Jump to content


Ερωτήσεις/προτάσεις για mobo 1155 κυρίως για OC (Maximus Formula/Gene V κοκ)


Freedom

Recommended Posts

και C3, C6.

Οχι απαραίτητο για μενα και η ενεργοποιηση τους δεν συνοδευεται παντα με απροβληματιστη λειτουργία και οχι μονο...ότι σου κανει την δουλεια... ;)

Το ομολογησα...

Και μόνο για αυτο το δικαστήριο αποφάσισε την μείωση της ποινής... :p

(2 μηνες χωρις OC ΧΩΡΙΣ αναστολή ή 2 μήνες ΜΕ OC χωρίς ΑΝΑΣΤΟΛΕΣ, your call)

;)

Σωκρατης, παλιο...:p

Και εις τους αιώνας των αιώνων διαχρονικό... :)

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω πως έχω την maximus V Formula, και έχουν περάσει απο πάνω της 2600k και 3770k (4.6 και οι 2 χωρίς κανένα πρόβλημα) + 7970 και 680 χωρίς πρόβλημα και αυτές. Επίσης και 2400 μνήμες 4χ4GB. Γενικά είναι ένα πολύ ολοκληρωμένο motherboard προσφέροντας σου πολλές επιλογές για tweaking. Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι τo asmedia controller, αισθάνομαι πως "Βαραίνει" κάπως το motherboard.. Επίσης ίσως δεν σε ενδιαφέρει αλλά στα θετικά της είναι το supreme FX, πολύ καλή απόδοση στον ήχο και άμα πάρεις και το thunder fx edition σε δίνει εξωτερικό usb amplifier για τα ακουστικά.

Κύριε Κολασόσφυρε, ποια η δική σας εμπειρία με τα bios firmwares στο εν λογω motherboard? (Formula)

[MENTION=3765]HellhammeR[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Κολασόσφυρε, ποια η δική σας εμπειρία με τα bios firmwares στο εν λογω motherboard? (Formula)

[MENTION=3765]HellhammeR[/MENTION]

έχει κάποια θεματάκια. πχ για να κάνω raid έπρεπε να βάλω το 0701 (με το τελευταίο δεν έπιανε το CTRL+I), να το κάνω και μετά να ξαναπεράσω το καινούργιο. Στο o/c του 3770k στα 4.6 δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με offset +40 παίζω με load line calibration στο High, με turbo on, c1 enable και speedstep, και είναι σταθερός στο 1.28V. Ότι θες άλλο να σου πώ ρώτα και θα σου πώ αν το ξέρω :)

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποια θεματάκια. πχ για να κάνω raid έπρεπε να βάλω το 0701 (με το τελευταίο δεν έπιανε το CTRL+I), να το κάνω και μετά να ξαναπεράσω το καινούργιο.

Φακ...αρα να υποθέσω οτι σε αναλογη περίπτωση θα πρεπει να φορτώσω με EZ flash παλια έκδοση bios, να στήσω το raid και μετα να ξαναφλασάρω απο την πίσω πόρτα (flashback) το όποιο επιθυμητο modded (για την υποστήριξη του trim) bios...οκ, παλευεται... ;)

Στο o/c του 3770k στα 4.6 δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με offset +40 παίζω με load line calibration στο High, με turbo on, c1 enable και speedstep, και είναι σταθερός στο 1.28V.

Δικός μου είσαι (offset φορ εβα!!!)... :p

Η πλακα ξέρεις ποια είναι? Η Formula V και ενας 3770Κ είναι ακριβώς (+-2 με 3 ευρω) το συνολο του πιστωτικων και δεδομένου οτι δεν θελω εκκρεμότητες ούτε και θελω τιποτα αλλο αυτή την στιγμη (καρτα γραφικών οταν ερθει η ώρα, απ'εξω) παιζει και να τραβήξω αυτον τον δρομο...το πολύ πολύ ο Ivy να παιξει και τον ρόλο ηλεκτρικης κουζίνας... :rubik:

Ότι θες άλλο να σου πώ ρώτα και θα σου πώ αν το ξέρω :)

Ευχαριστώ πολυ αδερφε, τέτοια "κουλά" πραγματάκια με ενδιαφέρει να μαθω για να ξέρω τι θα εχω να αντιμετωπίσω. :T:

Αρα είσαι στο 1604 (μαμά υποθέτω, οχι το modded με το Intel RAID OROM 11.6.0.1702). Κάτι άλλο κουλο που εχεις αντιμετωπίσει?

