Jump to content



**WaterCooling Project By Thanoucos**


Thanoucos

Recommended Posts

  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Θα το καλύψει λογικά όπως το βλέπω.

Απλά την επόμενη φορά παίρνε πρώτα τα εξαρτήματα να πηγαίνεις βάση αυτών στις διαστάσεις ή κατέβαζε κάποιο template :)

Καλή συνέχεια :T:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς σαν προσωρινή λύση;

Ναι γίνεται να το στηρίξεις με βίδες και κάποιες ροδελίτσες, αρκεί να βρεις τέτοιο σημείο ώστε, οι υποδοχές βίδών του ψυγείου να πέφτουν στις οπές της σήτας που έχει απομείνει.

Link to comment
Share on other sites

Δε σε πρόλαβα :weep:. Εφτιαξα ένα template για 240αρη Rad. Αυτά του aquatuning δεν είχαν σωστές αποστάσεις (104,5 mm αντί 105) θα σε βοηθούσε να κάνεις εναν έλεγχο πριν την κοπή.

Πάντως εχεις κάνει πολύ καλή δουλειά στο κόψιμο και φινίρισμα.

RAD240_FINAL.pdf download - 2shared

Link to comment
Share on other sites

Απλά εμένα σαν μόνιμη λύση δε θα μου άρεσε να φαίνονται οι ροδέλες.

Αλλά αν βάλεις Shroud δε βρίσκω λόγο να βάλεις ροδέλες.

[MENTION=23742]jkanaks[/MENTION] Εχει και αλλού πορτοκαλιές για να μην χάνεις χρόνο με σχέδια. Ασχετα ότι του Aqua μια χαρά μου έχουν κάτσει όποτε τα έχω χρησιμοποιήσει

http://www.mnpctech.com/Radiator_Grill_Templates.html

Link to comment
Share on other sites

Το κοψιμο βασει ποιον διαστασεων το εκανες;

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Το κόψιμο έγινε με βάση της διαστάσεις του ψυγείου που είναι 28 Χ 12,4cm.

Απλά εμένα σαν μόνιμη λύση δε θα μου άρεσε να φαίνονται οι ροδέλες.

Αλλά αν βάλεις Shroud δε βρίσκω λόγο να βάλεις ροδέλες.

[MENTION=23742]jkanaks[/MENTION] Εχει και αλλού πορτοκαλιές για να μην χάνεις χρόνο με σχέδια. Ασχετα ότι του Aqua μια χαρά μου έχουν κάτσει όποτε τα έχω χρησιμοποιήσει

Computer Radiator Grill Template Download

Άμα δεν βάλω ροδέλες πως θα το στηρίξω αφού αυτές οι οπές που έχει είναι μεγάλες.

Το Shroud θα μπει σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Α Οκ .

Τώρα κατάλαβα.

Άμα πάρω Shroud 2 Χ 140 και βάλω 120αρηδες ανεμιστήρες και πιάσω τους ανεμιστήρες με το ψυγείο και το Shroud το πιάσω από το κουτί.

Γίνεται αυτό που λέω?

Shroud θέλω 2 Χ 140 για να με καλύψει σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγείο που έχω είναι 2 Χ 120 πως θα στηριχτεί στο Shroud μαζί με τους ανεμιστήρες μήπως πρέπει να πάρω 2 Χ 120 Shroud?

Στο είχα πει στο δίπλα φόρουμ ότι 2x120mm δεν βγάζει κάποια εταιρία..(από όσο γνωρίζω τουλάχιστον)!

Το να κάνεις δικό σου shroud στο μέγεθος που θες και με τρύπες στα σημεία που σε βολεύει σύμφωνα με το κόψιμο που έχεις κάνει το σκέφτηκες;

Link to comment
Share on other sites

Απλά εμένα σαν μόνιμη λύση δε θα μου άρεσε να φαίνονται οι ροδέλες.

Αλλά αν βάλεις Shroud δε βρίσκω λόγο να βάλεις ροδέλες.

[MENTION=23742]jkanaks[/MENTION] Εχει και αλλού πορτοκαλιές για να μην χάνεις χρόνο με σχέδια. Ασχετα ότι του Aqua μια χαρά μου έχουν κάτσει όποτε τα έχω χρησιμοποιήσει

Computer Radiator Grill Template Download

Θένκς για το link Αγάπη. Είχα εκτύπωσει το 120 template της aqua (πρόσεξα χωρις scaling) το κολλησα σε χοντρο χαρτονι για πρόβα και οι ανεμηστήρες έπεφταν ο ένας πάνω στον άλλο, μπόρει να έχει να κάνει και με τους corsair AF τι να πώ.

Βασικά σκεφτόμουν να κόψω το πάτωμα του 600t για 240άρη rad και ήθελα κάτι σε ποιό τετράγωνο σχέδιο, τα cowboyz έχουν πολυ κλασικό template γι αυτό και παιδεύτηκα να φτιάξω κάτι απ την αρχή.

Και μιας και λέμε για μονταρίσματα, η σέγα είναι must για ευθείες αλλά όταν θές να κόψεις κύκλους τι κάνεις; Πρίν καμιά βδομάδα δοκίμασα το αξεσουάρ της Dremmel για κύκλους και μου άφησε άριστες εντυπώσεις. Τεμπέλιασα να λιμάρω για το τέλειο αλλά ο κυκλος κόπηκε πολύ καλα πάνω στην πατούρα, προτείνεται ανεπιφύλακτα.

attachment.php?attachmentid=54624&stc=1&d=1360432418

attachment.php?attachmentid=54625&stc=1&d=1360432426

post-23742-1416077047,3678_thumb.jpg

post-23742-1416077047,6458_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο είχα πει στο δίπλα φόρουμ ότι 2x120mm δεν βγάζει κάποια εταιρία..(από όσο γνωρίζω τουλάχιστον)!

Το να κάνεις δικό σου shroud στο μέγεθος που θες και με τρύπες στα σημεία που σε βολεύει σύμφωνα με το κόψιμο που έχεις κάνει το σκέφτηκες;

Καλή ιδέα, ναι δε βγάζει κανείς shroud για 240, αλλά δεν θα είναι και δύσκολο να πάρεις ένα grill και να φτιάξεις κάτι, ή ακόμα και να το βάλεις έτσι πάνω.

LL

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και λέμε για μονταρίσματα, η σέγα είναι must για ευθείες αλλά όταν θές να κόψεις κύκλους τι κάνεις;

Πάλι τη σέγα ή ποτηροτρύπανο.

Στο 600Τ μπροστά δε θα το κάνεις με ποτήρι εννοείται καθώς οι διαστάσεις είναι μεγάλες απλά παίρνεις μία τέτοια :)

Πριονόλαμα σέγας T 227 D Πριονόλαμες σέγας - Special for Alu Πριονόλαμες σέγας για μέταλλο Στέλεχος με ένα έκκεντρο Σέγες | Εξαρτήματα Bosch για επαγγελματικά ηλεκτρικά εργαλεία

Σίγουρα πιο φτηνή απο το εξάρτημα του dremel :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.