Jump to content



Recommended Posts

[MENTION=21174]Doc1355[/MENTION] Σε ένα συγκεκριμένο σημείο του benchmark κάνει ένα κοψιματάκι και μειώνει τα ελάχιστα frames στο νούμερο αυτό.

Προτου πατησεις F9 για να ξεκινησει το bench πατα enter διαδοχικα μεχρι να cachαρεις ολα τα maps και μετα ξεκινα κανονικα το run. :T:

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε μια βοηθεια αφου εχεις ασχοληθει με τα ρευματα,μεχρι 1302 πυρηνα πηγα χωρις να πειραξω ρευματα και 8160 μνημες,οι αποριες μου ειναι οι κατωθι

α)ποσο παραπανω στο core πηρες απο το ρευμα που εδωσες και μεχρι ποσο ρευμα εδωσες?

β)το extra ρευμα που εδωσες σε βοηθησε καθολου στις μνημες?

γ)το ανεβασμα στον πηρυνα σε αναγκασε να ριξεις μνημες?

Οι καρτες ειναι υλοποιηση msi και προτιμηθηκαν λογω οτι εχουν 2 8pin στο pcb τους απο τις υπολοιπες καθως και το afterburner ειναι προγραμμα της,ειπα να την τιμησω,τοσα χρονακια δουλευω το afterburner και μεχρι τωρα vga τους δεν ειχα ποτε.

Τωρα το bench εγινε με 4770κ στα 4.8core-4.3 uncore-2600ram με timings που βγαζουν 39000+ στο memory read aida.

Καλησπέρα!

α)Με παραπάνω ρεύμα πήρα +60,70 στον πυρήνα,έδωσα μέχρι 1,275 χωρίς να έχω περάσει το mod για vdroop..

Το max oc που έχω πάρει score στο valley είναι 1360Mhz,αν φτιάξω vdroop και δοκιμάσω με 1.3v θα πάει και παραπάνω πιστεύω!

β)Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τις μνήμες η αλήθεια είναι,μέχρι 1950 τις έχω δοκιμάσει!

γ)Αυτό ισχύει πάντα :)

Είναι οι TF ή οι Lightning;

Το score σου είναι αρκετά πιο ψηλά από εμένα στα ίδια ρολόγια και θέλω να δω τι φταίει για αυτό.

Είμαι και σε z68 με x8 Pci-e βέβαια,αλλά θα δοκιμάσω και εγώ με τον 3570k στα 4.8Ghz μπας και με κόβει εκεί τίποτα!

Φαντάζομαι είσαι χωρίς κουτσουλιές στον driver έτσι; :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

α)Με παραπάνω ρεύμα πήρα +60,70 στον πυρήνα,έδωσα μέχρι 1,275 χωρίς να έχω περάσει το mod για vdroop..

Το max oc που έχω πάρει score στο valley είναι 1360Mhz,αν φτιάξω vdroop και δοκιμάσω με 1.3v θα πάει και παραπάνω πιστεύω!

β)Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τις μνήμες η αλήθεια είναι,μέχρι 1950 τις έχω δοκιμάσει!

γ)Αυτό ισχύει πάντα :)

Είναι οι TF ή οι Lightning;

Το score σου είναι αρκετά πιο ψηλά από εμένα στα ίδια ρολόγια και θέλω να δω τι φταίει για αυτό.

Είμαι και σε z68 με x8 Pci-e βέβαια,αλλά θα δοκιμάσω και εγώ με τον 3570k στα 4.8Ghz μπας και με κόβει εκεί τίποτα!

Φαντάζομαι είσαι χωρίς κουτσουλιές στον driver έτσι; :p

Thanks για τον χρονο σου,απο οτι καταλαβα θελει ρευμα full εστω και για +60mhz,εγω πηγα λιγο φοβισμενα περιμενα με +0,02 volt παραπανω 45 mhz,αλλα τριχες απο τι βλεπω,θελει ρευμα full για μικρες αλλαγες στον πυρηνα.

Οι καρτες ειναι οι TF,τωρα για κουτσουλιες στον driver δεν ξερω τι ειναι αυτο,εξαλλου απο τα 96 στα 110 πηγα με +150 πυρηνα και +575 μνημες(δουλευω και με 2 καρτες),αλλοι δινουν +10 παραπανω στο σκορ με μικρες αλλαγες,που ακομα ψαχνω τι αλλαζουν και παιρνουν τοσο δυνατα σκορ.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τον χρονο σου,απο οτι καταλαβα θελει ρευμα full εστω και για +60mhz,εγω πηγα λιγο φοβισμενα περιμενα με +0,02 volt παραπανω 45 mhz,αλλα τριχες απο τι βλεπω,θελει ρευμα full για μικρες αλλαγες στον πυρηνα.