EDIT: [MENTION=3765]HellhammeR[/MENTION] , οπα ξέχασα! Βλέπω εκτός απο την 8πινη EATX12V τροφοδοσία και μια 4πινη EATX (wtf???) συν μια μολεξ (EZ_PLUG). Wtf, χρειάζονται όλες? Να βρώ κανένα molex σε 4pin EATX καλώδιο τουλαχιστον γιατι έχω να δώ 4πινο απο την εποχή των P4...

Link to comment
Share on other sites

όπως το είπες το έκανα με το raid (ναι το μαμά). :p Με το τελευταίο BIOS δουλεύει κανονικά το TRIM (επιβεβαιωμένο).

Ο 3770k (έχει κάνα +4 με 5 βαθμούς διαφορά με τον 2600k στην ίδια συχνότητα, τουλάχιστον το δικό μου κομμάτι, την corsair a70 έχω). Με την Noctua δεν έχεις να φοβάσαι κάτι σε αυτό το κομμάτι πιστεύω.

Κουλό δεν ξέρω αν είναι (φυσιολογικό το βλέπω εγώ). Άμα απενεργοποιήσεις το asmedia sata controller σε bootάρει -4 seconds ποιο γρηγορα τα windows. Πραγματικά το z68 με τις 6 intel native sata ports είναι μεγάλο υπερ.

Η μητρική σε δίνει wifi και bluetooth τα έχω κλειστά απο το bios.

Ναι έχει και μια 4πινη. Δεν την χρειάζεσαι μόνο την 8πινη συνδέεις και είσαι κομπλέ. Μάλλον την έχει για extreme καταστάσεις o/c στον επεξεργαστή για επιπλέον ρεύμα (μπορείς να τις συνδέσεις και τις 2 ταυτόχρονα και την 8πινη και την 4πινη, δουλεύει αλλά δεν θα έχει νοημα :p ).

Την μόλεξ την χρειάζεσαι άμα πας για SLI ή crossfire (στις 2 δεν νομίζω να το χρειάζεσαι, λογικά για 3 κάρτες χρειάζεται για να πάρουν επιπλέον ρεύμα τα PCIe και να μην τα παίξει το 24πινο).

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος V Gene εδω..

Επιβεβαιωνω και εγω με την σειρα μου για το raid μιας και στο τελευταιο που δοκιμασα δεν δουλευε το CTRL-I.

Σχετικα με το Modded bios νομιζω το trim support ειναι native στο Ζ77(δεν παιρνω και ορκο βεβαια).

Μονο αρνητικο ειναι οι πολυ κοντινες αποστασεις των pci slots.

2 εκατοστα πιο κατω να ταν το 2ο θα ταν ολα τελεια..

Link to comment
Share on other sites

όπως το είπες το έκανα με το raid. :p Με το τελευταίο BIOS δουλεύει κανονικά το TRIM (επιβεβαιωμένο).

Me likey... :baby:

Ο 3770k (έχει κάνα +4 με 5 βαθμούς διαφορά με τον 2600k στην ίδια συχνότητα, τουλάχιστον το δικό μου κομμάτι, την corsair a70 έχω). Με την Noctua δεν έχεις να φοβάσαι κάτι σε αυτό το κομμάτι πιστεύω.

Εεεενδιαφεεερον....

Κουλό δεν ξέρω αν είναι (φυσιολογικό το βλέπω εγώ). Άμα απενεργοποιήσεις το asmedia sata controller σε bootάρει -4 seconds ποιο γρηγορα τα windows. Πραγματικά το z68 με τις 6 intel native sata ports είναι μεγάλο υπερ.

Η μητρική σε δίνει wifi και bluetooth τα έχω κλειστά απο το bios.

Φακιν Assmedia (παρατηρησα οτι ξεχνάτε συστηματικά ένα s, lol), εντάξει, μπορώ να το ξεπεράσω και αυτο (το συρταρι για 3.5" hdd χρησιμοποιείται σπανια οποτε disabled by default).

Καλα wifi, bluetooth και λοιπα resources που δεν χρησιμοποιω (στην δική μου περιπτωση και οι usb3) παντα γινονται disabled.

