Jump to content



AMD PHENOM II 965 BE OVERCLOCK


XortoMagiko1416003512

Recommended Posts

Πολύ καλή επιλογή η Crosshair που έβαλε ο τίγρης πιο πάνω. Συνήθως πηγαίνουν 200€+, απλά αυτή είναι η AM3. Εάν θες κάτι πιο ασφαλές για το μέλλον σε AMD τότε υπάρχει σε αυτά τα χρήματα και η λύση της Sabertooth

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html?from=autocomplete&keyphrase=asus+sabertooth+990fx

και οι 2 είναι εξαιρετικές λύσεις (κατα τη γνώμη μου, ε..) με την Crosshair ίσως να είναι ένα κλικ πιο πάνω σε overclocking potential. Από την άλλη η Sabertooth υποστηρίζει και τους τωρινούς AMD CPUs (Vishera), ενώ λογικά θα υποστηρίζει και τον Steamroller οπότε δίνει την επιλογή για αναβάθμιση στο μέλλον.

Το σημαντικό με AMD OC είναι να κοιτάς την "ποιότητα" της motherboard όσον αφορά το ρεύμα (τα VRMs δηλαδή). Θες να έχει καλό power phasing και με καλά υλικά γιατί ακούγονται διάφορα...από το να τα παίξει η motherboard μέχρι να σκάσουν οι πυκνωτές.

Κατά προτίμηση κοιτάς να έχουν πάνω από 4+1, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι

α) κάποια με 4+1 είναι κακή

β) κάποια με περισσότερο από 4+1 είναι καλή

Απλά ο κανόνας είναι πως κάποια με περισσότερο από 4+1 θα είναι κατα 90% καλή, οπότε και γι' αυτό του δίνουν περισσότερη βαρύτητα.

Αν θες δες και αυτό εδώ το post που έχουν κάνει μια βάση δεδομένων για AMD motherboards με το VRM phasing τους και εμπειρίες με OC:

AMD Motherboards - VRM info database

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Αν θέλει μητρική για να κλοκάρει το PHENOM να πάει σε

GIGABYTE 970A-UD3 R1.2 με κόστος 85€ !!! (8+2 κύκλωμα τροφοδοσίας, Load Line calibration, 3 χρόνια εγγύηση , αναβαθμίσιμη σε οτιδήποτε υπάρχει και θα υπάρξει στο AM3+)

Οτιδήποτε μεγαλύτερο ΔΕΝ θα του προσφέρει τίποτα !!! Για phenom μιλάμε και ειδικότερα για DENEB ... ο οποίος θα πάει στα 3,9Ghz - 4,1Ghz με 2600Mhz north και έως εκεί με μια καλή ψύκτρα ..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή η Crosshair που έβαλε ο τίγρης πιο πάνω. Εάν θες κάτι πιο ασφαλές και AMD για το μέλλον τότε υπάρχει φυσικά και η λύση της Sabertooth

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html?from=autocomplete&keyphrase=asus+sabertooth+990fx

και οι 2 είναι εξαιρετικές λύσεις (κατα τη γνώμη μου, ε..) με την Crosshair ίσως να είναι ένα κλικ πιο πάνω σε overclocking potential. Από την άλλη η Sabertooth υποστηρίζει και τους τωρινούς AMD CPUs (Vishera), ενώ λογικά θα υποστηρίζει και τον Steamroller οπότε δίνει την επιλογή για αναβάθμιση στο μέλλον.

Το σημαντικό με AMD OC είναι να κοιτάς την "ποιότητα" της motherboard όσον αφορά το ρεύμα (τα VRMs δηλαδή). Θες να έχει καλό power phasing και με καλά υλικά γιατί ακούγονται διάφορα...από το να τα παίξει η motherboard μέχρι να σκάσουν οι πυκνωτές.

Κατά προτίμηση κοιτάς να έχουν πάνω από 4+1, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι

α) κάποια με 4+1 είναι κακή

β) κάποια με περισσότερο από 4+1 είναι καλή

Απλά ο κανόνας είναι πως κάποια με περισσότερο από 4+1 θα είναι κατα 90% καλή, οπότε και γι' αυτό του δίνουν περισσότερη βαρύτητα.

Αν θες δες και αυτό εδώ το post που έχουν κάνει μια βάση δεδομένων για AMD motherboards με το VRM phasing τους και εμπειρίες με OC:

AMD Motherboards - VRM info database

Σευχαριστω πολυ για της πληροφοριες το σκευτομαι να παω για καινουργια mobo αν και με οσα ακουω για την msi τρομαξα λιγο

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το ποστ του Πάνου πιο...πάνω :p να δούμε λίγο και το οικονομικό θέμα.

Οι 2 προτάσεις των ~150€ είναι για το maximum OC με ασφάλεια.

Για παράδειγμα η Gigabyte που ανέφερε μπορεί πχ από τα 3.9-4.1 που ανέφερε πιο πάνω να σε πάει μέχρι 3.9 ή 4 και όχι 4.1 (κάτι που θα μπορούσαν οι ακριβές που λέγαμε) αλλά η διαφορά αυτή δεν σου κερδίζει τίποτα στη καθημερινή χρήση.