Αμα με μολις 0,02 volt παραπανω ταση εβλεπες και 50Mhz πανω στον πυρηνα, τοτε (π.χ με 1,17 παιζεις 1300mhz) αν εδινες 1,3volt απο το msi ab θα επαιζες στα 1600mhz ρε Man:p

Link to comment
Share on other sites

Αμα με μολις 0,02 volt παραπανω ταση εβλεπες και 50Mhz πανω στον πυρηνα, τοτε (π.χ με 1,17 παιζεις 1300mhz) αν εδινες 1,3volt απο το msi ab θα επαιζες στα 1600mhz ρε Man:p

Χαχα για αυτο ρωτησα να με διαφωτισετε,τις περασα για cpu και πηγα με ρεγουλο,:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Χαχα για αυτο ρωτησα να με διαφωτισετε,τις περασα για cpu και πηγα με ρεγουλο,:rofl:

Φιλε μου οποτε εχεις χρονο θελω ενα run με τις καρτες στα 1346-1975..

+140 +445 λογικα!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οποτε εχεις χρονο θελω ενα run με τις καρτες στα 1346-1975..

+140 +445 λογικα!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αν θες να δεις το memory scaling μηπως θες να ποσταρω το χαρτι που κρατησα σημειωσεις απο +350 μνημες εως +575,ανα 50 την καθε φορα?ειναι λιγο μπακαλιστικο βεβαια αλλα βγαζεις ακρη,αλλιως σου ανεβαζω ενα ποστ με +450 +125 που ειναι ηδη ετοιμο,για τα 1346 θελω +175 που οπως εγραψα δεν το τρεξε αφου σταματησα στα 1.22 με 1320 πυρηνα.

Οτι θες ανεβαζω.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δεις το memory scaling μηπως θες να ποσταρω το χαρτι που κρατησα σημειωσεις απο +350 μνημες εως +575,ανα 50 την καθε φορα?ειναι λιγο μπακαλιστικο βεβαια αλλα βγαζεις ακρη,αλλιως σου ανεβαζω ενα ποστ με +450 +125 που ειναι ηδη ετοιμο,για τα 1346 θελω +175 που οπως εγραψα δεν το τρεξε αφου σταματησα στα 1.22 με 1320 πυρηνα.

Οτι θες ανεβαζω.

Ενα με 1975 μνημες θελω και πυρηνα οσο πιο κοντα στα 1330 μπορεις για να συγκρινω ρολοι-ρολοι με τις δικες μου!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ενα με 1975 μνημες θελω και πυρηνα οσο πιο κοντα στα 1330 μπορεις για να συγκρινω ρολοι-ρολοι με τις δικες μου!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ακριβως οτι ζητησες 1346 core 1975 mem

1346_1975.png

screen shot in windows

Link to comment
Share on other sites

Και ενα 85αρι, περιμενοντας την εποχη των παγετωνων, μπας και μπορεσουν να δωσουν καλυτερα νουμερα οι τατιανες του 1000αρικου:jester::hehe::kiss:

dvci.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Και η πρωτη ειναι η 690? Η οποια εχει επίσης την ιδια τιμη αλλα ειναι διπυρηνη.Δλδ sli για δες κανα σκορ τιταν/780 sli.Μην συγκρίνεις 2 πυρηνες με εναν.Για ενα πυρήνα ο gk110 ειναι πολύ δυνατός σε σημειο να πλησιάζει την δικη σου διπυρηνη και καλα κομματια την ξεπερνανε

valley_2700x1600.png

image upload no limit

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Χμμ μαλιστα..

Εισαι 190 ποντους πανω,στα ιδια ρολογια με εμενα,weird!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Καθοτι δουλευουμε με διπλες καρτες,περα οτι εσυ δουλευεις σε z68 με 3570κ και εγω z87 με 4770κ,η απαντηση στο ερωτηματικο ειναι εδω στο post 7855 τελευταια γραμμη,καθως και ποστ 7852 ο αλλος με 200 extra στην cpu απο 4.7 στα 4.9 πηρε +5frames στο συνολικο σκορ.

Γενικως ριξε μια ματια στα post της συγκεκριμενης σελιδας και θα σου λυθουν οι αποριες [OFFICIAL]--- Top 30 --- Unigine 'Valley' Benchmark 1.0 - Page 786

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.