Jump to content



Recommended Posts

δεν πρόσεξες το "στα ρολόγια μου".

Στοκ θα την έπαιζα την 680 και θα είχα παραπλήσιες επιδόσεις με αυτές που έχω τώρα

με τη μισή κατανάλωση + τη χρωματική παλέτα της nv που προσωπικά μου αρέσει περισσότερο.

Το "καλή υλοποίηση" αφορούσε τις θερμοκρασίες που θα ήθελα να διατηρήσω χαμηλά. :)

Εννοείται ότι αξίζει το 50αρικο για όλα τα παραπάνω, τουλάχιστον για μένα.

Τα 220 ευρώ+ που ζητάει μια 680 με παραπλήσιο σύστημα ψύξης, δεν θα το έλεγα...

MSI GeForce GTX680 2GB Twin Frozr III OC | Skroutz.gr

Koιταξε να δεις μαν, μην συκρινεις μηλα με πορτακαλια, ανεκαθεν τα top single gpu τα πληρωνες χρυσο, δεν υπαρχει performance/money σε αυτη την κατηγορια, παρα μονο performance...

To οτι η 7950 ειναι καλο deal στην τιμη της συμφωνουμε, το εχω αναφερει και γω αλλες φορες εδω μεσα, μεχρι εκει ομως...

Στο χωραφια της 7950 ειναι η 670 και οχι η 680 που ανεφερεσαι εσυ εξου και η χρηματικη διαφορα....

Ακριβως το ιδιο ισχυει και με την 7970, αν το δεις σαν συγκριση με 7950 δεν αξιζει τα +100 ευρω που ζηταει...Ειπαμε ομως σε αυτες τις κατηγοριες πληρωνεις καθαρα performance, και αν σε νοιαζουν τα νουμερακια σε benhakia σαν αυτο εδω, τα σκας αδρα, αν οχι απλα μενεις δευτερος εστω και για 1% διαφορα στο performance...

Ενας main user και οχι bencmarkakias, κανει αριστα την δουλεια του με μια 660ti...

Link to comment
Share on other sites

Koιταξε να δεις μαν, μην συκρινεις μηλα με πορτακαλια, ανεκαθεν τα top single gpu τα πληρωνες χρυσο, δεν υπαρχει performance/money σε αυτη την κατηγορια, παρα μονο performance...

Απόλυτα σωστός, συμφωνώ 100%. Το ίδιο συμβαίνει και με τους cpu.Το θέμα είναι η απόσταση μεταξύ

performance και money να μην είναι τόσο μεγάλη, ώστε ουσιαστικά να τοποθετεί το προϊόν εκτός αγοράς.

Όταν είχε βγει π.χ ο FX 8150 είχε 200+ ευρώ με τον i5 2500K σε ίδια και μικρότερη τιμή. Ήταν αυτονόητο

ότι με τέτοια τιμή ήταν εκτός αγοράς, όπως και αποδείχτηκε.

Στο χωραφια της 7950 ειναι η 670 και οχι η 680 που ανεφερεσαι εσυ εξου και η χρηματικη διαφορα....

Εννοείται ότι η 7950 παίζει με την 670 και όχι με την 680. Άλλωστε δεν μπορούμε να συγκρίνουμε στοκ

με o/c. Το όλο σχήμα λόγου αφορούσε την προσωπική μου άποψη και μόνο. Άλλωστε, δεν στάθηκα μόνο

στις επιδόσεις την nvidia. Υπερέχει και αλλού.

Ακριβως το ιδιο ισχυει και με την 7970, αν το δεις σαν συγκριση με 7950 δεν αξιζει τα +100 ευρω που ζηταει...Ειπαμε ομως σε αυτες τις κατηγοριες πληρωνεις καθαρα performance, και αν σε νοιαζουν τα νουμερακια σε benhakia σαν αυτο εδω, τα σκας αδρα, αν οχι απλα μενεις δευτερος εστω και για 1% διαφορα στο performance...

Συμφωνούμε ότι το τοπ το πληρώνεις πάντα παραπάνω, δυσανάλογα με τη διαφορά στις επιδόσεις. Ένας

παράγοντας που δεν παίρνεις όμως καθόλου υπόψιν σου είναι το "πόσο παραπάνω".

Ενας main user και οχι bencmarkakias, κανει αριστα την δουλεια του με μια 660ti...

Εξαρτάται τι εννοούμε με το "κάνει άριστα τη δουλειά του". Όποιος έχει απαιτήσεις για ultra κτλ, δεν την κάνει.

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι η 660ti είναι πολύ καλή κάρτα αλλά από την άλλη όποιος επέλεξε μεταξύ των 2 την

7950 (ήταν στο ίδιο price range) εν τέλει δικαιώθηκε.

Γενικά, πολλά μπορεί να με πει κάποιος, αλλά όχι amd fanboy. Αν δεν υπήρχε το θέμα χρήματα στη μέση,

πολύ πιθανόν να μην ασχολιόμουνα ποτέ με ati κάρτα. Όχι ότι έχουν πρόβλημα, μια χαρά είναι οι ati, απλά

ασχολούμενος πολλά χρόνια έχω αναπτύξει χούγια που δύσκολα αλλάζουν πλέον.

Link to comment
Share on other sites

9000rpm@ Ενας main user και οχι bencmarkakias, κανει αριστα την δουλεια του με μια 660ti...

trexx@ Εξαρτάται τι εννοούμε με το "κάνει άριστα τη δουλειά του". Όποιος έχει απαιτήσεις για ultra κτλ, δεν την κάνει.