Οπότε αν θες μια motherboard που να κάνει απλά ένα καλό OC και να έχει όλα τα καλά features του ΑΜ3+, πας σε κάτι αντίστοιχο με την Gigabyte και κρατάς στην άκρη τα χρήματα που περισσεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους θα μεινω μεχρι στιγμης στην msi και μαλλον θα την αλλαξω στην επομενη αναβαθμιση.

Θα τον αφησω σε default χρονισμους των επεξεργαστη για να εχω το κεφαλι μου ησυχο με αυτην την μιυρικη που οπως ολα δειχνουν κακος αγορασα τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Έλα, δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλα. Όταν την αγόρασες δεν είχες στο μυαλό σου το extreme oc όπως κι εγώ όταν αγόρασα τον Phenom 500 για τον ξεκλειδώσω δεν είχα στο μυαλό μου ότι κάποια στιγμή θα ήθελα να τον κλοκάρω πάνω από 3,5GHz...

Link to comment
Share on other sites

Έλα, δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλα. Όταν την αγόρασες δεν είχες στο μυαλό σου το extreme oc όπως κι εγώ όταν αγόρασα τον Phenom 500 για τον ξεκλειδώσω δεν είχα στο μυαλό μου ότι κάποια στιγμή θα ήθελα να τον κλοκάρω πάνω από 3,5GHz...

θα τον αφήσω στα 3.7ghz και στο μελλον με ενα καινουργιο mobo βλεπουμε.

Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

965 που είχα ήμουνα για 24/7 στα 3.9 με τάση 1.38 ή 1.40 αν θυμάμαι καλά ,στα 4.0 έπαιζε στο όριο και θερμοκρασίες αρκετά υψηλές παρόλο με scythe mugen .NB 2400 και αν δε κάνω λάθος είτε 2200 είτε 2400 είτε 2600 δε θα δεις και τρομερές διαφορές και όλα αυτά σε asrock 890extreme.Πάντως να ξέρεις πως η τάση που θα παίξει για να βγάλει τα +Μhz εξαρτάται και από το κομμάτι της cpu που έχεις καθώς βέβαια και με το m/b -όπως γίνετε και συζήτηση- που στη περίπτωση μου αυτό που είχα αν και με αρκετές περγαμηνές μάλλον αποδείχτηκε ολίγων τι πατάτα σε τέτοια θέματα...:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και από το revision του επεξεργαστή φίλε. Μην τα ρίχνουμε όλα στις μητρικές. Ο δικός μου έχει C2 rev. (και όχι C3) οπότε έχει πρόβλημα από κάποιο σημείο και μετά με θερμοκρασίες/τάσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πάνω στο θέμα . Επειδή σε 2 μέρες στήνω pc με 965ΒΕ και gigabyte ga-970a-ud3 θα ήθελα να μου πείτε πόσο περίπου να περιμένω να πάει ( το ξέρω πως εξαρτάτε αλά στο περίπου ) . Το σύστημα θα ψύχεται με την cooler master hyper 212 evo . Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να παιζει το cool n quiet στις συχνοτητες που λετε παιδια.

Αν δε πειράζω καμια φωτογραφία ή κανα βίντεο ή κανα παιχνιδάκι

εμένα είναι στα 800mhz. Στα 3.4 πρεπει να έχει τρέξει το 1/1000 του χρόνου

που τον λειτουργώ...αν δε λεω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ΟΙ Χ4 για 3.2 3.7 ειναι φτιαγμενοι. Μετα χανεις το efficiency. Στα 3.7 θες 1.37V. καπου 120W συν απο idle.

το CnQ λειτουργει με πολ/στη εως 18.5 γενικα. Μετα παιζεις με το bclck.

Link to comment
Share on other sites

Και AMD ATHLON X4 750K και A10-5800K

Αν δεν μπλέξεις με overclock που χρειάζεται καλή μητρική, τότε μπλέκει λίγο το πράγμα μεταξύ 8320 και 8350 !

Δηλαδή ο 8320 με καλύτερη μητρική για overclok = με 8350 και λίγο φτηνότερη με τα +500Mhz εξασφαλισμένα από την αρχή !!! Στην περίπτωση 8350 δεν χρειάζεσαι και ψύκτρα .. για τα 4Ghz ενώ με τον 8320 δεν ξέρεις , ανάλογα το κομμάτι ...

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει η αναβαθμηση απο τον 965; παιζω αρκετα παιχνιδια και οπως ειδατε και ποιο πανω απο τα υπολοιπα κομματια εκτος της mobo που θελει αλλαγη θα με βοηθησει η αλλαγη cpu για παιχνιδια; παιζω τα παντα και αρκετες ωρες και ηθελα να κανω μια αναβαθμιση γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα στο τι παίζεις και σε τι ανάλυση. Σε 1080p με 1 GPU κατά 95% θα είσαι GPU bottlenecked οπότε είτε έχεις 965 είτε 3770k δε θα δεις μεγάλη διαφορά. Αυτό αλλάζει λίγο σε μερικά MMOs που είναι πιο CPU heavy παιχνίδια αλλά και πάλι δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει η αναβάθμιση σε σχέση με το τι θα κερδίσεις.

Πάντως για την ώρα ελάχιστα games χρησιμοποιούν πάνω από 4 cores οπότε ο 965 θα την κάνει την δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.