίγο παρακάτω.

Άμα μεταφράζω σωστά λέει ότι 40cm κρατάνε παραπάνω από 1kg.

Link to comment
Share on other sites

Ο σκελετός μου από σίδερο είναι λογικά.

Αλλά για να πιάσει η μαγνητική ταινία και να κρατιέται το πλαϊνό πρέπει να το πλησιάσω πολύ κοντά.

Έναν δίσκο έχω στο pc ο όποιος είναι SSD και δεν είναι κοντά στην μαγνητική ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να βάλεις μαγνητική ταινία και στις άλλες πλευρές γιατί έτσι όπως το έκανες θα έχει κενό απο εκεί λογικά και αν έχεις αρνητική πίεση θα μπάζει σκόνη μέσα.

Οσο για τους δίσκους δεν θα έχεις κανένα θέμα μην ανησυχείς. Δεν είναι τόσο ισχυρός ο μαγνήτης της για να τους επηρεάσει. Αν επηρεαζόταν έτσι εύκολα δε θα είχαμε και μαγνητικά φίλτρα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να βάλεις μαγνητική ταινία και στις άλλες πλευρές γιατί έτσι όπως το έκανες θα έχει κενό απο εκεί λογικά και αν έχεις αρνητική πίεση θα μπάζει σκόνη μέσα.

Οσο για τους δίσκους δεν θα έχεις κανένα θέμα μην ανησυχείς. Δεν είναι τόσο ισχυρός ο μαγνήτης της για να τους επηρεάσει. Αν επηρεαζόταν έτσι εύκολα δε θα είχαμε και μαγνητικά φίλτρα :)

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό γιατί νόμιζα ότι από τόσο λίγο δεν περνά σκόνη.

Θα το έχω στο μυαλό μου.

Έγινε επεξεργασία από Thanoucos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είσαι απο Πάτρα δε ξέρω να σου απαντήσω. Αλλά αν βρεις έναν πινακιδά όλο και κάτι θα ξέρει να σου πει.

Για κόψιμο σε ευθεία μεχρι 3mm μπορείς με ένα scoring knife να κάνεις δουλειά, με τη βοήθεια ενός χάρακα.

Απο εκεί και πάνω σέγα με ειδική πριονόλαμα όπως η Τ101Α της bosch. Εχω δοκιμάσει βέβαια και με πριονόλαμα μετάλλου απλά έχεις περισσότερο γρέζι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είσαι απο Πάτρα δε ξέρω να σου απαντήσω. Αλλά αν βρεις έναν πινακιδά όλο και κάτι θα ξέρει να σου πει.

Για κόψιμο σε ευθεία μεχρι 3mm μπορείς με ένα scoring knife να κάνεις δουλειά, με τη βοήθεια ενός χάρακα.

Απο εκεί και πάνω σέγα με ειδική πριονόλαμα όπως η Τ101Α της bosch. Εχω δοκιμάσει βέβαια και με πριονόλαμα μετάλλου απλά έχεις περισσότερο γρέζι.

Ωραια ευχαριστω πολυ!! :)

Edit: Και κατι αλλο,τα συγκεκριμενα εργαλεια μπορουμε να τα βρουμε στα μαγαζια?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.