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι η 660ti είναι πολύ καλή κάρτα αλλά από την άλλη όποιος επέλεξε μεταξύ των 2 την

7950 (ήταν στο ίδιο price range) εν τέλει δικαιώθηκε.

Trexx έχεις λάθος εδώ - δεν υπάρχει game που να χρειαστεί να βάλω κάτι λιγότερο από max settings σε 1080p.

Mονο με το level of antializing παίζω, ανάλογα το παιχνίδι. Quality όμως πάντα στο max, δεν το συζητάω.

Και βάζω μέσα παιχνίδια όπως crysis 3 και tomb raider.

Όσον αφορά την επιλογή μεταξύ αυτής και της 7950, μην ξεχνάμε εκτός των άλλων και κατανάλωση, θόρυβο, θερμοκρασίες (ειδικά με o/c) - και δεν ξέρω κανέναν που να μην δικαιώθηκε από την 660ti

Link to comment
Share on other sites

Trexx έχεις λάθος εδώ - δεν υπάρχει game που να χρειαστεί να βάλω κάτι λιγότερο από max settings σε 1080p.

Mονο με το level of antializing παίζω, ανάλογα το παιχνίδι. Quality όμως πάντα στο max, δεν το συζητάω.

Και βάζω μέσα παιχνίδια όπως crysis 3 και tomb raider. Ναι, δίκιο έχεις σε αυτό, εγώ δεν το διευκρίνησα. Όταν

μιλούσα για max αναφερόμουνα και στο ΑΑ και σε όλα τα φίλτρα.

Όσον αφορά την επιλογή μεταξύ αυτής και της 7950, μην ξεχνάμε εκτός των άλλων και κατανάλωση, θόρυβο, θερμοκρασίες (ειδικά με o/c) - και δεν ξέρω κανέναν που να μην δικαιώθηκε από την 660ti

Από τα παραπάνω θα συμφωνήσω μόνο στην κατανάλωση. Όχι ότι είναι ασήμαντη, ίσα-ίσα.

Τόσο σε θερμοκρασίες όσο και σε θόρυβο υπάρχουν 7950 που υπερέχουν. Κατά τα άλλα προφανώς δεν θα

αποηγοητευτεί κάποιος από την 660ti. Όπως ξαναέγραψα είναι μια χαρά κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο προσόν της 7950 είναι το bandwidth (για τα παιχνίδια που παίζει πολύ ρόλο) και ότι κερδίζει πάρα πολύ από το ο/c. (όχι ότι δεν κερδίζει και η 660 - ειδικά με oc στις μνήμες)

Eπίσης ότι (δεν ξέρω αν κάνει αλχημείες η amd) έχει ανέβει πολύ με drivers.

Θα ήθελα πάντως να πάρω μία 7950 έτσι για αλλαγή - αλλά θα χάσω χρήματα

και μιας και είμαι με ο/c και θερμοκρασίες γύρω στους 65 και με χαμηλό θόρυβο,

να το ριψοκινδυνέψω?

Ας καθίσουμε στα αυγά μας - μια χαρά είμαστε σε 1080p είτε με nvidia είτε με amd!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δίκιο έχεις σε αυτό, εγώ δεν το διευκρίνησα. Όταν

μιλούσα για max αναφερόμουνα και στο ΑΑ και σε όλα τα φίλτρα.

Aν πας να μαξαρεις σε ενα πολυ βαρυ game ολα τα φιλτρα, θα φας πανηγυρικο ακυρο, ειτε εισαι με single 7950oc'ed ειτε εισαι με single 660ti oc'ed...

Δηλαδη για παραδειγμα στο crysis 3 με την 7950 παιζεις με τα in game details μαξαρισμενα και επισης μαξαρισμενα και ολα τα φιλτρα(δηλαδη 8χmsaa)?

Ακυρο θα φαει και η μια και η αλλη καρτα...

Aν ειναι να παιζουμε με 30fps και κατω, καλυτερα να αφησουμε το pc gaming και να παμε στο console gaming:P

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον...

Τζώρτζη σε 1680x1050 είσαι?Αυτό βλέπω από το bench.

Δεύτερον...

Δε μας λέτε και εμάς τι παίζει με τα bios και λέτε και τι διαφορά έχει αυτό που έδωσες [MENTION=1891]Τζώρτζης[/MENTION]?

:D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9875]venom7[/MENTION]

Ναι 1680*1050.

Αυτό που είδα είναι πως η 7950 είναι +11fps (~+25% σε αυτό το bench) από τη προηγούμενη gpu (7870xt) σε χαμηλότερες συχνότητες, στο ίδιο σύστημα από έναν average user.

Στα ~1280/1800_1.3V/1.6V on air βγάζει 52,7fps @ 1080p.

Τώρα σχετικά με το bios δε παίζει κάτι, απλά του καθενός η κάρτα ήρθε με αυτό περασμένο (νομίζω είναι voltage locked @ 1.2V).

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το voltage απλά χρησιμοποίησε το sapphire trix.

Από κει και πέρα έχει μεγάλη σημασία με ποιους drivers είναι ο καθένας καθώς οι 13.2 μπορεί να κόβουν λίγο.

Επίσης εγώ βλέπω πως η διαφορά δεν είναι 25% αλλά περίπου ~10%!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.