Jump to content



AMD PHENOM II 965 BE OVERCLOCK


XortoMagiko1416003512

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Είπα να ασχοληθώ με overclock στον επεξεργαστή του τίτλου πάνω σε μια μητρική MSI 870A G54.

Χωρίς ρεύμα παραπάνω ο επεξεργαστής πήγε άνετα στα 3.7Ghz. Στην δοκιμή για τα 3.8Ghz μετά από 7 ώρες με strees από prime έβγαλε μπλε οθόνη. Του έδωσα λίγο ρευματακι οπως θα δείτε στην παρακάτω εικόνα και πλέον δουλεύει σταθερά και όμορφα μετά απο μια νύχτα prime :) .

Tο ερώτημα μου είναι με αυτη την μητρική να προσπαθήσω να πατήσω στα 4.0Ghz?

https://www.dropbox.com/s/mxvy7naplil7xi7/22222.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Λέω να μην ανέβω οπως είπατε πάνω απο 1.5V και να δω μέχρι πόσο πάει.

Σε αυτη την μητρική ειχα ενα AMD 555 είχε γίνει Β55 και τον ειχα πάει στα 4.0Ghz stable με λιγότερο ρεύμα από 1.5v και λέω να δω μέχρι πόσο θα πάει ο AMD 965 που λογικά ανεβαίνει ποιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την στιγμη δουλευει με 1.489V λέω να αφήσω το ρεύμα (δεν είναι τόσο ψηλά έτσι ?) ως εχει και να δω η συχνοτητα μεχρι ποσο παει και να ειναι stable.

Μεχρι 150 ευρω προτεινεται καμια μιτρικη που να ειναι ποιο φιλικη στο overclocking απο αυτην που εχω. Λετε να αξιζει η αναβαθμιση ?

Τα υπολοιπα parts ειναι:

VGA: 5850 MSI ΤWIN FROZR II

RAM: CORSAIR XMS3 1600MHZ 8GB

CPU:AMD 965 BE

SSD: CORSAIR VORTEX 120 GB

HDD: WESTERN DIGITAN GC 1T

CASE:AEROCOOL XPREDATOR FULL TOWER

CPU COOLER: ANTEC 620

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την στιγμη δουλευει με 1.489V λέω να αφήσω το ρεύμα (δεν είναι τόσο ψηλά έτσι ?) ως εχει και να δω η συχνοτητα μεχρι ποσο παει και να ειναι stable.

Μεχρι 150 ευρω προτεινεται καμια μιτρικη που να ειναι ποιο φιλικη στο overclocking απο αυτην που εχω. Λετε να αξιζει η αναβαθμιση ?

Τα υπολοιπα parts ειναι:

VGA: 5850 MSI ΤWIN FROZR II

RAM: CORSAIR XMS3 1600MHZ 8GB

CPU:AMD 965 BE

SSD: CORSAIR VORTEX 120 GB

HDD: WESTERN DIGITAN GC 1T

CASE:AEROCOOL XPREDATOR FULL TOWER

CPU COOLER: ANTEC 620

https://www.skroutz.gr/s/288639/Asus-Crosshair-IV-Extreme.html

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την στιγμη δουλευει με 1.489V λέω να αφήσω το ρεύμα (δεν είναι τόσο ψηλά έτσι ?) ως εχει και να δω η συχνοτητα μεχρι ποσο παει και να ειναι stable.

Με 1.489 τί θερμοκρασίες έχεις στον 965; Εγώ στον 955 με 1.5 έχω θερμοκρασίες που δεν θα ήθελα για 24/7...

Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν αξίζει για κανέναν λόγο να δώσεις 150 ευρώ για καινούργια μητρική. Έστω ότι παίρνεις την IV Extreme, πόσο πιστεύεις ότι θα πάει ο 965; 4.2, 4.3; Αξίζουν τόσα λεφτά για επιδόσεις που απλά είναι ανύπαρκτες;

Link to comment
Share on other sites

Με 1.489 τί θερμοκρασίες έχεις στον 965; Εγώ στον 955 με 1.5 έχω θερμοκρασίες που δεν θα ήθελα για 24/7...

Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν αξίζει για κανέναν λόγο να δώσεις 150 ευρώ για καινούργια μητρική. Έστω ότι παίρνεις την IV Extreme, πόσο πιστεύεις ότι θα πάει ο 965; 4.2, 4.3; Αξίζουν τόσα λεφτά για επιδόσεις που απλά είναι ανύπαρκτες;

Σε full load εχω 52 βαθμους και σε idle εχω 30-32 νομιζω οτι ειναι καλα για 3.8 mhz

Link to comment
Share on other sites

Στο Overclocking ο στοχος ειναι να κανεις ενα υψηλο σκορ στα benchmarks,διαφορες σε καθημερινη χρηση δεν βλεπεις σημαντικες.

Believe me I know...αλλά ο άνθρωπος έχει hardware 3+ετίας και προσπαθεί να πειραματιστεί με αυτό. Τώρα το πειραματίζομαι με το ξοδεύω 150 Ε για μητρική για να ανεβάσω το cpu 400 mhz (που μπορεί το cpu να έχει θέμα)...ε αυτό έχει τεράστια διαφορά και το θεωρώ το απόλυτο πέταμα χρημάτων για το συγκεκριμένο hw.

Σε full load εχω 52 βαθμους και σε idle εχω 30-32 νομιζω οτι ειναι καλα για 3.8 mhz

Μια χαρά είσαι...απλά εάν μπορείς να κατέβεις και άλλο σε voltage καλύτερα να το κάνεις γιατί 1.49 δεν είναι και λίγα για καθημερινή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη του εχει default 1.474 βασικα ξεκινησα απλα να δω ποσο παει χωρις παραπανω ρευμα και τελικα μπηκα στο τριπακι να δω ποσο λειτουργει και με ρευμα και τελικα λεω να το αφησω καπου ενδιαμεσα 3.6-3.7 .χωρις extra ρευμα για 24/7

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική αυτή είναι προβληματική με VRM με NIKOS P060BD MOSSFETS που όταν την πιέσεις λιγάκι θα την πάρεις στο χέρι !!!

Είναι η Νο 1 προβληματική μητρική που υπάρχει μαζί με την άλλη περιβόητη G45 .... ! Και default μπορεί να την πάρεις στο χέρι ...

Οπότε προτείνω να την αφήσεις default !

Link to comment
Share on other sites

Ηταν πολυ καιρο σε overcloking με τον προηγουμενο επεξεργαστη και δουλευε μια χαρα. Δεν ηξερα οτι ειναι τοσο προβληματικη οσο λες και γενικα ειχα διαβασει καλες κριτικες οταν την ειχα αγορασει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.