Για τις εξτρα τροφοδοσιες???

Βλέπω εκτός απο την 8πινη EATX12V τροφοδοσία και μια 4πινη EATX (wtf???) συν μια μολεξ (EZ_PLUG). Wtf, χρειάζονται όλες? Να βρώ κανένα molex σε 4pin EATX καλώδιο τουλαχιστον γιατι έχω να δώ 4πινο απο την εποχή των P4.
Link to comment
Share on other sites

Κατοχος V Gene εδω..

Επιβεβαιωνω και εγω με την σειρα μου για το raid μιας και στο τελευταιο που δοκιμασα δεν δουλευε το CTRL-I.

Σχετικα με το Modded bios νομιζω το trim support ειναι native στο Ζ77(δεν παιρνω και ορκο βεβαια).

Μονο αρνητικο ειναι οι πολυ κοντινες αποστασεις των pci slots.

2 εκατοστα πιο κατω να ταν το 2ο θα ταν ολα τελεια..

Ποιό BIOS λες ?

Γιατί το τελευταίο ( 1604 ) δουλεύει μια χαρά το Ctrl + I.

Me likey... :baby:

Εεεενδιαφεεερον....

Φακιν Assmedia (παρατηρησα οτι ξεχνάτε συστηματικά ένα s, lol), εντάξει, μπορώ να το ξεπεράσω και αυτο (το συρταρι για 3.5" hdd χρησιμοποιείται σπανια οποτε disabled by default).

Καλα wifi, bluetooth και λοιπα resources που δεν χρησιμοποιω (στην δική μου περιπτωση και οι usb3) παντα γινονται disabled.

Για τις εξτρα τροφοδοσιες???

Maximus V Gene λεεεεεέμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποιό BIOS λες ?

Γιατί το τελευταίο ( 1604 ) δουλεύει μια χαρά το Ctrl + I.

Maximus V Gene λεεεεεέμε ;)

άμα δεν έχεις συστοιχία raid (δεν σου εμφανίζει δηλαδή στο boot το intel storage technology) και θές να κάνεις για πρώτη φορά δεν πιάνει το CTRL+I για να σε εμφανίσει της επιλογές για RAID. Εγώ κατάλαβα ότι δεν στο εμφανίζει γιατί αργεί να αναγνωρήσει το keyboard (στο τελευταίο BIOS σε σχέση με τα παλαιότερα).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Για το 1604 λεω..

Πηγα να στησω raid0 με το ενλογω bios αλλα ποτε δεν εμφανιστηκε το μενου κι ας παταγα συνεχεια CTRL-I..

Λογικα θα το φτιαξουν σε καποιο επομενο bios.

Link to comment
Share on other sites

άμα δεν έχεις συστοιχία raid (δεν σου εμφανίζει δηλαδή στο boot το intel storage technology) και θές να κάνεις για πρώτη φορά δεν πιάνει το CTRL+I για να σε εμφανίσει της επιλογές για RAID. Εγώ κατάλαβα ότι δεν στο εμφανίζει γιατί αργεί να αναγνωρήσει το keyboard (στο τελευταίο BIOS σε σχέση με τα παλαιότερα).

Κάνε ένα BIOS reflash μέσω ROG USB Flashback γιατί μάλλον έχεις κακό προγραμματισμένο chip.

Εμένα δουλεύει μια χαρά δίχως το παραμικρό έτοιμο array.

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Για το 1604 λεω..

Πηγα να στησω raid0 με το ενλογω bios αλλα ποτε δεν εμφανιστηκε το μενου κι ας παταγα συνεχεια CTRL-I..

Λογικα θα το φτιαξουν σε καποιο επομενο bios.

Ότι και στον από πάνω.

