Jump to content



Seagate 3TB GPT format partition εγινε raw


xriantw

Recommended Posts

Τον έχω 2 μήνες, σαν αποθηκευτικό χώρο (έβαλα και μερικά προγράμματα που δεν θέλω να γεμίζουν τον SSD).

Έχει 750 GB κενό χώρο περίπου, και το είχα αφήσει το βράδυ να κατεβάζει.

Το πρωι πάω να σβύσω ένα φάκελο και μου έλεγε ότι παρουσιάστηκε πρόβλημα. Έκανα επανεκίνηση και ....

Δεν μπορώ να ανοίξω το σκληρό! Τον βλέπουν τα windows 7, αλλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!

Βγαζει μήνυμα ότι δεν αναγνωρίζει το είδος των φακέλων και να κάνω format!

Κάπου είδα για το tesdisk, το κατέβασα και το έβαλα να κάνει ανάλυση. Μετά από 1 ώρα είναι στο 5%.

Τι να κάνω; Φυσικά και δεν θέλω να χάσω τα δεδομένα.

Ίσως είναι σύμπτωση, αλλά παρατήρησα ότι το πρόβλημα παρουσιάστηκε τώρα που γράφω στα τελευταία 750GB.

Είναι γνωστό ότι κατά την εγκατάσταση ενός 3TB, πρέπει να επιλέξεις GPT (GUID Partition Table) σαν partition type,

αλλοιώς δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα 746 GB από τα 3 TB!

Πράγμα που εγώ δεν ήξερα, ούτε πρόσεξα την ειδοπoίηση των windows! Το είδα μετά που είχα μόνο 2 TB διαθέσιμα,

ακολούθησα κάτι εντολές σε cmd, και το άλλαξα από MBR σε GTP. Όλα αυτά πριν τον χρησιμοποιήσω, πριν 2 μήνες.

Βρηκα ενα προγραμα το GPT fdisk Repairing GPT Disks

Του εδωσα εντολη print the partition table, και αναφερει

mbr protective

bsd not present

apm not present

gpt present

found valid gpt with protective mbr: using gpt

2 partition 2.7T kai 128mb

Μετα δεν ξερω τι να κανω , ξερει κανεις απο διαγνωση σε GPT format?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω καλή κατάληξη δυστυχώς...

Αυτό που δείχνει το gdisk είναι σωστό.

Δηλαδή τυπικά το partition σου είναι ok.

Δεν ξέρω αν έχει partition list εντολή το gdisk να δείς αν έχει δημιουργηθεί τίποτα άλλο partition και έχει δημιουργηθεί conflict ή αν κάποιο από τα 2 εικονιζόμενα partition που έγραψες κάνει overlap το άλλο.

Αρχικά, δοκίμασες να κάνεις uninstall τον δίσκο από το Device Manager, reboot με τον δίσκο σε άλλη θύρα να τον κάνει ξανά install ?

Link to comment
Share on other sites

Τον εβαλα και σε αλλο pc με w7 αλλα διχνει το ιδιο.

Δοκιμασα και με live cd linux και gparted, βλεπει σωστα 3Τ αλλα δεν καταφερα να κανω διαγνωση.

Υστερα απο πολυ ψαξιμο στο google, δεν υπαρχει σιγουρη λυση. Καποια recovery tool βρισκουν αρχεια, οχι ολα βεβαια. Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να κανω repair μηπως χασω και τα υπολοιπα αρχεια.

Το recovery πρεπει να υποστηριζει GPT? ακομα και αν τα βρισκει (demo version) ?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι σύμπτωση, αλλά παρατήρησα ότι το πρόβλημα παρουσιάστηκε τώρα που γράφω στα τελευταία 750GB.

Είναι γνωστό ότι κατά την εγκατάσταση ενός 3TB, πρέπει να επιλέξεις GPT (GUID Partition Table) σαν partition type,

αλλοιώς δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα 746 GB από τα 3 TB!

Πράγμα που εγώ δεν ήξερα, ούτε πρόσεξα την ειδοπoίηση των windows! Το είδα μετά που είχα μόνο 2 TB διαθέσιμα,

ακολούθησα κάτι εντολές σε cmd, και το άλλαξα από MBR σε GTP. Όλα αυτά πριν τον χρησιμοποιήσω, πριν 2 μήνες.

Το ίδιο ακριβώς λάθος με σένα, είχα κάνει κι εγώ όταν εγκαθιστούσα στο Shinobi μου τον πρώτο από τους τρεις Seagate Barracuda των 3ΤΒ που αγόρασα, αυτόν που βλέπεις μαρκαρισμένο σαν δεύτερο δίσκο με το γράμμα D.

SeagateBarracuda_1_zps92305e62.jpg

Είχα επιλέξει κι εγώ MBR αντι GPT, κατάλαβα ότι έκανα μ@λ$κία, και πανικόβλητος πήρα τηλέφωνο έναν γνωστό τεχνικό και διόρθωσε αυτός το πρόβλημα μέσω Teamviewer με τη χρήση του προγράμματος EASEUS Master. Μετά ο δίσκος φορμαρίστηκε κανονικά σε ένα partition και δεν μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα (τον έχω εννέα μήνες). :T:

Δεν είμαι και ο πλέον ειδικός, αλλά μου φαίνεται δύσκολο να σου δημιούργησε το πρόβλημα η λανθασμένη επιλογή του MBR. Πιστεύω δηλαδή ότι μάλλον κάποιο άλλο πρόβλημα παρουσιάστηκε στον δίσκο. Μακάρι να βρεις λύση και να σώσεις τα δεδομένα σου, την έχω πατήσει κι εγώ αρκετές φορές και τώρα πια κρατάω backup τα αρχεία της δουλειάς μου σε δύο, ακόμα και σε τρεις σκληρούς για να κοιμάμαι ήσυχος...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.