Γενικώς όταν βλέπετε πολλά απλά παράλογα στις νέες Asus, προβείτε σε άλλου τύπου BIOS Flash γιατί έχουνε πολλά συμβάντα με κακά flashαρίσματα με το EZ Flash @ BIOS και από το tool της Asus for windows.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ξαναφλασάρει το τελευταίο BIOS και πάλι δεν έπαιζε. Έπρεπε να βάλω το προηγούμενο για να παίξει. Ίσως στην δικιά σου αναγνωρίζει ποιο γρήγορα το πληκτρολόγιο και να πιάνει το CTRL+I. Δεν είναι ότι δεν παίζει το raid στο τελευταίο BIOS απλά στην δικιά μου περίπτωση αργεί κάποια sec επιπλέον απο τα προηγούμενα να αναγνωρίσει το keyboard (και το καταλαβαίνω απο το πότε ανάβει το numlock). To έχουν συναντήσει κιάλοι αυτό το θέμα λίγο που το googlαρα.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ξαναφλασάρει το τελευταίο BIOS και πάλι δεν έπαιζε. Έπρεπε να βάλω το προηγούμενο για να παίξει. Ίσως στην δικιά σου αναγνωρίζει ποιο γρήγορα το πληκτρολόγιο και να πιάνει το CTRL+I. Δεν είναι ότι δεν παίζει το raid στο τελευταίο BIOS απλά στην δικιά μου περίπτωση αργεί κάποια sec επιπλέον απο τα προηγούμενα να αναγνωρίσει το keyboard (και το καταλαβαίνω απο το πότε ανάβει το numlock). To έχουν συναντήσει κιάλοι αυτό το θέμα λίγο που το googlαρα.

Αν αργεί να δει το keyboard σου ( περίεργο, έχεις κανένα με πολλά "μπλιμπλίκια" ? μήπως παίζει κανά firmware update ? έχεις πάρα πολλές USB συσκευές μόνιμα πάνω ? ) δοκίμασε το εξής:

BIOS Menu -> Boot Menu

Fast Boot = Enabled

USB Support = Full Initialization

Full Screen Logo = Disabled

Post Report = 5 sec

Και αν δεν πιάσει ούτε με αυτό, δοκίμασε με το Fast Boot @ Disabled.

Link to comment
Share on other sites

τα είχα δοκιμάσει αυτά Bill, και μου φάνηκε και σε μένα περίεργο ;) το 6gv2 έχω. Άν είχε ps/2 πορτ το motherboard λογικά θα το αναγνώριζε απευθείας. Εντύπωση με έκανε πως με παλιότερα BIOS το έπιασε κατευθείαν το CTRL+I. Τι να πώ, παραξενιές της Asus ;)

Link to comment
Share on other sites

Aν και ψιλοβγαινουμε offtopic δοκιμασα αυτο που προτεινε ο [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] με το ROG BIOS FLASHBACK και τωρα το Raid Menu και η δυνατοτητα για CTRL-I βγαινει κανονικα και ολα λειτουργουν ρολοι.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Aν και ψιλοβγαινουμε offtopic δοκιμασα αυτο που προτεινε ο [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] με το ROG BIOS FLASHBACK και τωρα το Raid Menu και η δυνατοτητα για CTRL-I βγαινει κανονικα και ολα λειτουργουν ρολοι.

:T:

Trust me, ΚΑΘΟΛΟΥ off topic δεν είστε... ;)

Συνεχίστε ελευθερα, αυτά ακριβώς ειναι που με ενδιαφέρουν πλεον ( [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] , οκ κλειδώσαμε στον Σπόρο 5, περιμένω το πότε θα ειναι ετοιμοπαράδοτη στο συγκεκριμένο μαγαζί και την τσιμπάω ;) )

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου πω με ακριβεια μέχρι να γίνει stock στο site τους, χρηματιστήριο εχουν καταντήσει τα eshops, real time on the fly αλλαζουν τιμες καθε μερα. Περιπου στα 180 ευρω είναι τις τελευταίες μέρες (με πιστωτικά θα ειναι οπότε δεν με απασχολει ιδιαιτερα).

Link to comment
Share on other sites

Εγινε in stock ο Σπόρος V, πατήθηκε το submit, λογικά Δευτέρα-Τρίτη θα τον έχω.

Μπήκε μονωτική ταινία στα κλιπάκια της Noctua (αριστερη μερια μονο) αν και προς το παρόν δεν χρειαζεται δεδομένου οτι vga γιόκ και με αυτή την κατασταση (τιποτα νέο απο AMD και αγνοείται η τύχη των 7χχ) δεν ξέρω ποτε θα κανω την κινηση για καμιά καρτουλα (αν και μπηκα στον πειρασμο για μια 670, τα πιστωτικά φτανουν ισα ισα, τελικά κρατήθηκα...εχμ, προς το παρον...)

Fingers crossed... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.